Kouzlo pelargónií: přehled trvalých zahradních odrůd s popisem a fotografií, reprodukcí a péčí

Pokud byl za starých časů vysazen pelargónie na ulici pouze kvůli jeho léčivým vlastnostem a příjemné vůni, nyní díky práci chovatelů bylo možné vyvinout nové odrůdy, které vypadají atraktivní na zahradním pozemku.

Geranium dokáže zachránit i nejvíce zanedbané území.Níže vysvětlíme, jak pěstovat tuto rostlinu, o správné péči a jejích různých typech.

Druhy a oblíbené odrůdy: názvy a popis s fotografií

V současné době existuje mnoho druhů zahradních pelargónií.Každá z nich má své vlastní vlastnosti a vyžaduje jinou péči.Níže najdete popis a fotografie nejběžnějších odrůd pelargónie.

Vytrvalá


Vytrvalá pelargónie je velmi často vysazována v chalupě, protože tato rostlina nevyžaduje zvláštní péči, pro vnější nepříznivé faktory je velmi obtížná.Za dobrých podmínek může zahradní pelargonium, na rozdíl od svého ročního příbuzného, ​​pelargonia, růst na ulici až 10 let.

Nápověda! Zahradní trvalka pelargónie má různé barvy - bílá, fialová, červená, růžová.

Vytrvalá zahradní pelargónie se dělí na tyto odrůdy:

Pokrytí půdy


Tento druh rostliny je silný a houževnatý, s dlouhým oddenkem.V krátké době roste na velkých plochách pozemku pozemní pelargónie.Navenek připomíná barevný koberec, protože pelargónie má jasně červenou nebo fialovou barvu.

Průměr každého květenství nepřesahuje 3 cm, keř roste na výšku v průměru o 30 cm. V červnu začíná kvést krása a v srpnu je možné sbírat semena.

Tentopoddruh je velmi vytrvalý a obsahově nenáročný .V záhonu můžete úspěšně kombinovat pelargónie s jinými podobnými rostlinami.

Tato rostlina snadno hibernace.Není nutné ji zakrývat, protože bez následků nese chlad.Před zimní sezónou se provádí ořezávání.Jako krycí materiál pro pelargónie je sníh.

Nízce rostoucí


Tato rostlina má silně rozvětvenou stopku.Letáky se objevují v samotném kořenovém adresáři. Květina má silný, rychlý růst, oddenek .Povrch desky je měkký a vláknitý.Květinové koše mají průměr až 5 cm. Květy samotné kombinují několik odstínů, příjemně voní.Zakrslý pelargónie se dokonale hodí do krajinného designu jakéhokoli domu.

Mezi nejoblíbenější odrůdy pelargónů nedosahujících velikosti zahrady patří:

 • Samobor- květ, který má nejen standardní zelené listy, ale takétmavě hnědý obrázek listy.
 • Margaret Wilsonová- s mramorovými kresbami na listech.
 • Lisa- se žlutými skvrnami grafu.
 • Rose Clair - výška keře dosahuje 35 cm, květy pelargónie s růžovo-červenými květy.

Černá krása


Tato odrůda roste za přírodních podmínek v západní Evropě a evropské části Ruska.

Pouzdro se vyznačuje sférickým tvarem .Květy jsou tmavé a nasycené.Velikost každé květiny je do 4 cm. Černá krása kvete do začátku září.Listy pelargónie jsou zaoblené, ke konci lehce členěné, světle zelené barvy.Tato odrůda pelargónie jde dobře s ostatními druhy rostlin na zahradě.

Péče

Nejprve si musíte vybrat místo, kde je nejlepší pěstovat pelargónie, což je velmi důležitá podmínka.Všechno bude záležet na rozmanitosti.Některé druhy zahradních pelargónií dávají přednost otevřeným slunným plochám, jiné mokré a zatemněné půdě.Například u pelargónů Black Beauty je vhodné zvolit stínované místo, zatímco celoroční pelargony dávají přednost pěstování na slunném místě.Ground Geranium také miluje stín.

Chcete-li v budoucnu pěstovat světlý a svěží keř, musíte získat vysoce kvalitní sazenice.

Péče se provádí podle následujících pravidel :

 1. Půda by měla být lehká, aby vlhkost a vzduch dobře pronikaly.
 2. Je důležité pravidelně navlhčit zemi.Jakmile se pěstuje pelargónie, je půda pravidelně a hojně navlhčena,později se počet zavlažování sníží, s výjimkou období sucha.Nadměrné zamokření však může vést k chorobám pelargónie.Proto musíte dodržovat pravidla zavlažování.
 3. Krmení by mělo probíhat s mírou.Je lepší používat komplexní minerální doplňky.
 4. Včasná potřeba odstranit vybledlé pupeny.To je nutné, aby nová květenství mohla blokovat bez překážek.
 5. Zemní pokrývka pelargónie nevyžaduje časté mulčování a uvolňování půdy.
 6. Kořeny většiny pelargónií se značně rozrůstají, při výběru místa pro výsadbu to musí být zohledněno.Obvykle se vysadí několik keřů ve vzdálenosti 20 až 30 cm od sebe.Vytrvalé zahradní květiny, včetně pelargónie, netolerují.Proto díky správně vypočítané vzdálenosti mezi keři mohou zahradní pelargónie růst a potěšit oko po mnoho let.
 7. Zahradní pelargónie nevyžadují přístřeší na zimu, obvykle dobře snášejí chlad.

Navzdory skutečnosti, že se rostlina snadno přizpůsobí jakékoli půdě, měli byste půdu často uvolnit, hnojit ji, teprve pak bude pelargónie potěšit bohatým a prodlouženým květem.Nejčastěji se do substrátu doporučuje přidat rašelinový mech a hnoj.

Aby se zabránilo tomu, že rostlina onemocní nebo škůdci, je třeba přijmout preventivní opatření :

 1. Na jaře se do půdy pod keřem aplikují dusíkatá hnojiva.O měsíc později se provede komplexní krmení.
 2. Po závoděkvěty, je vhodné přidat do půdy draslík a fosfor.

Rozmnožování

Rozmnožování rostliny se provádí dvěma způsoby:

 • Cesta osiva .Metoda vyžaduje velké úsilí a náklady, ale není vždy spolehlivá.Odrůdové znaky se často neuloží.Některé druhy pelargónie neprodukují semena vůbec, zatímco jiné rozptylují semena kolem sebe, aniž by vyžadovaly zásah člověka.Sběr semen není zároveň snadný úkol.

  Pokud se však zahradník přesto rozhodl pro tuto reprodukční cestu, je pro něj lepší zvolit největší a nejzdravější semena.V takovém případě musíte vědět, že pokud bude rostlina přijata, začne kvetat až po roce.

 • Vegetativní metoda množení .V tomto případě se používá propagace řízky, tato metoda není složitá a mnohem účinnější než semeno.
  1. Řízky se řežou na konci léta nebo na začátku podzimu.
  2. Horní část větve je odříznuta a vložena do vody.
  3. Jakmile má kořen kořeny, může být vysazen na otevřeném prostranství a vysazen před přímým slunečním světlem.

  Při řezání pouzdra je možné provádět stříhání, aby se vytvořilo.V tomto případě jsou řezané větve zkráceny o 10-15 cm, mírně vysušeny a okamžitě zasazeny do půdy na stínové straně.Ale v tomto případě řízky vyžadují skleníkové podmínky, musí být pokryty sklenicí nebo filmem.

Nápověda! Další metodou je reprodukce rozmnožením oddenku rostliny.

Doporučujeme vám sledovat video o výsadbě semen pelargónie:

Zahradní pelargónie je ideální volbou pro vytvoření krajinného designuna vašem webu.Zejména to preferují amatérští zahrádkáři, protože květina nevyžaduje zvláštní péči a během teplotních extrémů je velmi otužilá.Geranium se úspěšně kombinuje s jinými trvalkami, ale nejčastěji se pěstuje v tandemu s jehličnany.

Pouliční odrůda pelargónie se nejčastěji používá k výsadbě na zahradě.Přečtěte si naše další články o takových oblíbených odrůdách, jako je les, Velkolepé a šedé.

Užitečné video

Doporučujeme, abyste si prohlédli video o celoročním zahradním pelargonu: