Krása na parapetu - pravidla pro péči o colli doma

Koleria je oblíbená pokojová květina, jejíž péče není obtížná, ale současně je rostlina jednou z nejkrásnějších ze všech ostatních dekorativních výtvorů.

Přečtěte si, jaká jsou pravidla pro pěstování této rostliny, konkrétně: jaký druh půdy je třeba, teplota, zalévání, co hnojit.Jak se starat v zimním období.Jak šířit květinu a také se dozvědět o nemocech a škůdcích, kterých je třeba se bát.

Vlastnosti pěstování

Půda

Koleriya dává přednost měkké, lehké a vždy výživnépůda.Můžete si koupit substrát pro gesneria, zejména pro senpolii, ve specializovaném obchodě, nebo si ho můžete připravit sami.K tomu je nutné smíchat následující složky ve stejném poměru: humus, hrubý písek, trávník a listová zemina.

Osvětlení a umístění

Koleria je rostlina, která miluje světlo, ale měli byste se vyhnout přímému slunečnímu záření na jejích květech a listech, protožejsou velmi choulostivé a mohou vyhořet, takže pro zajištění správného osvětlení musíte umístit rostlinu tam, kde je rozptýlené světlo.Z tohoto důvodu jsou západní nebo východní okna v domě dokonalá.A umístit jej na severní okenní parapet,je možné dosáhnout pouze jeho růstu, ale ne kvetení. V případě nedostatečného osvětlení rostlina jednoduše nekvete , její listy budou protáhlé a bledé.

Pokud je kolonie pěstována v jižních zeměpisných šířkách, kde je letní slunce ještě agresivnější, pak stojí za to věnovat větší pozornost její poloze.Je také nesmírně důležité nevkládat barvu na radiátory, protože je nízká vlhkost.

Důležité! Pokud rostlina nevstoupila do klidového stavu (k tomu dochází v zimě), tjPokud jí nevyhodila listí, pak by s největší pravděpodobností neměla ráda osvětlení a měl by se o to postarat.

Teplota

Optimální teplota pro pěstování koleriy je střední - 20–25 stupňů, rovněž toleruje vysokou (až 30 stupňů).

Někdy se však při takových vysokých teplotách mohou vyskytnout problémy ve formě zvýšené suchosti půdy, což má za následek hojné zalévání, které se rostlině opravdu nelíbí.A v zimě musí být teplota snížena na 15-17 stupňů, ale stále je to tropická rostlina.

Je také důležité řádně větrat místnost: tatorostlina netoleruje průvan , protože její květy a listy jsou velmi jemné.

V žádném případě byste neměli opouštět zbarvení při vysokých teplotách v uzavřené dusné místnosti.Je nutné zajistit, aby byl malý proud čerstvého vzduchu a rozptýlené světlo.

Zalévání

Koleria vyžaduje mírné zalévání na jaře a v létě.Je nutné, aby se toto teplo usadilo několik dnívoda ihned, jakmile vrchní vrstva Země zaschne, nižším zavlažováním, protože vniknutí vody na listy a květy rostliny je negativně ovlivňuje.

K zavlažování dochází přibližně jednou za 7 dní , protožecoloria je velmi citlivý na vlhkost v půdě, která může způsobit různá plísňová onemocnění.Na podzim se množství vody během zavlažování mírně snižuje, a konečně, když rostlina má spící období, musíte zalévat ještě méně.

Vlhkost

Vlhkost je jedním z faktorů, kterému by se měla při pěstování barev věnovat zvláštní pozornost.Pokud teplota v místnosti, kde se rostlina nachází, stoupá, musí být také zvýšena vlhkost.Při 20 - 25 stupních by tedy měla být vlhkost alespoň 30%, což je minimální hodnota, při které bude zajištěn dobrý růst.

Upozornění! V žádném případě byste neměli stříkat kolii, i když miluje vlhkost, protože když se vlhkost dostane na listy a květy, začnou intenzivně hnilobou.Pokud budete mít štěstí, bude to prostě zhoršovat vzhled rostliny, a pokud ne, zemře.
​​

Vrchní obvaz

Vrchní obvaz by se měl provádět od dubna do října, je to zvláště důležité provést na jaře, kdy rostlina začne rychle růst.Organická a minerální hnojiva pro rostliny čeledi Gesneriaceae jsou vhodné pro těžbu. Hnojení rostliny se doporučuje jednou týdně.

Během období, kdy je rostlina ve stavu klidu, se v žádném případě nemusí krmit.

Zimovka

V zimě začíná v kolonii období klidu, během kterého rostlina získává novou sílu.Letecká část zaschne v blízkosti kolie, poté musí být odstraněny mrtvé výhonky.Během této doby musí být květina na dobře osvětleném místě při teplotě 15–17 stupňů.

Stává se však také, že zimování se téměř neprojevuje: nové výhonky se mohou objevit dříve, než staří zemřou, nebo to nedělají vůbec. Pokud staré výhonky nevyschnou, nemusíte se jich dotknout , pouze odstraňte dlouhé a příliš velké.

Během této doby se můžete postarat o dostatečné osvětlení: na horní část rostliny nainstalujte lampu, ale ne blíže než 50 cm. Také musíte barvu zalévat, ale ne příliš často.Stačí vyschnout, když vrchní vrstva vyschne.

Vytváření pupenů

Období květu Corelia začíná v červenci a končí v listopadu. K tomu, aby rostlina rozkvetla, což nemusí dělat vůbec, musí být vytvořeny následující podmínky:

 1. Umístěte květinu na dobře osvětlené místo.
 2. Zamezte nadměrnému vysušení půdy, tj.včasné a správné zavlažování.
 3. Hrnec by neměl být příliš malý a příliš velký.
 4. Zbavte se velkých a dlouhých výhonků.
 5. Poskytování živné půdy.
Poznámka. Není nutné čekat na květ zbarvení okamžitě, to znamenáv prvním roce.Stopky se objevují pouze na 2 a 3letých rostlinách.

Oříznutí a tvarování koruny

Je nutné tváření koruny.pro estetický vzhled rostliny.Abyste toho dosáhli, musíte se zbavit zarostlých výhonků a stopek, které již vybledly a začnou vysychat.

Totoprořezávání umožňuje, aby se nové pupeny objevovaly častěji a ve velkém množství. Pokud netvoříte korunu, rostlina se změní na ampel, protožejeho výhonky začnou umírat.

Transplantace

Koleria je rostlina, která potřebuje transplantaci prováděnou ročně, protože za všech podmínek, za kterých bude rostlina co nejpohodlnější, bude intenzivní a rychlárůst.Je lepší transplantaci květináče stejné hloubky jako ten předchozí, ale trochu širší.

Hliněný substrát je nutně nově připraven.Je třeba transplantaci těžby pouze tehdy, když jsou její kořeny zcela pokryty hliněnou hrudkou, a pokud k tomu dojde, během tohoto postupu nevzniknou žádné problémy: bude stačit jednoduše převést tuto hliněnou hrudku do nové nádoby, ve které byla půda již připravena.

Pro dospělou rostlinu je substrát připraven takto:

 • 2 části dokončené půdy;
 • 1 část listu;
 • 0,5 dílu písku.

Můžete to také udělat:

 • v 1 části písku a humusu;
 • 3 části trávníkové půdy;
 • 2dílný list.

Bereme také v úvahu, že tato rostlina nemá rádi nadměrnou vlhkost v půdě, takže ke složkám lze přidat dřevěné uhlí.Ve spodní části musíte udělat drenáž a otvory pro vypouštění vody.

Důležité! Při přípravě substrátu pro mladéPozemek s trávníkem Kolerii není přidán.

Rozmnožování

Řízky

Pro takové rozmnožování odřízněte horní část výhonku a vložte jej do písku nebo do směsi písku slistnatá půda (v poměru 1: 1).Půda je před pokrytím sklem mírně navlhčena.Dále musíte zajistit, aby řízky nezačaly hnít pod sklem z nadměrné vlhkosti.

Proces tvorby kořenů lze urychlit ošetřením speciálními stimulantya zahřátím kontejnerů odřezky zespodu.Všechna tato stádia probíhají do dvou týdnů, po kterých může být klíček klarie transplantován do samostatného květináče jako samostatná rostlina.

Z videa se naučíte, jak propagovat kolumbii s řízky:

Semena

Propagace semeny by se měla provádět od poloviny zimy do jejího konce.

 1. Semena se ukládají na talíře a neuzavírají se na zemi, poté se naplní vodou a pokryjí sklem.
 2. Destičky s nimi by se měly uchovávat v místnosti s teplotou 20–24 stupňů a měly by se každý den vysílat, dokud se neobjeví výhonky.
 3. Dále se sazenice umístí do jedné nádoby v určité vzdálenosti od sebe v připravené půdě z písku a listové půdy (2: 1) a když se vyvíjejí a zvětšují, musí být přesazeny do samostatných květináčů (7 cm).v průměru).

Příprava substrátu pro opětovnou výsadbu v jednotlivých květináčích: 2 části listnaté půdy, 0,5 trávníku, 1 část půdy písku a rašeliny.

Rozdělením oddenků

 1. Oddenek se musí ostrým nožem rozdělit na tři části a každý oddělený kus by měl být zasazen do samostatného květináče, kde byla půda již předem připravena.
 2. Rhizome se prohlubuje 2–3 cm do země, načež se při pokojové teplotě mírně zalévá usazenou vodou.

Tento způsob množení květiny je jedním z nejjednodušších.

Škůdci a nemoci

Koleria je velmi nenáročný závod , který vyžaduje ty podmínky, které lze snadno poskytnout, pokud budete opatrní.Zároveň je to však velmi choulostivá rostlina a při nesprávném zacházení může být její vzhled méně atraktivní.

 1. Pokud klaria dlouhou dobu nekvete, měla by být věnována pozornost osvětlení a oblékání.
 2. Pokud stonky a listy stagnují, je třeba odříznout zarostlé výhonky a vyměnit substrát.
 3. Pokud dojde ke žloutnutí, je vzduch příliš vlhký a v zemi je příliš mnoho hnojiv.
 4. Pokud začnou listy a pupeny klesat, je nutné substrát oplodnit.
 5. Žluté listy na skvrnách jsou popáleniny, což znamená, že je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření.
 6. Bílé skvrny na listech se objevují pouze v případě, že se na ně dostane vlhkost, takže postřikování by se nikdy nemělo provádět.
 7. Pokud se listy kroutí, je nutné zvýšit vlhkost vzduchu a dodržovat teplotní režim.
 8. V případě bledosti a prodloužení je nutné zvýšit množství světla.Stává se to, kdyžkvětina je umístěna na severní okenní parapet v domě.
 9. Tmavé skvrny na listech se objevují v důsledku zavlažování studenou, neusazenou vodou.

Popis a fotografie různých odrůd

Nejsou zřejmé rozdíly v péči o tuto nebo tu různorodost barev, protože v zásadě nejde o rozmarnou rostlinu.A nejoblíbenější druhy mezi zahradníky jsou následující odrůdy.

Nadýchaný květ

Poměrně běžný druh, který se vyznačuje sametovými listy s pruhy uprostřed a třásněmi dole. Při pěstování může načechraná odrůda květu dosáhnout 5 cm.

Rozdíl od ostatních odrůd je již patrný z hlediska vzhledu pupenu: je jasně červené nebo oranžové a po otevření ukazuje své tečkované končetiny.

Příjemné

Tato odrůda může dosáhnout výšky 60 cm, má dlouhé, široké listy stříbřitě zelené barvy s načervenalými žilami.

Květiny jsou poměrně malé, ale mají příjemné růžové odstíny.Na končetině je skvrnitý vzor.

Bogotskaya

Maximální výška této odrůdy je o něco více než 0,5 metru.Listy jsou velké, oválného tvaru a tmavé barvy;venku, květy jsou červené nebo oranžové a uvnitř jsou téměř žluté. Crimson skvrny na končetině jsou rysem této odrůdy.

Kvetoucí zkumavka

Tato rostlina může dosáhnout výšky pouze 40 cm, což umožňuje její připsání středně velkým vzorkům.Květiny se liší v tom, že jsou protáhlejší a nemajímají jasně vyjádřené končetiny.Zářivě červené květy dokonale ladí se zelenými sametovými listy.

Další informace o odrůdě Coleria najdete v jiném článku.

Závěr

Koleria je skvělá dekorace pro váš domov, kromě tohorostlina dokonale čistí vzduch různých škodlivých nečistot a prachu, zcela neškodné dětem, alergikům a domácím zvířatům.Pokud je péče poskytována s řádnou péčí, včetně dodržování všech pravidel, vždy vás potěší svým estetickým a atraktivním vzhledem.