Krása zahrady rostla: pupalková transplantace

Petrklíč - zářivě krásná květina, milovaná zahradníky pro svou originalitu a širokou škálu odstínů na jaře.Rostlina přitahuje nejen svým vzhledem, ale také snadnou péčí o něj.

Je však třeba vědět, že v krátkém časovém období může petrklíče růst tak široko, že se růžice květů navzájem vymačkají, a to zase negativně ovlivní kvetení.Realizace pravidelných transplantátů poskytuje rostlině zdravé životní prostředí.

Kdy je nejlepší transplantovat květinu, na jaře nebo na podzim?

Zaprvé, doba transplantace závisí na typu a rozmanitosti primosy.

 • Druhy, ve kterých existují dvě fáze aktivního růstu a které kvetou dvakrát za sezónu, jsou po květu na jaře nebo na podzim přesazeny.
 • Petrklíč, který kvete jednou, v dubnu až květnu, se doporučuje znovu nasadit počátkem podzimu, když se rostlina probudí.Toto období je dobré pro transplantaci rostlin v tom, že prvosenka získala sílu a může se pro ni dokonale přizpůsobit novým podmínkám.

Hovořili jsme podrobně o složitosti péče o prvosenky a výsadbě rostliny na podzim zde.

Kdy transplantovat a rozdělit?

Důležité! Květinavyžaduje transplantaci jednou za 3-4 roky.Častěji to nestojí za to.

Než začnete s výsadbou prvosenky zahradní, ujistěte se, že:

 • Keře jsou velmi velké a vývody jsou přeplněné.
 • Kvetení již není svěží a trvá méně času.
 • Kořeny jsou odkryté, což je riziko, protože rostlina může odumřít nachlazení.

Pokud byl zaznamenán alespoň jeden z těchto příznaků, pak prvosenka určitě potřebuje transplantaci.

 1. Osvětlení .Doma i na zahradě si musíte vybrat nejjasnější místo pro prvosenka.

  Nezapomeňte však, že na zařízení by nemělo dopadat přímé sluneční světlo.Světlo musí být rozptýleno.Ideálním místem pro prvosenka je západní nebo východní strana.

 2. Půda a hnojiva .Půdní směs je vyrobena z písku, rašeliny a pustiny, které se mísí ve stejných poměrech.Pěstitelé květin někdy kupují hotový substrát a přidávají k němu 20% pískovce, ale pouze pokud je rostlina doma.

  Ihned po transplantaci prvosenky na zahradě nepotřebovala vrchní oblékání.Bude to nutné po několika měsících, kdy se květina zakoření na novém místě.Nejlepší je oblékat přírodní obvaz, kuřecí stelivo se dobře hodí.Chová se v poměru 1:15, ale už ne.Hnojit jednou za pár týdnů.

 3. Zalévání .Správné zalévání je pro prvosenky velmi důležité.Nelíbí se jí nadměrná vlhkost půdy.Hlavní věc je čekat na úplné vyschnutí ornicemezi zalévání.V žádném případě během postupu nemůže dostat vodu na samotnou rostlinu.
 4. ​​
 5. Vlhkost .Mokrý vzduch je pro květ dobrý, zejména po transplantaci.V horkých dnech se petrklíče lehce stříkají nebo se nádoba s vodou umístí blízko, aby poskytla vlhkost.
  Není třeba ji přehánět zaléváním, jinak spousta vlhkosti způsobí hnilobu kořenů.
 6. Teplota .Květina není vhodná pro vysoké teploty.Aby se rostlina rychleji zakorenila a zvykla si na nové místo, vyplatí se udržovat teplotu asi + 13 + 15 stupňů.Pokud je teplota pod +16 .. + 18 stupňů - opačně kuželovitá, kořen se nezakoření.

Video instrukce pro transplantaci květin:

Jak se starat o rostliny v zahradě?

S transplantací prvosenky by neměly být problémy.Květina je rychle přijata a po nějaké době začíná potěšit krásným kvetením.Je však třeba mít na paměti, že půda v oblasti, kde roste petrklíč, musí být volná a vlhká.

Aby se stimulovala aktivita květin v zimě, zalévání po transplantaci se postupně zvyšuje.

Pravidla péče o transplantovanou petrklíč:

 1. Je třeba dodržovat řádné zavlažování.Půda by měla být vlhká, ale s mírou.
 2. V posledních dnech podzimu, pro přípravu petrklíče na zimu, zahradníci hnojí tuto rostlinu hnojem.
 3. Před zakrytím květu listím na zimu je třeba prozkoumat kořenový systém.Pokud jsou kořeny holé, pak jsou nejprve pokryty zemí a pak jsou listy shrabány shora.
 4. Je nutné, aby po několika týdnech byla rostlina plevelena.To se provádí tak, že se nevyvíjí šedá hniloba.

O pravidlech péče o prvosenka v zahradě a doma se můžete dozvědět z našeho článku.

Naši odborníci pro vás připravili další užitečné materiály o vlastnostech výsadby a pěstování víceletých petrklíčů, jakož i šlechtění rostlin ze semen.

Možné nemoci a ošetření

Často rostlina, která byla transplantována, zemře na chorobu zvanou peronosporóza.U lidí se to také nazývá padlí padlí.Toto onemocnění poškozuje výhonky, listy, stopky.Nemoc se absolutně nebojí mrazu.V zimě je to listí, kořeny a semena.

Nejdůležitější věcí je včasné oznámení nemoci .Projevuje se následujícími příznaky:

 • Na listech se objevily skvrny bez tvaru.Jsou žluté, světle žluté, červeno-hnědé.
 • S vývojem této choroby začnou listy vyblednout a zhnědnou.
 • Místa, která byla zasažena, se nakonec sloučí.
 • Ve spodní části listu se objevil bělavý povlak.

Aby se předešlo peronosporóze rostlinpo přesazení, doporučuje se plochu plevelovat .Je také nutné opustit hnojiva s obsahem dusíku a zničit všechny plevele.Pokud se s touto chorobou nedokáže vyrovnat sám zahradník, musíte si koupit biologické přípravky - Fitosporin nebo Alirin.

Dalším onemocněním ovlivňujícím petrklíče je ramularióza.Velké skvrny kulaté žluté jsou jasným znakem této choroby.Jak se nemoc vyvíjí, skvrny mění své barvy a nakonec se na jejich místě objevují díry.Ramularióza se vyskytuje v chladných a příliš vlhkých podmínkách květu.

Aby se Petrklíč nestal obětí této choroby, musí být řádně napojena a půda včas uvolněna.Pokud byl zaznamenán ramularis, je nutná okamžitá akce.Prvním krokem je odstranění všech postižených oblastí rostliny.Pak je již možné ošetřovat fungicidy - „Fundazol“ nebo „Vitaros“.

Takékvětina často umírá kvůli šedé hnilobě. Je to způsobeno houbou.V době růstu se na stopkách a listech objevují skvrny se šedým povlakem.S velkou oblastí poškození, petrklíč umírá.

Šedá hniloba se může objevit v důsledku špatného větrání, malého množství světla nebo zamokření země.K překonání nemoci se používá „Fundazole“, ale infikované oblasti květu se nejprve odstraní.

Závěr

Primrose je docela snadno transplantační.Aby byla přijata a nezhynula, musí být přísně dodržována všechna pravidla a doporučení.Pečlivě sledujte podmínky zadržování a včasně identifikujte a léčte nemoci.