Krásná květinová zahrada Hydrangea: výsadba a péče v otevřeném terénu s fotografií

Hydrangea zahradyje miláčkem mnoha zahradníků.Atraktivní vzdušné čepice svěžích květenství bílé, modré, růžové, světle zelené barvy dodávají jakékoli sofistikovanosti jakékoli krajině.

Chcete-li úspěšně zasadit a pěstovat hortenzii ve vaší zahradě, musíte dodržovat několik jednoduchých doporučení.


Název „hortenzie“ květ obdržel na počest princezny Svaté říše římské.Latinské jméno rodiny Hydrangea (Hydrangia) znamená v řečtině „plavidlo s vodou“.Podle jedné verze to odráží speciálníhydrofilnost hortenzie , a podle jiné, tvar osivových krabic připomínajících džbán.

Foto

Kdy pěstovat?

Optimální doba pro výsadbu zahradní hortenzie jejaro,po hrozbě nočního zamrznutí půdy, ale dříve, než se pupeny začnou rozkvétat.

V oblastech s nepříliš těžkou zimouje přípustná podzimní výsadba , zde však musíte dohonit první mrazy.

Řízky se doporučuje pěstovat pouze na jaře , aby se jim umožnilo zakořenit a získat sílu během aktivní sezóny před budoucím zimováním.

Výběr nejlepšího místa

Hydrangea toleruje některé dobréstínování, dobře roste včástečném stínu .Stejně jako každý aristokrat netoleruje vystavení přímému slunečnímu záření.Vyberte si mírně zastíněné místo, které je nejjasněji osvětlené ráno.

Nezapomeňte, že keř dospělého s ohledem na větve a květiny má průměr přibližně 1,5 m.

Půda pro hortenzii by měla býtvolná, výživná ve složení , s převážně kyselým prostředím.Alkalické médium není kategoricky vhodné pro hortenzie - vápnoje na ně kontraindikováno .

Ideální možností jezralý kompost , který obsahuje mnoho živin.

Špatní a dobří sousedé

Neměli bysteumístit hortenzii vedle rostlin s povrchovým kořenovým systémem, protože kvůli podobným požadavkům na životní prostředí budou inhibovatnavzájem.Neusazujte hortenzii pod stromy - silné kořeny stromů odstraňují veškerou vlhkost z půdy.

Nejvhodnějším sousedstvímpro hortenzii jsou rostliny s masitými kořeny nebo hlízami.Velmi dobře sousedí s hostiteli, astilba, vypadá krásně v kombinaci s zimostrázem.

Péče o hortenzii zahrady není obtížná, ale v procesu kultivace se můžete setkat s řadou problémů.Přečtěte si naše články o tom, jak chránit keř před nemocemi a škůdci a jak se chránit před zimou.

Po zakoupení

Pokud jste si v obchodě koupili nového domácího mazlíčka, pravděpodobně se pěstuje ve skleníku, a proto se trochu hýčká.Musíte si zvyknout svou princeznu na nové sídlo.K tomupři výsadběpamatujte:

 • , pokud nechcete zasadit hortenzii ihned po zakoupení, potom ji před výsadbou hojně zalévejte;
 • v žádném případě nelze kořeny rostliny vyjmuté z nádoby zkrátit ani oříznout (i když se to často doporučuje!);
 • nemohou být také namočeni a otřeseni ze země;
 • kořeny rostliny by neměly pociťovat ostrý přechod ze skladovacího substrátu na zahradní půdu, jinak se růst kořenového systému zpomalí nebo zastaví.V jímce pro výsadbu smíchejte zahradní půdu s hnojenou půdou ve vzdálenosti nejméně 25 cm od rostliny.
Při vykopávání výsadbové jámy zvažte velikost vzdušné části zařízení.Objem kořenového systému by měl být srovnatelný s objemem koruny.Pravidlo je jednoduché - vykopejte díru v takové hloubce a šířce, aby do ní rostlina mohla „zapadnout“!

Po výsadběuvidí skleníkové rozmary, zvyklé kapat zavlažování a velké dávky fytohormonů a hnojiv, období adaptace.Jako pacient se silnými léky proti bolesti musíte postupně „odstranit“ rostlinu ze stimulační stravy.Chcete-li to provést, ujistěte se, že rostlinakrmíte minerálními a organickými hnojivy první dva měsíce po výsadbě jednou za dva týdny .

Pokud jste vysadili mladou rostlinu pěstovanou v zakořeněných řízcích v prvním roce , nenechte ji rozkvetnout , odřízněte výsledné květenství, abyste mohli v příštím roce vysadit plné poupata.

Péče běhemsezóna

Zalévání. Nezapomeňte, že hortenzie je „plavidlo s vodou“: poskytuje možnost hojného zavlažování, ideálně kapání.Za týden by mělo do každé rostliny spadnout několik kbelíků vody, v žádném případě voda z vodovodu - pouze déšť nebo usazení.Aby se zabránilo vysychání půdy, mulčujte kružnici blízkou stonku rašelinou, jehlami, pilinami s dřevěnou kůrou, nalijte mulčovací vrstvu s vrstvou 20–25 cm.

Prořezávání. Během léta odstraňte květenství, které kvetlo a uschlo - to dá rostlině příležitost prodloužit období květu.Strávit na jaře prořezávání proti stárnutí - odstraňte výhonky, které zamrzly po silném nachlazení, a větve starší než tři roky.Poté, co se ledviny probudí, upravte výsledek - střílejte výhonky s nepálenými pupeny.Aby byl keř svěží, střílejte výhonky na 4-5 pupenů.

Pokud chcete omladit starý keř hortenzie, na podzim úplně odřízněte všechny výhonky u kořene a zanechejte jen malý pahýl.Na jaře si silný kořenový systém rychle vytvoří svěží korunu.

Krmení. Voda dvakrát až třikrát za měsíc s rozpuštěným organickým hnojivem (humus, hnůj).Nepřehánějte to minerálními hnojivy, jejich nadbytek může nepříznivě ovlivnit zimní odolnost rostliny.Nemůžete oplodnit popelem.

Mluvili jsme více o pravidlech výsadby a péče na otevřeném prostranství v samostatném článku.

Kdy transplantovat?

Pokud chcete transplantaci hortenzie, postupujte podle stejných pravidel adoporučení jako při první výsadbě rostliny.To se nejlépe provádí brzy na jaře nebo na podzim po skončení období květu.

Pokud vaším cílem není jen změna místa pro krásné keře, ale šíření hortenzie, nejlepší technologií by bylo:

 1. Rostlina hojně zalévejte a nechte vlhkost nasáknout..
 2. Kopejte do kruhu ve vzdálenosti 15 cm od keře.K tomu je efektivnější použít vidlici.
 3. Nakloňte pouzdro a ostrým nožem nebo lopatou jej oddělte.
 4. Dezinfikujte místo řezu popelem.
 5. Transplantaci části pouzdra do dříve připravené díry na novém místě.

Postarejte se o princeznu Hortense během výsadby a tato nádherná rostlina vám poděkuje za vaši péči s nádherným vzhledem a stane se skutečným skvostem vaší krásné zahrady.

Užitečné video

Video o nástupu a odjezdu si můžete prohlédnout zde:

užitečné informace

Najdete další materiály týkající se zahradní hortenzie:

 1. Jak správně pečovat o panicled bobo?Pěstování a příprava na zimu
 2. Jak správně pečovat o Limelight?
 3. Jak zimy Dubrovolistny hortenzie?
 4. Mrazuvzdorná Pinky Winky ve vaší oblasti
 5. Hydrangea panicled grandiflora - funkce péče a reprodukce v zahradě
 6. Kudrnatá hortenzie (řapík, lezení) - živý plot na vaší zahradě!
 7. Hortenzie podobná hortenzím -sněhovobílá dekorace vašeho webu
 8. Hortenzie stromů ve vaší zahradě - výsadba a péče, rozmnožování, zimování
 9. Jak se spřátelit s hnisavou hortenzií?
 10. Japonská kyushu hortenzie ve vaší zahradě
 11. Mrazuvzdorná velkokvětá
 12. Jak správně pečovat o panicled fantom?Výsadba, zimování, rozmnožování
 13. Jak správně pečovat o panicled vanilkovou zmrzlinu?
 14. Voňavá hortenzie „princezny“ ve vaší zahradě: prvky péče
 15. Tajemství šíření zahradní hortenzie
 16. Nenechte ji zmrznout!Jak se schovává hortenzie na zimu?
 17. Jak chránit před chorobami a škůdci?