Krásná orchidej v přírodě - život phalaenopsis ve volné přírodě a rozdíly od domácí květiny

Phalaenopsis je ideální rostlina pro začínající zahrádkáře.Péče o květ je velmi nenáročný.Vyznačuje se svou krásou a jasem.

Pokud jde o orchideje, většina lidí si představuje, že je to nádherné květenství phalaenopsis.Je to o životě této rozmanitosti orchidejí v přírodě, o kterém se budeme dále bavit v článku.Pro přehlednost vás seznámíme s fotografiemi příkladů růstu phalaenopsis v přírodě.

Ve ​​kterých částech světa je běžné?

Domovem phalaenopsis je jihovýchodní Asie.Na Filipínách a v severovýchodní Austrálii roste velké množství druhů.To je věřil, že rod se objevil v jižní Číně, a pak se rozšířil do jiných částí světa.

Nápověda! První, kdo objevil květ, byl německý přírodovědec Georg Rumf, na ostrově zvaném Ambon, který se nachází v Indonésii.

Tato rostlina se stala senzací až poté, co se dostala ke slavnému vědci Karlu Linnaeusovi.Byl to on, kdo popsal tuto květinu ve své práci „Druhy rostlin“ a nazval ji „rozkošný epidendrum“, což se překládá jako „žijící na stromě“.

Kde a jak roste?

Rod Phalaenopsis má více než 70 druhů .Většina z nich jsou epifyty - květiny, které se nekoření v zemi a nežijí na jiných rostlinách a používají je jako „podpěry“ nebo podpěry.Užitečné látky se odebírají z listů, kůry, mechu.

Vlhkost se získává ze vzduchu, protože v tropických lesích často dochází k dešťovým srážkám a ráno je hustá mlha.Ačkoli phalaenopsis a epifyt, nešplhají vysoko, ale raději rostou v nižších vrstvách lesa.Oblíbená místa jsou zastíněné oblasti v bažině nebo poblíž řek a jezer.Existují odrůdy, které se usazují pouze na kamenech.

Životní cyklus

V přírodních podmínkách rostlina kvetou několikrát ročně .Phalaenopsis nemá prakticky žádné období klidu, i když je pozorováno u jiných představitelů orchidejí.Klima, ve kterém květ roste, se zřídka mění.Nedochází k náhlým změnám teploty nebo chlazení, což přispívá k nepřetržitému růstu.

Existuje koncept biologického a nuceného odpočinku.Poté, co nové výhonky rostou, květina jde do klidu.To se děje za příznivých klimatických podmínek.

Důležité! Pokud teplota, vlhkost nebo jiné podmínky pro něj nejsou vhodné, pak phalaenopsis vstoupí do fáze nuceného odpočinku a čeká, až se probudí ten pravý okamžik.

Jak vypadá divoká květina, foto

Phalaenopsis je jednobarevný květ s jedním krátkým stonkem rostoucím nahoru .Blízko země je zásuvka se silným a bujným listím,který absorbuje vlhkost a živiny.Na délku mohou listy dosáhnout 6 až 30 centimetrů, vše záleží na odrůdě.Někdy je na listových deskách charakteristický vzor světla.

​​

Stopka je štíhlá a vysoká, velké světlé květy připomínající motýlí květ.Velikosti se pohybují od 3 do 30 centimetrů.Během květu se na jednom stopce objeví 5 až 40 květů, vše záleží na tom, jak zdravá je phalaenopsis.Ve volné přírodě může částka dosáhnout stovky.

Barevné schéma je velmi rozmanité. Rostlina je dodávána v různých odstínech: bílá, modrá, světle a jasně žlutá, tmavě fialová .Okvětní lístky jsou pokryty neobvyklými vzory.

Kořeny jsou vzdušné, zelené.Aktivně se účastní fotosyntézy spolu s listy.

Rovněž nabízíme ke shlédnutí video o tom, jak orchidej vypadá ve volné přírodě:

Srovnání divokých a domácích rostlin

Phalaenopsis se zamiloval nejen do zahrádkářů, ale také do chovatelů, kteří chovali více než 5 000 druhů.

Pozor! Ale takové květiny nemají téměř nic společného s divokými květinami.
  • Uměle chované rostliny se nemusí spoléhat na nic, jako na divoké květiny.Bez tohoto, oni rostou dokonale svisle, a ne viset dolů ze kmenů stromu.
  • Květy domácích odrůd jsou mnohem větší, ale jejich počet je mnohonásobně menší než počet phalaenopsis rostoucích v tropických lesích.
  • V přírodě může orchidejová plechovkažít až 100 let, ale v životních podmínkách je život omezený.
  • Ale domácí i divoká květina potřebuje teplé klima a vysokou vlhkost.
Pokud se rozhodnete začít phalaenopsis doma, bude pro vás užitečné přečíst si nemoci a škůdce květu, rozmnožování, péče, odrůdy, omlazení rostlin.Máme také materiály o rozdílech mezi phalaenopsis a orchidejemi.

Proč se tomu říká zázrak přírody?

Barva květů je tak originální a bizarní, že v Evropě je začali nazývat „zázrakem přírody“ .Toto jméno je také způsobeno skutečností, že v některých druzích shluky rostou, tj. Visí ze stromů, a to je poněkud vzácný jev.

Zajímavý fakt

V těchto květinách se v roce 1825 objevil název obvyklý pro lidi.Ředitel botanické zahrady Leiden Karl Blume prošel malajským souostrovím a objevil obrovské bílé květy na vysokých stoncích v hustém deštném pralese.Zaměňoval je za noční můry.Byla to chyba, která se rychle odhalila, ale Blume se rozhodl tyto květy nazvat phalaenopsis - z řeckých slov phalania - „můra“ a opsis - „podobnost“.

Závěr

Úžasné exotické orchideje phalaenopsis - skutečný zázrak přírody, který se může zkušený květinář ve svém domě snadno usadit.Květina nezpůsobí mnoho problémů a vždy potěší oko nádherným květem.