Krásná rostlina z Číny - Fortunella citrus (kinkan, kumquat)

Kinkane, co to je? Fortunella (kinkan)je citrusová rostlina, která produkuje jedlé ovoce (kumquat).

Odkazuje narodinu kořenů .Fortunella byla dovezena z jižní Číny.

Popis rostliny

Citrus Fortunella má podlouhlé špičaté listy a hladké zelené výhonky.Rostlina kvete na jaře a v létě.

Květinymalé, světle růžové.Na podzim, blíže k zimě, Fortunella produkuje ovoce zvané kumquat.Doslova z čínského kumquatu znamená „zlatá oranžová“.

Ovocemají příjemnou vůni.Konzumují se syrové i zpracované.Kůže je také jedlá a chutná sladce.Vláknina je kyselá.Častěji z kumquatu se připravují džemy, džemy, marmelády.

Ovoce je bohaté na vitamíny a minerály (vitamín C, zinek, fosfor, vápník)."Golden Orange" obsahuje éterické oleje, které se používají jako lék a v aromaterapii.

Tyto látky posilují imunitní systém a mohou tělu pomoci vyrovnat se s infekcemi, plísňovými infekcemi a bakteriemi.

Fortunella není schopna rychlého růstu.Po několika letech strom roste jen metr nebo více.

Fotografie

Kinkan: fotografie rostliny a jejích plodů.

Domácí péče

Kinkan: domácí péče a pěstování.

Péče po nákupu

Po akvizici se rostliny umístí do místnosti s dobrým osvětlením.Je vhodné zvolit okno směřující na jižní stranu.

Zalévání

Zalévání kinkanu by se mělo provádět pravidelně : na jaře - po jednom dni a v létě - každý den.Intenzivní zalévání.V zimě je Fortunella napojena mnohem méně často a mírněji.Jeden nebo dvakrát týdně stačí.

Je lepší použít teplou vodu, která již stála.

Fortunella může onemocnět, když se stříká studenou nebo studenou vodou.To se projevuje ve formě žloutnutí listů a jejich pádu.

Kvetoucí

Fortunella obvykle kvetev červenci a srpnuv průběhu celého týdne.Poté, co kinkan poprvé kvete, strom někdy kvete podruhé.Znečištění květin je křížové, ale může dojít k samoopylení.

Tvorba koruny

Aby se vytvořila koruna a urychlil plodící proces, je nutnéprořezávat a štípatvýhonky rostliny.

Půda

Pro fortunella se obvykle používá směs trávníku, půdy, humusu a písku.Složky se berou v poměru: 2 části trávníku, jedna část půdy a jedna část humusu, polovina písku.

Lehká směs je vhodnější pro mladé kinkany a těžší půda se doporučuje pro zralé rodící stromy.V tomto případě se zdvojená nebo obyčejná zemina zdvojnásobí.

Nástup na palubu, přesazování

Transplantace Kinkan nejlépe na podzim .Asi jednou za dva roky.Transplantace se provádí překládkou ze starého hrnce na větší.

Tento postup by měl být čistý, měli byste se pokusit co nejméně poškodit kořenový systém, jinak by strom mohl onemocnět.

Nezapomeňte nadrenáž .Písek (čtyři centimetry) se nalije na expandovanou hlinku.A půda je položena nahoře.Horní stará vrstva Země by se měla pokusit nahradit novou.

Mezery mezi hliněnou hrudkou s kořeny a stěnami hrnce jsou pokryty čerstvou směsí s malým těsněním.

Po přesazeníje fortunelu intenzivně napojena a na několik týdnů umístěna na temné místo s teplou teplotou vzduchu.Korunu můžete také postříkat vodou.

Rozmnožování

Kinkank se šíří řízky, roubováním nebo vrstvením.

Častěji doma se tento druh rostliny šířířízky .Tento proces lze provádět kdykoli v roce, ale nejvýhodnější doba pro řízky je duben.

Stonek je ošetřen roztokem obsahujícím stimulátor růstu.Pro řízky se pořizují lignifikované výhonky, které se dělí na řízky dlouhé až osm centimetrů.Na řízcích by měly být alespoň tři ledviny.Je lepší posypat spodní část dřevěným uhlím a horní listová část se odstraní třetinou.

Kořen v květináči pokrytý obyčejnou průhlednou skleněnou nádobou.Drenáž se nalije do hrnce, pak se položí mech, půda jde nahoru.Na to můžete nalít malý říční písek (asi 3 cm).

BMalé hrnce se vysazují řízky Kinkan do hloubky 2 cm a umístí se na dobře osvětlené teplé místo.Řízky by měly být napojeny teplou vodou.Za všech podmínek se kořeny mohou objevit za dva týdny.

Dále rostlina sedí ve větších květináčích.

Když se kinkan rozmnožuje vrstvením , vybere se střílet kolem jednoho roku.Délka by měla být asi 19 cm. V kůře, v místě nad základnou, se provede 9 až 10 cm pár řezů se vzdáleností 1 cm. Poté se vytvořený kroužek odstraní.Listí, které se nachází nad nebo pod, je oříznuto.

Poté se odebere a vyrobí plastová nádoba (o průměru asi osm centimetrů).Na výsledných částech dna nádrže ve střední části je vyříznuta dvojice půlkruhů odpovídající tloušťce výhonku.Dále je kontejner připojen k výhonku tak, že řez je získán ve střední části kontejneru.

Obě poloviny jsou drženy pohromadě drátem a naplněny směsí rašeliny a písku, které by měly být pravidelně zavlažovány.Za měsíc se nad incízí objeví kořeny.Po několika měsících je střílení přerušeno těsně pod dnem nádrže.Mladá rostlina se stejnou půdou by měla být přesazena do květináče.Dále musíte půdu dobře navlhčit.

Hrnec nemusí být ponechán na vysoce osvětleném místě po dobu prvních dvou týdnů.

Při množení očkovánímse postup provádí v období intenzivního vývoje výhonků.Roubovaná štěstěna je odolnější než kinkan pěstovaný z vrstev a řízků.

Pěstování vdoma

Kinkan (kumquat) preferuje teplý vzduch při asi 30 stupních, ale v zimě je vhodnější pro teploty až 15 stupňů.V létě lze Fortunella přivést na čerstvý čerstvý vzduch.Tento typ rostliny nemá rád přehřátí a podchlazení.

Kinkanje vhodnější pro vlhký vzduch , proto by se rostlina měla pravidelně stříkat a v zimě by se měly v blízkosti vlhkých vzduchů umisťovat malé nádoby s vodou.

Teplota

Během kvetení a tvorby ovoceje nejlepší teplota pro kinkan 16-18 stupňů.

Výhody

Kinkan má na lidské tělo různorodý účinek.Stimuluje, deodorizuje a má také protizánětlivý účinek.Ovoce samotné obsahuje mnoho užitečných látek.

Vědecký název

Kinkan se častěji nazývá japonská fortunella nebo„Fortunellajaponica“ .Fortunella ovál má jméno "Fortunellamargarita".

Nemoci a škůdci

Hlavními škůdci , kteří infikují kinkan, jsou citrusové roztoči a hmyz šupinatý.Na produktech pro izolaci škůdců se někdy tvoří konopné houby.

Listy mohou spadnout, je-li vzduch příliš suchý.Když přeteče štěstí, kořenový systém prochází hnilobou, což vede k smrti rostliny.

Fortunella je krásná rostlina ve tvaru stromu, která přináší chutné a zdravé ovoce, které se používá jak v surové, tak ve zpracované formě.Fortunella vyžaduje péči a určité podmínky.

Strom slouží nejen jako ozdoba domů a prostor, ale má také vlastnosti užitečné pro lidské tělo.

A tady je video o citrusové rostlině Fortunella.