Krásné a jemné fialky Borise Mikhailoviče a Tatyany Makuni: Lesní magie, koketa, Jupiter a Vaše Veličenstvo

Verše a písně jsou složeny z krásy a něhy fialek.Tyto krásné květiny získaly srdce mnoha fanoušků po celém světě.Ve velkých městech a na internetu najdete mnoho skupin milenců a znalců nádherné krásy seniorů.Jak však říkají, neexistuje žádná hranice k dokonalosti - chovatelé z celého světa nadále potěší květinářskou komunitu novými odrůdami a hybridy senpolisu.Nedaleko v tomto, ale v mnoha ohledech dokonce lepší, jsou domácí chovatelé.

Rád bych si všiml práce chovatelů Borise Mikhailoviče a Tatyany Nikolaevny Makuni.Jejich sbírka začala dvěma darovanými fialkami, modrou a bílou, jejichž krásu se Tatyana Nikolaevna rozhodla zkombinovat do jedné rostliny.Zkušenost byla úspěšná a pár se rozhodl pokračovat v závazku.

A postupem času se začalo objevovat stále více a více druhů fialek čtyř autorů Makuni.Takže například první froté odrůda „Natalie“ nebo dvoubarevná „oblíbená“.Je třeba poznamenat, že ve své práci chovatelé vždy dodržovali přísný systém zaznamenávání výsledků, který jim umožňoval identifikovat slibné oblasti křížení v raných stádiích a vyvíjet odrůdy, které se staly hity.

Popis a fotografie populárních odrůd

Mezi nejvícepopulární odrůdy výběru Boris Mikhailovich a Tatyana NikolaevnaMakuni nemůže pomoci, ale jednotlivé odrůdy vyjasnit:

 • „Lel“.
 • Blue Delight.
 • Růžový příběh.
 • "Vaše Veličenstvo."
 • Granátové jablko náramek.
 • „Běh podél vln.“
 • „Paní hory Copper Mountain“.
 • Krajka Vologda.
 • Pirát.
 • Den Tatyany.

Při jejich výběru lze rozlišit několik řádků:

 1. Růžová .Zahrnuje takové odrůdy: „Ah, Nastasya“, „Mladá dáma“, „Vnučka“, „Sweetie“, „Larisa“, „Kouzlo lásky“.
 2. Tmavý .Představují ji různé vínové a fialové barvy: „The Dark Prince“, „Mowgli“, „Panther“, „Magic“, „Mtsyri“.
 3. Lilac .Jednalo se o různé odstíny modré a lila: „Pirate“, „Ratmir“, „First Acquainance“, „Blue Treasure“, „Lilac Excitement“.
 4. Bílá .Mezi nejběžnější odrůdy lze rozlišovat: „Tatyanův den“, „Vologdská krajka“.„Racek bělokřídlý“, „Snow Waltz“, „Na památku Tanyi Makuni“, „Nikomu nedám“.

„Forest magic“

Výstup je čistý a malý.Listy jsou tmavě zelené.Listy jsou zaoblené, mírně vroubkované podél okraje, mírně zvlněné.Stopky jsou malé, silné.Květy jsou střední (asi 4 cm v průměru), polodvojité a zdvojené.Barva okvětních lístků je tmavě růžová, téměř malinová, s bledě nazelenalým okrajem podél okraje.Netoleruje teplo.

Při množení listů vyžaduje odrůda pozornost: je vhodné držet stonek ve skleníku až do zakořenění.Obecně se však odrůdové znaky přenášejí dobře.

Doporučujeme vám sledovat videofialky této odrůdy:

„Vaše Veličenstvo“

Odrůda se vyznačuje velkou úhlednou růžicí .Listy jsou nasycené zelené, bez červeného odstínu na spodní straně.Listy jsou zaoblené, s mírně špičatým nosem, zvlněným, mírně vroubkovaným podél okraje.

​​

Odrůda má velké (až 5 cm) husté květy s třásněmi.Barva okvětních lístků je světle růžová s příměsí levandule.Na okraji květů jsou světlejší než ve středu.Pokud kvetení nastane v chladném období, pak je odstín lístků méně intenzivní, světle růžový.Když je velmi chladno - na okvětních lístcích může vyjít lehká zelená.

Květinové stonky jsou silné, ale nesbírají květiny v kytici, ale spíše je rozloží na soklu a vytvoří něco podobného věnec.Protože je vytvořeno velké množství pupenů, jsou tyto "věnce" naskládány na sebe, čímž se vytváří svěží květinový klobouk.

Květiny kvetou rychle a vydrží až 6 týdnů .První kvetení by se nemělo očekávat dříve než rok od výsadby rostliny listnatými řízky.První kvetení se neliší ve velkém počtu pupenů, ale již druhé bude hojnější.

Z nuancí kultivace lze takový okamžik rozlišit: mnoho chovatelů poznamenává, že po několika rozkvětech se snižuje dekorativnost rostliny, a květy z velkých dvojitých spadají do kategorie středně dvojitých.Aby se tomuto jevu zabránilo, doporučuje se pravidelně omlazovat rostlinu.

„Coquette“

Výstup je čistý akompaktní, o průměru asi 25 cm.Listoví je šťavnaté zelené barvy .Listy jsou zaoblené oválné, prošívané, mírně zvlněné a zoubkované podél okraje.

Koketa má velké (5 cm) silné dvojité květy.Barva okvětních lístků je jemně růžová se světle zeleným límcem na zadní straně okraje okvětního lístku.

Odrůda skvěle stanoví stonky květů.Květiny kvetou úplně pozvolna a velmi pomalu.Kvete hojně a dlouho (až 6 týdnů).Po celou tu dobu si kvetoucí květiny zachovávají svoji dekorativnost a teprve poté, co padnou tmavé a suché.První kvetoucí fialová vás potěší za čtrnáct měsíců.

„Coquette“ navenek připomíná jinou odrůdu ze sbírky Makuni - „Vaše Veličenstvo“.Ten má ale širší a volnější vývod.

Jupiter

Nyní je tato odrůda v sépolistických sbírkách stále méně běžná a celá věc se týká vrtošivé povahy a zvýšené citlivosti odrůdy na podmínky.roste.Najdete ji také pod názvem „Pán“.

Výstup není nejkompaktnější a nejčistší. Tmavě zelené malé listy sedí na dlouhých stopkách .Stopky produkují silné, schopné držet tak velká květenství s kloboukem ve středu zásuvky.

Květiny jsou prostě obrovské (až 8 cm), froté, třásné.Barva okvětních lístků je tmavě růžová, dvoubarevná.Tenký okraj vede po okraji vlnitého plátku o několik odstínů tmavších než hlavní barva.Okvětní lístek sám je strukturován s lehkými "mramorovými" skvrnami.

Kultivar je náladový.Daleko odKaždý pěstitel bude rád, že „tančí kulaté tance“ kolem této sissy. Jupiter netoleruje průvan, nedostatečné a nadměrné osvětlení , velmi špatně reaguje na přetečení i na nedostatečné naplnění.Ale spravedlivě by se mělo říci, že vzdělání se půjčuje.A ti fialoví průvodci, kteří se nevzdávají, hledají tento druh „poslušnosti“.Ale taková krása stojí za námahu, protože rozmanitost je opravdu dobrá!

Charakteristické znaky vybraných odrůd Boris Mikhailovich a Tatyana Makuni

Květinářství upozorňují na přesnost a kompaktnost prodejen v odrůdách chovatelů Makuni.Každý také souhlasí s tím, že pokud jsou odrůdy rozmnožovány řízky, zprostředkovávají dobře odrůdové postavy, nejsou téměř žádné sporty a květiny na jedné rostlině jsou si podobné, jako dvojčata.To vše jsou známky kvalitního výběru.

Z minusů - je třeba pravidelně omlazovat rostlinu, jinak se po 3-4 kvetení její dekorativnost sníží.
Z jednotlivých článků na našem portálu se můžete dozvědět o fialkách, které chovali neméně talentovaní chovatelé, jako jsou Konstantin Morev, Alexei Tarasov, NatalyaPuminova, Tatyana Dadoyan, Svetlana Repkina, Tatyana Pugacheva, Evgeny Arkhipov, Elena Korshunova, Elena Lebetskaya a Natalya Skornyakova.

Boris Mikhailovich a Tatyana Nikolaevna Makuni jsou původem domácího chovu senpolisu.Začalijejich práce, když byly nové růžové nebo froté fialky nové, nemluvě o dvoubarevných nebo efektních barvách.Chovatelé odvedli skvělou práci, včetně popularizace senpolisu v bývalém SSSR.