Krásné, voňavé a také užitečné.Použití měsíčku v tradiční medicíně a vaření

Měsíček nebo rostlina černobílá je rostlina známá po celém světě pro svou nenáročnost a snadnou péči.Mnoho zahradníků ví, že to není jen krásná, ale velmi užitečná květina.

Celkem je v přírodě více než 30 druhů.v našem článku se dozvíte o blahodárných vlastnostech měsíčku a jak je používat pro léčebné účely.Doporučujeme také sledovat užitečné video na toto téma.

Jaký je tento druh rostliny?

Měsíčky jsou pestré travnaté květiny patřící do rodiny Astrovů .Rostlina má rozvětvenou stonku a listy pitvaného typu.Kvete froté nebo polodvojitým květenstvím oranžového odstínu.Rodištěm takové květiny je Mexiko.

POZOR : V Anglii byla tato rostlina využívána pro speciální rituály, protože se předpokládalo, že tato květina má magické schopnosti.Symbol dlouhověkosti se již dlouho pěstuje jako dekorativní a později jako léčivá rostlina.

Přečtěte si více o pravidlech pro pěstování měsíčku v v našem materiálu.

Chemické složení

V současné době chemickésložení měsíčku je pečlivě prostudováno .Je známo, že rostlina obsahuje oktimen, pinen, sabinen, myrcen, tsimol, citral, linalool, tageton, terpin, keton.V květenství ve formě koše jsou organické kyseliny, alkaloidy, éterické oleje, sloučeniny obsahující síru, tageton.

Chernobrivtsi jako léčivá rostlina

Květy rostliny se používají k ošetření, ze kterého se připravuje čaj, odvar, oleje a tinktury.Aby jim poskytly aroma a prospěšné vlastnosti, jsou často přidávány do želé a kompotů.Takový nápoj dodává tělu sílu a umožňuje vám bojovat proti virům a nachlazením.Pokud ji pijete v kurzech, zlepší se vaše pohoda a zapomenete na pocit neklidu a deprese.

Jaké je zacházení s ČernobrivistyDekorace květin jsou vhodné pro léčbu nemocí vnitřních orgánů, pankreatitidy a pankreatu. Infuze měsíčku léčují nemoci srdce a nervového systému .Pomáhají obnovit tělo po vážné nemoci.

Použitím léků na bázi květin můžete dosáhnout pozitivních výsledků - léčit sinusitidu, bronchitidu.Díky dobrému baktericidnímu účinku je bolest zmírněna a metabolismus je normalizován.

S přihlédnutím k vědeckému výzkumu bylo zjištěno, že tinktura měsíčků může léčit šedý zákal, krátkozrakost, glaukom a prozíravost.Tinktury mohou být použity při cukrovce - normalizují hladiny glukózy a jsou prospěšné pro pankreasžlázy.Jsou také účinné při léčbě dermatitidy, diatézy, psoriázy a vitiliga.

Čaj z květin pomůže zbavit se průjmu, koliky ve střevě .Pomáhá při léčbě stomatitidy, nachlazení a bolestí v krku.

Podívejte se na video o léčivých vlastnostech měsíčku lékařského :

Pokud se rozhodnete pěstovat měsíček lékařský, doporučujeme vám seznámit se s našimi materiály o tajemstvích pěstování těchto květů ze semen. a metodou sazenice, pravidla vykládky a odchodu v domovských podmínkách a na otevřeném terénu, jakož i jak chránit své milované tagety před nemocí a škůdci.

Použití během těhotenství a laktace

Protože blackworms obsahují velké množství éterických olejů, důrazně se doporučuje nepoužívat je v jakékoli formě během těhotenství a laktace.Složky rostlin mohou způsobit alergie.A to ovlivní jak vývoj plodu, tak i pohodu novorozence.

Esenciální olej

Esenciální olej z těchto květů má následující rozsah použití jejich léčivých vlastností:

 • Při léčbě onemocnění dýchacích cest, kašel apřetížení.
 • Zbavit se urolitiázy.
 • Snižuje krevní tlak díky sedativním vlastnostem.
 • Odstraňuje noční slepotu.
 • Bojuje s ušními chorobami.
 • Má analgetický účinek a blokuje různé typy bolesti.
 • Zmírňuje bolest při podvrtnutí šlach a svalů.
 • Bojuje s infekcí na kůži a táhne hnis.
 • Normalizuje menstruační cyklus.
 • Pomáhá s kocovinou.
 • Léčí řezy a rány, činí měkké kuře a snadno se sundává.
 • Má antimikrobiální vlastnosti.
 • Zabraňuje vývoji virů, které se objevují v lidském těle po kousnutí hmyzem.
 • Pomáhá při nervovém napětí, přepracování, stresu a frustrace.
 • Uvolňuje a zklidňuje, což je zvláště výhodné pro lidi s problémy nervového systému.
 • Na zdraví.

Infuze

Tento nástroj pomůže zbavit se červů a protozoálních parazitů .K přípravě infuze potřebujete:

 1. Vezměte 1 lžíci čerstvých květin a nalijte na ně 300 ml vroucí vody.
 2. Poté přikryjte směs víčkem, dokud zcela nevychladne.

Vezměte 2 lžíce 3x denně.Léčba trvá 2 týdny.Pokud je nemoc vážná, musíte vzít infuzi po dobu 1,5 měsíce.

Čaj

Čaj vyrobený z květů měsíčku lékařského, pokud se používá každý den v průběhu léčby, pomůže zbavit se průjmu a koliky ve střevech.Přispívá k léčbě angíny, stomatitidy, nachlazení a jiných nemocí.Má také anthelmintický účinek a dobře oslabuje.

Recepty z tradiční medicíny pro léčbu

Nejoblíbenější jsou:

 1. Infuze .Připravené z čerstvých pupenů.5-7 kusů je třeba nalít 200 ml vroucí vody a vařit na mírném ohni po dobu 5 minut.Po tom všemmusíte ji dobře zabalit a nechat ji vařit.Vezměte 2 lžíce 5krát denně.
 2. Olej .K jeho přípravě potřebujete 1 polévkovou lžíci nasekaných květů, kterou musíte vyplnit 10 polévkovými lžícemi olivového oleje.Musíte je vařit ve vodní lázni po dobu 30 minut při nízkém žáru.Nakonec je vše zabaleno a ponecháno stát.Postižené díly jsou mazány 3 až 5krát denně až do úplného využití.
 3. Tinktura .40-50 pupenů se nalije 0,5 litru vodky.Trval celý tento týden na chladném místě.Před jídlem si vezměte lžičku.Průběh léčby je 2 týdny.
 4. Čaj .Hrst sušených květin se nalije 200 ml vroucí vody.Koneckonců je vše zakryto a ponecháno infuze.Takový čaj můžete pít 3krát denně a přidat do něj trochu medu.

Při vaření

Lze tyto květiny jíst a jak se připravují?Při vaření se měsíčky používají k přípravě různých pokrmů.

Nejběžnější jsou:

 1. Koření .Protože tyto květiny normalizují trávicí systém, často se používají pro moření a moření zeleniny.Koření měsíčku jim dává pružnost a jedinečnou chuť.A protože listy a květy mají specifickou vůni, lze je přidat do jakéhokoli jídla jako kořenitý doplněk.
 2. Slané květy .K jejich přípravě potřebujete 1 kg košů obočí, půl litru vody a 60 gramů soli.Koše vařte ve vroucí slané vodě po dobu 5 minut.Pak jsou rozloženy do sklenic.Uchovávejte je na chladném místě alze použít jako obvaz na polévku.
 3. Nakládané květy černého obočí .K přípravě vezměte 1 kg květinových košů a naplňte je 0,5 litru 3% roztoku octa.Po přidání soli a pepře.Vařte květinové koše po dobu 5 minut ve vroucí marinádě.Po jejich ochlazení připravte skleněné nádoby.Musíte je uložit na chladném místě a můžete je použít pro oblékání druhých chodů.
TIP : Ocet nebo rostlinný olej se často vyrábějí z květenství.Díky přítomnosti takové neobvyklé složky získají krásnou barvu a příjemnou vůni.Také, když připravujete salát nebo boršč, aby se zlepšila chuť, zkušené ženy v domácnosti přidají malé kousky černých obilovin.

Závěr

Abych to shrnul, stojí za zmínku, že měsíčky nejsou jen krásnou rostlinou, která potěší oko nad květinovým záhonem během léta a podzimu., ale také velmi užitečný produkt.Její stonky a květiny lze použít k léčbě a prevenci nemocí i při vaření.Chcete-li, aby vaše kulinářská mistrovská díla byla ještě více voňavá a originální, nebojte se přidat k nim kořenící nebo nakládané květiny.