Krásný a nebezpečný Allamands: pravidla pro domácí péči a fotografie

Rostliny tohoto rodu, pojmenované po Frederickovi Allamandovi, profesorovi na Leidenské univerzitě, přirozeně obývají tropické oblasti Jižní Ameriky, nejčastěji se vyskytující v Brazílii.

Jsou to stromy, keře a popínavé rostliny.

Mnoho druhů je zdobeno velkými, trubkovitými, velmi voňavými květy různých odstínů žluté nebo fialové, které odhalují pět mírně ohnutých širokých, špičaté až ke konci, okvětní lístky.Trnité ovocné krabičky obsahují mnoho semen.

Vysokohliníkové lihoviny se cítí skvěle v zimních zahradách nebo sklenících s velkým prostorem a vysokou vlhkostí, ale pokojová kultura těžší je udržet .

Při péči o allamandy je třeba postupovat opatrně, protoževšechny části těchto rostlin jsou jedovaté a bílá mléčná šťáva způsobuje podráždění kůže a očí .

Foto

Druhy

V pokojové kultuřejsou nejčastějšímitři druhy allamandů:

Laxativní

Nejčastěji se pěstujedoma.

Název je spojen s účinkem, který mají listy a stonky této rostliny při požití obsahujícíjedovaté, dráždivé šťávy ze sliznic .

​​

Jinakje to krásná, rychle rostoucíliana , schopná dosáhnout délky 6 metrů.

Zaoblené, mírně protáhlé listy jsou uspořádány ve dvojicích proti sobě.

Velká, otevřená až 6 cm, žlutá se světlou základnou, voňavé květykvetou na apikálních výhonech.

Existuje mnoho odrůd, které se liší odstínem a intenzitou barvy okvětních lístků.

Fialová

U tohoto druhujsou listy libového allamanduokrouhle protáhlé, s pubescencí, shromažďovány ve čtyřech vývodech.

Uspořádání bledýchšeříkových, fialových nebo fialových květůje apikální, tyto nálevky jsou často uspořádány do skupin po 3 kusech.

Tento druh roste pomalu.

Oleandrolistic

Forma keřes niklovými výhonky, rostoucí do výšky metru.Podlouhlé kulaté listy nahoře jsou natřeny tmavě zelenou barvou a dole světle zelenou.

Žluté květys trubicí zesílenou u dna a dlouhými pedikely jsou o něco menší než u vinné révy: otevírajína 4 cmnapříč.

Domácí péče

Osvětlení

Rodáci z Brazílie budou potřebovat hodně světla a nejlepším místem pro něje jih- okna na jih a jihozápad ;na jižních oknech ve výšce léta však bude nutné omezit účinek přímého slunečního světla.

V zimě , zejména v teplé místnosti, potřebují Allamandspodsvícení .

Teplota

Létooptimální teplota -od 20 do24 stupňů . V ziměje žádoucí sníženío 15–18 stupňů .

Dlouhodobý pokles teploty pod 15 stupňů vede ke smrti rostliny.

Návrhy jsou kontraindikoványv kterémkoli ročním období.

Vlhkost

Tyto rostliny potřebují nasycený vzduch vlhkostí až 60-70% - a podle tohopravidelné postřikováníměkkou vlažnou vodou.

Během období květu by voda neměla spadnout nažluté nebo fialovéokvětní lístky , v důsledku čehož se na nich vytvoří tmavé skvrny.

Pro stabilizaci vlhkosti lze allamandu umístit na paletumokrými oblázky nebo sphagnum.

Půda

Dobrý růst a kvetení bude zajištěnovýživnou, poměrně volnou, mírně kyselou nebo neutrálnípůdou.

Lze vybrat jednu z následujících směsí:

  • Čtyři části listnaté půdy, každá dvě z drsné půdy, rašeliny a humusu;jeden je písek;
  • Smíchejte pět částí humusu se dvěma částmi listové půdy a přidejte jednu část písku, rašeliny a trávníku;
  • Soddy mletá, listnatá, humus, písek smíchaný v poměru 2: 1: 1: 1.

Přistání

Přistávací kapacitu laxativní allamandy lze využít jako „růst“, protože se tento druh rychle rozvíjí.Allamandy fialové a oleandlar rostou pomaleji a výška jejich nádob může být poloviční než výhonky.

Přistávací nádrž musí mít drenážní otvor.

Na dně je umístěna jílovitá vrstvanebo malé oblázky, nalijte připravenou zeminu, položí se na ni kořenový systém a přidá se zemní směs, která se postupně zhutňuje.

Podpora vinic je nutná.

Transplantace

V únoru nebo březnu jsou transplantovány„Brazilci“:mladíexemplářeročně ,vícezralé - jednou za 2-3 roky .

Aby seomezil růst na výšce , rostlina již není přesazována z „masteringového“ hrnce o průměru 20 cm, pouze zkracuje své kořeny a přidá čerstvou zeminu.

Po koupijsou allamandy obvykle transplantovány - obvykle po dvoutýdenní karanténě, během níž se odhalí možné problémy „nového osadníka“, porážky jeho nemocí nebo škůdců.Během této doby se „nákup“ přizpůsobí novým podmínkám a rozhodne se o nejvhodnější kapacitě.

Zalévání

Zalévání létaby mělo býthojné , aby země neměla čas vyschnout. Zimní zalévání-mírné , musí vrchní vrstva půdy mezi částmi zavlažovací vody zaschnout.

Vrchní obvaz

V období aktivní vegetace a kvetenína jaře a v létěse vrchní obvaz provádí s frekvencíod jednoho do dvoujednou za měsíc .

Používejtekomplexní hnojivopro pokojové rostliny.

Střídání minerálních a organických obvazů dává dobré výsledky

Prořezávání

Allamandy se prořezávají nejen proto, aby omezily jejich růst.na délku a pro dosažení hustší listoví, ale také pro zajištění krásného hojného kvetení - koneckonců, květy se tvoří na vrcholcích mladých výhonků.

Prořezávánívždy pomocí rukavic !) Provádí sev únoru až březnu , před začátkem květu, nebov listopadupo jeho dokončení.Zastřelítřetinu nebo dokonce polovinusvé délky, řez je umístěn nad uzly listů s růstovými body.Slabé a zahušťující výhonky jsou odstraněny.Podle potřeby štípejte mladé výhonky.

Rostlinyse dobře formují , takže i intenzivně rostoucí allamandské projímadlo může být přeměněno na svěží křoví podporované mřížovou podporou.

Kvetoucí

Rozkvět allamandy pokrývá celé léto a podzim;s dobrou péčí se tyto vlny velkých žlutých nebo fialových barev valí ročně.Namísto vybledlých „zvonků“ dozrávají pichlavé plody ve tvaru krabice.

Rozmnožování

V semenové kultuře se používají metody osiva i vegetativního rozmnožování.

Propagace osivem

V únoru až březnu se allamandy vysejí do vlhké, lehké půdy obsahující písek a rašelinu, uzavírají setí plastovým filmem, provzdušňují se a stříkají, přičemž se udržuje teplota uvnitř22-25 stupňů.

Semena klíčí asi za měsíc a půl;po objevení několika pravých listů se potápí a poté, jak rostou, sedí v samostatných nádobách s výživnější půdou.

Propagace řízky

Pro takové rozmnožování je nejlepší na konci zimy a na začátku jara nařezat polo lignifikované řízky dlouhé 8-10 cm. Je užitečné ošetřit spodní sekce stimulátorem růstu a umístit do vlhkého písku, nejlépe zahřátého zespodu.

Potah z polyethylenu.Tento skleník by měl být pravidelně větrán a stříkán tak, aby byla udržována nezbytná vlhkost při teplotě 23 až 25 stupňů.

Po zakořenění se řízky zasadí do živné půdy složené z humusu, sodovky a písku ve stejném množství.Za měsíc a půl se vyvinou v plnohodnotné malé allamandy.

Očkování

Zajímavého výsledku lze dosáhnout naroubováním fialové allamandy na žlutou (projímadlo).Pak se růst fialového druhu zrychlí a na jedné rostlině budou sousedící něžné „zvony“ obou barev.

Očkování se provádí brzy na jaře - můžete jej kombinovat s prořezáváním.„Pahýl“ pažby (žlutý) je rozdělen, do něj je vložen apikální stonek (fialový) střih nakrácený šikmo řezaný oboustranným klínem, který se pokouší spojit kůru s kůrou, jádro s jádrem.Místo vakcinace je obaleno fluoroplastickou páskou a čeká na výskyt nových výhonků na štěpu.Poté je páska opatrně odstraněna;místo fúze je možné zakrýt zahradní var.

  • Chyby v péči, nemoci a škůdci
  • Listí zčervenává a kroutí- nadměrné zalévání a /nebo podchlazení.Musíte upravit průtok vlhkosti ateplotní podmínky.
  • Výhonky jsou natažené, listy zbledlé- nedostatek osvětlení a /nebo živin.Je nutné uspořádat další osvětlení a nakrmit rostlinu.
  • Stébla na základně zčerná a hnijí- výsledek příliš přeplněné výsadby a zamokření vody, zejména v kombinaci s nízkou teplotou.Je třeba uložit zdravé vzorky a do zavlažovací vody přidat fungicid.Zasažené rostliny by měly být odstraněny.
  • Na allamandech se mohou usadit molice, mšice, roztoči , jakož ihlístice .Nejúčinnější destrukce těchto škůdců vhodnýmiinsekticidními léčivy .

Krásné a jedovaté allamandy jsou rostliny pro zručné a zkušené zahradníky.Když tyto brazilské krásy zakoření ve vašem domě, poskytnou hojnou roční výzdobu a vůni místností a při úspěšném očkování bude možné kombinovat květiny několika odstínů na jednom vinném révu.

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině: