Krásný kvetoucí host z Afriky Adenium Tucheny (Obesum): popis s fotografiemi a doporučeními pro péči

Tuk Adenium nebo pouštní růže, přestože vůbec nevypadá jako růže - její název ji zcela ospravedlňuje.Je to jedna z nejkrásněji kvetoucích pouštních rostlin.

Tento malý strom s masitým kmenem v našich bytech dokonale zakořenil a vždy potěšil zahradníky květin.Budeme mluvit o tom, co tato rostlina je, jak správně pěstovat Adenium a tvořit caudex, jaké nemoci a škůdci to mohou ohrožovat, a budeme hovořit v tomto článku.

Vlasti

V přírodě je to strom nebo keř pocházející zvyprahlé oblasti Afriky a Arabského poloostrova. Jeho zvláštností, která dává barvu, je kaudex - zesílení kmene ve spodní části .

V mladém věku připomínají obrysy Adenium obesum láhev.Ale v průběhu času kořeny zhoustnou, rostou na povrchu a vytvářejí tak neobvyklý vzhled, který nikoho nezajímá.

V horní části kmenů rostou větve pokryté lesklými hustými listy.V poušti, kde oblast výživy rostlin není ničím omezena, dosahuje Obesum značné výšky a tloušťky.

Nejedná se však o největší druh. Obézní adenium doma zřídka roste více než metr .

Foto
Kvetoucí

Brzy na jaře kvete Adenium.Květy jsou poměrně velké, od 3 do 7 cm, nejčastěji v červené, růžové a bílé.Přírodní exempláře mají jednoduchý květ.Hybridy jsou někdy froté. Květiny jsou bez zápachu .

Obesum málokdy kape listy na zimu.To se obvykle stává, když hibernace ve velmi nepříznivých podmínkách.Teplota kolem 10 stupňů je pro něj již extrémní.

Proto je lepší dát jej do chladné místnosti s teplotou nejméně 12 stupňů na zimu.Zalévání by mělo být zastaveno.A nechte osvětlení jasné.

Pokud však během zimování odhazoval listy, je docela možné, že na jaře se květy objeví nejprve na holých větvích a poté listy.

Adenia patří mezi sukulenty a patří mezi rostliny caudex.To znamená, že mají zesílenou základní část, ve které se hromadí živiny.Právě tyto rostliny jsou velmi dekorativní.

Na našich webových stránkách najdete podrobné informace o těchto: Nolina a Pachypodium.

Péče

Péče o adenium není tak komplikovaná, jak by se na první pohled mohla zdát.Stačí splnit řadu podmínek a tato krásná rostlina vás potěší svým jedinečným vzhledem.

Osvětlení

Během aktivní vegetační sezóny by měla být rostlina udržována na nejjasnějším místě. se nebojí na přímém slunečním světleani v poledne na jižním okenním parapetu!Zalévání by mělo být v tuto chvíli hojné.Nenechávejte však půdu stále vlhkou.

Zalévání

Zalévání tak, aby byl celý hliněný hrudek zvlhčen.A další zalévání teprve poté, co je celá země v hrnci, nejen povrch, zcela suchá.Můžete dokonce počkat den nebo dva.Pak opět hojně voda.

Půda

Půda pro adenia by neměla být vybírána jako nejživnější - pamatujte, že se jedná o opuštěný strom. Vhodná půda pro kaktusy nebo jakýkoli neutrální substrát , do kterého musíte přidat přiměřené množství říčního písku a malých kamenů.

Výběr hrnce

Je velmi důležité zvolit správnou velikost hrnce.Měl by být plochý a široký, s průměrem 2-3 krát hloubkou.

Pokud taková jídla nenajdete, musíte do hlubokého hrnce nalít rozšířené hliněné nebo keramické střepy do středu výšky.A teprve potom přidejte zemi.

Další důležitý bod:množství půdy by nemělo být nadměrné .

Vyberte si hrnec tak, aby rostlina jakéhokoli věku vypadala jako bonsai.Ve velkém množství půdy je pravděpodobnost rozkladu kořenů velmi vysoká v důsledku pomalého sušení substrátu.

Mladé rostliny jsou každoročně na jaře transplantovány.Dospělí mohou být transplantováni méně často

Vrchní dresing

Rostliny můžete krmit od začátku jara do podzimu během celé vegetační sezóny.Platí zde také pravidlo: neubližujte!Hnojiva se užívají ve snížené dávce. Aden je lepší nepřekrmovat než překrmovat .První měsíc po transplantaci se nekrmíme.

Vytrvalost Adenium tuk, jeho plasticita, schopnost přizpůsobit se různým podmínkám existence z něj učinil nejpopulárnější mezi chovateli a krajinářskými designéry.

Obesumse narodil v africké poušti a v posledních letech se rozšířil po celém světě .Obzvláště překvapivé je jeho prevalence a pohoda na thajských farmách, kde on, dítě kamenů, písku a slunce, stoicky vydrží období monzunových dešťů.

A právě z Thajska k nám přišly vzorky formace Adenium, což obdivovalo všechny bez výjimky.

Také v Thajsku se provádí ohromná práce na vytvoření nových odrůd této nádherné rostliny.Semena hybridů vytvořených na farmách adenia jsou distribuována po celém světě.

Mezi sukulenty najdete mnoho velmi zajímavých a neobvyklých rostlinných exemplářů pro pěstování domu.

Předkládáme vám podrobné informace o takových, jako jsou Lithops a Hoyi.

Rozmnožování

Osivo

Šíření osiva prakticky nezpůsobuje žádné potíže.Semena jsou velká, klíčení s dobrým setím je dobré.

V mé praxi však byl případ, kdy byla nalezena semena před třemi lety, která byla uložena na odlehlém místě a byla tam bezpečně zapomenutá.Klíčivost těchto semen byla tedy o něco nižší, ale nejvíce vyklíčená.

Technika setí je velmi jednoduchá: semena jsou jednoduše položena na povrch vlhké půdy, kontejnerje uzavřen filmem a umístěn pod lampu.

Snímky se objevují pátý den.Je vhodné předem dezinfikovat substrát v mikrovlnné troubě, aby se pod fólii neobjevila plíseň.Semena můžete předem namočit pro otok nebo dezinfekci.Ale já ne.

Po vyklíčení se film začíná trochu otevírat.Je nutné zajistit mladým rostlinám teplo, vlhkost a velmi dobré osvětlení.Pokud to vše dokážete zorganizovat, můžete zasít celý rok.Nejvhodnější doba pro setí podle mého názoruje leden až únor .

V březnu mohou být pěstované sazenice osazeny přirozeným světlem a v první vegetační sezóně již začnou tvořit korunu, caudex a experimentovat s formami.Sazenice porostou různě, i když všechny jsou stejné odrůdy.V létě již bude možné zjistit, jaké formativní prořezávání rostlin potřebuje.

Šíření osiva nezaručuje přesný soulad s deklarovanou odrůdou.Často dochází k velmi neočekávanému kvetení.

Ale o nic méně to potěší.Ani ze semen stejné odrůdy neexistují zcela identické rostliny.Kvetení Adenium pěstovaného ze semen je vždy překvapením.

Řízky

Dalším způsobem šíření jsou řízky.Při vytváření koruny dospělé rostliny zůstávají větve vždy.Zde se používají pro zakořenění.

Po prořezávání se větvičky musí sušit na jeden den a poté vložit do nádoby s minimálním množstvím vody tak, aby konec rukojeti byl asi 1 cm.byl namočen ve vodě.Nebo okamžitě vykopejte do země bez předchozího zalévání, přikryjte sklenicí a vyčkejte na zakořenění.

Zalévání nejdříve o týden později , ale spíše po dvou, trochu po obvodu hrnce a ne pod stonkem!

Při reprodukci tímto způsobem tvoří caudex, nejbarevnější část Adenia, dlouhou dobu, několik let.A nemusí to fungovat vůbec.Aby rostlina nezůstala kotníkem, můžete se při množení tímto způsobem pokusit znásobit několik větví ve spodní části.

K tomuto účelu se kůže odřízne ze spojených stran větví, větve se pevně přitlačí a pevně spojí ve spodní části.Sušené řízky jsou zasazeny v květináči a pokryty sklenicí.Adeny rostou spolu dobře.

Vakcinace

Tato schopnost adenií rychle hojit rány a hojit seškrábané části se také používá pro jiný typ reprodukce - očkování.V kaudexu dospělé rostliny se vytvoří díra, do ní se vloží špičatá stopka z jiné rostliny, jsou velmi pevně spojené a pevné.

Po určité době začne vakcína růst.Tímto způsobem může na jedné rostlině kvetnout mnoho různých květů.

Tvorba caudexu

Postup formování může být ve dvou verzích :

  1. Hřebíky palce a ukazováčku sevřou bod růstu v horní části stonku.

    Tato operace stimuluje nástup větvení adenia a podporuje zahušťování kmene.Lze to provádět opakovaně, počínaje 3 měsíci života .

  2. Je možné provádět ořezávání kořenového kořene.

Vřeteno v Adenium je zesíleno na dně. Toto je caudex, nejvíce dekorativní prvek rostliny .Níže, caudex prochází do kořenového kořene, který také zhoustne, začne se kroutit a dává rostlině velmi zajímavý tvar.

Mnoho pěstitelů květin ponechává kořen kořene ve svém přirozeném stavu a vystavuje jej co nejvíce, čímž dává rostlinné originalitě.

Často se však tento kořen jádra odřízne, aby se umožnilo vyvíjet laterální vláknité kořeny, šířit je na povrchu, což dává rostlině symetrii a zdůrazňuje krásu caudexu.Kořenový kořen můžete stačit ve věku jednoho měsíce.

Pokud se tak však neučinilo nebo se místo odstraněného jádra rozrostlo nové jádro, probíhá operace na pěstované rostlině.

  1. Je třeba odstranit Adenium ze země, aby se kořeny vymyly.
  2. Čistou čepelí odřízněte hustý kořen přesně napříč.
  3. Ránu posypeme dřevěným uhlím nebo mletou skořicí.
  4. Zatímco plátek zaschne, je nutné dezinfikovat novou zemi a dát něco shnilého, například kus plastu, mince nebo stejnou expandovanou hlínu.
  5. Vložte rostlinu do hrnce.Na povrch natřete malé kořeny, posypeme je zemí, aniž by se prohloubily.Kolem caudexu nalijte také malou zem, kompaktní, aby se rostlina neohýbala a nespadla.

Takto je položen nový druh caudexu.Po takovém oříznutí mnohem aktivněji zahušťuje anaklíčené boční kořeny dodávají celé rostlině další strukturu.

Na jednom zařízenílze provádět obě operace , nebo lze provést jednu.

V níže uvedeném videu vidíte, jak se vytváří kaudex v Adenu:

Nemoci

Rostliny jsou velmi otužilé. Nemoci Adenium je zřídka vystaveno, netrpí parazitárním hmyzem.Důvodem je zjevně jedovatost samotného Adenia.

Nejzávažnějším onemocněním jerozklad kořenů . K tomu dochází při nadměrném zalévání a podchlazení .

Po dlouhou dobu vypadá Adenium zdravě.Pokud však nebudou přijata opatření, bude těžké ho zachránit.

Čas od času proto kontrolujeme změkčení kořenů kaudexu a povrchu.

Pokud je nalezena velmi měkká oblast, je naléhavě nutné ji vyříznout a ošetřit ránu skořicí nebo aktivním uhlím.

V tomto případě bude muset být rostlina odstraněna ze země, zkontrolována a usušena nejméně jeden den, nejlépe týden.

Pokud se změkčení dále nerozšíří, přistaneme v nové mikrovlnně dezinfikované zemi.Poprvé jsme vodu.Pro Adenium to není děsivé.

Adenium obesum, jehož péče není doma obtížná, by měl být u každého pěstitele.Tato asketa učiní život jejího majitele zajímavým a naplňujícím.Hodně štěstí!