Krásný pelargónie ve tvaru tulipánu - popis, odrůdy a jejich fotografie, péče a reprodukce doma

Geranium si díky své dekorativnosti a nenáročnosti v péči získal v naší zemi popularitu velmi dávno.

Pro mnohé je tato rostlina spojena s domem babičky nebo matky, téměř každý si pamatuje její vzhled a vůni listů z dětství.

Tulipánové pelargónie zůstávají dodnes exotické, ale neobvyklé květiny, které se sbírají v miniaturních kyticích květenství, bohaté kvetení po celý rok, přitahují stále více pozornosti amatérských zahradníků.V článku se dočtete více o této rostlině, uvidíte, jak její květiny vypadají jako tulipány na fotografii.

Popis a vzhled

Tulipánový pelargónie patří do skupiny pelargónií, jeho hlavní rozdíl od obyčejných pelargónií je v miniaturním, ne více než centimetrovém květu, připomínajícím neotevřené tulipány sbírané v květenstvích, v nichž může být 30-50 květů.

Neobvyklé květiny a bohaté květy, které vydrží po celý rok, jsou hlavními vlastnostmi, pro které je tato odrůda ceněna.

Barva různých odrůd pelargonií ve tvaru tulipánu se liší od růžové až vínové, uvnitř koruna je častěji zbarvena jasněji než vnější.

Podobný typ pelargónie byl odvozen v roce 2005Andreaova rodinná školka v USA, v Bostonu v roce 1966, byla pojmenována Patricia Andrea (pro jiné druhy a odrůdy pelargónie, viz zde ).Ale mezi chovateli existuje debata o původu, mnozí věří, že pelargónie s neobvyklými květinami byla výsledkem náhodné mutace odrůd s běžnými květinami.

Chovatelům rodiny Andrea se podařilo vyvinout několik dalších odrůd, které tradičně přijímaly jména žen patřících k příjmení Andrea. Výběr odrůdy je obtížný kvůli zvláštní struktuře okvětních lístků , které ztěžují přístup k pestíkům a tyčinkám.

Popis vzhledu a oblíbených odrůd

Není tolik odrůd, všechny jsou spojeny neobvyklým tvarem květu, jehož okvětní lístky jsou uzavřeny, jako pupen tulipánů.Květenství vypadají jako miniaturní kytice 30-50 tulipánů.Barvy pelargonií ve tvaru tulipánů jsou rozmanité, mohou být buď světle růžové nebo vínové, jsou vysoké rostliny až 80 cm, a trpasličí, okvětní lístky mohou být hladké as froté hranami.

V současné době existuje čtrnáct odrůd pelargónie ve tvaru tulipánu .Složitost hybridizace tohoto druhu ve strukturních prvcích květu.Odrůdy se liší tvarem a barvou květů, počtem okvětních lístků, velikostí rostlin, tvarem a barvou listů.

Dosud nejslavnější odrůdy a jejich fotografie

Helma

Trpasličí odrůda s velkými květenství, v nichžčtyřicet oranžové květy.

Conny

Miniatura vvýška a šířka rostliny s podlouhlými květy jasně červené barvy a smaragdově vyřezávanými květy.

Emma fran Bengstbo

Roste na 80 cm , má protáhlé růžovobílé květy se světle zelenými protáhlými listy.mírně se točí.

​​

Patricia Andrea

Průměrná rostlina, květy červeno-růžové barvy, listy jsou lesklé, tmavě smaragdové s vyřezávanými okraji.

Red Pandora

Geranium s jasně růžovými květy s červenými žílami shromážděnými vsvěží květenství, smaragdově zbarvené listy sametové.

Pravidla pěstování a domácí péče

Obecnějsou pelargónie ve tvaru tulipánu, stejně jako její příbuzní, nenáročná , alenejsou-li podmínky zadržení dodrženy, může ztratit svůj rys, jeho květy nabývají podoby obyčejného pelargónie, což může sloužit zejména nadměrnému ultrafialovému záření.

Osvětlení

Tulipánová pelargónie milují osvětlená místa, ale při přímém slunečním světle mohou být listy spáleny, takže by světlo mělo být rozptýleno.

Nedostatek světla může způsobit natažení stonků rostliny, listy se zblednou, doba květu se zkrátí a pupeny se nemusí vůbec tvořit.

Teplota

Geranium je také citlivý na prudké poklesy teploty , optimální pro něj v létě je 21 - 26asiC,v zimě 14–16o .Je také nutné chránit rostlinu před průvanem a horkým vzduchem přicházejícím ztopná zařízení.

Půda

Při výběru půdy je třeba nejprve věnovat pozornost odvodnění, které by mělo zabránit rozkladu kořenů, kterým může být písek nebo trávník.Hotovou směs můžete použít nebo ji vařit sami.Pro pěstování pelargónů ve tvaru tulipánu jsou navrženy dvě směsi:

 • 2 díly zahradní půdy smíchané se 2 díly rašeliny a přidat 1 díl písku.
 • 2 díly rašeliny plus 2 díly humusu, přidejte 2 díly trávníku a smíchejte s 1 dílem písku.

Nejlepší je pěstovat v hliněné nádobě o průměru 12–14 cm a výšce 10–15 cm.

Zalévání

Bv létě by měl být pelargónie napájen čtyřikrát týdně , v zimě stačí pouze jednou.V případě nadměrné vlhkosti, nesprávně zvolené půdy, hniloba kořenů je možná, pak rostlina zemře dříve, než hostitel zjistí problém.

Hnojení

V období podzim-zima je nutné krmit jednou nebo dvakrát měsíčně tekutými hnojivy, která obsahují fosfor a draslík.Je třeba poznamenat, že nadbytek hnojiv, zejména dusíkatých hnojiv, může vést k tomu, že zelená část rostliny poroste především na úkor bohatého kvetení.

Funkce péče

Aby se zachovaly dekorativní vlastnosti pelargonií ve tvaru tulipánů, aby si květiny udržely tvar neotevřeného tulipánu, doporučuje se sevřít vrcholy rostlin, aby se vytvořila keř, aby se odstranily sušené květiny tak, aby bylyobjevily se nové, vyhýbejte se průvanu a silnévítr, pokud je pelargonium na ulici.

Pokud se květiny otevřely, musí být odstraněny , pokud k tomu dojde znovu, odřízněte pelargónie pod kořenem a pokuste se pěstovat rostlinu s květinami podobnými tulipánům z nových výhonků.

Hlavní choroby a škůdci

Pokud se na listech vyskytují bílé kruhy, šedý plak nebo červený odstín na listech a stoncích, je třeba přijmout naléhavá opatření.Stejně jako u jiných typů pelargónie jsou molice nebezpečné;prášek červ;roztoč pavouk;rez;šedá hniloba.Zvažte hlavní příznaky a metody ošetření rostlin.

 • Porážka pelargónie u molice se projevuje ve formě žloutnutí a pádu listů, používá se ošetření rostlinou pomocí insekticidů.
 • S výskytem pavučin a malého hmyzu, bílých a žlutých teček a sušením listů je nejpravděpodobnější, že je rostlina zasažena roztočem pavoukem, v boji proti kterému používají k otírání listů alkohol.
 • Bílý povlak připomínající vatu, sladké sekrece naznačují přítomnost mealybug na pelargónech, které jsou zničeny vatovým tampónem namočeným v mýdlové vodě.
 • Bílé kruhy na pelargónii jsou rez, proti kterému lze bojovat odstraněním listů nemocných a použitím fungicidů, látek ke kontrole hubových chorob rostlin.
 • Když se objeví šedý plak, lze hovořit o poškození rostliny šedou hnilobou, v tomto případě by se měly zasažené listy odstranit.
 • Pokud stonky zčerná, listy se stočí a spadnou, měla by být odstraněna rostlina zasažená černou nohou, aby se nemoc nerozšířila na zdravé květiny.

Reprodukce

Reprodukce pomocí řízků se považuje za upřednostňovanou metodu propagace.

Na jaře nebo na konci srpna, bezprostředně po květu, se odříznou apikální výhonky, které se buď umístí do vody nebo do směsi písku a rašeliny.Poté, co řízky daly kořeny, jsou transplantovány do úrodné půdy stejně jako u dospělé rostliny.

Je obtížnější pěstovat pelargónie ze semen.Existuje nebezpečí, že výsledná rostlina nebude mít své vlastní jedinečné vlastnosti, kromě nákupu vysoce kvalitních semen tohoto pelargónie je docela obtížné.Pokud se však rozhodnete pěstovat pelargónie ze semen, měli byste dodržovat následující algoritmus.

 1. Před výsadbou jemně otřete semena brusným papírem nebo nakreslete přes ně okraj nože pro lepší klíčivost.
 2. Semena namočte do růstového stimulátoru, poté do roztoku manganistanu draselného a nakonec do obyčejné vody po dobu tří hodin.
 3. Půda pro pěstování osiva by měla sestávat z trávníku (dvě části), rašeliny (dvě části) a písku (jedna část).
 4. Semena by měla být zasazena ve vzdálenosti pěti centimetrů od sebe, semena by se neměla příliš prohlubovat.
 5. Nádoba, ve které jsou semena zasazena, by měla být zabalena pomocí přilnavé fólie, aby se vytvořil efekt skleníku, dokud se výhonky neobjeví po přibližně dvou týdnech, musí být zajištěno, že půda nevyschne.
 6. Když se na sazenicích pelargónie objeví dva listy, může být rostlina přesazena do květináče.
Množství druhů a odrůd takových známých, ale velmi krásných květů - pelargónů je rozmanité a překvapivé.Na našich stránkách se můžete dozvědět o některých z nich: o trvalce ve tvaru Pionu ao ročním Robertovi, o rozkvětu Rosanna celé léto a záhadném pelargánu Plenum, přečtěte si, jak pěstovat bílý a černý pelargónie, co je tak dobré Max Fry, jak pečovat o vonné látky Citron a ) voňavé.

Navzdory některým zvláštnostem v péči si pelargónie ve tvaru tulipánu právem získávají nové pěstitele mezi pěstiteli květin.Nenápadná jemná krása tohoto druhu mu poskytuje cenné místo mezi okrasnými rostlinami v bytech, domech, balkonech a domácích pozemcích.