Který pot je vhodný pro spathiphyllum a co může způsobit chybu při výběru kontejneru?

Spathiphyllum velmi rychle získalo lásku většiny obdivovatelů pokojových rostlin díky neobvyklému tvaru květenství, které se liší estetickým a spíše minimalistickým vzhledem.

Málokdo však ví, že klíčem ke zdravému a krásnému spathiphyllum je vybrat pro něj ten správný pot.

Jak si vybrat správný pot pro tuto konkrétní květinu, bude diskutováno níže.

Jaký druhjsou kapacity lepší?

Hlavní rozdíl mezi potem a potem je přítomnost nepropustného dna ve druhém.Kontejner s rostlinou se vloží do květináče, který lze umístit kdekoli: visí ve výšce nebo se položí na parapet.Spíše hraje dekorativní roli, na rozdíl od květináče, který má určitou funkci, ale přesto má své vlastní výhody:

 • Vyrovnávací nádoba může skrývat jakékoli vnější vady květináče.Například, keramické květináče hromadí ošklivý bílý povlak na vnější straně.
 • Palety pro vypouštění vody pod dno hrnce mají zpravidla nízké strany a při nepříjemném pohybu mohou být vypuštěny a vylité.Vyrovnávací nádoba může sloužit nejen jako dekorativní role, ale může se také stát paletou, stabilnější a bezpečnější.
 • Vyrovnávací nádoba pomůže udržet rovnováhu nestabilních květináčů.
 • Inzbylý prostor mezi květináči a květináči může být pokryt oblázky nebo expandovanou hlínou, nalít vodu, což pomůže dokonale navlhčit vzduch v místnosti.
 • Pokud během doby používání nádoby ztratí svou přitažlivost, budete se muset vypořádat s procesem transplantace spathiphyllum, ale hrnce lze jednoduše vyměnit, aniž by se dotkly samotné rostliny.

Každý pěstitel si vybere, co má rád.Pro někoho je výhodnější používat květináče a pro někoho to je vyrovnávací paměť.

Co je třeba zvážit při výběru?

Odrůda předkládaná nakupujícím v obchodech je vážně matoucí. Proto je před koupí kontejneru pro spathiphyllum lepší vyzbrojit se informacemia teprve poté jít do obchodu.

Důležité! Volba velikosti kapacity závisí na velikosti zařízení.

Velikost

 • Hrnec o průměru 9–10 cm je ideální pro spathiphyllum vysoké 5 až 10 cm. Tato velikost bude ideální pro rychlévývoj kořenového systému rostliny.
 • U květin, které jsou staré 2 až 3 roky, si můžete koupit nádobu o průměru 18 až 20 cm. Hlavní věc, kterou si pamatujte, je, že oddenek kořenů roste do stran, ne dolů, takže hrnec by měl být široký a mělký.

Materiál

Materiály, jako je plast, dřevo, ve vzácných případech sklo, keramika, jsou vhodné pro pěstování spathiphyllum, ale pěstitelé květin dávají přednost druhému, a to díky řaděvýhody:

 1. Květináče vyrobené z porézní keramiky umožňují rostlině dýchat a líhnoutpřebytek vlhkosti ze substrátu stěnami hrnce.
 2. Tento materiál je šetrný k životnímu prostředí, a proto je absolutně neškodný pro spathiphyllum a jiné rostliny, včetně rostlin.
 3. Keramika je ideální pro jakýkoli druh interiéru, protože vypadá drahé a solidní.
Důležité! Keramické květináče mohou být nejen porézní, ale také potažené glazurou, která neumožňuje, aby zbylá vlhkost vycházela z půdy do nádob.Po několik let se v materiálu hromadí solné úsady samy o sobě, což je téměř nemožné zbavit se, takže každé 3 až 4 roky se pot bude muset vyměnit.
​​

Druhým nejoblíbenějším materiálem je plast. Jeho hlavní výhodou je velmi nízká cena, ale bohužel její výhody zde končí.V takových nádobách rostliny nebudou moci dýchat, často také hnijí.

Rozdíl mezi starými a novými kontejnery

Nový kontejner pro spathiphyllum by měl být o něco větší (zejména průměr 3 cm) než předchozí, pokud se plánuje transplantace.(1krát za 1–2 roky), ale nový květináč může být také vyžadován v jiných případech:

 1. Při rozmnožování rostliny rozdělením oddenku je třeba hrnce, 2–3krát menší než kapacita rozdělené rostlinyrostlin.
 2. Je možné, že spathiphyllum, které zastavilo svůj aktivní růst, zvětšilo velikost hrnce asi o 2 cm každé 2 až 3 roky a v případě potřeby přidalo substrát.

Je možné zasadit květinu do průhledných nádob?

Průhledný kontejner pro Spathiphyllummohou být vyrobeny ze skla nebo plastu. Tyto materiály nelze označit za vhodné pro tuto rostlinu , ale její průhlednost pomůže začínajícím zahrádkářům vyhnout se přetékání substrátu a tím zabránit rozkladu kořenů.

Bílý plak nebo stopy řas se obvykle hromadí na stěnách nádob, což kazí vzhled rostliny, ale to lze opravit umístěním hrnce do květináče.

Spathiphyllum je nesmírně nenáročný závod a může růst v plastovém nebo skleněném hrnci, avšak v keramickém kontejneru však bude rychlost růstu rychlejší.

Který obal se nehodí?

 1. Mladé spathiphyllum malé rostliny nelze vysadit okamžitě ve velké kapacitě, protože v ní nemůže vůbec vůbec růst jak pěstovat spathiphyllum ?).
 2. Pro pěstování této květiny je lepší nepoužívat dřevěné nebo skleněné květináče, jinak by kořenový systém pravděpodobně hnilo.
 3. Pokud chcete použít temný nebo průhledný květináč, je lepší ho vložit do květináče, aby byly kořeny chráněny před nadměrným teplem.
 4. V žádném případě byste si neměli vybírat hluboký a úzký květináč, protože kořenový systém spathiphyllum má zvláštnost: vyvíjí se na šířku, nikoli na hloubku.

Důsledky nesprávné volby

 • Pokud je velikost vybraného květináče malá, kořeny začnou brzy po transplantaci plazit se na povrch substrátu a vyschnout.Rostlina nebude mít dostatek vlhkosti a hnojiv z malého množství půdy , jak si vybratpůda pro spathiphyllum ?).
 • Příliš velký hrnec ovlivní rozkvět spathiphyllum: jeho kořeny porostou po celé šířce velké kapacity, začnou sbírat zdroje rostliny a nebudou schopny správně kvetnout.Na květu se také přestanou objevovat nové listy a ty staré začnou vyblednout a zžloutnou.

Vyzbrojeni výše uvedenými doporučeními můžete bezpečně jít do specializovaného obchodu a nezávisle vybrat pot pro spathiphyllum.Správná kapacita může udržovat rostlinu zdravou a krásnou po mnoho let.