Kudrnatá hortenzie (řapíkaté, lezení) - živý plot na vaší zahradě!

V přirozených podmínkách Sakhalinu a Japonska je tatohydrangealistnatá réva se vzdušnými kořeny a přísavkami, schopná lézt na skály a stromy a na otevřených plochách - rozprostřených po zemi.Délka jeho výhonků dosahuje25 metrů .

Popis a vlastnosti odrůdy


V kultuře je tato rostlinaodolná proti větru , snadno snáší plynnou atmosféru - úžasný vertikální „krajinář“ s voňavými měděnými květenstvími.Na podzim získává listí bledě žlutou barvu.

Kultivovaný „horolezec“ je zastoupen mnoha dekorativními, hojně kvetoucími a různorodými formami, včetně mrazuvzdorných.

Listy hortenzie kudrnaté„Miranda“jsou zdobeny nerovnoměrným žlutým nebo žlutým krémovým okrajem a„Take-Chance“má v celém textu bílý okraj nebo bílou mramorovou barvu.plech.Obě odrůdy jsou odolné vůči typickým teplotním podmínkám v zimních měsících.

Výsadba a péče o lezení na hortenzii

Výběr lokality

Místo výsadby pro lezení hortenzií pro vertikální zahradnictví by mělo poskytovat odpovídající podporu (stěna, oblouk, kmen stromu) a dostdobré osvětlení- nejen s přímým, ale také s rozptýleným světlem až dodo částečného stínu.

V důsledku hospodářské soutěže o půdní vlhkost je nežádoucí blízkost velkých stromů a zahradních keřů.

Tato kvetoucí réva se také může stát přízemím, které posiluje svahy.

Půda

Půda by měla být dostatečnělehká, úrodná, dobře odvodněná, s kyselou reakcí- například můžete použít směs rašeliny, humusu a zahrady.půda nebo směs humusu, úrodné půdy, rašeliny a písku v poměru2: 2: 1: 1 .

Přistání

Nejlepší čas přistání na otevřeném terénu jebrzy jaro nebo podzim .Nejlepší volbou jsou sazenice dvou až tří let.Vzdálenost od jednoho závodu k druhému ve skupinové výsadbě je jeden metr.

Velikost výsadbové jámy by měla poskytovat dostatečný prostor pro růst kořenového systému sazenic.Obvyklé měřítka jsou 40 cm na délku a šířku, 50 cm na hloubku.

Na dno je položena desetimetrová drenážní vrstva oblázků, expandovaných jílů, cihel nebo keramických cihel.

Do připravené výsadbové jámy se umístí vrstva půdní směsi o tloušťce 10–15 cm a opatrně rozprostřený navlhčený kořenový systém, který poroste hlavně v šíři.

Přidejte půdu a pečlivě ji zhutněte.V důsledku tohoby měl být kořenový krk zarovnán s povrchem půdy- ale ne hlouběji.

POZOR: Voda hojně, potomje povrch země svazen ​​ rašelinovými drobky nebo rozdrcenou kůrou.Tato poslední operace je nutná, aby půdapod keřem, udržovala vlhkost déle.

Zalévání

DŮLEŽITÉ: Optimální zavlažovacívoda by měla být měkká , ideální možností je zalévání dešťovou vodou.

Voda z vodovodní sítě by měla dobře stát a zahřát se a čas od času je užitečnépřidat malé množství citronové šťávy nebo octu .

V suchých létech je vyžadováno systematické hojné zalévání: dvě kbelíky vody za každý liana týdně.

Postřik

V suchých létech vyžadují mladé sazenice kromě zalévání pravidelné postřikování.

Vrchní obvaz

Rostlinaběhem období aktivního růstudobře reaguje naměsíční vrchní úpravusložitými minerálními hnojivy, která mohou být doplněna organickými sloučeninami..

Růst a prořezávání

Mladé rostliny se vyvíjejí pomalu a teprve ve věku tří let začínají tvořit opravdu dlouhé silné výhonky.

Rychle rostoucí vertikální podpora (až do metru za sezónu) dospělého lianyvyžaduje pravidelné intenzivní formování prořezávání .Současně jsou hlavní stonky řádně vedeny a svázány a „špatné“ střihy jsou stimulovány k dalšímu růstu nových výhonků správným směrem.

S cílem zajistit maximální „oblast pokrytí“ a silné květenství se brzy na jaře provede silné prořezávání, přičemž část výhonků zůstane pouze se dvěma až šesti pupeny.

Pokud se tato hortenzie použije jako zakrytí, není podrobena cílenému prořezávání, ale pouzeodstranit poškozené, sušené, slabé výhonky.

Zimovka

Hydrangea lezení pro dospělé nepotřebují zimní úkryt, alemladé rostlinyje lepšíse ohnout k zemi a zakrýt je lapnikem .Je také užitečné mulčovat kořenovou zónu rašeliny.

Kvetoucí

Rozkvět je léto:červen - červenec .

Barvakvětenství závisí na kyselosti půdy:bílé květy v neutrální půdě se v kyselém substrátu modří .

Tato vlastnost hortenzií se široce používá, zejména proto, že okyselená měkká voda je pro rostliny prospěšná.

Květiny jsou také „namodralé“ se speciálním půdním barvivem, které je komerčně dostupné.

Propagace

Semena kudrnaté hortenzie obvykle dozrávají ve středním pruhu, nicméně metoda rozmnožování semen se používá zřídka kvůli krátké době, během které semenaudržet klíčivost.Výsev nastane v tomto případě na podzim.V důsledku , klíčení semen a ochrana sazenic vyžadují velké úsilí , aby se udržovaly podmínky světla, teploty a vlhkosti.Proto jsou tyto hortenzieprakticky rozmnožovány vegetativně : vrstvením a řízky.

 • Propagace vrstvením. Na začátku května nebo v srpnu je dolní větev ohnutá k zemi, mírně řezaná uprostřed a pevná.Poté se na tomto místě mírně prohloubí a odkapává.Horní část větve je připevněna k podpěře, aby jí poskytla svislou polohu.Příští jaropřipojená část tvoří dostatečný kořenový systém a poté lze od matky oddělit novou rostlinu.
 • Propagace řízkya.Léto, červen, řízky až 15 cm dlouhé se stříhají z lignifikovaných výhonků.Spodní části jsou ošetřeny kořenovým stimulátorem.Šikmo zasazené v živné půdě a zakryté;udržujte vlhkost, větrejte a až do vzniku prvních nových výhonků chraňte před přímým slunečním světlem.Zakořenění zpravidla netrvá déle než měsíc.

Nemoci a škůdci


Hydrangea v oblasti s optimálními podmínkami pro ni je odolná vůči chorobám.

Pokud je půda vápenatá nebo přesycená humusem, rostlina může vyvinoutchlorózu , ve které se listy, s výjimkou centrální žíly, zbarví žlutě.

V tomto případě irigujteroztokem dusičnanu draselnéhos koncentrací 4 g /l a po 3 dnech -roztokem síranu železnatéhostejné koncentrace.

Falešná prášková plíseň , ve které se na listech a stoncích tvoří tmavé olejovité, postupně se šířící skvrny, ovlivňuje hortenzii při teplotě 18–20 stupňů v kombinaci s vysokou atmosférickou vlhkostí.

Účinným lékem na takové onemocnění jepostřik roztokem mýdla mědi : 15 g síranu měďnatého a 150 g zeleného mýdla v kbelíku s vodou.

Šedá hniloba , která se také vyvíjí v létě s vysokou vlhkostí, vyžaduje odstranění zasažených listů a výhonků, následujeošetření keřefungicidy .

Pokud se vlhkost vzduchu sníží,se mšice a roztočiusadí na rostlině, kterou lze odstranit mýdlovou vodou.

V těchto případech je však nejúčinnější použitísystémových insekticidů .

Jako profylaxe by měla být odstraněna vegetace plevelů, která slouží jako útočiště a školka těchto škůdců.

Kudrnatá hortenzie (řapíkaté, lezení) je jedním z mála révy odolné vůči mrazu, která hojně kvete v mírných létech uprostřed pruhu.

Pěstování velkolepých rozmanitých aromatických odrůd medu v zahradnické kultuře není příliš obtížné.

Rostlina vysazená v okyselené, úrodné, vysušené a dobře navlhčené půdě reaguje na optimální podmínky bujným růstem a svěží kvetení.

Hydrangea je různých druhů .Na našem webu jsme podrobně hovořili nejen o horolezeckém druhu, ale také o o hortenzii velkolisté, což je odrůda odolná proti mrazu.

Fotografie

Další fotografie lezecké hortenzie viz dále:

Užitečné video

Ve videu můžete sledovat hortenzii řapíku:

Užitečné informace

Další materiály o zahradní hortenzii najdete:

 1. Jak správně pečovat o lalůčekhortenzie bobo?Pěstování a příprava na zimu
 2. Jak se staratHydrangea Limelight?
 3. Jak probíhá zima domorodé hortenzie?
 4. Mrazuvzdorná hortenzie Pinky Winky ve vaší oblasti
 5. Panicled grandiflora hydrangea - funkce péče a reprodukce v zahradní oblasti
 6. ) Hortensia stromovitá annabelle - sněhově bílá dekorace vašeho webu
 7. Hortensia stromovitá ve vaší zahradě - výsadba a péče, rozmnožování, zimování
 8. Jakspřátelit se s Serratus hydrangea?
 9. Japonská kyushu hortenzie ve vaší zahradě
 10. Mrazuvzdorná hortenzie velkých listů
 11. Jak pečovat o lalůčkuHydrangea phantom?Výsadba, zimování, rozmnožování
 12. Jak se správně starat o zmrznutí vanilky hortenzie? ​​
 13. Voňavá „princezna“ hortenzie hnízda ve vaší zahradě: prvky péče
 14. Tajemství šíření zahradní hortenzie
 15. Zahradní hortenzie: výsadba a péče o zahradu, sousedství na zahradě
 16. Nenechte zahradní hortenzii zamrznout!Jak se schovává hortenzie na zimu?
 17. Jak chránit hortenzii zahrady před chorobami a škůdci?