Květ bohyně - střevíček orchideje Venuše

Ve jménu (z řecké Paphie - jednoho ze jmen bohyně Venuše a pedilonu - boty, sandály) se odráží bizarní tvar rtů připomínající botu.

Slipper Orchid je trvalka, nízká rostlina s velmi dlouhým klíčícím cyklem, protože první roky jejího života procházejí pod zemí a kvetení lze pozorovat až v 18. roce.

Popis rostliny

Jedná se o suchozemské nebo semififytickérostliny sextrémně krátká stopka a rozeta dvouřadých lineárních nebo podlouhlých kožených listů .Horní sepaly jsou větší než ostatní, dva sepaly jsou spojeny do jednoho malého, směřujícího dolů.Okvětní lístky vodorovně nebo šikmo dolů.Rty jsou velké, husté, se dvěma fuzzy, nahoru směřujícími bočními laloky.Sloupec se zploštělou kmenovou rodinou, jejíž tvar je často diagnostickým znakem druhu.

Historie původu

Tento rod orchidejí byl poprvé studován a popsán anglickým botanikem Johnem Lindleym v roce 1737.

V současnosti zahrnuje orchidej rodu Bashmachok více než 70 přírodních druhů a 1 500 mezidruhových hybridů epifytických, poloepifytických a suchozemských orchidejí,nachází se v jihovýchodní Asii.

Největší druhová rozmanitost se vyskytuje na hranici jižní Číny a severního Vietnamu.Na území Ruska, na Dálném východě, je velmi vzácné najít malou orchidej bot v divočině.

Chovatelé chovali mnoho nových hybridů květin z orchideje Bashmachok , které se pěstují, což nezpůsobuje zvláštní problémy.

Rozdíl od jiných druhů

Boty, na rozdíl od Phalaenopsis, ne každý roste epifyticky, lze je považovat za litofyty připevněné ke skaláma druhy, a ty, které žijí na zemi, jejichž kořeny jsou ponořeny do silnější vrstvy lesního steliva.

Hlavní odrůdy s fotografiemi

Hlavní odrůdy a druhy:

Harris

Uměle vyšlechtěný hybrid, který se používá hlavně pro zahradnické účely, se výrazně rozšiřuje a zdobí jakékoli místo.Z tohoto důvodu dostala přezdívku zahradní orchidej.Má zajímavý vzor, ​​který se podobá mřížce.Listy jsou většinou světle zelené,samotné květy mohou být tmavě fialové a žluté se zelenými žílami .

Paphiopedilum Milenky


Byl dodán do našich zeměpisných šířek z Thajska, malé velikosti a jasně zbarvených.Květy jsou obvykle malé, malé skvrny, ale okvětní lístky jsou velké a široké.Další odrůdy Paphiopedilum lze nalézt zde.

Bezcitný

Druh, který se objevil v Evropě již v roce 1885, a domovina orchidejí se považuje za Vietnam. Kvetení se týká zejména jarního období.Tato odrůda se liší od ostatních v poměrně velkých květech.Hlavní barva je modrozelená.

Oheň


Druhy, které přišly do Evropy ze vzdálené Indie, jsou malé a svisle rozšířené.květiny.Období květu připadá na období jaro-léto.

Sukhakula


Za odrůdu se považuje Thajsko.Dává přednost tropickému klimatu a vyznačuje se poměrně velkými květy, které mohou dosáhnout průměru 14 centimetrů.

Rothschild


Orchidej byla pojmenována po baronu Ferdinandovi de Rothschildovi , milovníkovi orchidejí a patronovi zahradnictví v Borneu.

Kvetení

Ačkoli listy „mramorového“ vzhledu jsou krásné svým způsobem, kvetení je přesně to, na co se pěstují orchideje.

Co se stane?

Střevíček Orchid Venus je rozdělen na:

  • Monotónní nebo standardní.
  • S několika barvami.
  • Velkokvětý, do průměru 18 cm.
  • „Revolver“.Zajímavým typem kvetení je, když jeden pupen kvete, aby nahradil jiný na stejném kmeni.Může existovat až tři tucty květin.

Kvetou pouze velké, dobře vyvinuté rozety. Často je vzhledu stopky předcházen zkráceným „stop listem“.Ačkoli kvetení každé rozety se vyskytuje jen jednou, orchidej Bashmachok obešel všechny jiné orchideje v trvání.Každá květina žije od měsíce do čtyř.

Sumatran Paphiopedilum Chamberlainianum se těší po celé dva roky a odhaluje květinyjeden po druhém.Klasická období květu jsou od listopadu do března.Na podzim barevně kvetou a jejich zelené protějšky jsou blíže k jara.Hybridy moderní generace však mohou doslova rozkvétat, když jim to vyhovuje, a to i více než jednou ročně.

Co dělat, když nekvete?

Někteří pěstitelé vážně přemýšlejí o tom, jak udělat kvetoucí zahradní orchidej.V domácích podmínkách může být „nejlepším řešením“ stimulace suchem.Tato metoda spočívá ve zvýšení intervalů mezi zavlažováním (za suchého počasí).Například , pokud bylo předběžné zavlažování prováděno každé 3–4 dny, musí být nyní prováděno s frekvencí jednou za 7-8 dní a méně často .Také nemusíte stříkat květiny.S příchodem stopky bude možný návrat k předchozímu způsobu zavlažování.

Domácí péče

Stejně jako všechny orchideje i Slipper je velmi náročná, rozmarná rostlina, která vyžaduje hodně pozornosti a péče.

Výběr místa

OrchidejBota je nejlépe umístěna na oknech na sever, východ nebo západ .Na jižním okně by měla být květina zastíněna.Na druhé straně se ukládání orchidejí mimo okno také nedoporučuje.V tomto případě je nutné je osvětlit umělým způsobem od 10 do 12 hodin denně.

Důležité! Pokud listy zčervenají, světlo je příliš intenzivní, rostlina by měla stínovat.

Příprava půdy

Můžete si koupit hotový substrát nebo ho připravit sami.

K tomu budete potřebovat:

  • 5části drcené borové kůry;
  • 1 část aktivního uhlí;
  • 0,5 dílu dolomitové mouky a perlitu;
  • 1 díl rašeliny.

Pokud půda dobře udržuje vlhkost, je vhodné vyloučit z takové směsi rašelinu .Substrát je často vyráběn pomocí borovicové kůry, sekaných kořenů kapradin, sphagnum a uhlí.

Teplota

Pantofle mohou v závislosti na odrůdě patřit k rostlinám odolným vůči mrazu i teplom.Druhy, které milují teplo, jsou Kallusa a Sukhakul a Milenky je odrůda odolná proti chladu.Všechny pestré druhy jsou termofilní.Odrůdy a hybridy se zaoblenými velkými květy také vyžadují teplo.Pro ně by měl být teplotní režim obsahu v létě v rozmezí + 23 + 28 ° C a v zimě od +18 do + 23 ° C.

Odrůdy odolné vůči chladu se vyznačují širokými tmavými listy a vyžadují teplotu asi + 18 + 22 ° C v létě a + 16 + 19 ° C v zimě.Když pěstujete jakoukoli orchidej, nezapomeňte, že teplota v noci by měla být 3-5 stupňů pod denem. Když teplota klesne na + 4 nebo nižší, rostlina zemře. V létě musí být orchidej pravidelně vysílána alespoň jednou denně, ale bez průvanu.

Vlhkost

Bota je tropická rostlina.Proto je pro něj velmi důležitá vlhkost vzduchu.Mělo by to být alespoň 70-80%.Postřik rostlin se nedoporučuje.Pro zvýšení vlhkosti můžete použít speciální zvlhčovač nebo umístit rostlinu do mělké nádoby s mokrým povrchemmech, expandovaná hlína nebo oblázky.

Osvětlení

Bota je rostlina, která je vůči světlu docela tolerantní, ale stále upřednostňuje jasné a rozptýlené světlo bez přímého slunečního světla.Doba denního světla by měla být alespoň 14 hodin denně.Nejnáročnější z těchto orchidejí je osvětlení během květu.

V zimě používejte další osvětlení zářivkami po dobu 2-3 hodin.

Zalévání

Toto je orchidej milující vlhkost, která netoleruje sušení substrátu. Ale nestálo se za to přerovnat půdu.Během období aktivního růstu by mělo být zalévání zvýšeno a po rozkvětu sníženo.

Je důležité zajistit, aby byl podklad vždy mírně vlhký.Zavlažovací voda by měla být převařena, čistá, měkká a dostatečně teplá (asi 30 ° C).Nelze zalévat rostlinu pod kořenem.Voda by nikdy neměla dosáhnout výstupu a listů rostliny.

Správné zalévání je umístění nádoby se substrátem do široké nádoby na vodu.Pokud se substrát skládá z velkých fragmentů kůry, bude tento postup trvat 30 až 50 minut.Pokud jsou v zemi malé části kůry a rašeliny, zalévání se sníží na 10-15 minut.

Krmení

Tato orchidej se musí pravidelně krmit jednou měsíčně. Během květu a aktivního růstu se frekvence krmení zvyšuje dvakrát na měsíc.K tomu jsou vhodná minerální hnojiva pro orchideje, ale jejich koncentrace by měla být polovičnídoporučeno.

Bota často trpí nadbytkem solí v půdě.Chcete-li alespoň mírně upravit rovnováhu solí, můžete rostliny zalévat jednou destilovanou vodou.Poté, další zalévání čistou vodou, můžete vytvořit hnojivo.

Transplantace

Boty netolerují transplantaci velmi dobře.Proto je nezbytné provést takovou operaci pouze tehdy, pokud se na jaře půda rozkládá, ale ne častěji než jednou za 2-3 roky.

Kořeny orchidejí rostou vodorovně, takže hrnec pro něj je velmi široký a malý.Po květu transplantujte rostlinu a velmi opatrně, abyste nepoškodili kořeny.Po transplantaci zalévat 3-4 dny.

Uvidíme jasně, jak transplantovat botu z orchidejí:

Reprodukce

Nejlepší je propagovat květ rozdělením keře během transplantace. S tímto oddělením je důležité, aby každý segment měl alespoň tři rozety s kořeny.Pokud odpojíte jednu nebo dvě zásuvky, pak se zakoření na velmi dlouhou dobu, nebudou brzy rozkvétat.Po transplantaci nejsou mladé sazenice napájeny po dobu 2 týdnů.Teplota by měla být mezi + 20 + 22 ° C.

Nemoci a škůdci

Na botu může zaútočit roztoč pavouk, scutellum, mealybug.Když se na listech objeví malý oválný hmyz a šupiny, rostlina se promyje horkou sprchou (45 ° C) a otře se vlhkou gázovou podložkou.V případě vážného poškození můžete použít insekticidy.(Fitoverm nebo Aktofit).

Mealybug, podobně jako roztoč pavouk, se živí orchidejovou šťávou. Chcete-li se zbavit rostliny parazitů, můžete listy otřít alkoholem nebo mýdlovým roztokem.Pokud to nepomůže, ošetřte Fitoverm nebo 0,1% roztok karbofosu.

Často může bota trpět různými houbovými a virovými onemocněními.Během transplantace je důležité udržovat sterilitu, aby se zabránilo zamokření půdy.

Doufejme, že citlivé ruce zahradníků budou udržovat tyto úžasné orchideje a naši potomci budou mít příležitost obdivovat jedinečná díla přírody.

Na stránkách našeho webu najdete další populární odrůdy orchidejí, jako jsou Divoká kočka, Zigopelatum, Mini Mark, ) Dracula, Multiflora, Bulbofillum, Liodoro, Miltonia, Vanilla a Sogo.

Užitečné video

Ve ​​videu se podívejme na to, jak se starat o orchideje Bashmachok pomocí příkladu odrůdy Paphiopedilum :