Květ s „vzácnými“ listy - orchidej Ludisia

Ludisia je zajímavá rostlina představující rod Orchids.Liší se malými květy, které svým vzhledem připomínají perly.Velké listy obsahují ozdobné stříbrné vzory připomínající bludiště.

Péče je náročná kultura, ale v ní není nic nového.Je třeba sledovat zavlažování, zvolit správné místo a provádět preventivní ošetření proti škodlivému hmyzu a chorobám.

Jaký je tento druh rostliny?

Ludisia orchidej je okrasná rostlina zvaná hemaria .Orchid roste na zemi nebo na stěnách jeskyní pokrytých mechem.

Vzhled

Květ má krátký oddenek, ale je dobře rozvětvený.Dobře se vyrovnává se získáváním živin a fixací rostliny na vodorovném nebo svislém povrchu.

Ludisia orchidej je vybavena klikatým a silným stonkem s růžicemi přisedlých listů .Výška rostliny dosahuje až 15 cm, ale postranní procesy květu se aktivně uvolňujíšíří se široko.

Listy jsou uspořádány střídavě, mají oválný nebo vejčitý tvar a špičku směřují.Z jednoho výstupu je vytvořeno asi 5 listů.Délka plechové desky je 7 cm a šířka 4 cm. Na povrchu archu je krásný vzor a samotný povrch je hladký.Barva je jasně zelená.

Upozornění : Ludisia květiny jsou malé, takže nezpůsobují mnoho radosti.Každá listová růžice vytváří přímý stopku, jejíž délka je 25 cm. Je pokryta několika bělavými květy, jejichž průměr je až 2 cm. Okvětní lístky jsou kulatého tvaru, bílé barvy a uprostřed se shromažďují žluté tyčinky.

Kde roste v přírodě?

V přirozených podmínkách roste hemaria ve vlhkých lesích východní a střední Asie .Nyní lze tuto rostlinu vidět na Novém Zélandu, na Nové Guineji a dokonce i v Rusku.

​​

Jaká je zvláštnost hemaria?

Ludisia příznivě porovnává se zbytkem druhů orchidejí přítomností perlové šňůry a listů pokrytých stříbrnými vzory.Je to kvůli bizarnímu vzoru na listech, že hemaria je považována za vzácnou orchidej.

Popis odrůd s fotografiemi

Ludizia je zastoupena v široké škále odrůd a druhů .Pojďme o nich mluvit níže.

Discolor

Tato rostlina se vyznačuje klikatou stopkou vinutí.Bazální rozeta obsahuje listy tmavě zelené barvy, které jsou pokryty stříbrnými podélnými žilami.Na orchideji roste současně 3 až 6 listů.Vztyčený stopka, délka 10-120 cm, zakrytáčetné malé bílé květy.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech discoloru Ludisia:

Dawson

Výška rostliny dosahuje 30 cm. Listy jsou velké, zdobené tenkýmipruhy růžové barvy.Povrch desky je sametový, okouzlující spoustou barev.

Odin

V této orchideji vytvářejí podélné stříbrné žíly na listech neobvyklý vzor .Dvojice příčných tahů probíhajících po celé délce středního pruhu.

Alba

Tato květina má světlejší barvu listoví a na povrchu listu má bílé pruhy.

Otletae

Olistění je tmavě zelené a na jeho povrchu jsou přítomny oranžové nebo červené pruhy.

Tanlaniana

Tento druh orchideje má širokou listovou desku .Mezi podélnými žílami je pozorována světelná síť.

Velveteen

Listy jsou nasycené zelenou, povrch je sametový.Horní část listu je zdobena podélnými červenými pruhy.

Kvetoucí

Kdy k tomu dojde?

Ludisia kvete koncem podzimu a začátkem zimy .V době, kdy jsou všechny ostatní pokojové rostliny zaslány na zimní mír, orchidej teprve začíná dávat neobvyklou krásu kvetení.Toto období trvá měsíc.

Péče o hemarii v tomto okamžiku

Před květem musí být rostlina krmena minerálními sloučeninami, aby se monitorovala vlhkost.půda, aby voda nepronikla stopkami.Je také nutné kontrolovat, zda je půda vlhká, ale nikoli podmáčená.

Tip : Po rozkvětu je nezbytné odstranit všechny vybledlé pupeny a snížit zálivku, protože je čas na odpočinek rostliny.

Jak stimulovat proces?

Za účelem stimulace květu ludisia je nezbytné sledovat teplotu vzduchu , neměla by překročit 29 stupňů Celsia a ne nižší než 20 stupňů.V noci by měla být ve srovnání s denní teplotou o 3-5 stupňů nižší.

Díky těmto rozdílům začne rostlina položit poupata.Když orchidej kvete, musí být udržována v chladu, aby teplota vzduchu byla 18 stupňů.

Základní doporučení pro domácí péči

 1. Výběr místa .Ludisia upřednostňuje růst ve stínu, ale je schopen odolat ranním nebo večerním paprskům slunce.I když ji položíte na severní okenní parapety, pak se bude rozvíjet a vyvíjet dokonale, pokud bude zajištěno další osvětlení.
 2. Teplota .Teplota by měla být mírně teplá.Pro ludisii zůstává optimální denní teplota 20-23 stupňů a noc - 17-19 stupňů.
 3. Vlhkost .Ludisia roste a vyvíjí se pouze v dobře navlhčené místnosti.Ke zvýšení úrovně vlhkosti můžete použít následující metody:
  1. nainstalovat květinu poblíž fontány nebo akvária;
  2. čas od času položte nádobu na paletu s mokrým vermikulitem a oblázky;
  3. použít zvlhčovač.
  Důležité : Nedoporučuje se stříkat Ludisii, protože skvrny mohou zůstat na povrchu listů kvůli vodě.
 4. Osvětlení .Orchidej se cítí skvěle při umělém osvětlení, ale doba denního světla by neměla přesáhnout 12-14 hodin.Jinak budou stonky tenké.
 5. zalévání .Hydratace květu by měla být pravidelná po celý rok.Půda by měla být vlhká, ale žádná stagnace vody.Přebytečná tekutina bude muset být vypuštěna z pánve půl hodiny po zalévání.
 6. Krmení .Jako vrchní obvaz pro ludisii se používají komplexní hnojiva pro orchideje.Rostlina potřebuje zejména další výživu v období aktivního růstu a kvetení.Četnost aplikace a příprava roztoku požadované koncentrace je uvedena na obalu použitého hnojiva.Nejčastěji k tomu dochází při každém třetím zalévání.Nedoporučuje se krmit rostlinu po celý rok.Po rozkvětu vstoupí ludisia do klidového období, takže si musíte orchideje odpočinout.

Doporučujeme sledovat video o péči o ludisii:

Přesazení

Dospělé rostliny by měly být zasazeny do malých průhledných nádob s velkými otvory.pro drenáž .Je nezbytné umístit na dno cihelnou drobenku nebo vermikulit.

Pokud jde o půdu, lze ji však připravit vlastními silami, pokud vezmete následující složky:

 • rozdrcená borovice - 4 díly;
 • kusůmha-sphagnum - 4 díly;
 • uhlí, rašelina a listová půda - 1 část.

Můžete použít komerčně dostupnou půdní směs určenou pro orchideje.

Transplantace hemaria by měla být provedena na jaře, to by mělo být prováděno každé 2-3 roky .Měl by být dodržen určitý postup.

 1. Před přesazením nalijte květ teplou vodou denně.
 2. Opatrně odstraňte kořeny spolu s kusem země a přesuňte transplantát do jiného hrnce.Ledviny nemusí být pohřbeny.
 3. Na 3-4 dny umístěte rostlinu do místnosti s rozptýleným světlem.

Doporučujeme sledovat video o transplantaci Ludisia:

Jak propagovat?

Ludisia se šíří několika způsoby: rozděluje keř a řízky .První možnost zůstává nejjednodušší, protože stačí rozdělit dospělou rostlinu na části, z nichž každá by měla obsahovat 2-3 výhonky.Řízky vyžadují více času, ale přežití sazenic je lepší na jaře a v létě.

Postup je následující:

 1. Odřízněte horní část stonku tak, aby měl 2-3 uzly a vzdušné kořeny.
 2. Posypeme řez rozdrceným aktivním uhlím nebo skořicí.
 3. Je třeba zakrýt řízky vlhkým mechem a na jeho povrch položit sazenice.
 4. Řízky odřezejte vodorovně do vlhké sfhagnum, aniž by se příliš prohloubily.
 5. Jakmile se vytvoří malé kořeny, rostlina se vysadí v květináči.

Onemocnění a škůdci

Ludisia může v důsledku toho onemocnět pouzenesprávná péče .Pokud je půda pravidelně navlhčena, povede to k vývoji hniloby a jasné osvětlení povede k popálení rostlin.

Některé z následujících druhů hmyzu parazitů jsou pro květ také nebezpečné.

 • Roztoč pavouk .Tento hmyz saje šťávu z orchideje.Vzhledem k malé velikosti není možné detekovat škůdce.To lze rozpoznat pouze kvůli tenké síti, která zakrývá listy nebo stonek.
 • The Scutellaria .Je to sací parazit, který vylučuje lepkavé tajemství na ludisia listové desce.Hmyz lze rozeznat hnědými skořápkami, které jsou přilepeny k listům.
 • Mealybug .Tento škůdce na rostlině je patrný ve formě bílých hrudek, podobných bavlněným.

Orchidej můžete uložit, pokud budete postupovat podle následujících tipů:

 1. Popište příznaky a správně určete příčinu patologie.
 2. Oddělte postiženou rostlinu v karanténě.
 3. Poskytují ošetření pomocí integrovaného přístupu.K tomu je třeba použít nejen chemické ošetření, ale upravit podmínky zadržení.

Podobné květiny

Následující druhy rostlin jsou podobné ludisia:

 • Parfipedilum .Tato rostlina se aktivně pěstuje v domech a bytech, protože je snadné se o ni starat.S ludisií jsou podobné tvarem a barvou jako květy.
 • Anectochylus .Tato rostlina je podobná ludisii se stříbrným vzorem, který se chlubí na listech.Květina potřebuje mírnou teplotu a chladobsah.
 • Heirostilis .Tento rod orchidejí má 54 druhů.S ludisií jsou podobné neobvyklé stříbrošedé barvě listů.
 • Florium .Tato rostlina vypadá nejen jako vzorované listy, ale také bílé květy.
 • Dossinia the Mramor .Toto je druh rodu Dossinia, rodina orchidejí.Mají také oválné listy, na jejichž povrchu jsou rozptýleny stříbrné vzory.
Doporučujeme také ke studiu naše recenze nejlepších odrůd orchidejí.Setkáte se s krásnou Cattleyou, nenápadnou Filadelfií, tenkou listnatou Miltonií, elegantní Cumbrií, elitou Krásou, tajemnou 192) Bulbofillum, solární Mini Mark, luxusní Multiflora, okouzlující Sogo a křehké Big Lip.

Závěr

Ludisia je druh orchideje, který se vyznačuje malými perlovými květy a vzorovanými listy.Květinu je třeba pečlivě a pravidelně pečovat, protože se tím prodlouží doba květu a zabrání se rozvoji nemocí.