Květ s neobvyklou barvou - divoká kočičí orchidej.Popis, fotografie rostliny, funkce péče

V současnosti získává orchidej stále více titul růže z růže - lze ji najít nejen ve sklenících, ale také na parapetech.Orchideje jako symbol lásky, něhy a vášně jsou dány milovníkovi jakéhokoli pohlaví, kteří chtějí ukázat hloubku a čistotu svých pocitů.

Zejména oblíbené jsou phalaenopsis.Dnes existuje více než 70 odrůd.Mezi nimi je velmi vzácná, krásná odrůda - divoká kočičí orchidej.

Stručná definice

) Rodina orchidejí je rozsáhlá a zahrnuje mnoho druhů .Nejběžnější z nich je phalaenopsis, krásná a nenáročná květina.Patří do rodu epifytických, méně často litofytických rostlin.Jeho domovinou jsou země jižní Asie, jako je Indie nebo Čína.

Orchidej divokých koček, o kterém se bude diskutovat níže, roste v horských lesích na Filipínách a ve vlhkých pláních Austrálie.Název druhu - přeloženo „jako motýl“ - byl dán Karlem Blumem, který ve tmě smíchal orchidejový květ phalaenopsis s motýlkem.

Podrobný popis

Divoká kočka je vzácná odrůdová orchidej s hustými voskovými květy .Jejich vůně je lehká, sotva znatelná.Okvětní lístky a sepaly bílé nebo žluté střešňové fialové skvrny, rty trochu jasnější se žlutými skvrnami.Skvrny jsou obvykle tak velké, že květina na dálku vypadá tmavě třešeň nebo nachová, v okamžiku přiblížení tento optický efekt zmizí.Přitahuje také milovníky orchidejí.

Divoká kočka kvete dvakrát ročně.Rostlina může vytvořit stonek až 60 cm dlouhý!Květy jsou poměrně velké (asi 10 cm v průměru), se silnou příjemnou vůní.Kvůli vysokému obsahu vosku se zdá, že květina jiskří, což vypadá velmi krásně.

Listy divoké kočky jsou velké, zaoblené, široké a kožovité, mírně lesklé .Na dospělé rostlině bývají obvykle 4 až 6. Mezi listy, uspořádanými do dvou řad, rostou šedozelené kořeny, které slouží k fixaci květu na stromě a aktivně se podílejí na fotosyntéze.Samotná rostlina není vysoká, až 50 cm, s krátkým stonkem.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech vzhledu orchideje divokých koček:

Foto

Uvidíte fotografii květu:Historie původu

Divoká kočka je jednou ze vzácných orchidejí vyskytujících se v domácí květinářství .Domovem jeho předků jsou Filipíny a Austrálie.Rodokmen má asi 20 druhů, jejichž zakladateli byli Phalaenopsis „Fantastický Mirage Tin-Fan Ho Ho“ - rodič semene a rodič pylu Phalaenopsis „Jiuhbao Červená růže Jiu Bao Biotech“.Držení krásných genů je oceňováno pro jeho vznešený vzhled, rozvážnost, milost.

Jaký je rozdíl od jiných druhů?

Od té dobyphalaenopsis má mnoho poddruhů, není vždy možné je od sebe odlišit ani odborníkem.U divoké kočky však taková situace není možná: velmi charakteristické zbarvení „kočky“!Pokud jste však získali nekvětou rostlinu, nemůžete ji rozlišit podle listů, budete muset počkat.

Důležité : Divoká kočka je drahá odrůda.Pokud se nechcete nechat oklamat, je lepší koupit rostlinu s alespoň jedním kvetoucím pupenem.

Divoká kočka se pro svou cenu a neobvyklou barvu považuje za vzácnou odrůdu : fialové odstíny orchidejí jsou vzácné, a proto jsou v zahradnickém prostředí vysoce ceněny.Nenajdete ho v bytě začínajícího zahradníka.A na fórech je kvetoucí „kočka“ (a jednoduše její přítomnost ve sbírce) považována za věc hrdosti.

Nejsou však žádné zvláštní rozdíly jak v samotné rostlině, tak v zásadě péče o divokou kočku od ostatních odrůd phalaenopsis.Pokud se nestaráte pilněji a pečlivěji, pamatujte na jeho vzácnost - v tomto případě vám samozřejmě děkuji nádherným kvetením.V přírodě neexistuje jednotná phalaenopsis jasně fialové (stejně jako modré barvy) - jedná se o obarvené květiny, které mohou zemřít brzy po zakoupení, a nikoli o novou odrůdu divokých koček.Světlé tipy pedikelů by měly upozornit.

Kvetoucí

Kdy a jak?

Průměrná doba květu divoké kočky je asi 3 měsíce .Pro tento druh orchideje není zvlášť výrazná doba odpočinku, takže za vhodných podmínek může kvetnout i v zimě.Dobřeokolnosti phalaenopsis Kočka divokých květů kvete s náboji - po každé kvetoucí vlně, po měsíci klidu na nových stopkách, se nové pupeny probudí a znovu kvetou.

Velikost květu je asi 7,5 cm. Pokud jsou květy mnohem menší nebo orchidej nekvetl nejméně dvakrát ročně - je to příležitost být na pozoru.S největší pravděpodobností mu některé podmínky nevyhovují.Květy divokých koček tvoří shluky a vydrží dlouho, vyzařují lehkou a příjemnou vůni.Když se pupeny objeví na stopce, opatrně ji připevněte na speciální držák, aby zůstal ve vzpřímené poloze.

Péče před a po otevření pupenů

Po rozkvětu divoké kočky není třeba odříznout stonek květu- pouze pokud je zcela suchý.Stačí naříznout květ bodcem do prvního spacího pupenu (asi 1,5 cm výše) a osušit sušený kus dezinfekčními prostředky.Brzy se pupen probudí a způsobí postranní stopku, jejíž květy budou menší než na hlavním.

Během tohoto období může být rostlina transplantována, protože to nelze provést během kvetení nebo aktivního růstu.Před květem lze orchidej umístit do mírně chladnější místnosti a snížit zálivku - prodlouží se tak doba květu.Kromě toho můžete jemně stříkat stopku květin teplou vodou.

Co když nekvětu?

Někdy jsou divoké kočky tvrdohlaví a nechtějí rozkvést - v tomto případě je třeba je stimulovat .Pokud jde o jiné odrůdy, rozdíl teploty mezi dnem a nocí (ale nevíce než 3 stupně).

Kvet rostliny můžete vytvořit vytvořením všech nezbytných podmínek: dostatečné osvětlení, řádné zalévání, nedostatek stresu a nadměrný pohyb květináče.

Upozornění : Je nutné určit, zda je rostlina připravena k květu.V tuto chvíli se obvykle v květu objeví 5 až 8 dospělých výhonků, k tomu dochází, když orchidej dosáhne 1,5 až 3 roky.Před tímto květem by nemělo být hledáno.

Postupné pokyny pro péči

Výběr umístění

Orchidej by měla být umístěna na jihovýchod, západ nebojihozápadní okno .Na severu bude příliš tmavá, nebo budete potřebovat časté osvětlení.Jižní okno, zejména v létě, představuje nebezpečné přímé sluneční paprsky, rostlina bude muset být ještě více zakryta.

Příprava půdy a květináče

U orchideje si můžete v obchodě koupit hotový substrát nebo si ho vyrobit z borové kůry (vařené a sekané), rašeliníku a rašeliny.

Hrnec Wild Cat se nejlépe považuje za průhledný nebo průsvitný, plast je fantastická odrůda, a proto můžete kontrolovat, kdy bude napojena.V případě keramiky by měla být doba zavlažování stanovena vážením hrnce na ruce, což mohou provádět pouze zkušení výrobci.

Teplota

V létě musíte dodržovat teplotu 25–30 ℃, v zimě - 20 ℃ a vyšší. Výrazný rozdíl mezi denní a noční teplotou je nepřijatelný .

Vlhkost

Po dosažení musí být nejméně 40–60%při hladině 25-30% hrozí vysychání květu a může zemřít.

Osvětlení

Divoká kočka miluje jasné osvětlení , jasný den v kterémkoli ročním období by měl být v průměru 12 hodin.Je žádoucí, aby to bylo přirozené světlo, ale rostliny mohou být osvětleny uměle.K tomu se používají optimální LED a zářivky.Absolutně umělé osvětlení je nežádoucí, rostlina by měla přijímat alespoň trochu slunečního světla.

Zalévání

Zavlažování divoké kočky v létě by mělo být nejméně dvakrát týdně.Před zavlažováním se ujistěte, že je půda dobře vysušená.Čím méně světla a tepla rostlina přijímá, tím méně často musí být navlhčena.

Nezavlažujte zařízení v noci a ujistěte se, že se voda nedostane do středu .To může způsobit kořenovou hnilobu.

Vrchní obvaz

Vrchní obvaz rostlin by měl být během růstového období, ale k tomu nedochází během kvetení.Vyberte hnojiva speciálně určená pro orchideje a postupujte podle pokynů na nich.

Transplantace

Divoká kočka potřebuje transplantaci každé dva roky .Opatrně transplantujte květinu.Po odstranění ze substrátu pečlivě zkontrolujte kořeny a odstřihněte všechny poškozené.Po výsadbě v květináči po dobu několika dní, nevodte, dokud se rány na kořenech nezhojí.

Doporučujeme sledovat video o transplantaci orchidejí divoké kočky:

Propagace

Propagace divoké kočky jako vzácné je zvláště důležitáodrůdy.Za „kotě“ můžete být dobře placeni, je také možné pěstovat rostlinu za výměnu za jiné odrůdy.

Existuje několik způsobů, jak získat několik rostlin z jedné:

  • První metoda- pokud se děti objeví na stopce květu rostliny, neměly by být vysazeny, dokud2 listy se na nich neobjeví a vzdušné kořeny nedosáhnou 5 cm.
  • Druhá metoda- po rozkvětu se rozvětví a rozdělí na části, z nichž každá by měla mít alespoň 1spící ledviny.Klíčit je ve zvláštním skleníku s mechem při teplotě 25-27 ℃, a pak zasadit.
  • Třetí metodouje separace.Při přesazování silné zásuvky můžete stříhat a sázet v různých květináčích.V každém případě se rostlina stane květinou, až bude silnější - za 2-3 roky.Můžete rozmnožovat pouze zdravou rostlinu, v žádném případě během období květu.Dokud divoká kočka nezmizí alespoň jednou, je zbytečné ji chovat.

Nemoci a škůdci

Hlavními chorobami, které jsou charakteristické pro odrůdu divoké kočky, jsou fusarióza a šedá hniloba, k jejichž léčbě je vhodný jakýkoli moderní přípravek.

Stojí za to také chránit rostlinu před roztoči pavouky a třásněmi, k jejichž ničení používáme omamné látky. Divoká kočka může onemocnět s nedostatečnou péčí - do určité míry je to náladový květ .Také buďte opatrní, aby nedošlo k zaplavení rostliny.

Nejlepší prevencí onemocnění je náležitá péče.Musíte květinu dobře osvětlit, oplodnita transplantace včas a nevzdávat se stresu - vaše divoká kočka vám určitě děkuje květinami a dlouhým životem.

Na našich stránkách najdete fotografie, popisy a tajemství rostoucího počtu druhů a odrůd orchidejí.Mezi nimi jsou nejznámější: Multiflora, Oncidium, střevíček Venuše, Mini Mark, Manhattan, Beauty, Philadelphia, Cattleya, Cumbria a Bulbofillum.

Závěr

Orchid Wild Cat je v současnosti jednou z nejpopulárnějších odrůd orchidejí .A ne nadarmo - je to krásné, často se líbí vzhledu květin a není příliš náročné na péči.Ale nákup to není snadné - je to vzácná a drahá odrůda, takže je lepší koupit ji od výrobců s dostatečnými zkušenostmi s pěstováním orchidejí.