Květinou neobyčejné krásy je brambořík.Pěstování a péče doma, stejně jako doporučení pro zahradníky

Pečlivá péče o vaše „domácí zvířata“ - rostliny vám pomohou strávit čas, naplňte svůj život novými barvami.Jednou z rostlin, jejichž péče doma rozzáří šedý každodenní život, je cyklamen.

V našem článku se podrobně dozvíte všechny nuance pěstování této květiny: jak ji zalévat a transplantovat, jak ji šířit, co potřebuje pro správný růst a kvetení.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné a zajímavé video.

Botanický popis květiny

) Cyclamen (nebo, jak se také nazývá „alpská fialová“), je velmi krásná květina .Je to travnatá rostlina s listy ve tvaru srdce a zářivými barvami.Alpská fialová dosahuje výšky 30 centimetrů, kulatá hlíza „sedí“ pod zemí s průměrem 10 až 15 centimetrů nebo více.

Jedním z nejpopulárnějších zástupců je perský cyklamen.Její květy mohou mít různé barvy a odstíny:

 • bílá;
 • růžová;
 • tmavě červená;
 • Lilac.

Popis a fotografie nejkrásnějších odrůd bramboříku a tipy na péči o ně najdete v samostatném článku.

Pozor : V naší zemi roste cyklamen na severním Kavkaze, v Černém moři apobřeží Kaspického moře.

Jak pěstovat doma?

Pokud se rozhodnete začít pěstovat tuto květinu, je třeba zvážit následující.V místnosti, kde bude rostlina zasadit, je nutné dodržovat určité podmínky, protože květina je rozmarná z hlediska teploty. Teplota vzduchu, ve které se cyklamen „podá“, by měla být v rozmezí 10 až 20 stupňů Celsia .Na místě, kde stojí květináč, by neměly být silné průvanu.Vzduch v místnosti musí být zvlhčen (vlhkost vzduchu - nejméně 85 - 90 procent).Je nežádoucí umístit cyklamen do bezprostřední blízkosti topných těles.

Za účelem pěstování domácí květiny je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření, protože cyklamen miluje rozptýlené světlo.V opačném případě může váš „mazlíček“ uschnout.Pokud se rozhodnete zasadit cyklamen v zemi, vyberte si místa ve stínu velkých rostlin.

Zalévání tohoto zařízení je nutné pouze prostřednictvím palety .Voda by neměla padat na rostlinu.Ze stejného důvodu se vyhněte postřiku.

Před pěstováním této květiny doma je nutné zvolit tu správnou půdu.Ideální složení půdy pro cyklamen je následující:

 • rašelina;
 • ​​
 • písek (přednostně hrubý);
 • listový humus;
 • jíl;
 • vermikulit.

Nakoupená kaktusová půda je však pro něj také vhodná. Krmení se doporučuje pouze během aktivního růstu rostliny ,asi jednou každé 2 týdny.

Podívejte se na video o vlastnostech pěstování cyklamenu doma:

Metody reprodukce

Následuje popis způsobů chovucyklamen.

Osivo

Pro setí semen:

 1. Vezměte mělký, ale široký kontejner.
 2. V půdě nalité do nádoby vytvořte malé rýhy, mírně zalévejte půdu.
 3. Semena rostlin se od sebe vzdálí přibližně 3 centimetry.
 4. Nahoře semena se zemí.
 5. Umístěte nádobu na stínované místo, častěji vodu, zabraňte vysychání půdy.

Nejlepší teplota pro střelbu cyklamenem je 18 stupňů .Vyvarujte se přehřátí sazenic.

Podívejte se na video o pěstování bramboříku ze semen:

Použití rozet

Rozmnožování rozetami (nebo jinak „rohy“) je následující:

 1. Výhonky na hlízách bramboříku (které se nazývají „rohy“) se odtrhnou a vysadí do vlhké půdy.
 2. Po takové operaci se samotná květina vloží na nějaký čas do plastového sáčku, aby se mohla zotavit ze zranění, která jí byla způsobena.
 3. Kořeny rohoviny se objeví přibližně 2–3 týdny po oddělení od hlízy.
 4. Doporučuje se udržovat teplotu na úrovni 20–22 stupňů.

List

Dalším způsobem rozmnožování je řezané listy .Za tímto účelem se listy oddělené od „matečné rostliny“ zasazují do vlhké půdy, kde se nacházejízakořenit.

Tip : Tento postup však není vhodný pro všechny typy cyklamenu.Například listy kořene evropského bramboříku se vyskytují velmi zřídka, proto se tato metoda nedoporučuje.

Nemoci a škůdci

Pár slov o nemocech a škůdcích, kteří infikují cyklamen.Patří mezi ně:

 • Múčnatka .Vnější příznak je plak na horní části listů nemocné rostliny, jejich ztmavnutí.
 • Fusarium a verticillosis .V případě podobné choroby jsou oddenky a základna stopek natřeny intenzivně hnědou barvou.
 • Phytophthora .Jeho příznaky jsou zpocená pigmentace ve všech částech rostliny, hniloba stonku.
 • Gray Rot .Listy a výhonky jsou pokryty šedou vrstvou.

Můžete zabránit infekci těmito chorobami pravidelným větráním místnosti, ve které rostlina „žije“.Ale pozor na průvan, mohou snadno zničit cyklamen.

Květina je také citlivá na škůdce .Mezi nimi:

 1. roztoč pavouk;
 2. whitefly;
 3. mšice;
 4. hmyz v měřítku.

Můžete se jich zbavit jemným omytím rostliny v mýdlové vodě nebo použitím insekticidu.

Pravidla pro opuštění

Cyklamen nemá rád průvan, ale stojatý vzduch je pro něj škodlivý .Proto je nejlepší umístit tuto rostlinu na okno směřující na jižní nebo jihovýchodní stranu, které se málokdy otevírá.

Zalévání

Cyclamen miluje „zlatéuprostřed “- příliš vlhká půda, stejně jako příliš vysušená půda, bude pro ni škodlivá. Zalévání květin následuje, když se půda, ve které roste, stane suchou až do hloubky prstů prstů.

Postřikování rostliny se rovněž nedoporučuje.Také zkušeným pěstitelům se doporučuje transplantovat cyklamen nejméně 1krát ročně - jeho kořenový systém potřebuje prostor pro růst.

Doporučuje se zalévat rostlinu pouze destilovanou, ne vařenou vodou .U kalu se voda nalije do nádoby se širokým hrdlem (nejlépe se hodí nádrž) a inkubuje se 6-8 hodin.

Kromě toho by se měla zavlažovat pouze horní vrstva vody, protože všechny škodlivé látky se usazují na dně nádrže.Použití zavařené vody k zavlažování se nedoporučuje.

Hnojiva

Ideální hnojivo pro květ budou hnojiva pro kvetoucí rostliny .Důrazně se však nedoporučuje používat minerální hnojiva pro krmení cyklamenu.Ooi může ublížit květu.

Také v hrnci, kde žije vaše „domácí zvíře“, je nutné kromě půdy přidat drenážní vrstvu.Pro tento účel je vhodný štěrk nebo expandovaná hlína.

Transplantace

Dalším důležitým aspektem péče o cyklamen je jeho transplantace .Jak již bylo uvedeno, mělo by být prováděno přibližně 1krát ročně.Při přesazování buďte opatrní - existuje riziko poškození citlivých kořenů rostliny.

Čas na přesazení je přibližně od konce července do srpna, kdy rostlina opouští spící období a připravuje se na květ.Signál dotransplantace - tvorba nových mladých listů.

 1. Před přesazením se doporučuje, aby byla v peci kalcinována směs půdy, ve které hodláte pěstovat cyklamen - zničí všechny možné škůdce.Květináč se také doporučuje dezinfikovat roztokem manganistanu draselného nebo jinými dostupnými prostředky.
 2. Dále jsou z rostliny odstraněny všechny suché a poškozené listy a oříznuty suché nebo shnilé kořeny.Poté je stará půda zcela odstraněna z kořenů, cyklamen je umístěn do nového hrnce a jeho kořenový systém je pokryt zeminou.
 3. Nedoporučuje se pěstovat rostliny okamžitě ve velkém kontejneru.Nadměrný objem půdy může vést k hnilobě kořenů a také ke skutečnosti, že cyklamen odmítá rozkvétat - všechny jeho síly půjdou k vytvoření nadměrného kořenového systému.
 4. Po ukončení transplantace se doporučuje rostlinu trochu zalévat teplou vodou (o 5–7 stupňů vyšší než teplota vzduchu) stojatou vodou.

Po transplantaci vyžaduje cyklamen zvláštní péči .Jinak nemusí zakořenit na „novém místě“ a zemřít!

Podívejte se na video o správné transplantaci cyklamenu:

Závěr

Cyclamen je jednou z nejkrásnějších indoor květin aprávem si zaslouží první místo ve sbírkách amatérských zahradníků.Je schopen přidávat nové barvy do bytu i do kancelářských prostor, vnášet do každodenního života poznámky veselí a optimismu.

Poskytování řádné péčepro cyklamen doma můžete být právem hrdí na svou krásu a on vás zase potěší svým každoročním kvetením.