Květiny potřebují přestávku!Období odpočinku cyklámu a péče o rostliny v tomto okamžiku

Zatímco většina domácích rostlin kvete a potěší vás svými jasnými barvami v létě, listy bramboříku začnou žloutnout a spadnout.

Tento jev je obdobím klidu, kdy po oslabení začne akumulovat sílu pro další intenzivní kvetení a rozvoj.

Kdy a jak kvetou rostliny bramboříku, budeme hovořit v tomto článku.Také vám řekneme, jaké podmínky rostlina potřebuje, aby vás potěšila jasným kvetením a jakou péči potřebuje.Poskytněte vizuální fotografie květiny.

Popis květiny

Nápověda! Cyclamen, známý také jako spodina nebo alpská fialová, je populární pokojová rostlina patřící do rodiny mirsinů, s přibližně 20 ze 60 druhů určených k pěstování doma.

Tato květina má listy ve tvaru srdce a tmavě zelené barvy se stříbrnými skvrnami nebo jinými vzory.

Cyclamen má také celou řadu květů: s třásněnými, zakřivenými a pestrými lístky. Barevná paleta rostliny je velmi široká kvůli mnoha získaným hybridům .Od sněhobílých květů porůžová, kaštanová a fialová.Květiny jsou umístěny na stopce, dosahující výšky až 30 cm, a v trpaslících - až 12 cm.

Všechny hlavní složky květu jsou sklopeny dolů a okvětní lístky jsou naopak ohnuty.Na první pohled může cyklamen porovnat své květiny s motýly, které se nad ním krouží, protože jich je celkem hodně: na jedné rostlině se může objevit až 60 kusů.

Hlavním rysem této pokojové rostliny je její období květu , které probíhá v chladném období, a některé druhy mohou dokonce vyzařovat příjemnou světlou vůni.

Foto

Ukažme, jak tato květina vypadá:Alpská fialka během hibernace

Doba odpočinku bramboříku je doba, kdy rostlina získává sílu, aby mohla později květovat.

Na rozdíl od všech přírodních zákonů, když v létě téměř všechny rostliny intenzivně rostou a rostou, což nás potěší svými květinami, má cyklámen odpočinek, když je obnoven.

V závislosti na tom, jak dobře rostlina stojí a jak doplnit své energetické rezervy, bude záviset její následné období kvetení.Pokud by nebyly splněny některé podmínky, probuzení a vzhled nových květin bude poněkud problematický.Pro tento účelstačí řádně ošetřit žárovku rostliny tak, aby nezemřela .

Jeden z nejpřesnějších příznaků, že cyklamen hibernace: jeho listy zběhnou a poté zžloutnou.Pak musíte snížit zálivku,top dressing a osvětlení.

Kdy se cyklamen probudí?Mnoho nezkušených zahradníků přesně neví, kdy přivést květ ze zimního spánku, ale to není problém, protože žárovka samotné rostliny bude „informovat“ o vzhledu nových mladých listů.A jakmile k tomu dojde, je nutné rychle obnovit podmínky, za nichž se brambořík pěstoval dříve: zvýšit osvětlení, zalévání a vrchní obvazy.

Neexistuje jasně definované časové období, ve kterém cyklamen hibernauje, ne .Nejčastěji se to děje na samém začátku léta a trvá do srpna nebo začátkem podzimu.Průměrně to trvá 2 až 3 měsíce.A někdy to může začít v dubnu a končit pouze v září.Vše záleží pouze na rytmu života, který si cyklamen stanoví sám za sebe.

Kdy jde na dovolenou?

Pokud se přiblíží doba hibernace bramboříku a pokračuje v květu, někteří se ho pokusí poslat k odpočinku na vlastní pěst, což je velká chyba.Příroda má všechny své zákony, a v tomto případě by neměla být porušována.

Za tímto účelem se začnou zbavovat stále zelených listů a pupenů a kroucení je.To absolutně nelze udělat, protožeto zcela ničí životní cyklus rostliny, zejména pokud byl zakoupen a nebyl získán chovem doma.

Důležité! Pokud je rostlina zakoupena v obchodě, může kdykoli vstoupit do klidového období, protože ještě nezjistila životně důležitý rytmus.To je důvod, proč je nemožné ho hibernace!

Zbývá jen čekat, dokud se cyklamen sám nerozhodne, že potřebuje získat novou sílu a vytvořit pro to všechny nezbytné podmínky.

Péče o spací sleaz doma

Zkušení pěstitelé silnědoporučují umístit rostlinu během hibernace na tmavé a chladné místo ,v tomto případě musí být hrnec položen na bok, ale nevytahujte z něj rostlinu.Je žádoucí, aby teplota v místnosti, kde se nachází cyklamen, nestoupla nad +12 stupňů.

Nelze úplně zastavit zalévání rostliny - stačí ji omezit na 1 čas za 2 týdny.Je důležité sledovat vlhkost půdy a zabránit jejímu přebytku, aby kořeny nezačaly hnit.

Více informací o péči o cyklamen během a po květu - během dormancy najdete zde.

Péče v zimních měsících

V žádném případě byste si neměli být zaměňováni, žebramboříky kvetou v zimě a během tohoto období potřebuje úplně jinou péči než v létě .Toto je velmi důležitý aspekt, který by měl být připomínán každému, kdo bude pěstovat tuto rostlinu doma.

Během květu musí být brambořík dostatečně zavlažován, ale aby nedošlo k chybě a nezačalo se hnilobou hlízy, můžete nádobu vložit do nádoby s vodou a počkat, až se vrchní vrstva substrátu zvlhne.To je správný způsob, jak jednoduše a správně zavlažovat.Kromě toho to pomůže vyhnout se vlhkosti na listech rostliny, díky čemuž mohou začít hnít.

Výživa rostlin se provádí během vegetačního období různými přísadami , které jsou vhodné pro každou rostlinu.Nepřehánějte hnojivem, protožeto může vést ke skutečnosti, že rostlina přestává tvořit pupeny.

Cyclamen, stejně jako všechny ostatní rostliny, vyžaduje dostatečné okolní světlo, aby absorbovalo sluneční světlo a absence průvanu v místnosti, kde je umístěn.A nejdůležitější věcí je chlad, který tato rostlina preferuje: je velmi pohodlná při teplotě 6 až 12 stupňů, dokonce i během kvetení.

Pozor! Po dlouhé době schnutí (nedostatek pravidelného zalévání) by se cyklamen neměl náhle nalévat velkým množstvím vody.To způsobí praskliny v listech a hnilobě.

Probuzení rostliny

Konec období cyklámu v klidu lze vidět objevením nových zelených listů.To je, že musíte okamžitě zajistit dobré rozptýlené osvětlení a zvýšit napájení. Poprvé po „probuzení“ se nedoporučuje stříkat , tj.zvýšení vlhkosti.

Zahradníci také radí k transplantaci cyklamenu poté, co opustí klidový stav.Vyberte k tomu květináče, do kterých se kořeny rostliny volně vejdou, ale jejich vzdálenost od stěn nádoby nepřesáhne 1 - 1,5 cm.

Substrát pro transplantaci může býtnakupujte ve specializovaném obchodě a připravte se sami smícháním listové půdy, humusu, rašeliny a písku v poměru 3: 1: 1: 1. Při výsadbě je třeba mít na paměti, že 1/3 hlízy by měla být nad zemí .

Následuje vizuální video o tom, jak se brambořík probudí a jakou péči potřebuje během tohoto období:

Jak se probudit po letním spánku?

Ve většině případů cyklamen ponechává hibernaci sám, ale v tomto období existuje způsob, jak jej uložit, po kterém se nemusí vůbec probudit.

Když se zahradníci snaží konzervovat hlízy, umístí je do zcela suché půdy a poté je pošlou do chladničky.V tomto případě mohou kořeny vyschnout, což je zvláště nebezpečné pro mladé rostliny. Pro úspěšné následné probuzení závodu stačí snížit jeho osvětlení a zalévání , jakmile listy začnou žloutnout a spadnout, a v žádném případě neposílat hrnec bramboříku do chladničky!

Příroda má opět své vlastní zákony, které je nejlepší neporušovat.A pokud se cyklamen neprobudil sám, znamená to, že během hibernace došlo k sušení nebo hnilobě hlíz.Nejčastěji se to samozřejmě děje u rostlin zakoupených v obchodě, kde jsou vždy krmeny různými chemikáliemi, aby měly vždy tržní vzhled.A v důsledku těchto akcí zmizí celý jejich životní rytmus.

Neexistuje žádná specifická instrukce, jak vytlačit závod z režimu spánku, protože to musí udělat sám , až přijde čas.A když k tomu dojde, je zahradník povinen dodržovat výše uvedené podmínky.

Užitečné video

Dále užitečné video o době odpočinku pro cyklamen:

Závěr

Cyklolam je poměrně neobvyklá pokojová rostlina, která má svůj vlastní nestandardní životní cyklus, narušujecož by nemělo být žádným způsobem.Aby kvetlo včas a odpočívalo, je důležité dodržovat správné podmínky pro jeho skladování, což v této záležitosti není ani pro začátečníka velkým problémem.