Lékárnička na okně - rozchodník velký

Zřídka existuje rostlina, která může současně potěšit oko a přinést zdravotní přínosy.Mezi ně patřírozchodník velký .

Horúčkovitá trávaje běžná v Rusku, Středomoří, západní Evropě a na Balkáně.

Mladý růst se často vyskytuje v roklích, listnatých, jehličnatých a smíšených lesích.

)

Popis

Stonecrop (maximum sedum)- vytrvalá rostlina patřící do čeledi Crassulaceae.

Jinými jmény jsouvrzání, králičí zelí, živá tráva, kýlová tráva, horečka tráva .Rodištěm rostliny je Japonsko, Čína, Korea.

Výška stonků je až 90 cm. Oddenek je krátký, plazivý.Stonky jsou rovné, pevné.Listy jsou protilehlé, přisedlé, ploché, masité s namodralým květem.

Květy jsou hedvábně panikulující, o průměru 4 až 10 cm. Květy jsou malé , s lístky bílo-růžové, bílé a zelenkavě růžové barvy.Mají zvláštní vůni.Ovoce - nazelenalý pětilistý list.

Doba květu : červenec-srpen.Rostlina toleruje jakýkoli teplotní režim, ale netoleruje vysokou vlhkost.

Foto

Rozchodník velký :

Péče

Být sukulentními preferencemiosvětlených zelených králíků .Pro kultivaci byste si měli vybrat místokterý na podzim nespí.

Na jednom místě roste houslový hráč na 5 let. Rostlina preferuje úrodnou zahradní půdu .Pro výsadbu se používá směs písku, kompostu a půdního listu ve stejných podílech.

Aplikace minerálních hnojivje nutná pouze během aktivního kvetení.

Sedumse množí osivem, dělením nebo řízky .V prvním případě se semena na podzim nebo na jaře osejí v krabicích.

K tomu použijte lehkou písčitou půdu. Při výsevuna podzim jsou bedny neseny venku a pokryty sněhem.Pokud se setí provádí na jaře, měly by být kryty uchovávány po dobu asi 14 dnů při teplotě 0 ° C + 5 ° C.

Po objevení dvou pravých listů musí být rostlina ponořena a vysazena na stálém místě.Po 1-2 letech začnou rostliny rozkvétat.Tato metoda je vhodná pro pěstování rozchodníka ve sklenících.

Řízky rostliny se zakoření velmi rychle , proto, aby se takto rozmnožovalo sedum, stačí rozprostřít připravené řízky ve zvolené oblasti asi pět centimetrů dlouho, zakrýt je malou vrstvou půdy a zalévat je.

Po dvou týdnech jsou sazenice transplantovány do země.Tato metoda se používá od června do září.Po rozkvětu lze také stříhat a rozložit v suché místnosti.Po několika měsících se vytvářejí procesy s kořeny.

Na jaře lze živou trávu šířit divizí .Za tímto účelem je oddenek řezán tak, aby každá část měla kořeny a pupeny.

Doporučuje se střihfungicid, suchý několik hodin.Potom zasadit na otevřeném prostranství.Tato metoda je vhodnější pro mladé rostliny.

Kameník musí být jemně transplantován do země , aniž by došlo k poškození kořenového systému.Rostlina s velkým kusem půdy se vysazuje na nové místo na jaře.

Při pěstování sedumudoma v zimě se rostliny napojí nejvýše jednou měsíčně.

V létě je herniální tráva častěji zavlažována.Housle by neměly být hojně napojeny, jakohrozí rozklad kořenů a smrt rostlin.

Při přípravě na zimumusí být výhonky oříznuty těsně nad úrovní půdy.Rostliny mladší než tři roky se neřezávají.

Mladá sedum se transplantujejednou za 2 roky, staří jednou za 4 roky.

Nemoci a škůdci

Zelí zajíce trpí škůdci, jako jsou weevil, pila, mšice a třásně.

K hubení hmyzu se používají akauky proti hmyzu (Actellik).

Housenky housenkymohou být nalita na list zelí.

Plísňové lézese vyznačují výskytem tmavých skvrn na stoncích a listech.Postižené části rostliny musí být odstraněny a spáleny.

Aplikace

Stonecrop má velké hojivé vlastnosti .

Pro použití v lidovém léčitelství se používá zemní část rostliny sklizená v období květu.

Suroviny se sklízejí za suchého počasí.Tráva se suší v dobře větraných prostorách.

Sklizené surovinyse používají dva roky.Kořeny se sklízejí v září - říjnu.Jsou nakrájeny na kousky a sušeny na vzduchu.Suroviny se používají tři roky.

Sklizené čerstvé listy se skladují na chladném a tmavém místě.V tomto případě dojde ke znatelnému zvýšení množství účinných látek do tří dnů.

Zelí zajíce obsahujeaskorbové, jablečné, citronové a jiné organické kyseliny, aminokyseliny, katechiny, karotenoidy, taniny a minerální soli.

Sedumse používá k léčbě hnisavých kožních onemocnění , ke zlepšení složení krve, k léčbě stomatitidy a onemocnění parodontu, k léčbě kloubů a k tavení kostí.

Infuze bylinyzvyšuje metabolismus, urychluje obnovu tkáně, má protizánětlivé, hemostatické a obecné posilující vlastnosti, stimuluje činnost srdce.

Infuze vodyse používá jako anti-zygotické činidlo při onemocněních žlučníku a jater, plicní tuberkulóze.

Při léčbě infekcí hlístami se doporučuje pít infuzi čerstvých bylin denně po dobu jednoho měsíce.

Šťáva z rozchodníkase používá ústně pro epilepsii.Používá se externě k léčbě ran, popálenin, dermatologických onemocnění.Zahrnuje v léčbě lišejníků, onemocnění dásní a drozd.Zmačkané listy se používají k léčbě hemoroidů.

K léčbě dermatologických chorob se používávoda destilovaná drcenými čerstvými listy .Pro hojení ran a hojení vředůnaneste čerstvou šťávu nebo šťouchané listy.

Před nanesením šťouchaných listů na absces se doporučuje zahřát hmotu, která urychlí hojení.K léčbě neurodermatitidy a ekzému se na postižené oblasti kůže aplikuje vatovým tamponem olejová infuze.

List rozchodníkapomůže zmírnit bolest a zmírnit otoky v místě kousnutí hmyzem.

Přípravky Stonecrop se používají pro popáleniny a zákal rohovky, ulcerativní léze gastrointestinálního traktu.

Houslový extraktse používá jako biostimulant.

Kyselé mladé listy se používají při vaření na saláty a polévky.Zelí zajíc je základem biogenního stimulátoru „Bosed“.

Nepoužívejte šťávuz febrilní trávy pro lidi trpící narušenou sekrecí enzymů a žaludeční šťávou.Přípravky Stonecrop jsou kontraindikovány u maligních nádorů.

Nepoužívejte přípravky této rostliny bez předchozí konzultace se svým lékařem.

Z hlediska chemického složení je rozchodník blízký obyčejným rozchodníkům, purpurovým a kavkazským, což rozšiřuje surovinovou základnu pro výrobu biostimulancií.