Lesní kaktus - Ripsalidopsis (velikonoční kaktus): fotografie a péče doma

Lesní kaktusy jsou jedním z nejzajímavějších představitelů svého druhu.

Mnoho zahradníků už dlouho milovali a často se v bytě pěstují jako květináče v květináči.

Harmonicky zdobí jakýkoli interiér moderního bytu.

Přitahuje pozornost krásou kvetení a ne složitou péčí.

Mezi různými druhy je zvláště žádoucí kaktus Ripsalidopsis (velikonoční kaktus, rhipsalidopsis).

Původ a vlastnosti

Jeho domovinou je území Jižní Ameriky, kde roste v tropických deštných pralesích, usazuje se na stromech, v dutinách, štěrbinách kmenů, na pařezech.uprostřed shluku krásných listů.

Liší se od jednoduchých pouštních kaktusů nejen svým vzhledem, ale také rysy řádné péče.V bytech se často pěstuje v zavěšených květináčích nebo koších.Stonky rostou a rostou a začínají klesat.

Zajímavé! V přírodě roste květina v podmínkách vysoké vlhkosti, na tmavých místech.

Vzdušné kořeny jsou schopné absorbovat vlhkost ze vzduchu a husté stonky umožňují akumulaci a udržení vlhkosti dobře po období dešťů.

Druhy „Velikonočního kaktusu“ s fotografií

„Gartner“

Je to huňatý, epifytickýrostlina, 15-20 cm vysoká, s plochými klesajícími výhonky.Na větvích výhonků jsou malé segmenty ve tvaru listů, se zvlněnými okraji a krátkými hroty (6 cm na délku, 0,5 na šířku).Stonky mohou měnit barvu v závislosti na osvětlení.

V mírném světle jsou světle zelené barvy a za jasného slunečního světla zbarvují do červena.Na vrcholcích výhonků jsou žluté štětiny, shromážděné ve svazcích.Segmenty jsou pokryty bledou pubescencí.Tento druh se často pěstuje v koších a zavěšených květináčích.V přírodě roste v tropických brazilských lesích.

Fotografie ukazuje květ Ripsalidopsis Garnera s řádnou péčí doma:

„Růžová"

Epifytický keř s dlouhými stonky, segmenty se zoubkovanými okraji s délkou 4–5 cm. Liší se půvabným a jemným květem.Květy jsou ve tvaru hvězdy, růžové barvy, s jasně žlutým jádrem.

Doma vypadá velmi kompaktně, dorůstá maximálně 25–30 cm na délku.Často pěstované v zavěšených květináčích, květináčích.

Fotografie ukazuje růžový květ Ripsalidopsis s náležitou péčí doma:

Andromeda“

Zjevně podobné předcházejícím zástupcům rodu.Je vybaven dlouhými, zelenými, zavěšenými stonky s malými segmenty o délce 4 až 6 cm.Liší se velkými burgundskými růžovými květy ve tvaru hvězdy, s průměrem do 5-6 cm, oranžová jádra.Kvetení je dlouhé.

​​

Na fotografiikvětina „Ripsalidopsis Andromeda“ je doma předkládána s náležitou péčí:

„Auriga“

Tento typ pěstitele květin častozaměňován s „Zygocactus Truncated“ (Decembrist).Je vybavena zavěšenými dlouhými stonky se zkrácenými segmenty, červenooranžovými velkými květy.Doba květu, na rozdíl od zimního Decembristu, připadá na období jaro-léto.Vzhled květů se také liší.

Fotografie ukazuje květ „Ripsalidopsis Auriga“ s náležitou péčí doma:

„Ripsalidopsis Phoenix“

druh se vyznačuje velkými měkkými růžovými květy ve tvaru hvězdy s nasyceným oranžovým pruhem uprostřed každého plátku.Jádro je oranžové se světlými tyčinkami.Okvětní lístky jsou široké.Kvete velmi hojně, nepřetržitě.Výhonky jsou malé, zelené.

Fotografie ukazuje květ Ripsalidopsis Phoenix s náležitou péčí doma:

)

Domácí péče

Květinářství by mělo věnovat pozornost skutečnosti, že Ripsalidopsis odkazuje na zástupce lesních kaktusů.Doporučení pro péči se liší od doporučení pro pouštní jednoduché kaktusy.

Akce po zakoupení

Péče musí být zahájena ihned po zakoupení.Květina musí být okamžitě přesazena do nového prostorného květináče s drenážním otvorem a čerstvým substrátem.Kontejner, ve kterém byla květina prodána, není vhodný pro nepřetržité pěstování.Obsahuje rostliny pouze vobchod.

Výběr půdy a kapacity

Kapacita je vybrána přibližně o jednu velikost větší než ta předchozí, aby byla květina pohodlná a mohla růst.Na dně nezapomeňte provést drenážní násyp.

Důležité! Zvláštní pozornost věnujte výběru půdy.

Úrodná půda je středně vhodná, poměrně volná a drsná.Nejlepší volbou je hlinka-zrnitá země s přídavkem dřevěného uhlí a drcených cihel jako drenáže.

Zkušení zahradníci před výsadbou doporučují tepelné zpracování půdy (napařené v peci), přidají se půl lžičky křídy a superfosfátu, aby se mírně zvýšila kyselost země.

Kyselina půdy by měla být přibližně 4-6.

Na sukulenty a kaktusy můžete zasadit květ do zvláštní půdy.

Osvětlení

Ripsalidopsis je jedna z mála rostlin, která se cítí skvěle na místech zatemněných sluncem.

Je vhodný pro pěstování na oknech směřujících na severní, severovýchodní stranu.Současně bude kvetení hojnější na východní a západní straně.

Aby byl keř objemnější a aby byl květ rovnoměrný, můžete čas od času změnit květinu na světlo z různých směrů.Změňte polohu hrnce pouze před vytvořením pupenů, jinak nebude kvetení dlouhé.

Teplota

Důležité! Místnost by měla být pohodlná, mírná teplota: v létě asi 20–23 stupňů a 16–18 v zimě.

Kaktus nemá rád teplo a netoleruje ho.V létěv horkých měsících je lepší uspořádat nádobu z okna na tmavém chladném místě.

Za suchého a teplého počasí můžete nádobu vzít ven a nechat ji vdechovat vzduch a větrat.
Chraňte květ před průvanem a změnami teploty.

Vlhkost

Kaktus přirozeně roste v tropických lesích s vysokou vlhkostí.

V bytě by se pro něj mělo pokusit vytvořit podmínky blízké přirozenému prostředí.

Doporučujeme zakoupit venkovní zvlhčovač vzduchu v místnosti se suchým vzduchem.

Na jaře a v létě rostlinu stříkejte častěji vodou.

Stébla občas jemně otřete vlhkým hadříkem, aby se odstranil prach a osvěžilo se.

Zalévání

Upozornění! Zavlažovací vzorce se v průběhu roku neustále mění.

V období jaro-léto by zalévání mělo být pravidelné a časté, aby půda nevyschla úplně.
Od období květu potřebuje Ripsalidopsis intenzivnější a hojnější zavlažování.

Půda by v tomto období měla být vždy vlhká, ale neměla by být zaplavena.Při zalévání zkuste nenechat vodu proniknout do květů.

S přiblížením chladného počasí je zavlažování pozastaveno.V zimě přichází čas odpočinku, během kterého je Země prakticky nevlhčena.

Hnojiva

Během období aktivního růstu se Ripsalidopsis krmí jednou za dva týdny.K tomu jsou vhodná hnojiva pro lesní kaktusy.Během klidu není kaktus oplodněn.

Důležité!Květina nemůže být krmena organickými hnojivy.

Vyberte pouze minerály s nízkým obsahem dusíku.Dusík může vyvolat vývoj kořenové hniloby.

Kvetoucí

Není náhodou, že rostlina obdržela název Easter Cactus.Doba květu připadá na Velikonoce (přibližně od začátku dubna).Pamatujte, že nedodržování doporučení pro péči o rostliny bude mít nepříznivý vliv na květu.

Transplantace

Mladý kaktus potřebuje každoroční transplantaci, která se provádí v květnu po odkvětu.

Dospělí kaktusy jsou transplantovány mnohem méně často, přibližně jednou za 2-3 roky.

Kořenový systém Ripsalidopsis je malý a vyžaduje dobrý přísun kyslíku.

Při přesazování dejte přednost malému širokému hrnci.

Pokud kořeny příliš nevyrostly z předchozí transplantace, neměli byste si vybrat velkou kapacitu.

Rostlina je pečlivě odstraněna z květináče a kořeny jsou setřeny ze staré půdy.Poté vložte nový kontejner, jemně narovnejte kořeny a posypte zemí.Prsty jsou nahoře mírně zhutněné.

Pokud květina v létě rychle rostla, je nutné ji před nástupem chladného počasí znovu transplantovat.

Rozmnožování

Kaktus se snadno šíří odřezky nebo spíše jedním segmentem stonku, který připomíná vzhled listu:

  • Reprodukceprovedeno od listopadu do ledna.
  • Segment je pečlivě oddělen od kmene a sušen po dobu 2 týdnů na kousku papíru.

Poté jsou řízky zasazenymalý hrnec (5-6 cm).Je lepší vzít 2-3 segmenty pro přistání.Jako plnivo se dává přednost vlhkému rašeliníku (rašeliníku).

Substrát by se měl navlhčit jednou týdně.Nadměrná vlhkost může způsobit hnilobu.Řízky jsou vysazeny 5 měsíců po výsadbě.

Dalším způsobem reprodukce je osivo.

Za tímto účelem je opylován pylem jiného druhu Ripsalidopsis.Po opylení se na místě květu objeví bobule, ve které semena dozrají.

Ovoce může na křoví zůstat dlouho.Semena někdy vyklíčí dovnitř a promění se v malé kulovité rostliny, které lze umístit do půdy.Semena mohou být skladována 2-3 roky.

Tento způsob reprodukce je pracný a dlouhý.Normální keř je tvořen ze sazenic pouze po dobu 4 let po výsadbě.

Nemoci a škůdci

Poznámka!, že choroby jsou důsledkem nesprávné péče o rostliny.

Nejběžnější z nich jsou:

  1. Kořenová hniloba. Souvisí s nadměrnou vlhkostí půdy.Je velmi důležité včas odhalit nemoc a transplantovat rostlinu do nového substrátu, jinak zemře. Během transplantace musí být kořenový systém důkladně opláchnut hnilobou, odstranit postižené části, dezinfikovat slabým roztokem manganistanu draselného.
  2. Z houbových onemocnění jsou nejčastější: fytium, plíseň, fusárium. Květ fusária se může infikovat rány na povrchu stonků nebopo kousnutí hmyzem.Pro ošetření se používají fungicidy se složkami benomyl a chlorthalolonil.Fytium a plíseň infikují kořenový krk infikovanou půdou.K léčbě se používají fungicidní přípravky proti houbovým chorobám.
  3. Ze škůdců může být rostlina zasažena červem. Je obtížné si toho všimnout, protože to ovlivňuje kořenový systém.Účinnou metodou kontroly je opětná výsadba v nové půdě s předběžným ošetřením insekticidy a slabým roztokem manganistanu draselného.

Ripsalidopsis je úžasná, krásná exotická rostlina, kterou mnozí pěstitelé květin rádi pěstují. Přitahuje pozornost svým okouzlujícím kvetením a neobvyklým vzhledem.

Pokud si chcete koupit tento květ, měli byste si pečlivě přečíst doporučení pro správnou péči.Na rozdíl od jednoduchých pouštních kaktusů bude péče o zástupce lesa odlišná.Pokud s květinou zacházíte opatrně a opatrně, může se stát skutečnou ozdobou vašeho domova.