Listy a kořeny orchidejí zčerná: proč se to děje a jak tomu zabránit?

Každý pěstitel chce vlastnit kvetoucí orchidej s krásnými, lesklými, jasně zelenými listy.Ale pěstovat květ není jednoduchá záležitost.

Jedná se o velmi náladový druh flóry, který vyžaduje určitou péči, jinak začne orchidej vadnout.

Rostlina je často překonána rozlišením nemoci a škůdců.A květina začne zčernat.

Co je to a jakvypadá to?

Zčernávání listů orchidejí probíhá různými způsoby. Všechno bude záviset na tom, jaký důvod k této podmínce vedl.List zčerná zcela nebo částečně.Mezi další vlastnosti patří:

 • Nekrotické změny v celé plechové desce nebo její části.
 • Skvrny mají různé velikosti a barvy (od hnědé po šedou).
 • Skvrny rychle ztmavnou a mají vodnatý obsah.
 • Listy mohou na základně zčernat, což vede k jejich následnému pádu .
 • Povrch desky je potažen černým povlakem, přičemž ztrácí svou pružnost a uvolňuje se.
 • Povrch desky může být zhnědlý, na něm se následně mohou objevit černé tečky.
 • Žíly a konce listů jsou černé.
 • Nejprvevznikají černé tečky různých velikostí, které se nakonec sloučí do jednoho místa.

Nejčastěji jsou všechny tyto příznaky doprovázeny zastavením růstu orchidejí a jejich nedostatkem květu.Proto vždy musíte zkontrolovat svou oblíbenou rostlinu a v případě podezřelých projevů okamžitě začít resuscitaci květiny.

Důležité! Pokud listy orchideje zvlhly a vykazovaly známky rozkladu, znamená to, že proces nemoci již ovlivnil kořeny rostliny.Proto je v tomto případě nutné začít s ošetřováním systému květů koně.

Chcete-li se dozvědět více o typech, příčinách a prevenci depigmentace listů, květů a kořenů orchidejí, viz tohoto článku.

Co je známkou čeho?

​​

Zpravidlalisty zčerná v domácí orchideji kvůli nepřesnostem v péči. Pokud však pěstitel dělá vše podle pravidel, mohou být příčinou různé nemoci.

Podrobnosti o tom, jaké listy se vyskytují u orchidejí, jak se jejich příznaky objevují na fotografii a proč by se léčba neměla odkládat, si přečtěte zde .

Septoria

Mikroorganismy Septoriaselenophomoides vedou k onemocnění.Nejprve se na listech objeví mokré tmavé skvrny, které poté vyschnou a po sobě zanechají černění.Postupem času se změní na žlutou a sloučí se do jednoho velkého bodu.Po všech těchto procesech začnou listy vypadávat.Nejčastěji jsou touto chorobou ovlivněny následující orchideje: Cymbidium, Oncidium, Cattleya.

Spotting (černánebo bakteriální)

Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku virů, v důsledku čehož se na listech objevují tmavé nebo černé tečky (někdy i čáry).Toto onemocnění je považováno za nakažlivé a rychle se šíří.Z tohoto důvodujsou poškozené listy okamžitě odstraněny , takže virus nepronikne kořenovým systémem.

Mozaika

Je to také virové onemocnění, které většina z nich trpí cymbidiem.Tmavé skvrny se nejprve objeví na listech, v místě, kde se vytvoří díra.Mozaika se vyvíjí na pozadí mechanického poškození květu.Nosiči jsou hmyz.

Fusarium

Příčinnými původci této choroby jsou houby rodu Fusarium. Nejprve se na listu vytvoří černé puchýřky, poté se začnou listy rozpadat a rozpadat.Nemoc může nastat v důsledku nadměrné vlhkosti, podchlazení nebo zasolení půdy.

Proč se to děje?

Kromě nemocí je mnoho příčin černění orchidejí, od nesprávného zalévání a končení infekcemi.Listy zcela nebo částečně ztmavnou kvůli chybám v péči nebo následným chybám při vytváření podmínek pro udržování orchidejí:

 • Pokud je místnost příliš suchá nebo naopak vlhký vzduch.
 • Časté nebo vzácné zavlažování, které neodpovídá konkrétnímu období , jak zachránit orchidej, která trpěla zálivem ?).
 • Pokud je vysoká teplota vzduchu, častěji je to +30 a více.
 • Nízké teploty také negativně ovlivňují květ.Teplota od +18 doníže.
 • Pokud byla květina poškozena klíštěm.Obvykle lze takové poškození listů zjistit okamžitě.

Pokud do bezprostřední blízkosti ohřívače umístíte květ orchideje, může to být tepelné popálení.Takové skvrny na listech jsou hnědé nebo černé s mnohobarevným okrajem.Vypadá to jako tepelné spálení, jako spálení sluncem.Obvykle se jedná o tmavé skvrny se žlutým obrysem.

Důsledky pro květiny

Pokud není začernění orchideje zastaveno v rané fázi, rostlina může zemřít.V průběhu času tato okolnost vede k hnilobě květu. Černé tečky rozložené na samotných květech a stonku. Co když kmen kmene, kořeny a listy květu zčerná?Pokud k tomu dojde v pozdních stádiích nemoci, pak jsou všechny resuscitační akce zbytečné (více o tom, jak zachránit orchidej bez kořenů, přečtěte si zde a od tohoto článku se naučíte, jak resuscitovat květinu,pokud neexistuje kořenový systém a listy).

Co dělat: pokyny krok za krokem

Pokud se objeví černé tečky

Mohou naznačovat virovou, fungální nebo bakteriální infekci urostlin.Nejčastějším onemocněním je černé špinění.Chcete-li zachránit orchidej, je třeba provést následující akce:

 1. Izolace nemocné květiny
 2. Odstranění poškozených oblastí.
 3. Dezinfekce řezů antiseptickým roztokem.
 4. Ošetření rostliny fungicidním roztokem nebo jeho analogy.

Listy nebo jejich špičky zčernaly

Důvodem tohoto stavu listů je nejčastěji nesprávná péče.Například přítomnost průvanu v místnosti, suchý vzduch, podchlazení nebo nadměrné krmení hnojivy nepříznivě ovlivňuje květ.Resuscitační opatření:

 1. Obnovení normální teploty a vlhkosti v místnosti.
 2. Poškozené listy by měly být řezány.
 3. Zřízení orchideje v místnosti, kde nejsou žádné průvany, ale je zde dobrá ventilace.
 4. Snížení minerálních hnojiv.
Nápověda. Aby orchidej nebyla nemocná a kvetoucí, je nutné vytvořit podmínky co nejblíže k přirozeným.

Kořeny ztmavly

Často vzduchové kořeny ztmavly. Zvažte, proč k tomu dochází u kořenů, protože jejich léčba bude záviset na příčině černění.Například, pokud dojde ke kořenovému popálení, nemůže být květina obnovena.Pokud důvodem byla zvýšená akumulace solí v půdě, může se v tomto případě pomoci orchidej:

 1. Květ se nejprve 5-10 minut umývá tekoucí vodou.
 2. Jsou odstraněny oblasti s poškozením kořenové oblasti.
 3. Sekce je ošetřena drceným aktivním uhlím.
 4. V případě potřeby se provede kompletní výměna půdy.

Po dokončení ošetření orchidejí je karanténa po dobu nejméně 2 týdnů.

Prevence návratu nemoci

Aby se nemoc znovu nevrátila, musí být přijata preventivní opatření. Spočívají v řádné péči o rostlinu:

 1. Substrát květináče by neměl být chlazen.Proto je nutné regulovat teplotu vzduchu v místnosti, neumisťujte hrnec na studenou parapetu a ujistěte se, že se vlhkost rychle neodpaří.
 2. Frekvence zavlažování by měla záviset na úrovni osvětlení květu: čím jasnější světlo, tím častěji je třeba zalévat orchidej.Většina květin tohoto druhu jsou epifyty.To znamená, že jejich vzdušné kořeny mohou přijímat vlhkost ze vzduchu.Je nutné zajistit, aby v hrnci nedocházelo ke stagnaci vody, nedošlo k průvanu, ale mělo by být zajištěno pravidelné větrání.
 3. nekvalitní substrát může vést ke smrti rostliny, a proto je nutné toto sledovat velmi pečlivě.Přítomnost rašeliny a polystyrenu v půdě by tedy neměla být vyšší než 20%.Jinak, když se snaží zničit bolestivé mikroorganismy, mohou spolu s nimi zemřít prospěšné bakterie, protože rašelina a polystyren ve velkém množství působí destruktivně.

Je třeba připomenout, že čím lepší je imunita rostliny, tím méně náchylná k různým nemocem.A to zcela záleží na správné péči.Pokud budou vytvořeny optimální podmínky pro pěstování orchidejí, nebudou se bát ani chorob.

Podobná videa

Doporučujeme sledovat video o tom, jak zachránit orchidej s černoucími kořeny: