Luxusní a divoké: kde orchideje rostou v přírodě a jak se klasifikují?

Orchidej je velkolepá květina, která je přítomna ve sbírce každého samostatně respektujícího pěstitele.Ne každý však ví, že tato rostlina je divoká a má asi 45 000 druhů, které rostou v přírodních podmínkách.Je to jedna z nejstarších květů, která se přesunula do domácích květináčů až po zásahu člověka.

A přesto, že se orchideje vyskytují v různých zeměpisných šířkách, jejich nejlepší druhy žijí v dusnatých, vlhkých lesích říčních údolí a neproniknutelných horských hubách střední Ameriky, Kolumbie, Venezuely a Brazílie.Jejich běžnější sestry z mírných zón jsou suchozemské rostliny, zatímco většina tropických jsou epifytky.

)

Přijatá klasifikace

Americký botanik Dressler vyvinul moderní klasifikaci orchidejí .Vede 5 hlavních podrodin, které se zase skládají z rodů a velkého počtu druhů.

Primitivní apostatické

Apostatické orchideje jsou nejprimitivnější podčeleď rostoucí v Indočíně, Nové Guineji, Japonsku, Austrálii.

Skládá se ze dvou hlavních rodů (neuvidiya a apostasy) a 16 druhů.Vytrvalá květina vypadá jako malá bylinná rostlina posetá malými žlutými květy.

Společná cyripedie

Podčeleď cyripedie zahrnuje 5 rodů a 130 druhů.Jsou to epifytické, skalní a suchozemské byliny. Nejznámějším typem cyripedických orchidejí je papoušek Venuše .Půl tuctu jejích odrůd roste v Rusku.

Voňavá vanilka

Podčeleď vanilky obsahuje 15 rodů a 180 druhů rostlin, které rostou na africkém kontinentu v tropických lesích, jižní a střední Americe., Asijské země.Vypadá to jako obyčejná liána, ale s velkým počtem květin.

Vanilkové orchideje v jejich ovocích obsahují vanilin, který se široce používá v parfumerii a farmakologickém průmyslu, a kulinářský.

Různá epidendra

Největší podrodinou orchidejí je epidendra .Skládá se z asi pěti set rodů a více než 20 000 druhů rostlin.

Podčeleď epidendra zahrnuje dvě pozoruhodné orchideje: Dactylostalix a Cattleya.První byl charakteristický svou vzácností, byl uveden v Červené knize Ruské federace.Druhý se ukázal být majitelem krásných, velkých a velmi voňavých květenství.

Orchideje Epidendra jsou hlavně epifytické trvalky, vyskytují se také suchozemské druhy a popínavé rostliny.Podrodina roste v mírném, tropickém a subtropickém podnebí, bez ohledu na pevninu.

Všudypřítomný orchis

Podčeleď nebo orchidej orchidejí zahrnujevíce než 205 rodů a 4 000 druhů.Jsou to trvalky se vzpřímenou stopkou a rostou na zemi. Orchidejové orchideje rostou na všech kontinentech kromě Antarktidy .

Jaké jsou barvy?

Rodina orchidejí obsahuje několik tisíc druhů, které jsou nápadné v rozmanitosti jejich barev.

Mezi nejčastější:

 • černá;
 • modrá;
 • modrá;
 • žlutá;
 • červená;
 • fialová;
 • bílá;
 • růžová.

Květiny mohou být monofonní a mohou se skládat z několika barev nebo odstínů .Například Tiger Orchid.Jeho květenství mají žluté pupeny s ohnivě jasnými nebo tmavě hnědými pruhy.

Nádhera a luxus symbiózy čerstvých květin a stromů na fotografii

Ukázka všech druhů je prostě nemožná, ale nejúžasnější fotografie stojí za přečtení:


)

Kde rostou?

Elegantní orchideje lze nalézt v téměř jakékoli klimatické zóně na Zemi .Většina druhů je však soustředěna v tropických oblastech.

Místa, kde se tyto květy vyskytují nejčastěji, lze podmíněně rozdělit do čtyř zón:

 1. Jižní a Střední Amerika, africké pobřeží .Pozitivní účinek na rostliny má vysoká vlhkost a teplota.Tyto oblasti jsou obývány epifytickými orchidejemi, které se nacházejí vysoko na stromech.Umístění této možnosti z důvodu dostatečné vlhkosti a dobrého větrání kořenového systému.
 2. Indonésie, Malajsie, brazilské hory, Nová Guinea, svahy And. .Tyto horské oblasti mají také rádi epifyty, které rostou na skalách a místní flóře.Pokud porovnáme tuto zónu s první, pak je zde teplota mnohem nižší, ale vlhkost je téměř stejná.Horská zóna je považována za nejpohodlnější, protože na ní roste většina zástupců této rodiny.
 3. Kroky a plošiny .Tuto oblast nelze pro orchideje nazvat pohodlně, stále se zde však nacházejí.Ve stepi rostou epifeny a orchideje zakořeněné v půdě.
 4. Klima je mírné .Tuto přírodní oblast obývá několik zástupců čeledi orchidejí.Rostou pouze suchozemské druhy.

Životní cyklus

Přes mnohočetnost druhů těchto květů je jejich délka života téměř stejná.V průměru rostlina žije v přírodě 60-80 let.

Máme mnoho materiálů o vnitřních orchidejích: nemoci a škůdci, výsadba, péče, množení, struktura rostliny a pas, vzácné a neobvyklé odrůdy, výběr květů.

Existují dlouhá játra, která za určitých podmínek dosáhla věku 100 a více let. Divoké orchideje se dobře přizpůsobují změnám teploty a nebojí se přímého slunečního světla .

Dlouho před výskytem selektivních domácích orchidejí pěstovali starověcí Japonci divoké orchideje doma.Tyto květiny jsou velmi uctívány.A díky dlouhéjejich životnost byla dokonce zděděna.

Vše o rozdílech mezi volně žijícími a domácími druhy

Všechny domácí orchideje jsou šlechtitelskými hybridy .Přírodní rostliny potřebují specifické podmínky, kterých je téměř nemožné dosáhnout v bytě.Fanoušci těchto barev se pokusili vytvořit klima podobné tropickým podmínkám doma zvýšením vlhkosti v místnosti.Postupem času byly chovány chovné druhy schopné růstu v suchém podnebí.A o tom, zda je možné udržovat v bytě orchidej: je to jedovaté nebo ne, jaký přínos a poškození přináší osobě, přečtěte si zde.

Domácí květiny jsou trvalky, ale jejich životnost je omezena na 8–9 let.Mají nádherné kvetení, které u řady druhů pokračuje téměř po celý rok.Divoké rostliny kvetou pouze v létě.

Divoké orchideje obsahují desítky tisíc druhů , z nichž každá je individuálně krásná a není nižší než domestikované hybridy.Většina zástupců je fascinována tvarem pupenu a barevnou kombinací květenství.Některé mají fascinující příjemné vůně.Všechny tyto parametry činí z orchidejí jeden z nejúžasnějších představitelů flóry Země.