Luxusní ve vaší domácnosti - Caladium květiny

Krása této listnaté dekorativní rostliny ospravedlňuje všechny problémy spojené s péčí o ni.

Mnoho z těchto problémů, protože caladium vyžaduje bdělou pozornost téměř celý rok, i když se svou krásou potěší pouze několik měsíců.

S bydlištěm v tropických oblastech Jižní Ameriky,je velmi náročný na podmínky svého zadržení .Patří do rodiny aroidů a v přírodě nemá více než 15 druhů.V kultuře bylo vyšlechtěno více než 1000 odrůd.

Obecný popis květu indoor

Caladium je rostlina s velkými, velmi krásnými listy široké škály barev.Svým tvarem se podobají srdci nebo špičce oštěpu, což může být důvod, proč má jiné jméno„Srdce Ježíšovo“ .

Pruhované listy mohou být dvoubarevné.Hlavní barvy jsou fialová, žlutá, bílá, červená a zelená, vše záleží na odrůdě.

Rostlina nemá stonek, růst kořenových listů.

Jeho zvláštností je, želisty rostou pouze v období od pozdního jara do konce léta .Pak uschnou a zemřou a rostlina odchází v hlubokém klidu až do března.

Druh

Caladium Bicolor

Fotografie ukazuje pohled „Caladium Bicolor“:
Jeho listymít dvojnásobekbarva - červený střed na pozadí tmavé zeleně

Caladium escululentum

Fotografie druhu „caladium escululentum“:
Výrazně se liší od ostatních odrůd ve výšce řapíkatých listů.Pěstují až 100 cm a mají obrovské listy až 80 cm.

Caladium Violaceum

Fotografie ukazuje pohled „Caladium Violacecum“:
mírně se lišínamodralý odstín listů, který má spodní část červené nebo fialové barvy.

Caladium hybrid

Na fotografii je zobrazen typ „Kaladium hybrid“:
Tato odrůda má téměř bílý list propíchnutý načervenalými žilami a zelený vrcholmřížky.

Domácí péče

Tato květina vyžaduje stálou péči, ale v letních měsících se také vyplatí pro krásný výhled.

Péče po zakoupení

Nákup caladia je lepší ve formě hlíz, na kterých můžete okamžitě vidět případné problémy.Na němby neměly být žádné skvrny, poškození a změkčení .

Pokud se připravuje květina připravená, musí být věnována pozornost nejen přítomnosti nebo nepřítomnosti chorob, ale také půdě v květináči.

Pokud jezaplavena , neměla by se taková rostlinaodebírat .Pokud je vše v pořádku, nemusíte ho po zakoupení transplantaci transponovat.Potřebuje pouze péči, která je pro růstové období normální. <

Prořezávání

Prořezávání caladia je kontraindikováno, na konci růstu listy samy spadnou.Je nutné je vyjmout z hrnce, aby nezačaly hnit.

Zalévání

Když kadium roste, potřebuje hodně zalévání.Zalévání je nutné, jakmile je ornice suchá.Zalévání se sníží, když odlitky přestanou růst.V zimě hlízy ponechané v zemi navlhčují jen nepatrně, takže nevysychají.

Důležité!Caladium by mělo být napojeno teplou převařenou vodou.

Výsadba

Výsadba začíná klíčením hlíz.K tomu se do talíře nalije písek a nahoře se umístí hlíza.Aby se ledviny vylíhly, bylo nutné, aby místnost byla lehká a teplánejméně 22 stupňů .Písek by měl být suchý a čistý.

Po vyklíčení se hlíza vysadí v květináči.Velikost hlíz je obvykle asi 5 cm, což znamená, žeby měl mít hrnec průměr nejméně 10-15 cm .

Dno je vyplněno vrstvou drenáže, poté hrubým pískem a napůl dobře navlhčenou zemí.

Opět se nalije písek - skluzavka, v níž se vytvoří díra, do které se hlíza položí ledvinami, takže polovina z nich zůstane na povrchu.Shora je naplněna druhou polovinou připravené Země.

V květináči o průměru 10 cm lze vysadit 2 až 3 mladé uzly, v15 centimetrů jeden - 3-5 .Vysazená hlíza se velmi zalévá, aby se zabránilo hnilobě.

Když se objeví první klíčky, můžete přenést rostlinu do hlubší nádoby.

Důležité!Při hluboké výsadbě rostlina dává velké listy a s malou - jejich větší počet.

Transplantace

Transplantace do caladia je nutnáročně předtím, než rostlina opustí klidový stav .Z tohoto důvodu jsou hlízy extrahoványnádoba, ve které hibernace, je důkladně vyčištěna a zkontrolována na poškození.Poté se oddělí a umístí na čerstvý substrát stejným způsobem jako při výsadbě.

Půda

Nejvýhodnějším půdním složením pro kalladium je listová a humusová půda, písek a rašelina, všechny ve stejných částech.Dává přednost kyselé půdě.

Vrchní obvaz

Rostlina je třeba krmit jednou za tři týdny na jaře a na podzim, když dochází k aktivnímu růstu listů.Hnojivo by mělo obsahovat draslík, fosfor a dusík.

Pěstování ze semen doma

Pěstování rostliny ze semen nesmí vést k generickým znakům (barva listů), pro které se rozmnožují.Pokud rostliny opylujete, po dvou měsících můžete získat semena.

Musí být zasety ihned po sklizni.Klíčící směs by měla sestávat z listové půdy a písku v poměru4: 1 .Semeno musí být pohřbeno stejně velké jako jeho velikost.Půda musí být dobře odvodněna.

Klíčení semen vyžaduje vysokou teplotu -od 25 do 30 stupňů .Čím vyšší je teplota, tím rychleji se střílí.

Semenářské lůžko může být pokryto fólií nebo sklem a čas od času se může větrát.Zalévání se provádí pouze z postřikovače.

Střílení se objevuje po15-20 dnech .Jsou transplantovány dvakrát.Hlízy konečně vznikají na podzim.

Rozmnožování

Rozmnožování by mělo být prováděnobrzy na jaře , když jsou hlízy odebrány ze zimních květináčů.Jsou oddělenydcera mladé hlízy.Můžete rozdělit hlízu pro dospělé.To je nakrájeno na kousky s ostrým dezinfikovaným nožem tak, že každá část má ledviny.

Plátky se posypají nasekaným dřevěným uhlím nebo aktivním uhlím a několik dní se nechají uschnout.Poté je každá část vysazenav samostatném květináči .

Teplota

Caladium, původem z tropů, vyžaduje vysokou teplotu.

Minimální teplotanesmí klesnout pod 20 stupňů .Rostlina je také citlivá na průvan - může začít ztrácet listy.

Důležité!V zimě jsou hlízy skladovány při teplotě 16–18 stupňů.

Osvětlení

K udržení dekorativnosti listů potřebuje květina dobré osvětlení.Světlo však musí být rozptýleno.Optimální umístění v bytě může býtvýchodně nebo západně okna .

Vlhkost.

Je nepřijatelné snižovat vlhkostv místnosti, kde tato pokojová rostlina žije pod 70%.Pro udržení této úrovně může být destilovaná voda rozprašována kolem květu, aby se co nejvíce zabránilo padání na listy.Hrnec můžete dát do pánve s mokrými oblázky.

Výhody a poškození

Caladiumobsahuje jedovatou šťávu , proto by se měl uchovávat mimo dosah dětí a při péči o něj by se rukavice měly chránit rukavicemi.Obyvatelé vlasti této rostliny použili hlízy na jídlo, proto má název „rostlina s jedlým kořenem“.

Nemoci a škůdci

Caladium je citlivé na plísňová onemocnění, jako je hniloba bakterií hniloby, která postihuje hlízy.Abyste těmto problémům zabránili,musíte upravit režim zavlažování .

Škůdci, kterým může rostlina trpět, jsou mšice, roztoči a mealybugs.Je třeba s nimi bojovat pomocíinsekticidů .

S výhradou pravidel péče a údržby květu odmění nádhernými čepičkami listů neobvyklé krásy a elegance.