Madagaskarský host - trojuholník Euphorbia

Trojúhelníková euforbia -nebezpečná rostlina , kterou se rozhodnou získat pouze ti nejodvážnější pěstitelé květin.

„Pozváním“ do svého domova je důležité najít pro něj dobré místo a přizpůsobit se péči o pichlavého „hezkého muže“.

Pěstitelé květin budou potěšeni, že tato exotická sukulentní rostlinanení vybíraváa dobře se přizpůsobuje pokojovým podmínkám.Rostlina má jen málo požadavků a lze je snadno pochopit.

Popis a popis

Euphorbia trojúhelníkový, trihedrální nebo euphorbia trigon a latinsky Euphorbia trigona - to jsou jména jednoho z nejvýznamnějších představitelů sukulentů rodiny Euphorbia.

Toto jevelká rostlinas hustou a masitou stopkou, která se vyznačuje třemi plochami a odlišnými žebry s malými ostny.Na vrcholcích stonků rostou malé podlouhlé letáky.Tato euforieje často zaměňována s kaktusy , s nimiž nemá co dělat.

Domovem exotických sukulentů je ostrovna Madagaskarua subtropika Afriky, kde roste ve formě vysokých stromů na suchých kopcích.

Je možné udržet trojúhelníkovou euforii doma?

Ve vnitřních podmínkách euforie také neváhá růst, dosahuje-li výšku stropu, dosahuje výšky3 metrynebo dokonce více.

Pravoúhlé větve větví, szarostlé četnými výhonky.

Na vrcholu svého života, který dosáhl působivé velikosti, se podobá nebývalému svícnu se zelenými trojstěnnými svíčkami.Existuje také zajímavá odrůda s načervenalým stonkem a tmavými malinovými listy, aleje raritouv květinových sbírkách.

Trojúhelníkový výhonek , který je pěstován jako pokojová rostlina, nekvete , ale přitahuje zahradníky s mimořádnou dekorativností.Je vzácné, že kancelář se neobejde bez exotické krásy této rostliny.Koneckonců, je nenáročný aje dlouhověký , který si uchoval svůj působivý vzhled po mnoho, mnoho let.

Následující druhy Euphorbia jsou v domácí pěstování velmi oblíbené jako: vícebarevný, ohraničený, cypřiš, Tirukalli, Žebrovaný, Pallas, Belozhilkovy, Mile.

Fotografie

Dále vidíte na fotografii trojúhelník euforie na fotce a seznamte se s funkcemi domácí péče:


)

Domácí péče

Trojúhelníková euforie je jen dárek pro milovníky rostlin, zejména pro začátečníky.Dokáže se vyrovnat s podmínkami zajištění (v rozumných mezích!).

Zařízenítoleruje slabé osvětlení , řídké ařídké zavlažování , a dokonce i jeho umístění v blízkosti topných zařízení.Pokud však dojdu, abych zajistil lepší podmínky, roste mnohem rychleji, aktivněji se vyvíjí a bude schopen projevit se v celé své slávě.

Nejdůležitějším bodem je, že stejně jako celá rodina euphorbiaceaeje euphorbia trigon jedovatý .Její „mléko“způsobuje závažné otravy .Proto je třeba věnovat pozornost tomu, abybyly chráněny ruce rukavicemi .

Výběr místa a teploty

Domácí péče začíná výběrem místa.Euphorbia trigon roste dobře jak v částečném stínu, tak na slunci.Hodí sena jakékoli místo v domě .Rostlina se cítí skvěle jak v skromném rohu, tak na slunném parapetu.

Rovněž si bude užívat života na lodžii, zimní zahradě nebo zimní zahradě.Je však nutné si zvyknout, že euforie nasměruje sluneční světlopostupně .Jinak se na listech a výhoncích objeví popáleniny .

Od jara do podzimu se sukulentní cítí skvěle při běžné pokojové teplotě.V zimě jsou nejvýhodnějšími podmínkami pro rostlinu lehký chlad s teplotou15 až 18 ° C .

Zalévání a vlhkost

Během období aktivního růstu na jaře a v létě potřebuje rostlina pravidelné zalévání.

Optimálním plánem je navlhčení Země přibližněkaždých 7-8 dní.

Je nežádoucíumožnit sušení hliněné kómatu.

V zimě se zalévánísnížía v podmínkách chlazení se provádí co nejméně.

Zároveň je důležité vědět, že euforie trigonu, stejně jako všechny mléčné řasy, poměrně snadno přežije dočasné sucho, alenemůže tolerovat zamokření půdy .Stagnující voda v půdě může vést k jejímu rozpadu.kořeny.

Euphorbia trihedrálnínení náročná na vlhkost vzduchu.

Přesto miluje stříkání a koupání ve sprše.

To dává šťavnatou vitalitu, stává se dobře upraveným a působivějším.

Během takového koupání je bezpodmínečně nutné zakrýt půdu v ​​květináči plastovým obalem.Takový „kosmetický“ postup, jako je čištění stonků od prachu štětcem, neovlivňuje rostlinu.

Půda a transplantace

Euphorbia potřebuje volnou, prodyšnou adobře odvodněnou půdu .Zakoupenou směs můžete použít pro sukulenty nebo ji vařit sami, míchat stejná množství rašeliny, písku, listů a trávníků a drťových cihel pro odvodnění.

Doporučuje se, aby mladá euforiebyla každoročně transplantována , a dospělé rostliny - každé dva nebo tři roky, protože kořeny prozkoumávají celý prostor hrnce.V intervalech mezi transplantacemi je vhodné vyměnit ornici v hrnci každou jaro.

Transplantace se nejlépe provádína jaře .

Nová kapacita je vybrána podle velikosti zařízení.

Měl by být objemný, ale ne příliš hluboký, protože sukulent má povrchní kořenový systém.

U velkých exemplářů by měly být na dno květináče umístěny vážné kamínky - to jim dává stabilitu.

Silná vrstva drenáževe spodní části nádoby je možná nejdůležitější podmínkou, kterou trojúhelníková euforie během transplantace vytváří.

Po zakoupeníje vhodnézkontrolovat euforii na škůdce , můžete ji také umýt teplou vodou ve sprše.Pak je nutné dáttýden nebo dva k adaptaci , umístit jej odděleně od ostatních rostlin.Poté můžete pečlivě přenést sukulent do nového hrnce, případně vyčistit kořenový systém staré Země.

Hnojivo

Rostlina je oplodněnaod jara do podzimu .Ideální je speciální hnojivo pro sukulenty, které obsahuje kompletní sadu potřebných stopových prvků.

Prořezávání

Mnoho pěstitelů květin neomezuje výšku svého domácího mazlíčka a on cítí svobodu, houpe se na nepředstavitelné velikosti a stává se vynikající výzdobou domu.

Jak oříznout trojúhelníkovou euforii?

Pokud velikost bytu neumožňuje pěstovat vysoký exemplář, můžete jej oříznout, jakmile dosáhne požadované výšky.

Za tímto účelem jednoduše odřízněte vrcholy výhonků ostrým nožem aposypejte plátky práškovým uhlím .Oříznutí trojúhelníku mléčné řasystimuluje tvorbu nových výhonů , což dává mléčné řase trochu jiný tvar.

Stává se huňatý a více „dobře živený“.

Pokud je vám líto prořezávání rostliny, můžete použít jeden trik - zakrýt její korunu „kloboukem“ ve formě uzávěru láhve, a pak porostou pouze postranní výhony.

Reprodukce

Jak šířit trojúhelníkovou euforii (trojstrannou)?Reprodukce se provádípostranními výhonky .

Nejvícepříznivým časem pro tento postup jejaro .Mladé výhonky je třeba stříhat asi 10 cm, sušit 2-3 dny a poté posypat jejich plátky práškovým uhlím.

Dále jsou výhonky zasazeny do vlhkého písku nebo perlitu a umístěny na světlé, ale mírně zastíněné místo.Poté, co se mladá euforie zakořenila, rostla silněji a rostla, můžete ji transplantovat do trvalého hrnce.

Nemoci a škůdci

Škůdci zřídkakdy napadají rostliny.Jedová šťáva protékající jeho „žílami“ odstrašuje nezvané hosty.

Nejodvážnější z nich však někdy napadají rostlinu - je tomšice(malá zelená chyba), roztoč pavučina tkající pavučiny na listech a mealybug, který na výhoncích zanechává bílý povlak.Je nutnékontrolovat sukulentčastěji a při výskytu škůdců použít insekticidy nebo alternativní metody.

Je-li mlékárnu poskytována náležitá péče, onprakticky onemocní .Za nevhodných podmínek zadržení však mohou nastat následující problémy:

  • Při nadměrné vlhkosti v půdě rostlina odstraní listy;
  • Při absenci vrchního obvazu nebo naopak jejich nadbytku v listech rostliny zbarví dožloutle;
  • Někdy na jeho stoncích můžete vidět ošklivé výrůstky hnědé barvy.To znamená, že euforie byla na přímém slunečním světle příliš dlouho.

Všechno totoje však snadno opravitelné .Musíte pouze zajistit správnou péči - a rostlina rychlezotaví se a znovu potěší pěstitele zdravým a „kvetoucím“ vzhledem.

Prospěch a újma

Je možné zůstat doma?

Jak bylo uvedeno výše, rostlina má jednu nevýhodu - její mléčnášťáva je jedovatá .Ale kromě toho má obrovská výhoda i trojúhelníková euforie.Nakonec tento sukulent čistí vzduch v domě a ničí škodlivé bakterie.

Člověk by nemělpouze uchovávat euforii v ložnici kvůli svému slabému aroma, ze kterého se sen stává úzkostným a krátkým.

Mnoho z nich umístí sukulentní blízko počítače, aby absorbovalo elektromagnetické záření a zaměnilo jej s kaktusy.A přesto je to dobré místo pro rostlinu.Nebude chránit před škodlivými účinky technologie, ale díky působivému vzhledu jej nastaví funkčním způsobem.

V dávných dobách se léčitelé přičítali zázračným vlastnostem mléčné řasy.S pomocí šťávy se rostliny ve starověku zbavily bradavic, kuřích kuřat, lišejníků a parazitů, byly ošetřovány na různé nemoci.

V Indii byly rány z hadích kousnutí uzdraveny práškem z drceného kořene.Sbírají mléko mléka, lékaři zabalili jejich tvář do hustého hadříku tak, aby se ani ty nejmenší kapičky nedostaly na kůži a do dýchacích cest.

Avšakmoderní medicína varujepacientů před takovou léčbou.Opačný výsledek je velmi pravděpodobný -vážná otrava .Při péči o rostlinu byste měli být obzvláště opatrní a ujistit se, že její šťáva se nedostane na pokožku a oči.

Když mléko mléka vstoupí na pokožku, objeví se pocit pálení, objeví se podráždění,zarudnutí a dokonce puchýře.

Postižená oblast začíná bolet a svědit.Důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou a promažte mast obsahující glukokortikoidy.

Pro zmírnění bolesti lze použít prednisolon nebo hydrokortisonovou mast.

Pokud se šťáva náhodou dostane na jazyk, začne znecitlivět a tento proces může zachytit celou tvář.Když „mléko“ přijde do kontaktu s ránou, může se na dlouhou dobu objevit neléčivý vřed.Pokud šťáva vstoupí do těla, způsobuje nevolnost, zvracení, průjem atěžkou otravu žaludkem .

Kardiovaskulární selhání se může dokonce vyvinout.Velmi závažné následky nastávají, když šťáva vstoupí do sliznice oka - člověk může dokonce ztratit zrak.

Pokud se stane cokoli z výše uvedeného, ​​měli byste okamžitě vypláchnout oči, vypláchnout ústa nebo vyprázdnit žaludek, v závislosti na situaci, a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nebezpečné vlastnosti euforských trigonů brání některým zahrádkářům získat je.Tato rostlina však může býtzcela neškodná , jsou-li při péči o ni dodržována následující opatření:

  • je nezbytné nosit rukavice při přesazování, prořezávání a jiných operacích;
  • důkladně si umyjte ruce mýdlem;
  • umístí sukulentní na místa nepřístupná pro malé děti a zvířata.

Jak vidíte, trojúhelníková euforie, i když nebezpečná, může být zkroutena.Pokud jej umístíte na správné místo, pečlivě se o něj starejte a věnujte mu pravidelnou péči, rostlinu po mnoho letzaujměte čestné místo v domě.