Mají vaše kuřata ptačí chřipku?Jak zachránit ptáky a je to možné?

Svět se dosud nesetkal s nemilosrdnější nemocí než ptačí chřipka.

Alarmující informace o ohniskách této choroby pocházejí z různých míst na planetě v různých časech, obzvláště hrozí během chladicí sezóny, kdy je jakýkoli živý organismus téměř bezbranný proti nebezpečné infekci.

Každý se bojí ptačí chřipky, od slabého ptáka po silného člověka, protože tento mutující zákeřný virus může oba snadno zabít.

Medicína a veterinární medicína poněkud nesouhlasí, jaký druh viru způsobuje toto nejnebezpečnější onemocnění: skupina A nebo H5N1?

Jak již bylo uvedeno, virové mutace (tj. Jsou náchylné k rychlým změnám), proto jedna a druhá verze mají právo na existenci.

Problémem není ani to, co způsobuje nemoc, ale jak tomu zabránit, ale v případě výskytu.zaměření nemoci, jak ji odstranit, aby se ve světě nevyskytla pandemie.

Co je ptačí chřipka?

Vtáčí chřipka není tak mladá, jak si o ní lidé mysleli.

Tato nemoc byla poprvé objevena v roce 1878 italským veterinárním lékařem Perronchittem.

Všiml si příznaků neobvyklé choroby drůbeže u slepic a pokřtil jikuřecí mor.

O něco později byl název změněn na kuřecí chřipku, protože se ukázalo, že původce této choroby patří k chřipkovým virům, takže se jim podobala strukturou.

Ale v té době lidé stále nevěděli, jak nebezpečná kuřecí chřipka byla pro sebe.

Následující, později vzpomínka na kuřecí chřipku, pochází z konce 20. století, konkrétně: 1997, kdy Hong Kong čelil nebezpečí této choroby.Byli infikováni hospodářští ptáci i lidé a byly pozorovány úmrtí.

Ukázalo se, že domácí kuřata jsou obzvláště slabá proti hrozbě ptačí chřipky, jednoduše nemohla vydržet nemoc a během několika hodin po nástupu příznaků nemoci zemřela.

V roce 2006 tato nemoc vstoupila do Ruska , a jelikož se v Asijských zemích vyskytovala dříve, Sibiř byla v naší rozsáhlosti jako první trpící ptačí chřipkou.

Do novosibirské oblasti se započítaly desítky tisíc nemocné drůbeže, 6 velkých drůbežáren muselo být uzavřeno a zbytek převeden do karantény.Téměř 80% hospodářských zvířat muselo být zničeno.

Původce choroby

Takže nenápadný chřipkový virus skupiny A ... neboH5N1... tak nenápadný, že se stává jednoduše nepolapitelný - tak dobrýumí se přizpůsobit prostředí.

Od roku 2006 se vědci z celého světa spojili, aby hledali účinnou vakcínu proti ní, ale stále tomu tak není.

Ale je tu chřipka.Hlavní nosiče viru byly divokéstěhovavé a vodní ptactvo, které samy o sobě jsou asymptomatické, nepostřehnutelné a ne masivně, ale mohou velkoryse rozšířit infekci na určité území, což ohrožuje domácí kuřata a jejich majitele.

Mezi ptáky existuje další skupina nosičů viru chřipkové chřipky -exotických ptáků .

​​

Proto mnoho lidí nyní není svádáno jasnou barvou zámořského papouška: kdo ví, co se tam skrývá pod peřím ...

A přestože papoušci nejsou drženi společně se slepicemi, majitel (pokud je amatér a slepice)a papoušci) mohou snadno „zorganizovat“ nemoc v kuřecím koši a přenést ji z klece s papouškem na vaše oblíbené slepice - musí se starat o jednu a druhou.

Kromě přímo opeřených ptáků může být zdrojem choroby vejce infikovaná kuřaty nebo kachnami, jakož i jatečně upravená těla nemocného ptáka.

Symptomatika

V latentní formě onemocnění u kuřat trvá jeden nebo dva dny, pak již můžeme velmi jasně zaznamenat změny v chování a vzhledu infikovaného jedince.

Kuře se ztuhne, a jak to samo o sobě není, hodně pije, spěchá špatně, jeho peří začnou vyčnívat v různých směrech, oči ptáka zčervenají, tekutina je hojně uvolňována z zobáku.

A pokud se kuřecí hřeben a náušnice zbarví do modra, je to jisté znamení, že ubohá věc má několik hodin na život.

Tyto příznaky a příznaky ptačí chřipky u kuřat a skutečně u všech ptáků mohou být spojenynestabilní chůzí, která se mění v křeče .

Při pitvě kuřat usmrcených chřipkoulze vidět krvácení v dýchacích cestách, játrech, ledvinách a zažívacím traktu.

Diagnóza

Naneštěstí je kuřecí chřipka takovým přechodným onemocněním, že diagnóza jednoduše nemůže držet krok s jejím vývojem.

Diagnóza může být stanovena buď náhodně, zkoumáním celkového stavu kuřecího masa, nebo zaznamenáním nejmenší odchylky od normy v chování nebo stavu ptáka.

Obvykle je plemeno kuřat zagorského lososa kuřat chováno na malých soukromých farmách, protožetito ptáci nevyžadují zvláštní péči.

Ukázaly vaše kuřata neštovice?Naléhavě si přečtěte článek na našem webu: https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/virusnye/ospa.html.

K tomu však dochází velmi zřídka, protože kuřecí chřipka v prvních dnech po infekci je v těle dokonale maskována a nevykazuje žádné známky.Příznaky kuřecí chřipky u kuřat se začínají objevovat, i když je léčba zbytečná.

Léčba

Jako nešťastnou skutečnost uvádějí odborníci z veterinárního lékařství nemožnost ošetření hospodářských zvířat.

Vzhledem k virulenci (schopnosti rychle se šířit) tohoto kmene viru a jeho mutačním schopnostem nebylo možné vynalézat spolehlivou vakcínu proti němu již několik let.

Kuřecí chřipka je tak zákeřná, že se mění s každým z jejích projevů , takže vakcína, která se včera zdála být velmi účinná, se může zítra v boji proti této nemoci ukázat jako zbytečná.

Avšak ne všechno je tak beznadějné.

Nejprve,vědci se nevzdávají a neustále hledají složení spolehlivého léku.

Za druhé, ty léky nejnovější generace, které již existují a jsou na policích veterinárních lékáren, mohou významně oslabit účinek viru na kuřecí tělo.

Pro každý konkrétní případ musí být použito konkrétní léčivo.Chcete-li to provést, musíte se poradit s místním veterinárním lékařem, nejlépe souběžně s podrobným vyšetřením nemocného kuře.

Cenově nejvýhodnějším způsobem ochrany většiny kuřat před infekcí je naléhavé zničení nemocného skotu.Je pravda, že to nelze nazvat léčbou.

Preventivní opatření

Co dělat, pokud je virus zákeřný, neviditelný a kdykoli může být pro vaše domácí mazlíčky tak blízký, že pro ně bude představovat skutečnou hrozbu infekce?

Nejprve nepropadejte panice.Panika je „nejlepším“ způsobem, jak onemocnět, jak již bylo prokázáno negativní zkušeností mnoha lidí.Vy ani vaše kuřata tuto zkušenost nemusíte opakovat.

K prevenci nemoci potřebujete něco jiného.

Z tohoto důvodu během vypuknutí chřipky nebo i při nejmenším podezření na její výskyt chraňte vaše kuřata před kontaktem s volně žijícími ptáky, nedovolte jim, aby na místa, kde by se divoké ptáky mohly být v nedávné minulosti (několik dní, týdnů, měsíců).

Nekrmte malá zvířata vejci cizích kuřat a kachen (zakoupených na trhu), obohacujte svou kuřecí stravu o vitamíny a pokuste se ji několik dní vypít léky, které ošetřují kuřata na sinusitidu.

Kdo jiný by mohl onemocnět?

Neutišit skutečnost, že kuřecí chřipka ovlivňuje nejen kuřata.Domácí prasata a lidé jsou na tuto nemoc velmi náchylní.

V žádném případě by nemělo být poráženo nemocné prasátko, jak to někteří podnikaví zemědělci dělají - virus je dokonale konzervován v čerstvém masu, chlazeném i zmrazeném.

Pouze teplo ho může zničit.Předtím, než začnete s opravou škody, musíte tedy promyslet stokrát, ale způsobíte to ještě více?

Během ohniska musí být osoba očkována proti obvyklé chřipce a musí učinit veškerá preventivní opatření: nejíst z rukou ptáků, nejíst vejce s impregnací krve, vařit vejce po dobu nejméně 10 minut a kuře po dobu nejméně jedné hodiny.