Malí a hbití bojovníci z Japonska - Tuzo slepice

Lidstvo je již dlouho známo.Historici dokázali, že bojová plemena kuřat byla poprvé vyšlechtěna v Indii před 4,5 tisíci lety.

Avšak nejen Indové jsou světu známí touhou po „kohoutových“ sportech.Dokonce i v Japonsku bylo chováno speciální bojové plemeno kuřat zvané Tuzo.

Kuřata Tuzo byla chována ve vzdáleném 16. století.Japonští chovatelé se snažili vytvořit malé a obratné plemeno kuřat, které může snadno překonat populární Azilea.

Zpočátku byla kuřata Tuzo chována pouze u dvora císaře, který miloval kohoutí zápasy.

Poprvé bylo toto plemeno popsáno v USA K. Finsterbushem, ale vejce byla do Evropy přinesena až v roce 1965.Chovatelé plemene bojů se okamžitě začali zajímat o Tuzo, protože tento pták byl velmi obratný s relativně malou velikostí

Popis plemene Tuzo

Kuřata mají velmi malé tělo,ale zároveň vypadají docela elegantně.Možná tohoto vizuálního efektu je dosaženo díky prudce klesající poloze těla.

Bojový typ těla stavěný u ptáka je zdůrazněn jeho naprosto rovným hřbetem, těsností všech svalů a úzkými rameny.Krk kuřat Tuzo má mírný ohyb, který je téměř neviditelný, protože pták má dokonale rovnoměrné držení těla.

Stejně jako mnoho jiných bojových plemen kuřat má Tuzohusté peří .Dobře přilne k tělu, takže je pro soupeře obtížnější vytáhnout jej během bitvy.

Na krku ptáka jsou také peří, ale jsou velmi krátká, sotva se dotýkají hřbetu.Na spodní části zad není téměř žádný péřový kryt.

Ocas v Tuzo je dobře vyvinut, ale jeho malé copánky jsou malé velikosti.Křídla jsou malá, ale široká.Zároveň těsně přiléhaly na tělo ptáka, aniž by zasahovaly do bitvy s nepřítelem.

Hlava je kulatá a široká a má dobře vyvinutý nadřazený oblouk.Hřeben kohoutů a slepic je růžového tvaru a malé velikosti.Slepice a kohouti se vyznačují přítomností peří na tvářích: kohouti ji nemají.

Pokud jde onáušnice, objevují se pouze u zralých mužů .Ušní lalůčky jsou téměř nepostřehnutelné, i když mají červenou barvu.Zobák je silný, ale krátký.Ke konci se mírně ohýbá a dává Tuzovi úžasnější pohled.

Cross Highsex je dnes znám všem zemědělcům drůbeže v Rusku.Toto plemeno se etablovalo na domácím trhu.

Další věc jsou kuřata Oravka.O tomto vzácném plemeni si můžete přečíst zde: https://selo.guru/ptitsa/kury/porody/myaso-yaichnye/oravka.html.

Nyní v Japonsku se aktivně chovají bílý, černý a plavý Tuzo.V Německu a dalších zemích západní Evropy jsou rozpoznány pouze černé tuzo, které mají mírně zelený odstín.Některé školky v Evropě však nadále chovají bílé slepice.

Vlastnosti

Japonské Tuzovyznačuje se zvýšenou obratností.

Z tohoto důvodu může snadno porazit odolnějšího indického Azila.Přispívá také k nízké hmotnosti ptáka - kohouti váží pouze 1,2 kg.

Kuřata Tuzo mají velmi agresivní dispozice .To umožňuje ptákovi rychle vstoupit do souboje beze strachu z ještě většího a trvalejšího oponenta.Tuzo zpravidla ani neví, co je to strach, a tak okamžitě propukli do bitvy, což divákům přináší značné potěšení.

Toto plemeno se bohužel v domácích školkách chová jen zřídka, takže mohou existovat problémy s plněním a formováním rodičovského stáda.

Chování a chov

Kuřata Tuzo by měla být stejně jako ostatní bojová kuřata chována v samostatných klecích.

Skutečností je, že z důvodu jejich nevrlosti mohou kohouti silně okusovat jinou drůbež.Kohouti Tuzo musí být navíc drženi v oddělených klecích, aby před bojem nemohli způsobit vážná zranění.

Je rovněž třeba vzít v úvahu skutečnost, žekuřata vyžadují pravidelnou zelenou chůzi .Budou extrahovat malý hmyz, obilí a malé kameny, které podporují trávení z trávy a půdy na místě.

Jako dvůr lze použít zahradu, zeleninovou zahradu, vinice a bobuloviny.Ptáci budou chodit po zeleném trávníku, sbírat škůdce a spadané bobule.Majiteli farmy to pomůže zbavit se zbytečných problémů s hmyzem a hnijícími plody.

Od té dobyse velmi obtížně rozmnožují.Pouze živí sběratelé bojových plemen mají chovný materiál .Bohužel, toto plemeno nesmí být nikdy kříženo s jinými bojovými plemeny.

To platí zejména pro plemena, která mají velké množství živé hmotnosti.Křížení se starými anglickými trpasličími kuřaty se také nedoporučuje.V případě takového křížení se získá neživotaschopný potomek, který brzy zemře.

Tuzovo pečlivé křížení je povoleno pouze u belgického bojového plemene trpaslíků.Existuje však velké riziko, že kuřata Tuzo ztratí své původní příznaky, a proto by mělo být upřednostněno čisté rozmnožování.

Mnoho evropských drůbežářských podniků se nyní pokouší chovat čistokrevné japonské bojové slepice, protože jsou pro moderní chovatele geneticky zajímavé.

Vlastnosti

Kohouti dosahují hmotnosti 1,2 kg a kuřat - 1 kg.Vrstvy mohou snášet ročně pouze 60 vajec s bílou nebo světle hnědou skořápkou.Vejce jsou zpravidla velmi malá, protože mají hmotnost pouze 35 g.

Analogové

Místo vzácného plemene Tuzo můžete začít chovat trpaslíka Shamo.Toto plemeno bylo také chováno v Japonsku.

Je charakterizována malou velikostí, dobrou výdrží a obratností, což jí umožňuje porazit i silné soupeře.

Do chovu šamo se zapojují nejen soukromé farmy, ale také velké drůbeží farmy, takže vytvoření stáda rodičů nebudeproblematické.

Dalším analogem lze považovat za japonský kuřata Yamato.Mají také malou velikost, ale mají silnější postavu.Soukromí chovatelé se zabývají chovem, kteří se snaží neustále aktualizovat hospodářská zvířata svých kuřat.

Závěr

Bojové slepice Tuzo jsou elegantním plemenem sportovních slepic.Mezi chovateli-sběrateli je vysoce ceněný díky své vzácnosti a dobrým externím údajům.

Mnoho evropských farem se nyní snaží zachovat toto cenné japonské plemeno, protože vždy existuje riziko, že bude navždy ztraceno kvůli křížení s jinými bojovými kuřaty.