Malovaný stínový milenec - Scindapsus (Potos): typy a péče doma

Rychle rostoucí liána tolerantní ke stínu posiluje půdu a vylézá kmeny stromů ve vlhkých teplých houštinách od tropických oblastí Indie po severní regiony Austrálie.

Botanická jména této rostliny čeledi aroidů jsou značně různorodá: v různých obdobích se zástupci tohoto druhu nazývali „Rafidofora“, „Scindapsus“, „Potos“, „Epipremnum“.

V praxi pěstování pokojových rostlin se však elegantní vinná réva častěji nazývá „Scindapsus“.

Druhy rostlin

"Scindapsus Golden"

Epipremnum Golden "nebo" Golden Potos "doma může růst stonky až 5 metrů dlouhé.Její jasně zelené listy zdobí nažloutlé tahy a pruhy.

Fotografie ukazuje zlatý květ scindapsus (Potos) s náležitou péčí doma:

„Scindapsus Painted“

Má tmavě zelené listy, skvrnité jasně stříbrnými skvrnami a postříkání, když se při odchodu z domova neliší od „Scindapsus Golden“.

Fotografie ukazuje květ malované Scindapsus (Potos) s náležitou péčí doma:

) Domácí péče

Lze Scindapsus (Potos) udržovat doma?

Pozor! Listy astonky Scindapsus jsou jedovaté, jako u všech zástupců rodiny aroidů.

Liana by proto neměla být umístěna na místa, kde se k ní mohou dostat domácí zvířata a malé děti.

Kromě toho existuje víra neznámého původu, která tuto rostlinu přiřazuje do kategorie „manželů“, jako by přežila z domu silnějšího pohlaví.

Ve skutečnosti, samozřejmě, muži, pokud se chystali odejít, to z důvodů mnohem důkladnější než vinné révy v květináči.

Mezitím „scindapsusy“ rostou dobře ve stinných rozích, stoupají podél svislých podpěr, úmyslně se větví, vytvářejí svěží ampelové girlandy a snadno se vegetativně množí.

Video poskytuje obecný popis doporučení pro liána a domácí péči Scindapsus (Potos):

Osvětlení

]

Tento liána nepatří ani ke stínu tolerantním rostlinám, ale k rostlinám milujícím stín. Nejvhodnější osvětlení pro tento účel jsou okna na severu.

„Scindapsuses“ se dokáže obejít bez slunce - potřebují lampu bílého světla , která funguje 12 hodin denně.Je pravda, že při nedostatečném osvětlení zmizí pestrost listů - malebné pruhy a skvrny nahrazují rovnoměrnou zelenou barvu.

Teplota

Optimální teplota pro jaro a léto je od 22 do 24 ° C , v zimním období může teplota klesnout na 16-18 stupňů.

Zařízení by mělo být chráněno před průvanem a změnami teploty.

Pozor! Mimořádně nebezpečný pokles teplotyaž + 12ºС.

Kontejner a půda

Kořenový systém liána se vyvíjí více v šíři než v hloubce ] je proto vybrána nízká kapacita.

Pro řízky na mateřské rostlině může být docela široké a vytvářet svěží výhonky mladých výhonků.

Aby se zabránilo stagnaci vlhkosti škodlivé pro Scindapsus, musí mít dno drenážní otvor.

Rostlina potřebuje neutrální nebo mírně kyselou, poměrně úrodnou a uvolněnou půdu.

Vhodná univerzální zakoupená půda s přídavkem perlitu nebo jedné ze směsí:

  • tři části trávníku s jednou částí listu a stejným množstvím písku;
  • stejná množství listové půdy, rašeliny, humusu a písku, dodatečně uvolněné perlitem.

Výsadba a opětovná výsadba

Na dno hrnce by měla být položena drenážní vrstva malých oblázků, expandovaných jílů nebo keramických soubojů.Poté nalijte vrstvu připravené půdy, na ni položte narovnané kořeny vinné révy a občas komprimujte nádobu hliněnou směsí.Zalévejte zasadenou rostlinu.

Frekvence transplantace závisí na věku révy. Young Scindapsuses jsou transplantovány každoročně na jaře.Zralé vzorky - za rok nebo dva.

Zalévání a vlhkost

Nadměrná vlhkost půdy je pro tuto rostlinu zvláště škodlivá.

Pravidelné zavlažování vodou o teplotě místnosti při pokojové teplotěsuchá ornice a vlhkost nahromaděná v paletě je vypuštěna.

Průměrná frekvence zavlažování na jaře a v létě je dvakrát až třikrát týdně, v zimě jednou nebo dvakrát týdně.

Tropická liána potřebuje vysokou vlhkost, která je zajištěna postřikem měkkou vodou 1–2krát denně, jakož i umístěním nádoby s rostlinou na paletu s mokrými oblázky nebo expandovanou hlínou.

Vrchní obvazy

Scindapsus, který se na jaře a v létě intenzivně rozvíjí, musí být krmen komplexem tekutých minerálů každé dva až tři týdny.

V zimě by se měly také krmit velké rostliny s dlouhými stonky jednou měsíčně.

Prořezávání

V domácnosti dosahuje tempo růstu stonků této liany metr za rok a bez vertikálního ořezávání se jakákoli vertikální podpora rychle zmenšuje.

Sevření a prořezávání výhonků v období jaro-léto stimuluje větvení, díky kterému se Scindapsus stává atraktivním ampelním keřem nebo vytváří husté opadavé „stěny“ požadované velikosti.

Odpad po prořezávání lze použít pro vegetativní rozmnožování.

Rozmnožování

V domácí produkci plodin se „Scindapsus“ propaguje výhradně vegetativně - apikálními a stonkovými řízky.

Odřízněte vrcholy výhonků dvěma až třemi listy nebo sklizněte části stonku stejným počtem listů.Aplikujte předběžné zakořenění vodou nebo okamžitěřízky se vysazují ve směsi stejného množství písku a rašeliny.

Přistání zakrýt průhledným polyethylenem, větráním, stříkáním, udržovat vlhkost půdního substrátu a udržovat jej při teplotě 20–22 ° C.Kořenový systém sazenic se vyvíjí během dvou až tří týdnů.

Aplikace

V pokojové kultuře jsou scindapusy nenahraditelnými krajináři v tlumeně osvětlených místnostech.

Jejich intenzivní růst může být řízen svislými podpěrami a vytvářen cíleným prořezáváním, čímž se získají nenáročné a životaschopné ampelousné rostliny.

Zajímavé! Tyto révy aktivně absorbují těkavé formaldehydové sloučeniny, čímž čistí vzduch od škodlivých nečistot.

Možné problémy a řešení

Listy zžloutnou a spadnou , stonky se rozkládají s nadbytkem vlhkosti v půdě, zejména v zimě, v kombinaci s nízkouteplota.Je nutné optimalizovat podmínky teploty a vlhkosti.

Špičky listů se zastrčily , při nedostatečné vlhkosti vzduchu zhnědly.Rostlina potřebuje pravidelné postřikování.

Sluggish složené listy , oblasti hniloby na stoncích - důsledek obsahu při teplotě 12 stupňů nebo nižší.Scindapsus potřebuje teplejší místnost..

Žloutnutí nebo spadnutí listů způsobuje nedostatečné obvazování , prudké snížení osvětlení, průvan.Je nutné optimalizovat podmínky zadržení a nakrmit rostlinu.

Hnědé skvrny na listech a podél okrajů listových desek nastává, když během růstového období není dostatečné zalévání.Půda by neměla být podmáčena, ale zároveň je nepřijatelné její vysušení.

Při nadměrném slunečním světle dochází k vyblednutí barvy , nahrazení zelených ploch světlem, „vyhoření“.Zařízení je nutné uspořádat na stinném místě.

Malé listy, které ztratily svou pestrost , se protáhlé výhonky vyvíjejí s nedostatkem světla.Dokonce i stínový milující Scindapsus vyžaduje osvětlení potřebné intenzity a trvání.Vyžaduje se permutace nebo další osvětlení.

Nemoci a škůdci

V optimálních podmínkách není rostlina prakticky ovlivněna chorobami.

Nízké teploty v kombinaci s vysokou vlhkostí vyvolávají vývoj hniloby stonků a kořenů.

Pokud tyto procesy šly daleko, je třeba připravit řízky ze zdravých částí révy a zakořenit je.

Zbytek rostliny a půdy musí být zlikvidován a poté musí být prázdná nádoba důkladně dezinfikována.

Škůdci, kteří obývají Scindapsus, jsou hmyz šupinatý, roztoči pavoučí, mšice a třásně.

Jako první opatření se uchylují k odstranění hmyzu bavlněným tampónem namočeným v alkoholu a ošetření rostliny mýdlem a vodou.

Pouze systémové insekticidy používané podle pokynů však trvale zabijí škůdce.

Creepers se často stávají dekoracemi interiéru.Prohlédněte si fotografie a přečtěte si o nichpěstitelské znaky takových odrůd, jako je krásná Sanderson Ceropegia, načechraný Cyanotis, velkolepý Rafidofora, velkolepý Aeschinanthus, hrozny vnitřní Cissus, nenáročný Ruellia, okouzlující Saxifrages, úžasný Reo a krásný Tunbergia, je to možné v samostatných článcích na našich webových stránkách.

„Scindapsus“ (Potos) je nenáročná pokojová rostlina, která se může za nízkých světelných podmínek intenzivně vyvíjet a současně absorbovat škodlivé těkavé nečistoty ze vzduchu.Jednoduchá péče a pravidelné prořezávání vytvářejí ozdobné listy listnatých keřů nebo „koberečků“ vertikální zahrádky z tropického révy.