Metody rozmnožování střech v domácnosti: řízky, listy, semena

Sheflera je elegantní a nenáročný pokojový závod s krásnými vyřezávanými listy.Používá se pro terénní úpravy bytů, kanceláří, restaurací a kaváren.

Péče o květinu je snadná, řádně umístěná rostlina rychle roste.Další výhodou Shefflerů je snadná reprodukce.

Můžete velmi rychle zvýšit počet rostlin, k tomu budete potřebovat semena, řízky nebo jednotlivé listy odebrané z mateřského vzorku.

Rychlý průvodce proamatérský pěstitel květin

Dekorativní listy Shefflera -dlouhověká rostlinas půvabnými tmavě zelenými lesklými listy shromážděnými v rozetových zásuvkách.Květinapřipomíná kompaktní palmua do bytu vnáší exotickou atmosféru.

Scheffler je rodákem ze subtropů, onadává přednost hojnému zalévání na jaře a v létě , s nástupem chladného počasí je třeba snížit množství vlhkosti v půdě.Pro úspěšný vývoj a krásný vzhled potřebuje květinavrchní obvaz s komplexními tekutými hnojivy .Rostlinu musíte krmit v teplé sezóně, jednou za 2 týdny.

doma rostlina nekvete , ale její listy si zachovávají svou krásu po celý rok bez žloutnutí nebo pádu.Pro blaho a aktivní růst potřebuje shefler nepříliš horkou místnost bez průvanu,rozptýlené jasné světlo a časté stříkání listů.

PLATTE POZORdalším třem rostlinám keřů: Skimmy, Leptospermum a Broomberry.Mohou se také stát ozdobou vašeho domu nebo zahrady.

Jak se shefler chová doma?

Metody rozmnožování Schefflera: semena, listy a řízky, jako u většiny pokojových rostlin.Doma není možné získat semena, výsadbový materiál bude muset být nakoupen ve sklenících.

Řízky, řízky a listy však lze snadno odebrat z matečné rostliny, a proto by začínající zahradníci měli používat tyto metody.

Je lepší začít dělit keř na jaře nebo v první polovině léta.Mladé exempláře vysazené v tomto ročním období se lépe zakořenily a aktivně rostou.

Prořezávání nepoškozuje mateřskou rostlinu , stimuluje lepší kultivaci a tvorbu nových výhonků.

Vysazujeme řízky

Nejvhodnějším způsobemje množení šeflerů řízky.Zakořenění vyžaduje silné a zdravé výhonky bez viditelného poškození.Ideální stonek má měkký, částečně osvěžený stonek, na kterém by mělo být 6-7 listů.Vybraná výhonka je nakrájena ostrým nožem šikmo, spodní listy jsou odstraněny.

Pro dosažení nejlepších výsledků se používají stimulanty růstu, vhodnou možnost lze zakoupit v květinářství.Proces se umístí do zředěného roztoku na 7 až 10 hodin.

Při přípravě na závod musí být vybrána vhodná nádoba.Ona neníby měla být příliš velká, po 2 letech bude muset být rostlina znovu vysazena.Plastový hrnec s drenážními otvory, který se vejde na mělký podnos, udělá.

Je lepší použít nový kontejner,nádoba, která byla používána, musí být důkladně omyta a sterilizována .Řízky lze také vysadit do domácího skleníku, který je umístěn na okně.

​​

Mladá sheflerapotřebuje lehkou půdu , která se skládá ze stejných částí rašeliny a promytého říčního písku.Vhodné jsou také připravené směsi pro pokojové rostliny.Na dno hrnce je položena vrstva z expandované hlíny, oblázků nebo rozbitých cihel.

Poté se nádoba naplní zeminou, takže 2-3 cm od okrajů zůstanou volné.Půda musí být lehce zhutněna a navlhčena sprejem.Měkká voda je vhodná pro zavlažování (například déšť, usazená nebo vařená).

Řízky ošetřené stimulanty se vysazují v připravené půdě.Každý klíček musí být pokryt plastovým víčkem, odříznutým dnem plastové láhve nebo skleněnou nádobou.Rostliny se umístí na dobře osvětlené místobez průvanu .

Doporučuje se stabilní teplotní režim (20–23 stupňů) a nepřítomnost přímého slunečního světla.Osvětlení by mělo být jasné, mírně rozptýlené.Pro nejrychlejší zakořenění lze řezy dodatečně zvýraznit.

Důležité .Jednou denně se mladé rostliny vysílají na několik minut odstraněním čepic nebo plechovek.Postupně prodlužujte dobu ventilace a vytvrzujte klíčky.

Je důležité sledovat vlhkost půdy. Přesušení je nepřijatelné , ale nedoporučuje se ani intenzivní zalévání.Aby nedošlo k přetížení půdy, doporučuje se postřikovat rostlinu a Zemi kolem ní teplou převařenou vodou.

Zakořenění řízků ve vodě

Někteří zahrádkáři raději zakořenují řízky ve vodě a teprve po vzniku kořenů je zasadí do půdy.

Silný výhonek nařezaný ostrým nožem se umístí do roztoku stimulátoru růstu a po 7 hodinách se při pokojové teplotě převede do nádoby s čistou měkkou vodou.

Obvyklese kořeny objevují po 2-3 týdnech .Poté lze mladou rostlinu zasadit do vybrané nádoby a umístit do jasného rozptýleného světla.Kalení takové rukojeti není nutné.Je důležitéjej chránit před hořícími slunečními paprskya průvanem.

Transplantovaný shefler musí být stříkán jednou za 2-3 dny.Rostlinu můžete zalévat trochou teplé měkké vody přes podnos.Je důležité zajistit, aby hliněné hrudky nevyschly a listy nebyly pokryty prachem.

Propagace listy

Pro výsadbu můžete také použít jednotlivé listy. Tato metoda je méně spolehlivá , má se za to, že jediný list má kořeny horší.Aby se zvýšila šance na úspěch, list z výstupu není oříznut, ale odtržen, takže zůstává dostatečně široká základna.Neublíží to matečné rostlině.

Roztržený list je zasazen v malém květináči s předem připraveným substrátem.

Je důležitéjej prohloubit, aby nedošlo k rozpadu.

Nádoba s rostlinou je pokryta plastovým sklem nebo odříznutým dnem láhve a umístěna na dobře osvětlené místo.Je nemožné vyplnit čerstvě zasadený list, půda by měla být vlhká, ale ne příliš vlhká.Je velmi důležité sledovat teplotu. Pokud je místnost studená, rostlina nebude kořen .

Semena

Někteří zahradníci dávají přednost výsadbě semen zakoupených ve skleníku. Tato metoda trvá déle , ale při nákupu kvalitního materiálu je klíčení dobré.

Pro prácipotřebujete pokojový skleník .Může být nahrazen mělkým kontejnerem a plastovým obalem.Výsev začíná na konci zimy nebo brzy na jaře.

Před výsevem by měla být semenanamočena do stimulátoru růstu po dobu 10-12 hodin .Poté se vysadí do připraveného substrátu a posype se zemí.

Není nutné semena prohlubovat.Půda se postříká trochou teplé vody, nádoba se natáhne plastovým obalem nebo pokryje sklem.Pokud používáte mini skleník, zavřete víko.

Pro lepší klíčení je skleník umístěn na dobře osvětleném místě,ideální teplota je 22–24 stupňů .Semena vylíhnou za 2 měsíce nebo později.

UPOZORNĚNÍ! Během období klíčení je důležité udržovat stabilní teplotu a pravidelně zvlhčit půdu a zabránit tak zaplavení.Čas od času musíte otevřít víko skleníku a zajistit přívod čerstvého vzduchu.

Poté, co se objevily první listy, mladé sazenicetransplantované do mini květináčů s čerstvým substrátem.Teplota mírně klesá (na 18-20 stupňů).Pak se klíček bude vyvíjet dobře, můžete jej znovu transplantovat.Poté rostlina potřebuje pravidelnou péči při pravidelném zalévání, stříkání a pravidelném oblékání.

Shefler je ideální pro rozvíjení floristických dovedností.Naučíte-li se chovat tuto nenápadnou rostlinu, můžete dělat jiné, vrtošivé druhy.Experimentujte s stimulanty růstu, možnostmi zavlažování a hnojivy.Odměnou za práci budou silné, krásné a zdravé rostliny, zdobení bytu nebo kanceláře.

Možná vás budou zajímat neobvyklé květiny z kategorie okrasných listů, jako například: úžasné strobilanty, neobvyklé Koufei, luxusní Caladium.

Užitečné video

Ve videu autorka sdílí své zkušenosti s propagací šelmu s řízky: