Metody šíření Haworthie: jak transplantovat, jaká by měla být půda a hrnec?

Haworthia je miniaturní bylinná rostlina, která patří do sukulentní rodiny.Oni jsou široce rozšířeni v Jižní Africe, stejně jako v Africe a na mysu.Tento rod byl pojmenován po Adrian Hardy.

Hrany listů jsou někdy hladké, někdy zubaté nebo pokryté dlouhými okraji.Listy některých druhů jsou pokryty bílými konvexními hlízami.Rostliny tohoto rodu často produkují mnoho postranních výhonků.Rostlina kvete malými, neatraktivními bílými květy.Později v článku budeme hovořit o tom, jak správně šířit havajii.

Co je tato rostlina?

Haworthia je vytrvalá rostlina charakterizovaná malým růstem.Dá se říci, že se jedná o keř bez kmene nebo s malým kmenem. V dospělosti mohou dosáhnout výšky 12 cm. Mnoho druhů je charakterizováno zkrácenými stonky, které se vysoce rozvětvují.Často také mají zásuvky a postranní výhonky.

Listy rostliny jsou ve spodní části vypouklé.Jsou tuhé, kožovité, masité.Často se vyznačují trojúhelníkovým tvarem.Na konci mohou být tupé, protáhlé nebo řezané.Často se vyznačují válečným povrchem s velkým počtem hlíz.Tvoří příčné řady.Barva může být tmavě zelená s modroumůže mít také nahnědlé tóny.

Některé druhy mají průhlednou epidermis, pod níž je aquifer.Takové odtoky mohou tvořit sodíky, které se skládají z potomků.Kvetení není zvlášť cenné.Květiny mají válcovitý tvar, vyznačují se 6 okvětními lístky, které spolu rostou.Mají zeleno-bílou nebo světle růžovou barvu.

Upozornění! Stonek květů by měl být odstraněn předem, protože mnoho druhů může po rozkvětu zemřít.

Propagace haworthie

Nejčastěji se k rozmnožování používají laterální výhonky, listy nebo semena. Považuje se za vhodný způsob, jak oddělit děti během transplantace, protože již mají kořeny. Můžete je umístit do samostatných květináčů.Z mateřské rostliny je důležité velmi opatrně odříznout dceřiný odtok, po kterém je nutné před zakořenením zasadit rostlinu do substrátu.

V současné době lze semena haworthie koupit v jakékoli květinářství, ale měli byste si být vědomi, že takové rozmnožování zabere hodně času.Často ji používají amatéři nebo chovatelé.

Haworthii můžete šířit zakořeněním nebo oddělením listu. K tomu je třeba jej oříznout nebo odlomit prsty a naklonit jej na stranu.Poté se nechá 3 dny zaschnout.Dobrým řešením by bylo také přistání v písčitém substrátu.Zalévání by mělo být prováděno každé 4 týdny.Během této doby se mohou objevit první kořeny.

Níže sledujeme video o tom, jak šířit haworthii střílením

Jak se transplantuje?

Hrnec by měl být vybrán široký, ale ne příliš hluboký.Po přesazení by měla být půda pokryta štěrkem.Vezměte prosím na vědomí, že haworthia se bude cítit skvěle v případě, že půda bude vytvořena ve formě kopce.Zalévání lze provádět na okrajích, protože rostlina zabere trochu času, než se přizpůsobí novému místu.

Bohaté zalévání během výsadby může vést k hnilobě koňského systému. Rostlina by měla být znovu vysazena na jaře.

Je-li Země příliš vlhká a v květináči je pozorována stojatá voda, musí být rostlina vytažena a všechny mrtvé kořeny odstraněny.Pokud dojde k hnilobě, můžete také odříznout spodní část stonku.

Důležité! K výsadbě může dojít bezbolestně pro rostlinu, pokud splníte tento požadavek, neměli byste provádět intenzivní zalévání.Musíte to udělat až poté, co bude půda zdravá.

Kdy a proč by se to mělo dělat?

Transplantace haworthie by měla být prováděna podle potřeby, když je nádoba příliš malá.

​​

Mladé rostliny je třeba vysadit každý rok 2-3krát. Transplantace se nejlépe provádí na jaře, v březnu.Rostlina nepotřebuje velký hrnec.Je však třeba věnovat pozornost drenážní vrstvě, protože právě proto je klíčem k dobrému růstu, protože nedovoluje stagnaci vody.

Půda

Směs listnaté půdy a trávníku, písku, rašeliny a humusu je vhodná pro Haworthiys.Můžete také přidat cihludrobky v malém množství.Často používejte zakoupenou směs pro sukulenty a kaktusy.

Půda pro haworthii by měla dokonale absorbovat vlhkost, aniž by ji zpožďovala. Měl by být porézní, volný a ne kompaktní.Když je mokrý, měl by kořenům umožnit dýchat.Všechny tyto požadavky splňuje směs 4 dílů zeminy a 6 dílů prášku do pečiva.

Jemný štěrk působí jako prášek do pečiva.Můžete si však také vybrat expandovaný jíl, perlit, pemza, dřevěné uhlí, cihly, polystyren.Pro kořeny je vhodná směs živin, ve které by měly být různé částice písku.

Níže sledujeme video o přesazení do štěrku:

Pot

Kapacita by měla být nízká, široká a mělká.Pokud je příliš velká, rostlina se začne vyvíjet do hloubky, ne nahoru.Pevný hrnec může způsobit, že listy vyblednou.

POMOC! Když rostete doma, je lepší zvolit kulatý plastový hrnec, protože na náměstí začnou kořeny hnit.

Fáze

Transplantace jako fáze chovu haworthie se provádí ve stádiích:

  1. Vezměte široký, mělký kontejner.Musí být kulatý, aby se kořeny sukulentů mohly normálně vyvíjet.
  2. Půda by měla být neutrální nebo mírně zásaditá.V žádném případě byste neměli používat kyselinu.Ve svém složení by měl mít písek, listy, trávník.
  3. Vzhledem k tomu, že zařízení nemá rádi stojatou vodu, je zapotřebí dobrá drenáž.Ve spodní části hrnce jsou vytvořeny otvorybude regulovat množství vlhkosti.
  4. Po vytažení z květináče by měla být rostlina zkontrolována.Přítomnost poškozených a suchých kořenů naznačuje, že je třeba je řezat a místa řezu ošetřovat dřevěným uhlím.
  5. Po přesazení do nového kontejneru musí být rostlina napojena.

Péče po transplantaci

Po transplantaci nebo propagaci by měl být haworthy stanoven na místě, kde neklesne přímé sluneční světlo.Za optimální teplotu v létě se považuje 15 až 25 a v zimě 10 až 12 stupňů.

Zalévání je důležité 1-2krát týdně, ale nesmí se dovolit, aby voda vstoupila do středu keře.Při nadměrném zalévání se kořeny začnou hnít, což může vést ke smrti haworthie.

Tento sukulent musí být oplodněn jednou měsíčně. Při tom můžete použít hnojiva pro okrasné rostliny nebo slabý roztok minerálních hnojiv.

Závěr

Závěrem stojí za zmínku, že haworthia je rostlina, jejíž pěstování a rozmnožování není tak obtížné, jak se zdá.Postupujte podle pokynů a určitě uspějete.