Mexický „starý muž“ je kaktus cephalocereus

Cephalocereus (Cephalocereus)jsou sloupcové kaktusy původem zz Mexika .Jejich maximální velikost doma můžedosáhnout 35 cm (v přírodě - 15 m) .

Stejně jako většina rostlin rostoucích ve vyprahlém podnebí jsou tyto pouštní kaktusy sukulenty, které ukládají vlhkost v rezervě.

Cítí se skvěle jak ve sklenících, tak na parapetech apartmánů na slunné straně.

Cefalocereusy se často stávají součástí fytokompozic.Dekorační účinek však mají pouze mladé rostliny - s věkem jejich stonek začíná zespodu ztmavnout a kaktus už nevypadá tak působivě.Pokud je však rostlina řádně ošetřena, bude žít velmi dlouho a potěší své majitele dobrým zdravotním stavem a dokonalým vzhledem.

Druh

Cephalocereus senile nebo Senilis (Cephalocereus senilis)jsou pokryty silnými dlouhými (až 10 cm) bílými chlupy, díky nimž jsou bílévypadá jako šedá hlava - odtud jméno a přezdívka„Hlava starého muže“ .

Mezi 50 druhy Cephalocereus je tento druh nejoblíbenější a nejoblíbenější majiteli kaktusů.

Nejprve, samozřejmě, kvůli jeho původní bílé obálce.Mezitím je Cephalocereus docela náladový mazlíček.

Musí být chráněna před zamokřením,vlasy by se měly pravidelně rozmotávat a chránit před příliš suchým vzduchem, prachem a nečistotami.A přesto - šedovlasý Mexičan za to stojí.

Kaktus se jménemPalmeraje mylně označován jako Cephalocereus.Ve skutečnosti se jedná oPalmer Pelozocereus (Pilosocereus leucocephalus /palmeri) .

Tento kaktus má také kšiltovku z bílých vlasů, ale na rozdíl od silného účesu Cephalocereus je Palmerův dolů umístěn pouze na vrcholu stonku.

Zbytek sloupcových stonkových větví s namodralým nebo nazelenalým výhonkem, které mají znatelný namodralý nádech.

KaktusPilosocereus hermi (Pilosocereus hermii)má také chmýří (cephalus) nahoře v kvetoucí zóně.Může se také objevit laterální (falešný) pseudo-cefalus.Silná sloupcová stonková větvička se trochu rozvětví.Je pokryta širokými žebry s hustě rozloženými dvorci.

Dalším druhemPylozocereus je silně rozvětvená .Jeho chmýří se nachází v horní dvorci.Stonek mladé rostliny je světle modré barvy pokrytý šesti žebry a trsy trnů.

Pylosocereus Fulvilanatus (Pilosocereus fulvilanatus)se může pochlubit modrozeleným stonkem s voskovým povlakem.

Je tenký a poněkud poddimenzovaný a procesy, na rozdíl od předchozích druhů, jsou umístěny na jeho základně.

Fotografie


Domácí péče

Funkce péče po zakoupení

Při prvním nákupu je lepší kaktus nerušit: umístěte jej na světlé místo a zajistětezvyknout si na novépodnebí, vlhkost a osvětlení.Aby bylo možné omýt pouliční prach a nečistoty z Cephalocereus pomocíCephalocereus, můžete jej postříkat vodou ze stříkací láhve, ale nenechte se unést.

Pokud byla rostlina prodána v malém květináči a zdá se vám, že v ní je kaktus přeplněný, nespěchejte k transplantaci - je lepší ji odložit na jaře.

Kvetoucí

Bohužel, doma, Cephalocereus nikdy nekvete.Snad kvůli tomu, že nemohou dosáhnout požadované výšky.Kaktusy tohoto druhu však mohou kvetat ve sklenících - a to kdykoli v roce.

Na vrcholu rostliny, kolem horní části stonku, se vytvoří značková„šedá“ chmýří (cefálie) , ze které se objevují pupeny.

Otvírají se pouze na jednu noc a jsou to nálevky krémově růžového odstínuo průměru přibližně 7 cm a délce 10 s .

Osvětlení

Čím více světla přijme Cephalocereus, tím lépe pro něj.Nebojí se nadměrného osvětlení, protože je chráněn před popáleninami svými vlasy.

Ale s nedostatkem slunečního světla se kaktus začne protahovat, jeho chloupky budou krátké a rostlina ztratí svoji rozpoznatelnou přitažlivost.

Jižní okno proto může být tou nejlepší volbou.Pouze na jaře bude kaktus lehce pritenit, dokud nezačne aktivní vegetace.

Teplota

Optimální teplota během dormancy rostlin(od října do dubna): + 10–15 ° C .

Během zimních chladů vyžadují hlavonožce ještě nižší teplotu.Všechno ostatníkaktus je docela pohodlný při běžné pokojové teplotě.

Vlhkost

Suchý vzduch je destruktivnípro Cephalocereus: díky tomu jsou vlasy bolestivě vybledlé a křehké.Proto je lepší držet kaktus od baterií a ohřívačů.

Rostlina však nemá rád ani podmáčený vzduch.

Nejlepší je čas od času stříkat vodu z malé stříkací láhve, ale v žádném případě byste ji neměli umývat ve sprše šamponem nebo mýdlem.

V krajním případě, pokudjsou „šedé vlasy“kaktusu příliš špinavé, je možné použít velmi malé množství mýdla na praní.

V teplejších měsících bude někdy užitečné vzít kaktus na čerstvý vzduch - na otevřený balkon, dobře větranou lodžii nebo do zahrady.

Zalévání

Zalévání kaktusů by mělo být velmi střídmě, jinak začnou hnít.Je lepší to udělat s teplou vodou.Během období odpočinku, od října do dubna, není nutné Cephalocereus vůbec zavlažovat.

Hnojiva (vrchní obvazy)

Hnojení země pro krmení Cephalocereus, které je určeno pro kaktusy.Můžete do něj přidat složky vápníku - příznivě ovlivní stav vlasů.Prospěšné bude také drcené vaječné skořápky nebo porce starého vápna v procentech 3 - 5% z celkové půdy.

Nezapomeňte na drenážní vrstvu - měla by být alespoň 1/6 nádoby.

Písčitá vrstva nebo malý štěrk chrání před zamokřením nebezpečným pro rostlinu: posypeme jeornice je prospěšná a kromě všeho také krásná.

Hnojit rostliny od května do července.

Je třeba vyloučit humus a jiná organická hnojiva - pro Cephalocereus jsou fatální, nepřijímá je ani v nejmenších dávkách.

Transplantace

Je lepší transplantovat Cephalocereus na jaře nebo v létě , jakmile rostliny dorostou.Mladé kaktusy jsou přesazovány každoročně, staré lze méně často přemisťovat do nových prostorných květináčů - jednou za dva roky.

Pro transplantaci je lepší použíthluboké květináčes dobrou drenáží.Výhodná je mírně kyselá živinová směs, jejíž složení je hlinitá zemina a hrubý písek ve stejných poměrech.Zároveň by však měla dobře procházet vlhkostí, jinak by rostlina rychle klesala.

Je možné použít směs, která se skládá ze stejných podílůtrávníku, listů a rašelinya která rovněž zahrnuje písek a jemné cihly.

Reprodukce

Cefalocereusy se rozmnožují osivem.Výsev se tradičně provádí na jaře.Dříve se semena musí na jeden den namočit do teplé vody a na půl hodiny umístit do silného roztoku manganistanu draselného.

Poté se umyjí, vysuší a vysejí do nádob naplněných substrátem stejného složení jako pro dospělého Cephalocereus.

Půda musí být pokryta sklem a až po týdnu může být zvlhčena, ale zatím pouze pomocí stříkací láhve.

Semena klíčí při teplota asi 25 stupňů .Poprvé je třeba chránit před příliš jasným jarním sluncem.

Když se objeví první ostna, mohou být sazenice ponořeny, přesazeny do prostorného kontejneru a zalévány pánví.

Pěstované kaktusy je třeba vysadit do samostatných květináčů a začít je postupně zvykat na obvyklé zalévání a jasné osvětlení dospělých Cephalocereus.

Nemoci a škůdci

Cefalocereusyjsou dostatečněodolné vůči různým chorobám a hmyzím škůdcům .Nevhodné podmínky pro kaktusy však mohou přispět k výskytu červů a plochých červených klíšťat.

Proto„vlasy“rostliny musí býtpravidelně kontrolovány na přítomnost nežádoucích obyvatel v ní .

Roztoč pavouk může také vstoupit do kaktusu pouličním vzduchem.

Aby se předešlo jeho vzhledu, je třeba kaktusy stříkat jakýmkoli způsobemklíšťat dvakrát ročně - na jaře a na podzim .

Při vyjmutí Cephalocereus na ulici nebo při umístění poblíž otevřeného okna buďte zvláště opatrní.

Závěr

Cephalocereus nelze označit za nenáročný závod:kaktus „šedovlasý“je docela výstižný.

Ale on si zaslouží tento problém.

Původní vzhled„shaggy“Mexičan ozdobí jakoukoli sbírku a umožní této rostlině stát se středem složení kaktusů.