Mladá a slibná odrůda - Cherry Novella

Nelze si představit zahradu bez třešní - jednu z nejoblíbenějších ovocných plodin.Na jaře je to oblak jemných květů a v létě je hojnost lahodných zralých bobulí.

Bohužel, pokud dříve třešně byly méně výnosné pouze u jabloně, v poslední době se její plodnost velmi snížila.Nové odrůdy jsou nadějí na oživení štědrých a zdravých třešňových sadů.

Tento článek se zaměří na novou odrůdu Novella - tato třešeň již má kladné recenze od zahradníků z hlediska její nenáročnosti, úplný popis odrůdy a fotografii dále v článku.

Historie selekce a šlechtitelská oblast

) Novella - vysoce výnosná, mrazuvzdorná odrůdatřešní, střední zrání, univerzální účel.

Mezi univerzální odrůdy rovněž patří Vyank, Kharitonovskaya a Chernaya Krupnaya.

Byl získán v Orelu na základě All ruského výzkumného ústavu pro výběr ovocných plodin hybridizací odrůdRossoshanskayaaRenaissance(má gen rezistence na kokcykózu, vytvořený křížením třešní s višněmi).

Tvůrci jsou známí chovatelé vědcůA. F. Kolesnikov a E. N. Dzhigadlo. V roce 2001 byla odrůda třešní Novella zařazena do státního registru a doporučena k pěstovánív roce 2005Střední oblast černé Země.

Pro výsadbu v této oblasti odrůdy, jako jsou Na památku Vavilova, Coeval, Tamaris a víla.

Vzhled Novely Cherry

Uvažujme samostatně vzhled stromu a ovoce.

Strom

Cherry Novella -je strom střední velikosti, vysoký asi 3 metry , s kulatou, rozprostřenou, mírně zvýšenou korunou.Kůra na kmenech a kostrových větvích je hnědá, na výhoncích je nahnědlá-hnědá.

​​

Ledvinyjsou malé (asi 4 mm), mírně vychýlené a mají vejčitý tvar.

Letákymatné, elastické, tmavě zelené.Jejich forma je obkovitá se špičatým vrcholem a ostrou základnou.Hrany listů s malými šikmými chrupavkami.

Na řapíku a na dně listu je jeden kus železa.

V květenství jsou čtyři květy.Corolla je elegantní, bílá.Stigmy tloučku a prašníků tyčinek jsou umístěny přibližně na stejné úrovni.

Bobule jsou svázány s kyticemi a loňskými výhonky.

Ovoce

Plody Novely jsou kaštanové, téměř černé. Průměr zralých bobulí je asi 2 cm a hmotnost asi 5 g.Tvar třešní je široký, kulatý, mírně matný.

Kámen je žlutý, kulatý, dokonale oddělený od vlákniny.Hmotnost kosti nepřesahuje 5% hmotnosti bobule.Délka stonku je 3,8 - 4 cm, bobule se snadno uvolní, místo oddělení zůstává trochu vlhké.

Sladké a kyselé plody. Hustota buničiny je střední, kaštanová,šťáva z bobulí je tmavě červená.Plody jsou dokonale přepraveny a nepraskají.

Fotografie
Hlavní vlastnosti odrůdy

V ruském klimatu je lepší pěstovat třešně odolné vůči mrazu, samo-úrodné a odolné vůči chorobám.Správná volba odrůdy pomáhá chránit plodinu a předcházet potížím v péči.Nevinnou Novellu už zahradníci milovali.

Odolnost proti mrazu se projevuje také u odrůd Lyubskaya, Lebedyanskaya a Velkorysý.

Zde jsou jeho výhody:

 • mrazuvzdornost v zimě
 • vysoký výtěžek
 • odolnost vůči kokosykóze a monilióze
 • ]
 • vynikající kvalita ovoce
 • relativní krátká postava
 • částečná vlastní plodnost
TIP:Chcete-li přilákat včely k opylení, 1 lžíce.lmed se rozpustí v 1 litru převařené vody a poupata a květiny se postříká roztokem.

V nepřítomnosti opylovačů je částečně soběstná odrůda třešní Novella schopna stabilně nést ovoce.Je však lepší, když v okolí rostou opylující odrůdy.

Nejvhodnějšími opylovači pro Novellu jsou Shokoladnitsa, Vladimirskaya a Griot of Ostheim.

Povídka kvete ve druhé dekádě května.Zrání ovoce nastávásoučasně v polovině července .Mladý strom začíná přinášet ovoceve čtvrtém roce.

Výnosz jednoho dospělého stromu je za příznivých povětrnostních podmínek asi 15 kg. Podle zemědělských standardů je tato odrůda játra dlouhá.

Z nedostatků je třeba zaznamenat průměrnou zimní mrazivost poupat.Zpětný chlad může zahradníka připravit o část budoucí úrody.

TIP:Pro zpoždění květu je zem kmenového kruhu pokryta další vrstvou sněhu a mulče.Půda pod korunou se roztopí déle, živiny ke kořenům přijdou později, kvetení neklesne pod bod mrazu.

Výsadba a opuštění

Zvážit pravidla pro výsadbu třešní Novella, aby se zabránilo chybám, které by mohly negovat veškerou práci.

 • Kam pěstovat? Pro výsadbu Novely je nejlepší zvolit pozemek, který je dobře zahřátý a chráněný před větrem stromy, plotem nebo budovami.

  Místa s vysokou hladinou podzemní vody jsou kontraindikována: nížiny, okraje bažin, nízké pláně.Ale pokud je podzemní voda hlubší než 2,5 metru, pak v suchých létech potřebujete zalévat.

  Tato plodina je na půdu poměrně náročná.Nejvhodnější bude plodný s dobrou propustností pro vzduch a vlhkost.Je nemožné předpokládat zahušťování třešňových výsadeb.

  Nedostatek ventilace vede ke zvýšení vlhkosti v koruně, což přispívá k šíření plísňových spór.Nejlepší by byla vzdálenost 3-4 m mezi stromy.

 • Příprava sedadlaPro podzim se jamky nejlépe připravují pro jarní výsadbu.Velikost závisí na povaze půdy: čím méně je úrodná, tím větší by měla být jáma.Na těžkých jílových jámách je průměr jámy 1 m, hloubka 0,6 m. Na hlinitých a písčitých půdách je průměr- 0,8 m, hloubka 0,5 m.
 • Možnosti smíchání půdy: ornice a kompost nebo hniloba hnoje (kořeny můžete spálit čerstvým hnojem!)Poměr 1: 1
  ornice, humusu a písku v poměru 0,5: 0,5: 1

  Ke zlepšení plodnosti lze do jámy přidat 1 kg vápence nebo křídy a smíchat je s půdou.Také minerální hnojiva (superfosfát, chlorid nebo síran draselný, dřevěný popel) lze aplikovat na dno jámy nebo hnojit, jak roste strom.

 • Přistávací technika. Sazenice s otevřeným kořenovým systémem se obvykle vysazují brzy na jaře, než se pupeny zvětší a uzavřeným, od dubna do června.

  Ve středu výsadbové jámy je vyhloubeno vybrání do velikosti kořenového systému a je zde umístěn sazenice.Kořeny by měly být volné.Vedle sazenic je umístěn vázací kolík pro vázání.

  Poté, co jsou kořeny pokryty zemí, protřepává sazenice, takže mezi kořeny jsou vyplněny všechny dutiny.Když jsou kořeny úplně zakryty, opatrně pošlapávají zemi do kruhu.

  Poté, co je třeba zeminu řádně prolévat, zlepšit kontakt kořenů s půdouKdyž vyschne vrchní vrstva, provede se uvolnění a mulčování vrstvou suché půdy.

  POZOR! Pozemní přistání je kontraindikováno!To vede k nedostatku růstu a depresivnímu vzhledu stromu.

  První rok musí být kruh v blízkosti kmene vždy udržován vlhký a pravidelně uvolňován.

  Doporučuje se zakoupit roční sazenice vysoké asi 70–80 cm, svyzrálé dřevo a rozvinutý kořenový systém.

  Má-li sazenice výšku více než jeden a půl metru a kůra má zelenou barvu, získá se s velkým množstvím dusíkatého hnojiva.I dvouleté třešně by neměly překročit výšku 110 cm.

 • První prořezávání. Ihned po výsadbě, před otevřením pupenů, musí být sazenice oříznuty, protože v prvním roce dochází ke značnému nedostatku vody a minerálů.Je obvyklé tvořit strom se stopkou 25-40 cm.

  Pokud je výsadbový materiál pancéřován, nechte centrální výhonek a 4-5 postranních větví, které jsou zkráceny o třetinu.

  Centrální výhonek je oříznut tak, aby byl o 20 cm vyšší než postranní.

  A pokud je sazenice nerozvětvené, je oříznuta 10 cm nad domnělou stopkou.Pod místem prořezávání by mělo zůstat minimálně 5 dobře vyvinutých ledvin.

 • Péče o dospělý strom. Pokud byla během výsadby přidána hnojiva do jámy, lze vynechat první 3-4 roky vrchního obvazu.Další aplikace hnojiv (každé 3 roky) zvýší výnos a zachová zdraví rostlin.

  V dubnu je kruh blízkého stonku prořezán hnilobou hnoje.Komplexní minerální hnojiva se nalije na povrch země a zapustí se do půdy.

  Počátkem jara a koncem podzimu je kmen kmene vykopáván vidličkou.Téměř všechny pupeny mladého stromu aktivně rostou, což nevyhnutelně vede k zahušťování koruny.

  Neúříznutí může vést k nižším výnosům.Proto jsou všechny silné větve rostoucí uvnitř koruny vyříznuty.Je nutné vytvořit korunu, aby nezůstalo více než 10 hlavních větví.Větve třešní lze bez strachu zkrátit.

 • UPOZORNĚNÍ! Aby se předešlo gumování, musí být chirurgický zákrok kromě řezání suchých větví a odstraňování výhonků prováděn měsíc před otokem ledvin.Přerůstání je konkurentem vlhkosti a živin, stejně jako útočištěm a potravou pro škůdce.

  Onemocnění a škůdci

  Román je rezistentní na choroby , které se lidově nazývá „třešňový mor“ -kokosykóza a moniliosa.

  Známkou moniliózy jsou neživé konce mladých výhonků a hnědých listů.
  Na listech se objevuje kokocykóza.

  Naštěstí je Novella těmito chorobami zřídka a místně postižena.Pokud jsou zjištěny nemoci , musí být postižené větve oříznuty a spáleny.

  Protože zdrojem primární infekce jsou padlé listy, je lepší je spálit pro prevenci na podzim.

  V průběhu vegetačního období mohou být rostliny pro prevenci nemocí ošetřeny 1% roztokem Bordeauxovy kapaliny nebo 0,3% chloridem měďnatým (30 g léčiva na 10 l vody).

  Zhukovskaya, Mayak, Robin a Podbelskaya jsou zvláště rezistentní vůči kokomykóze.

  Jednostranné ošklivé bobule jsou známkou toho, že třešeň byla vybrána nejúžasnějším obdivovatelem této kultury -třešeň weevil- malá chyba s dlouhou proboscis.

  Je velmiopatrný při přístupu k osobě okamžitě spadne do trávy.

  Tráví zimu v zemi a brzy na jaře je obýván stromy.Jí pupeny, pupeny, květiny, listy, vaječníky.

  Ve vaječníku jí nosák jedí díry nebo je požírá úplně.Larvy, kousající díry v kostech, se živí jádrem.

  Metody boje:

  • Je třeba sbírat mršinu každý den, pak larvy nebudou mít čas jít do země.
  • Při sklizni položte tkáň na dno nádoby, nechte ovoce přes noc a zničte larvy, které se na dně nahromadily.
  • Kosti konzumovaných třešní by měly být spáleny.
  • Aby se snížila populace škůdců, je třeba na jaře a na podzim vykopat a uvolnit kmen kmene.
  • Lidové léky na třešeň obecnou:

   • 1,5 kg rajčatových vrchů vylije kbelík vody a půl hodiny vaří.Roztok se zchladí a přidá se 40 g mýdla, roztřídí a postříká se stromy.
   • ​​
   • 350 g pelyněku na sekání a nalití kbelíku s vodou.Trvejte na tom, vařte půl hodiny, přidejte 40 g mýdla, kmene a stříkejte stromy.
   • Kromě úhynu napadnou třešně i další škůdci: třešňový moucha, střílet můra, pily, potrubí.Měly by být ošetřeny insekticidy podle pokynů.

   Základem zdravého ovocného třešňového sadu je správný výběr odrůd.

   Ti, kteří již testovali Novellu ve svých zahradách, nebyli výsledkem zklamáni.

   S náležitou péčí odrůda způsobuje minimum potíží a potěší zahradníkyvelkorysá sklizeň.