Mnoho květin neexistuje, nebo jak transplantovat dítě orchideje doma?

Orchidej je pokojová květina úžasné krásy, která si mezi pěstiteli květin získala obrovskou popularitu.Během aktivní vegetace se mohou děti objevit na stoncích, kořenech a stopkách - malé výhonky, které mají svůj vlastní kořenový systém a malé listy.

Při příznivé teplotě a vysoké vlhkosti se „spící ledvina“ probudí.Kdy, jak a jak správně oddělit a transplantovat své orchidej dítě doma, aby pokračovala v růstu?

Reprodukce postranními vrstvami

Orchidejci jsou mladé výhonky rostlin, které se pravidelně objevují na stoncích a kořenech, alečastěji na stopce.Mají vlastní miniaturní stopku, rodící se kořeny a listy.

Nápověda! S náležitou péčí se mohou děti objevit samy o sobě, ale můžete si probudit „spící ledviny“ na stopce - odstraňte ochranné vločky a pečlivě ošetřete cytokininovou pastou.

Role dětí v životě orchideje je obtížné přeceňovat, protože to je jejich pokračování.Propagace rostliny pomocí laterálního vrstvení je poměrně jednoduchá - to je nejrychlejší způsob.

Kde se objevují ledviny?

Mohou se objevit dětirůzné části rostliny:

 1. Na stopcese po zmizení rostliny objeví mladý výhonek.Stojí za povšimnutí, že se nemůže objevit jedno dítě, ale několik, zatímco mohou být umístěny kdekoli na stopce, uprostřed i na samém konci.Obvykle však existuje pouze jeden proces.

  Nespěchejte, abyste odstranili stonek květin, nevytvářejte správný teplotní režim a správnou vlhkost vzduchu, aby orchidej uvolnila výhonky, které lze později vysadit.Nejprve jsou procesy velmi malé, ale postupem času se na stranách objeví malá těsnění - začnou se tvořit kořeny.

 2. U kořenů- děti se také objevují poměrně často, v tomto případě musí při odloučení jednat s mimořádnou opatrností, protože existuje možnost poškození kořenů dospělé rostliny.
 3. Na kufru- tyto procesy se nedoporučují odstraňovat.Nemají svůj vlastní kořenový systém.Kromě toho může být během oddělení poškozen stonek rostliny, na který může jednoduše zemřít.

  Pokud se růstový bod začne zmrazovat, může se na stonku objevit dítě.Poté, co mateřská rostlina zemře, bude dítě dále růst.

Důsledky pro matku

Někteří začínající pěstitelé květin neodstraní děti z mateřské rostliny, zejména pokud se procesy vytvořily v blízkosti jejich kořenů, omylem se domnívají, žetakže rostlina bude huňatější a krásnější.Ale to je špatně, protože mateřská rostlina hodně utrácí za vývoj výhonkusílu, a pokud dítě neodstraníte včas, může jednoduše zemřít.

Proto existují dvě hlavní otázky:

 • Kdy potřebujete oddělit dítě od rostliny?
 • Jak to udělat správně?
Pozor! Dítě, které bylo úspěšně zasazeno včas, je novou nezávislou rostlinou ve sbírce.Ale květinářství má často na výběr - matečný závod nebo dítě, pokud se výhonek objevil na stonku.

Kdy zasadit proces?

Pokud má orchidej děti, vyvstává otázka, kdy by měly být vysazeny?Existuje několik základních známek připravenosti:

 • Zarostlé kořeny .

  I když tam nejsou, nemělo by se proces dotknout.Kořeny musí být zdravé, silné, nejméně 5 cm dlouhé. Je třeba si uvědomit, že čím více kořenů má dítě, tím je pravděpodobnější, že transplantace uspěje a mladá rostlina přežije.Není nutné tento proces oddělit, pokud má méně než tři kořeny.

 • Správné množství pravých listů .

  Na mladé orchideji by mělo růst nejméně 5 letáků, pouze tak bude šance na přežití po oddělení od matečné rostliny vysoká.Nezapomeňte, že dobrými listy jsou rostlinná výživa způsobená slunečním zářením a dýcháním.

 • Dítě strávilo nejméně 8 měsíců v mateřské rostlině , ale je lepší, když přesně po uplynutí jednoho roku od jeho vzhledu uplyne přesně jeden rok.

  Udělejte si čas na oddělení dítěte od matky, nechte ji získat sílu pro další růst, protože je na mateřské rostlině.Proces vytváření kořenového systémuúnavné a dlouhé.Příprava předmětů k transplantaci (nářadí, půda, hrnec).

Takže, dítě je připraveno k transplantaci, nyní je čas připravit vše potřebné pro tento fascinující proces:

 • speciální substrát z kousků kůry 1 cm dlouhý;
 • mech sphagnum;
 • malá nádoba vyrobená z plastu - o průměru 7 až 10 cm (měla by být průhledná);
 • prořezávací nůžky, nůžky nebo ostrý nůž;
 • aktivní uhlí nebo skořice.

Pro vlastní přípravu půdy je třeba smíchat borovicovou kůru malé frakce a mechu rašeliníku, můžete přidat trochu dřevěného uhlí. Substrát by měl být dobře navlhčený, ale ne mokrý .

Více informací o výběru půdy a květináče viz zde.

Jak správně oddělit útěk?

Můžete to provést v několika krocích:

 1. Sterilizovat nástroj.
 2. Opatrně odřízněte dítě z mateřské rostliny.Pokud roste na stopce, pak stojí za to udělat šikmé plátky na obou stranách výhonku, takže zbytek stopky je 1–2 cm. Pokud je dítě formováno na základně, je obtížnější ho zasadit: nakrájejte jej co nejpečlivěji, aby nedošlo k poškození kořenů,na mateřské rostlině i na dítěti.
 3. Místa řezání by měla být ošetřena skořicí nebo drceným aktivním uhlím.To se musí udělat, jinak se do rány mohou dostat patogenní bakterie a infekce.

Chcete-li konečně pochopit, jak oddělit natáčení orchidejí, podívejte se na video:

doporučení

Před výsadbou dítěte by sekce měly být sušeny na vzduchu po dobu 30 minut .Hrnec by měl být malý, můžete si vzít jednoduchý plastový kelímek a udělat v něm několik otvorů, a to jak ze dna, tak ze stran.

Podrobné pokyny a fotografie krok za krokem

S kořenovým systémem


Pokud je již dítě s kořeny, transplantujte malérostlina bude dostatečně jednoduchá.

Postup je následující :

 1. Vezměte plastovou nádobu s otvory.
 2. Na dno položte vrstvu drenáže, poté substrát smíchaný s mechem.Navlhčete směs.Předtím však stojí za to zbavit se půdy půdy růžovým roztokem manganistanu draselného nebo žíhání v peci pro dezinfekci.
 3. Opatrně dejte dítě do šálku tak, aby byl bod růstu na úrovni hran.
 4. Přidejte substrát, tento proces musí být proveden s velkou opatrností, protože kořeny mladé rostliny jsou velmi jemné.
 5. Kořeny by měly být směsí zcela pokryty.
 6. Zalévání by nemělo být po transplantaci napojeno, protože infekce se může dostat do nezhojené rány.
 7. Zakryjte rostlinu průhledným plastovým sáčkem - pro lepší zakořenění to bude mini skleník.
  Důležité! Substrát by neměl být velmi podmáčen, protože existuje riziko roztržení.Zároveň je ve skleníku nutné zajistit optimální úroveň vlhkosti pro mladé rostliny.

Bez kořenů


Existují situace, kdy dítě dobře roste avyvíjí se na mateřské rostlině, může dokonce rozkvétat a nechce žádným způsobem dávat kořeny.Co dělat v tomto případě?

Postupujte následujícím způsobem :

 1. Do plastového kelímku s otvory vložte malou drenáž a mech.
 2. Na boku šálku vytvořte dva otvory proti sobě - ​​pro podporu.
 3. Nainstalujte podporu.
 4. Umístěte dětskou zásuvku na podpěru - neměla by se dotýkat země.
 5. Nainstalujte plastovou láhev s naříznutým dnem nahoře.
 6. V tomto stavu mladá orchidej zůstane, dokud se neobjeví kořeny.

Stojí za to pozorovat rostlinu, protože v ideálním případěby měla být transplantace provedena až poté, co kořeny dorostou nejméně 5 cm .Stojí za to být trpělivý, protože tento proces je poměrně zdlouhavý a může trvat 4-6 měsíců.

Pokud roste na stopce


Pokud orchidej unikla na stopce, postup je následující :

 1. Vystřihněte dítě ze stopky sterilními zahradními nůžkami.
 2. Na spodní straně vývodu najdeme vločku, která by měla být odstraněna, protože právě to brání rozvoji kořenů.
 3. Nyní lze začít pěstovat kořeny ve vzduchu, protože není možné umístit rostlinu na substrát bez kořenů.
 4. Zařizujeme plastový kelímek s otvory pro banku.
 5. Položte odtok na dno a na něj položte mech.
 6. V horní části vytvořte dva otvory pro oporu.
 7. Umístěte dítě tak, aby viselo ve vzduchu, aniž by se dotklo mechu.
 8. Obálkastruktura s mladou orchidejí s oříznutou plastovou lahví nebo plastovým sáčkem - pro vytvoření skleníkových podmínek.Mikroklima ve skleníku by měla být blízká tropickému.

Kdy vyrobit první zalévání?

V žádném případě byste neměli zalévat vyložené dítě a nechat jej 2-3 dny .Během této doby budou rány z řezu utaženy.Zalévání by mělo být co možná umírněné.

Možné potíže

Během transplantace se mohou objevit následující problémy:

 • Infekce .

  To může vést nejen k nemoci, ale také ke smrti rostliny, takže nůžky nebo nůž musí být sterilní.

 • Rotující .

  Před výsadbou dítěte nechte dítě ležet ve vzduchu po dobu 30 minut a poté nakrájejte plátky mletou skořicí nebo dřevěným popelem.

 • Pokud je proces přerušen příliš brzy, zemře .Pokud je na orchidejích několik dětí, je přísně zakázáno vše odřezávat najednou, mateřská rostlina jednoduše zemře na přijatá zranění.
  Pozor! Oddělte první jedno dítě, druhé lze uložit, jakmile je výřez z prvního zcela utažen.

Péče o ně

Je důležité vytvořit příznivý květ pro novépodmínky a vědět, jak se starat po transplantaci natáčení:

 • zalévání mírné, ale každé dva dny a pouze teplou vodou;
 • rostliny se vzduchem zvedají několikrát denně po dobu 20-30 minut;
 • první obvaz se provádí nejdříve 21 dnů po transplantaci.

Závěr

Transplantace výhonku orchideje nebude obtížné, budou-li dodržena všechna doporučení .Nezapomeňte však, že orchidej je velmi vybíravá rostlina.Transplantace ne vždy dává pozitivní výsledek.Ale nezoufejte.