Mnozí podceňují závažnost této choroby - nedostatek vitamínu C u kuřat

Existuje mnoho důvodů, které vyvolávají choroby kuřat.Nemoci mohou nastat jak z důvodu jednoho nepříznivého faktoru, tak z různých důvodů.

Zdraví drůbeže se často z důvodu nedostatku vitamínů výrazně zhoršuje a nezkušení chovatelé drůbeže tento problém bohužel neberou vážně.

Mezitím mají vitamíny významný účinek na metabolismus a celkový stav ptáka.Nedostatek vitamínů vyvolává narušení procesů disimilace a asimilace, což může nakonec vést ke katastrofálním následkům.

Nejčastější mezi kuřaty jsou nedostatek vitaminu A, D, B1, B2, jakož i nedostatek vitamínu C, o kterém se bude diskutovat.

Co je nedostatek vitaminu C u kuřat?

Nedostatek určité skupiny vitamínů se v běžných lidech nazývá nedostatkem vitamínů.Nedostatky vitamínu C odpovídajícím způsobem ovlivňují kuřata, která ve svém těle nemají vitamín C nebo jsou extrémně vzácná.

Stojí za zmínku, že nedostatek vitaminu C se vyskytuje nejen u kuřat, ale také u jiné drůbeže, například u kachen, krůt.Tato nemoc je běžná také u papoušků a kanárků.

Domestikovaní ptáci sedí na dně klece, zřídka zpívají, a pokud zpívají, pak slabě, prakticky nelétají a nejsou naladěni nakomunikace .

Jejich hmotnost se výrazně snižuje a jejich víčka s zobákem zblednou.Všechny tyto a další příznaky jsou důvodem pro naléhavou návštěvu ornitologa.

Závažnost

Nedostatek vitaminu C je nemoc s dlouhou minulostí.Již v 17. století se o této nemoci dozvěděli námořníci, kteří se po dlouhou dobu ocitli v mořských otevřených prostorech.

Známky tohoto onemocnění byly zvláště patrné v době války u lidí, zvířat a ptáků.Hladovější čas neumožňoval přijímat stravu bohatou na vitamín C, která vedla k vyčerpání zvířat, ptáků a ke vzniku kurděje u lidí.

V současné době je na regálech dostatek potravin a krmiv, nedostatek vitaminu C však nezmizí aje často příčinou malátnosti a špatného zdraví živých organismů .

Vitamin C v počáteční fázi nepředstavuje pro kuřata vážné ohrožení, stačí se postarat o nedostatek vitamínů.Pokud však včas nezohledníte stav ptáka, vyvolá to vývoj nových nemocí a dokonce i smrt.

Chovatelé drůbeže by měli vědět, že nedostatek vitamínu C může vést ke snížené produktivitě, jakož i k nucenému porážce mladých zvířat, což povede k výrazným ekonomickým škodám.

Prevalence nedostatku vitamínu C je zvláště pozorována u mladých zvířat, u nosnic během ovipozice, u mužů během sexuální aktivity.Nemoc se šíří intenzivně v rozporu s hygienickými standardy, s přeplněnými ptáky, vlhkostí, nedostatkem osvětlení.

Patogeny

Avitaminóza C u kuřat nepatří do skupiny infekčních nemocí, takže pokud jeden z jedinců onemocní, neznamená to, že by se nemoc rozšířila na další ptáky.

Pokud však u kuřat existují případy, je třeba co nejdříve zjistit, kdo je původcem choroby, a přijmout veškerá opatření k jejímu odstranění.

​​

Primárním původcem choroby může býtkrmivo pro ptáky , které postrádá vitamín C. Chovatelé drůbeže by proto měli pečlivě sledovat kvalitu krmiva a diverzifikovat stravu kuřat.

Prodloužené krmení kuřat zrnem, krmné směsi bez travní moučky, vařené masné krmivo neobsahující kyselinu askorbovou není povoleno.

K vývoji nedostatku vitaminu C u drůbeže dochází někdy kvůlišpatné asimilaci této skupiny vitamínů .Při onemocněních gastrointestinálního traktu a jater je narušena absorpce vitaminu C a jeho absorpce.

Mezi sekundární původce choroby patří rovněž metabolické poruchy, přítomnost infekčních a jiných chorob a rozrušení nervové endokrinní regulace.Zvláště pečlivé sledování stavu ptáka se doporučuje zejména v zimě a brzy na jaře.

Průběh a příznaky

Průběh a příznaky nemoci závisí na její formě a závažnosti.V počáteční podobě, útlaku ptáka, je pozorována slabost.

Klinický obraz s latentním deficitem vitamínů skupiny C je vyjádřen jako letargie, zakrnělý růst a přírůstek hmotnosti, někdy může být pozorovánbolestivé chůze.

Kyselina askorbová hraje důležitou roli v imunobiologické obraně organismu .S nedostatkem vitamínu C kuřata často onemocní jinými chorobami, včetně infekčních.

Vzhled ptáka se v průběhu nemoci mění.Její zobák je zbledlejší, víčka také získají bělavý odstín.Peří je matné a vypadává špatně.

Zjevná fáze nedostatku vitamínu C je doprovázena výskytem rozsáhlých modřin.Pokud zvednete peří ptáka, uvidíte na kůži krevní skvrny, které se pak tvoří při ulcerativní dermatitidě.S pokročilou formou nemoci otoky nohou ptáka, postižená oblast ústní dutiny, snížená chuť k jídlu a jedinec rychle zhubne.

Malé anglické bojové slepice mají v kohoutí zápasy docela malý potenciál.Ale pokud mají nedostatek vitaminu B6, pak nelze mluvit o vítězství.Informace o tom, jak se vypořádat s touto nemocí, viz zde.

Vše o podlahové izolaci polystyrénovou pěnou je uvedeno v článku na adrese: https://selo.guru/stroitelstvo/uteplenie/kak-uteplit-pol-v-derevyannom-dome.html.

Diagnostika

Diagnóza nedostatku vitaminu C u kuřat se skládá z několika fází.Analýza obsahu ptáků, podmínky jejich krmení.Pták, který vykazuje známky nemoci, se podrobuje klinickým manipulacím - krevní test na vitamín C.

Léčení

Včasné ošetření, zejména v počátečním stádiu nemociPrognóza je vždy příznivá.Pokud nemoc neníuzdravit, pak pták nevyhnutelně zemře.Proto je důležité zahájit léčbu ihned po potvrzení diagnózy.

Pro léčbu nedostatku vitaminu C u slepic je předepsána zvláštní strava , která zahrnuje potraviny bohaté na nedostatek vitamínů v těle .Strava zahrnuje plátky zelí, mrkev, listy pampelišky, čerstvá tráva, kopřiva, vařené brambory, pomerančová dužina, rajčata.

Dobrého účinku má kyselina askorbová v prášku, která je ptákovi dána uvnitř krmiva nebo vody.Pokud je to nezbytně nutné, veterinární lékař předepíše askorbát železa v ampulích pro intravenózní podání.

Prevence

Aby se zabránilo nedostatku vitaminu C u kuřat, je nutné pečlivě sledovat jejich stravu.V létě dávejte ptákům čerstvou trávu, listy, rostliny.Jídlo by také mělo zahrnovat čerstvou zeleninu, ovoce.

Kromě toho mnoho známých výrobců vyrábí pro kuřata zvláštní komplex vitamínů a minerálních doplňků, které jsou nezbytné pro tělo ptáků, zejména v zimě.

Kromě řádného krmeníby chovatel drůbeže měl poskytovat příznivé podmínky pro chov kuřat .Tato oblast by měla být čistá a prostorná, aby nedošlo k hromadnému shlukování ptáků a umožnilo jim volný pohyb.