"Moody Beauty" Stromantha - tajemství domácí péče

Stromantha je poměrně častým hostem ve sbírkách milovníků pokojových květin.

Tato popularita je vysvětlena zvláštní dekorativností listů rostlin, které mají neobvyklou barvu, jako by byly speciálně malované.

Popis rostliny a fotografie

Stromanthaje okrasná listnatá trvalka z čeledi kořenů.Pochází z Jižní a Střední Ameriky.Stromanthamá velké protáhlé listy se smetanovými, bílými a růžovými pruhy na zeleném pozadí.List je ze spodní strany zbarven fialově fialově .

Doma roste ze 60 na 80 centimetrů.V přírodě kvetou rostlinyv létě s bílými nebo růžovými květy .Listy Stromantha mají ve večerních hodinách zvláštnost povstání a sekání, stávají se jako dlaně složené pro modlitbu.

Existuje asi 13 druhů,doma se pěstuje pouze příjemná a krevní červená . Je však poměrně obtížné udržovat zařízení v místnosti , protože vyžaduje zvláštní rovnováhu mezi teplotou a vlhkostí.Proto se cítí lépe ve skleníku nebo skleníku a doma je lepší je uchovávat ve floráriích nebo zahradách s lahvemi.

Jasně můžete vidět se stromanthaviz foto níže:

Stromantha u vás doma

Tato rostlina je schopna ozdobit interiér jakéhokoli stylu.Její listy jsou tak originální barvy, že dodávají rostlině velmi atraktivní, i když poněkud exotický vzhled.

Další zástupci čeledi hmyzu: Calathea Saffron, Calathea Rufibarba.

Domácí péče

Podívejme se podrobněji na pravidla péče o květ Stromantha.

Pravidla pěstování

Rostlina je tedy spíše rozmarná, aby se zachovala její dekorativnost a úspěšný růst, je třeba dodržovat některé rysy obsahu.

Umístění v domě

Je optimální pěstovat stromanty na východní nebo západní straně.U jižního okna bude potřebovat stínování a na severu bude potřebovat další osvětlení zářivkami nebo speciálními fytolampy.

DŮLEŽITÉ! Za zvláště oblačného počasí v zimě je lepší zvýraznit stromant, protože na něj nebude dostatek světla.

Složení půdy

Stromante potřebuje uvolněnou půdu, mírně kyselou .Kořeny rostliny by měly přijímat maximální množství vzduchu. Složení listového trávníku, rašeliny a písku (2X1X1) bude pro rostlinu ideální .Pro dezinfekci se přidá malé uhlí.Zakoupené podklady můžete použít také pro kořeny kořenové, azalky nebo palmy.

Teplota a vlhkost

Květina miluje teplo a vysokou vlhkost .

Stromant potřebuje pro úspěšný růst a pohodu tropické podmínky s teplotou vzduchu 20–30 stupňů a vlhkostí nejméně 70%.

Pokud je vzduch v bytě suchý, je nutné rostlinu postřikovat 1-2krát denně jemnou, teplou vodou.

Je vhodné dát hrnec do pánve s oblázky nebo expandovanou hlínou a nalít na ni vodu.

V noci můžete květinu zakrýt průhledným uzávěrem.V akváriu můžete pěstovat stromantha, nejjednodušší je zde vytvořit perfektní kombinaci vlhkosti a vysoké teploty vzduchu.

DŮLEŽITÉ! Při instalaci hrnce do expandovaného hliněného zásobníku se ujistěte, že se dno nedotýká vody.Od nadměrné vlhkosti, kořeny začnou hnít.

Zalévání

Rostlina potřebuje hodně vody, ale musí být filtrována nebo usazena.Kromě toho by teplota vody měla být několik stupňů nad pokojovou teplotou.

DŮLEŽITÉ! Zalévání studené vody vytváří stres pro rostlinu a začíná bolet.

Při zavlažování je důležité udržovat rovnováhu - půda by neměla vyschnout.Jeho nadměrné zvlhčení však není přípustné.Před dalším zaléváním by měla ornice mírně vyschnout.Přebytečná voda musí být vypuštěna z nádoby.

V zimě se výrazně snižuje množství vlhkosti a frekvence zavlažování.

Jak nakrmit?

Během vegetačního období se stromant oplodní jednou za dva týdny.Pro krmení je vhodná univerzální směs pro pokojové rostliny.Chová se pouze polovina doporučené dávky, protože přebytečné minerály,zejména vápník, netoleruje.V zimě není nutný vrchní obvaz.

Transplantace a prořezávání

Transplantace stromantů se provádí metodou překládky.Mladé vzorky potřebují transplantaci ročně, dospělí - jednou za dva roky.

Transplantační nádoba se odebírá s větším průměrem než předchozí.

Kořeny rostliny jsou poměrně dlouhé, takže pro jejich pohodlné umístění musíte vzít vysoký hrnec.

Nezapomeňte vyplnit dno hrnce velkou vrstvou drenážní směsi.

Během výsadby se provádí také ořezávání sušených a poškozených listů.Tvorba koruny stromantu není nutná.

Metody rozmnožování

Existují tři způsoby propagace rostliny:

 1. Rozdělení se provádí na jaře během transplantace .Keř je rozdělen na dvě, někdy tři části, a je zasazen do mírně vlhké půdy.Pak keře potřebují čas na přizpůsobení a vodu, pouze když je půda suchá.

  Na začátku zakořenění je nejlepší zakrýt každý vzorek průhledným uzávěrem, aby se vytvořily skleníkové podmínky.

 2. Řízky .Provádí se pomocí apikálních řízků.Nejlepší čas je jaro.Z mladých výhonků se odebírají sochory 10-11 cm, každý by měl mít několik listů.

  K vytvoření kořenů jsou umístěny do mini skleníku ve sklenici vody.Po pěti až šesti týdnech kořeny vyrostou na polotovarech a mohou být vysazeny v květináčích s půdou.

 3. Výsev semen .Semena Stromanthus jsou spíše rozmarná a mají špatnou klíčivost.K rozmnožování květů se semeny potřebujetemít trpělivost a mít kvalitní semeno.

  Vysévejte je do nejvolnější směsi rašelinového písku a vložte nádobí s plodinami do mini skleníku.Pouze tam můžete udržovat konstantní teplotu a vlhkost, jinak semena nebudou klíčit.

  Pokud vytvoříte správné podmínky, objeví se během 25–30 dní klíčky.Můžete je zasadit do květináčů ve věku 2-2,5 měsíce.

Jak kvetou stromanthus

Když se pěstují doma, květy na rostlině se objevují velmi zřídka.Ale pokud pro ni vytvoříte ideální podmínky, stromantha vyhodí dlouhý stopku s malými červenými nebo bílými květy.Jeho květenství připomíná velkolepou klásku.

Škůdci

Stejně jako většina pokojových rostlin je stromant ovlivněn následujícím hmyzem:

Scutellaria .Listy jsou pokryty hnědými skvrnami, jsou bledé a začnou vysychat, když škůdce nasává šťávu.

Pochva se čistí vatovým tamponem namočeným v roztoku pracího mýdla.Potom je rostlina ošetřena Actellic.

Roztoč pavouk .Když se rozmnoží, listy se pokryjí bílou vrstvou.Pokud je vzduch v bytě příliš suchý, objeví se obvykle klíště.Stromantha se promyje mýdlovým roztokem a pak se na něj působí insekticidem.

Mealybug .Když se objeví, listy se začnou zvlnit.Rostlina by měla být otřena vatou namočenou v alkoholovém roztoku a ošetřena jedem z hmyzu.Silně postižené oblasti jsou nejlépe odstraněny.

Problémy a nemoci

Pokud nedodržíte nezbytné podmínky pro držení stromants doma, bude to signalizovat následující projevy:

 • sušení listů pochází z nadměrného přímého slunečního světla, rostlina by měla být pritenit;
 • listy vyblednou , což znamená, že květina je studená a vlhká.Normalizujte zalévání a přemístěte zařízení do teplejší místnosti;
 • jsou konce listů suché- to znamená, že vzduch je suchý;
 • tmavé skvrny na listech- rostlina nemá dostatečnou vlhkost v půdě nebo jsou povoleny příliš dlouhé intervaly mezi zavlažováním;
 • růžové pruhy zbledly- světlo během kultivace není dostatečně jasné.
Zmrazování půdy může vést k rozpadu kořenového systému rostliny.

Jemná krása stromantu vyžaduje stálou pozornost.Ale pokud jí dáte čas a uspokojíte její rozmar, potěší vás krásným listím a stane se skutečnou ozdobou vašeho domova.

Užitečné video

Podívejte se na užitečné video o péči o stromant: