"Moonstone" na vašich parapetech - pachyphytum

Pachyphytumje sukulentní rostlina trvalých listů.Patří do rodiny Crassulaceae.Název pachyphytum je tvořen dvěma řeckými slovy: "třísla" - tlustá, "fitum" -list.

Rovněž se překládá jako „silnostěnný“.Tatoje odolná vůči suchu, vždyzelená, dlouhověká, kvetoucí rostlina .

domovskou zemí pachyphytuje Mexiko, jeho regiony s vyprahlým podnebím.Nachází se v jižní části Ameriky.Za vznik sukulentů v Rusku dlužíme Petrovi první.

Popis

Pachyphytum je neobvyklá rostlina .Může se skládat z růžice listů nebo může vypadat jako štětce hroznů.

Sukulenty jsou charakteristické listy.Pro svou barvu a neobvyklý tvar se některé druhy pachyphytu nazývají „měsíční kámen“ nebo „kandované mandle“.Jsou husté, masité, potažené bílou vrstvou, podobné práškovému cukru.

Listyjsou velmi blízko u sebe.V závislosti na typu mohou být obovate nebo se špičatým koncem.Barva listů je modro-bílá nebo šedozelená.Díky bílé barvě může jejich barva připomínat stříbro.

Husté stonkyumírají nebo se plazí až do délky 30 cm. Listy se nacházejí hlavně na koncích stonků.Se zvyšujícím se věkem rostliny mohou listy padat a na stoncíchz nich zůstávají malé vybrání.

Během květu se na rostlině objevuje dlouhý stopka, na které kvetou bílé, růžové, červené a světle zelené zvonkovité květy.

Listy květů jsou stejně jako listy silné, šťavnaté a mají bílou vrstvu.

Květy Pachyphytumod poloviny léta do poloviny podzimu.Během zimy rostlina pokračuje v klidu.Doma, pachyphytum není semeno.

Druhy

V současné době je známo více než10 druhů pachyphytu .Ale ne všechny z nich jsou vhodné pro domácí pěstování.

K tomu jsou vhodné druhy:

  1. Vejce vajec.
  2. Bract (bract).
  3. ​​
  4. Kompaktní.

Vejce na vejce

Květinářství tento konkrétní druh pachyphytu pěstují nejčastěji za vnitřních podmínek.

Oviparous pachyphytummá tlustý stonek dlouhý 20-30 cm. Na stonku jsou vejcovité lopatkové nebo obkovité listy o šířce asi tři a délce asi 5 cm. Tloušťka listů je asi 1viz

Stonekvejcovitého pachyphytu je v mladém věku rovný.Postupem času dorůstá až 30 cm a šíří se po povrchu.Listy pokrývají pouze jeho horní část.

Kvetenízačíná v červenci.Ze středu stonku roste dlouhý stopka, na které se postupně objevují zelenavě bílé zvonky s nádechem růžové.

Stonek květůs květinami na něm připomíná klásek, který začíná kvitnout zespodu, dokud nejsou všechny otevřeny.květiny.Kvetení pokračuje až do září.

Bract

Vbracthy pachyphytumdosahuje délka tlustého stonku velikosti až 30 cm.zploštělé.

Šířka listů je 5 cm a délka je asi 10. S věkem začnou listy klesat a pokrývají pouze horní část stonku.

Od srpna do listopadu kvetou červené zvony na stopce, která se rozrostla na 40 cm.

Kompaktní

Stonek kompaktního pachyphytunepřesahuje 10 cm. Silné listy dlouhé asi 4 cm mají špičatou špičku.Jejich zbarvení je neobvyklé - na tmavě zeleném pozadí jsou stříbrné skvrny stěží patrné.Připomíná to mramor.Listy jsou rozmístěny po celé délce stonku a tvoří růžici, u dospělých listů jsou okraje někdy červené.

V létě kvetou na zhruba 40 centimetrovém zakřiveném stopce oranžově červené květy s modrobarevnými květy.Jsou obklopeny světle modrými sepaly.

Péče

Péče o pachyphytumdoma je zcela nekomplikovaná.S tím se vyrovná i začínající pěstitel.

Rostlina je velmi otužilá.

Postřik na pachyphytum je nepřijatelný, protože může být na horkém slunci, v chladné místnosti, aniž by byl delší dobu zaléván, protože upřednostňuje nízké procento vlhkosti vzduchu.

Výsadba

Výsadba , stejně jakopřesazování pachyphytu , by se měla provádět na jaře, pokud je rostlina stále ve stavurelativní mír.Velikost hrnce musí být stanovena s ohledem na velikost rostliny.

Sukulenty rostou pomalu , několik centimetrů za rok.Ale roste s věkem.Proto je vhodné transplantaci pachyphytu každé jaro do prostornější nádoby.

Odtok by měl být umístěn na dno hrnce.Půda by měla sestávat ze směsi plechu, pustiny a hrubého písku.

Písek lze nahradit cihlovými lupínky.Je lepší nepřidávat rašelinu, protože to přidá půdě drobivost a aby rostlina rostla stabilnější, je nutné, aby byla půda relativně hustá.

Zeměby měla být neutrální, pokud jde o kyselost nebo mírně kyselá, s nízkým obsahem živin.

Výsadba pachyphytu by měla být prováděna tak pečlivě, jak je to možné, aniž by se jí dotýkalo listů.

Pokud na nich vymažete prach, list může zemřít.

Vrchní orovnávání

Vrchní orovnávánísukulentů by mělo být prováděno během období aktivního života rostlin -od jara do podzimu.

K tomu je nutné několikrát během této doby přidat pod kořenový roztok hnojiv obsahujících draslík.Množství dusíku v nich by mělo být minimální.

Zalévání

Pachyphytum je sukulentní rostlina, a proto se v jeho listových tkáních hromadí určitá zásoba vody.

Je zvyklé na vyprahlé klima, takže ho musíte trochu a zřídka zalévat: když zemina v květináči vyschne.V období jaro-léto stačí stříkat vodu na půdu každé dva týdny.S velmi horkými léty to můžete dělat každý týden.

V zimě stačí zalévat rostlinu jednou měsíčně.Pokud však teplota v místnosti nedosáhne 10 stupňů, je lepší zavlažování odmítnout.To je plné smrti rostliny.

Zaléváníby se mělo také provádět se zvláštní péčí, aniž by se na listy a stonek pachyphytu dostaly.Z přebytečné vlhkosti rostlina hnije.V žádném případě byste ji neměli hojně zalévat.

Kvetení

Kvetení pachyphytu začíná v létě.Ze středu stonku vyrůstá krátká nebo dlouhá, rovná nebo zakřivená stopka hladká.Obklopené sepaly stříbrné nebo světle zelené barvy se následně objevují zvonovité květy - malé nebo větší velikosti a různé barvy.

Sukulentníkvetou až do konce podzimu, dokud nezačne spící období.Vůně květů pachyphytu téměř není cítit.

Osvětlení

Osvětlení pro pachyphytumby mělo být jasné.Snadno snáší přímé sluneční světlo.V některých případech je povoleno zastínění rostliny.

Při nedostatečném osvětlení začnou listy rostliny ztrácet barvu, matné a nemusí dojít k kvetení.

Vlhkost

Vlhkostpro pachyphytum by měla být dostatečně nízká.

Ve vlhkém prostředí se začnou odlitky, stonek a kořen rostliny rozkládat.

Rostlina umírá.Ale ve velmi suché místnosti při vysoké teplotě tvoří květiny pro rostlinupotřebují čerstvý vzduch.

V období jaro-léto musí být hrnec v pachyphytu vyveden na balkón, lodžii nebo na osobní pozemek.Pokud to není možné, je nutné ventilovat místnost, ve které je sukulent obsažen.

Teplota vzduchu

Nejpohodlnějšíteplota pro pachyphytumje 20-25 stupňů.Sukulentní, zvyklí na pouštní žár, snadno snáší horké léto.

V zimě, během spícího období rostliny, je nutné zajistit chladnější mikroklima.

Nejvhodnější by pro něj byla teplota asi 15 stupňů.Pod 10 stupňů může pachyphytum zmrznout.Listy padají, existuje vysoká pravděpodobnost, že rostlina zemře.

Fotografie

„Moonstone“ - pachyphytum:

Propagace

Prošíření pachyphytuse používají řízky nebo výhonky listů.Oddělením stonku od hlavní rostliny se suší několik dní, dokud není řez utažen.

Poté je stonek mírně vykopán do země a poskytuje mu jakoukoli podporu.Můžete zalévat za pár dní.

Pachyphytum je obtížné zakořenit , ale pokud půdu nevysypete a nevytvoříte rostlině vysokou vlhkost, pak stopka začne kořeny.Pro úspěšnější zakořenění je možné krmení fytoharmony.

Nemoci a škůdci

Pachyphytum je rezistentní vůči houbovým chorobám , které ovlivňují jiné pokojové rostliny, ale mohou být poškozeny.hmyz, jako mealybug.

Dospělí a larvy tohoto škůdce sají hmyz.Sají šťávy z listů, pupenů a stonků sukulentů.Když se objeví na rostlině, je pokryta pavučinou bílé barvy.

Listy začnou vysychat , pupeny odpadnou.Kromě toho lepkavé sekrece těchto škůdců jsou příznivým prostředím pro vývoj sazebných hub.

Pokud se objeví známky výskytučervů , je nutné navlhčit vatový tampon v mýdlovém roztoku a otřít listy poškozené rostliny, odstranit larvy a dospělý hmyz.Pak je nutné stříkat pachyphytum.

Toto musí být provedeno třikrát v intervalu jednoho týdne.Můžete použít infuzi česneku, tabáku, infuze jiných silně vonících rostlin.Je dobré léčit rostlinu alkoholem nebo tinkturou měsíčku, který se kupuje v lékárně.

V případě vážného sukulentního poškozeníškůdcije nutné použít přípravky - intexicidy.Patří mezi ně admirál, Actellik, Fitoverm, Vertimek a další Nezapomeňte, že intexicidní léky jsou velmi toxické.Jejich použití není možné v interiéru.

Pachyphytum je velmi oblíbený mezi sukulentními chovateli a pěstiteli květin.

Každý pěstitel kaktusu pro nováčky může tuto rostlinu snadno pěstovat doma - je nenáročné se o ni starat.

Zkušení květinářství vytvářejí mini-mateřské školy ze sukulentů ve vnitřních podmínkách.Díky neobvyklému vzhledu zabírá pachyphytummají hodné místo.

Totoje stálezelená rostlina - dlouhé játry přitahují pozornost všech .Získejte pachyphytum a pěstujte svůj „měsíční kámen“ na parapetu.