Mrazivé vzory, mladá dáma, Mozart a další odrůdy streptocarpus: popis, fotografie a tipy na péči a pěstování

Streptocarpusy jsou domácí rostliny milované mnoha zahradníky z rodiny Gesnerievů.Jsou to blízcí příbuzní vnitřních uzambarových fialek (senpole), gloxinií.Streptocarpuses je asi 130 volně rostoucích odrůd a více než tisíc luxusně kvetoucích, ozdobných odrůd chovaných chovateli.Taková úžasná odrůda by nedokázala přilákat fanoušky vnitřní flóry.

)

Tři skupiny rostlin

 1. Univalentní .Takový druh má jeden velký, stále rostoucí list, který je vlastně kotyledon.Tento list dosahuje délky téměř metr!Ve druhém roce se objeví několik stopek.Taková rostlina jednou rozkvete, po které zemře.V domácích sbírkách je vzácný.
 2. Mnohonárodnostní .Jedná se o rostlinu se stonkem a listy, ze sinusů, z nichž roste několik stopek.Takové streptocarpusy jsou obvykle nízké, jsou prezentovány v ampelných formách.Stejně jako u prvního typu není pokojová rostlina příliš běžná.
 3. Rosette streptocarpuses .Jsou to oni, kdo s jistotou vedou jako obyvatelé okenních parapetů.Tyto rostliny - bez stonků, tvořízásuvky jako jejich příbuzní - senpolis.Rozkvetejte hojně a půjčte se dokonale hybridizaci.Díky tomu získali zaslouženou lásku a stále rostoucí popularitu.

Odrůdy Rosacea, které jsou pro chovatele a amatérské zahradníky nejzajímavější, lze rozdělit do skupin podle velikosti květu: relativně malé, velké a velké květy.Následuje fotografie a popis odrůd: Scarlet Flower, Caucasian Captive, WaT bird a další.

S malými a středními květinami

První skupina odrůd růžic zahrnuje rostliny s malými nebo středními květy od 5 do 7 cm.

Křišťálová krajka


Tvůrce odrůdy dal této odrůdě přesné epithet - „super-volffle“ .Jemný světle fialový odstín horních plátků.Dolní jsou příjemně nažloutlé barvy se šťavnatými fialovými pruhy.Květina je 6,5 cm. Zásuvka je kompaktní, malá, listy jsou tuhé, ne visící.

Karamel


Velmi „vynikající“ odrůda!Vlnité lístky, horní v růžové a bílé, spodní v měkké karamelu.Květy jsou malé (5-6 cm).

Piknik


Květy jsou relativně malé (6-7 cm), s modrou sítí nad okvětními lístky .Pozadí: horní - bílá, spodní - se žlutým nádechem.Tato odrůda se vyznačuje křehkostí květů.

Šarlatový květ


Malé květy (5-6 cm).Jak název napovídá, šarlat s bílým jádrem.

Havajská párty


5-6 cm - velikost květu. Přítomentropické nepokoje barev, neprojdeš! Froté květiny s vínově červenou mřížkou a šťavnatými tečkami na růžovém pozadí.

Meteorická sprcha


NMalé vlnité květiny (5-6 cm) , horní část je modrá se smetanovými skvrnami, spodní část je barva hustého smetany s modrým okrajem.

Otakárek


Akvarely přetékají růžovými a modrými odstíny na horních okvětních lístcích, pod - fialovou síťovinou na krémovém pozadí.Průměr květu je 7 cm.

Richelieu


Přesný název této odrůdy je „quilling“.Ve skutečnosti se jedná o květy o velikosti 6-7 cm, v romantických volánkách, v tmavě fialově modrých tónech a se světlým středem.

Lena


Terry kontrastní květiny od 6,5 do 7,5 cm .Horní okvětní lístky jsou bílé s fialovou sítí, spodní jsou šťavnaté maliny.

S velkými pupeny

Druhá skupina odrůd růžic zahrnuje rostliny s velkými květy od 7 do 10 cm.

Mrazivývzory


Nádherné velké květy (7-8 cm) s jasnými, šťavnatými a zároveň jemnými barvami .Na bílém pozadí vlnité lístky - tlusté šeřík.Jádrem květu je nádherná kombinace čistě bílé a fialové.Listy jsou zvlněné.

Kalahari


Kontrastní světlé květy o průměru 7,5 cm.Horní okvětní lístky jsou hustě fialové, spodní jsou světle žluté se slabou fialovou sítí.

Herman


Střední květy (7-7,5 cm), horní okvětní lístky jsou barvy šeříku, spodní okvětní lístky na krémovém pozadí jsou síťkou vínové aLila hrana.

Pink Dreams


Odrůda patří do skupiny barevných .Vlnité lístky, růžové.Spodní lístky - šťavnatým pletivem barva zralých malin na světlém pozadí.Květ je velký (9 cm).Kompaktní rozeta listů.

Fifa


Fantastické, nádherné květiny (7-8 cm), horní okvětní lístky jsou tmavě růžové, spodní květy s malinovou sítí a stejný okraj na bílémpozadí.Dlouhé kvetení.

Omut


Čarodějnický, dokonce fatálně vyhlížející květ 7,5 až 8 cm .Vlnité lístky, kosmická tmavě fialová se světlými tečkami.Oko přitahuje - neodstoupit.

Hypnóza


V barvách této odrůdy je opravdu něco psychedelického!Na hustém, téměř černém pozadí - jasně promíchaném s malinami a šeříky.Krk květu je bílý.Květ 7-8 cm.

Kuře


Okvětní plátky s rozcuchanými okraji .Květy jsou 7,5 cm v citronové barvě, s lehkým středem se světlem rozptýleným šeřík.

Černá labuť


Kouzelně kouzelná, chytlavá velká květina (8-9 cm).Vlnité sametové plátky tmavě fialové, se sklonem v černé fialové barvě.

Jahody


Velký květ 7-8 cm. Husté okvětní lístky: jahody na bílém.Úchvatný z krásy!

Kavkazská populace v zajetí


Snadná a dobře kvetoucí odrůdase silnými stopkami a velkými květy 8–9 cm.Horní okvětní lístky jsou tmavě růžové, spodní s okvětními lístkymalinová lila hrubá síť na světlém pozadí.Bílý krk pod nažloutlými pruhy.

Mladá dáma


Jemná růžová barva na horních a dolních bílých lístcích s červenou sítí.Velikost květu je 8 cm.

Vodopád


Horní okvětní lístky jsou fialové kuželky, spodní s fialovou sítí na bílém pozadí. Velikost květu 7-8 cm .

Lavina


Velmi velké (9-10 cm v průměru) sněhově bílé květy zvlnění.

WaT bird


Odrůda autorství Tatyana Valkové. Vypadá to jako květina z pohádky! Velké květy o průměru 8 cm.Lehké monofonní horní okvětní lístky krásně kontrastují s těmi spodními: šťavnatou fialovou sítí, která se mění v hustý pevný tón blíže ke krku.Okvětní lístky mají zlatý vlnitý okraj.

Draco


Opravdu se podobá drakovi!Horní okvětní lístky velké květiny (7-8 cm) jsou klidným růžovým odstínem, ale spodní jsou ve zlatých a fialových ohnivých tónech.

Dimetris


Fantasticky prošívané, vřesově zbarvené okvětní lístky , spodní s lila okem na žlutém podkladu.

S obrovskými pupeny

Rostliny s obrovskými květy nad 10 cm lze připsat třetí skupině odrůd růžic.

Mozart


Květiny o průměru 10 cm.Okvětní lístky jsou velké límce, barva svršku je fialově modrá, dolní lila hranice a žíly na pozadí barvy pečeného mléka.

Margarita


Odrůda s velkým (10 cm)květiny malované hustým tónem červeného vína .Okvětní lístky s velkými míčky.

Himaláje


Jedna z odrůd s velkým květem (10 cm).Průhledné levandulové horní lístky a fialová síť na světlém pozadí zespodu.

Sibiř


Květina dosahuje průměru 12 centimetrů! Přidejte k tomu fantastickou modro-černou barvu obřích květů ... Je téměř nemožné nečekat lapat po dechu a zamilovat se!

Kata Tjuta

​​


Rekordní odrůda: květiny od 10 do 13 centimetrů.Vlnitá, na horní - šarlatová, spodní část - zlato s šarlatovými pruhy a ohraničením.

Polární noc


Obrovské květiny (12 cm). Barva odpovídá názvu odrůdy : husté, fialově černé sametové květy s jemným středovým šeříkem.

Péče

Půda pro tyto pokojové květiny je optimální lehká, prodyšná, volná.

Pozor! Streptocarpus potřebuje vzhledem ke své kořenové soustavě poměrně prostorný, široký hrnec.

Zalévání v létě - dvakrát nebo třikrát týdně.U streptokarpů je teplota přibližně 24 ° C dobrá.Chlad a průvan jsou pro ně destruktivní, protože je příliš intenzivní teplo.V zimních měsících můžete pro ně vytvořit dobu odpočinku.Za tímto účelem je žádoucí snížit teplotu (až 14 stupňů Celsia a nižší) a zalévat až jednou týdně.

Během období květu streptokarpů je důležité hnojení minerálními hnojivy .Kromě toho by měly být včasné odstraněny vybledlé a suché květiny.listy.

V samostatném článku jsme hovořili více o správné péči o streptokarpus v .

Pěstitelské podmínky a znaky

Existuje několik možností, jak chovat streptokarpusy.

 • Semena(používají se hlavně chovateli).
 • Rozdělení rostliny .
  1. Hliněný kus silně rozlitý vodou se rozpadá na kousky, takže v každé části jsou body růstu (nové rozety).
  2. Rostliny se vysazují v nových nádobách, které vysušily sekce a posypaly je dřevěným uhlím.
  3. Po několika měsících nové rostliny získají kořenový systém a velké listy.
 • Fragmenty letáků .Jeden z nejpopulárnějších způsobů:
  1. je list rozřezán na několik částí;
  2. kousky se vysazují v půdě skládající se z rašeliny a perlitu.

  Brzy listy získají kořeny a vytvoří se nezávislé rostliny.

 • Mikroklony(šlechtitelská metoda).

Další informace o funkcích rostoucího jasného streptokarpusu najdete v tohoto článku.

Onemocnění a škůdci

Nízké náklady na streptokarpusy jsou stále předmětem řady problémů.Zde jsou některé z nich.

 • Roztoč červený spider .Je-li nalezen škůdce, ošetřete rostlinu fungicidem nebo fytodermem a na několik dní ji připevněte v plastovém sáčku.Opětovné zpracování po sedmi až deseti dnech.
  Nápověda! Pro prevenci je nejlepší léčit všechny rostliny fytodermem jednou za každýměsíc a půl.
 • Gray Rot .Při přetékání mohou kořeny a zemní část rostliny hnit.Pokud k tomu dojde, ošetřte rostlinu roztokem mýdla draselného a síranu měďnatého.Prevence - udržování optimálního zavlažovacího režimu, přidávání aktivního uhlí, rašeliny, rašeliny, perlitu do půdy.
 • Múčnatka .Aby se předešlo jeho vzhledu, je nutné pouzdro ztenčit a zabránit jeho zahuštění.Objevuje se také s nadměrnou vlhkostí půdy.Pokud se objevilo, je třeba odstranit postižené části rostliny, nahradit ornici, ošetřit streptokarpus samotný a půdu fungicidy.

Zde se můžete dozvědět o běžných nemocech a škůdcích streptokarpusů, metodách jejich léčby a také zde vidět fotografie rostlin .

Nepochybně, streptocarpus je jednou z nejzajímavějších indoor rostlin.Pokud máte rádi luxusně kvetoucí exotiku, která nevyžaduje nadpřirozené úsilí s pěstováním a udržováním, pak je to vaše rostlina.Chovatelé nadále ohromují novými odrůdami, takže doplnění sbírky se snadno stane vaším oblíbeným koníčkem.

Užitečné video

Doporučujeme, abyste si prohlédli video o streptokarpusech: