Může malofagóza ptáků vést ke smrti celého domu a jak tomu zabránit?

Nemoci drůbeže jsou poměrně obtížné určit, protože ptáci si nemohou stěžovat na špatné zdraví a bolest.

Chovatelé drůbeže by proto měli pečlivě sledovat chování svých oddělení a v případě jakýchkoli odchylek od obvyklého způsobu života, jakož i vnějších změn, okamžitě kontaktovat veterináře.

Mezi širokým seznamem chorob drůbeže patří nemoci, které je těžké minout.

Jednou z těchto chorob je malofagóza.

Co je to mallofagóza?

Mallofagóza je druh choroby vyvolané hmyzem řádu Mallophaga.

Nejčastěji je onemocnění způsobeno hmyzem, jako jsou například jedlíci vousy.Mírně protáhlé zploštělé tělo kanibalů má žlutohnědou barvu a délku až tři milimetry.

Paraziti lpí na peří ptáka a pohybují se po jeho těle pomocí štětin a drápů.

Vlákna jedí krev, částice peří a kožní šupiny.Tito paraziti jsou anatomicky uzpůsobeni pro život na těle jakýchkoli domácích i divokých ptáků.

Často se vyskytují ukuřat, kohoutů, krůt, papoušků, koroptví, kanárů, holubů .Nemoc trpí i ti nejslabšíopeřený.

Prevalence nemoci a stupeň nebezpečí

Drůbež trpí mullofagózou mnoho let.

Od dávných dob chovatelé zoufale bojují proti parazitům, aby se vyhnuli vážnému poškození domácnosti.Faktem je, že v průběhu nemoci je aktivita drůbeže úplně snížena, imunita je snížena a zvyšuje se riziko nových, ještě závažnějších chorob.

Pokud mluvíme o kuřatech, paknemocný jedinec prudce snižuje produkci vajec a mladý růst roste velmi pomalu a neztrácí na váze .Kromě všech těchto důsledků je přidána vysoká úmrtnost, která způsobí ještě větší poškození chovatele.

Peroidy a poohoedov se chovají katastroficky rychle a ve velkém počtu.To znamená, že pokud infikovaný pták není izolován, pak v blízké budoucnosti tato choroba předběhne všechny živé jedince v okolí.

Paraziti mohou přežít bez těla ptáka, kteří se schovávají v podestýlce, klecích a jiných běžných předmětech.Proto by mělo být místo nakažení jedním ptákem úplně dezinfikováno místo, kde žil, včetně hřadů, krmítek a pijáků.

Příčinná původci nemoci

Příčinnými původci nemoci jsou hmyzí paraziti bez křídel s přístrojem na hlodání úst.A zase se objevují kvůli nedodržování hygienických norem, kontaktu domácích zvířat s volně žijícími ptáky, vlhkosti, nedostatku volného prostoru a přeplněnému chovu ptáků.

Plemeno kuřatOrpington je díky svým masným vlastnostem tak rozšířený.

Zde se dozvíte více o podlahové izolaci ao tom, jak to udělat sami .

Průběh a příznaky

Průběh nemoci je doprovázen mnoha zjevnými vnějšími příznaky, které vám umožňují rychle identifikovat nemoc a okamžitě zahájit léčbu.

Hlavní příznaky mallofagózy jsou:

 • Paraziti žijící na těle drůbeže způsobují těžkou úzkost.Ptáci se začínají chovat jako obvykle, jsou letargičtí nebo příliš vzrušující, nervózní.
 • Na peří se objevují malé díry a poté jsou zvlněné, matné a jako by se sloučily.
 • Hmyz způsobující mallofagózu nesedí a neustále se plazí po kůži a peří ptáků.V důsledku toho si pták vyvine silnou svědění, škrábe se svými tlapami, snaží se vyloupit parazity z peří.
 • V průběhu nemoci pták ztrácí spánek a začne odmítat jídlo.Anorexie vede k těžkému vyčerpání.
 • Oslabený organismus drůbeže se stává nestabilním vůči různým chorobám, včetně virových.Zvláště ohrožena jsou mladá zvířata, jejichž imunita ještě není silná.
 • Pták získává zvyk odlupování kůže a sevření, což způsobuje další kožní onemocnění.
 • U postiženého jedince dochází k zánětu sliznice očí.
 • Peří ptáka začíná vypadávat.Nejprve jsou pozorovány malé plešaté skvrny na břiše, pod křídly, na zádech a na krku a v pozdním stádiu choroby se objevují významné oblasti plešatosti.
 • Pokud se nemocný pták neléčí, zemře.
 • Diagnostika

  Při zjevných klinických příznacích se provádí další diagnostika k detekci parazitů.Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

  • pták se umístí do klece, na dno se položí bílý list papíru a ráno se provede důkladná inspekce;
  • postižené oblasti ptáka jsou zahřívány lampou, v důsledku čehož se paraziti vylézají na povrch peří;
  • jednotlivec je vyšetřován pomocí zvláštního lupy;
  • se provádí mikroskopické vyšetření zasaženého peří na přítomnost samotného hmyzu nebo jejich vajec, larev.

  Léčení

  1. Při léčbě malofagózy jsou nemocní ptácizcela izolováni v samostatných buňkách .Stanoviště nemocného je pečlivě zpracováváno pomocí insekticidních přípravků.

   Dezinfikovat buňky, stelivo, tyčinky, bidla, pitné misky, krmné žlaby.Pokud má držitel drůbeže ve své domácnosti mnoho jedinců, měla by být provedena selektivní prohlídka ptáků, i když neexistují žádné příznaky choroby.

  2. Nemocný ptákje léčen speciálními drogami , které nemají toxický účinek.Před použitím insekticidů se musíte ujistit, že jsou bezpečné, protože mnoho léků je zakázáno používat na vejce a méně než měsíc předporážka.

   Postřik roztokem a přípravkem by měl probíhat ve vzdálenosti od ptáka, aby se zabránilo kontaktu s zobákem, očima.Silně postižené oblasti jsou léčeny co nejhojněji, přičemž se lék aplikuje vatovým tamponem.

  3. Nemocní ptáci mohou být koupániv heřmánkovém výluhu , práškováni sírou nebo pyrethrum v cheeseclotu, votřít do peří suchou pelyňku nebo heřmánkový prášek do lékárny.
  4. Pro venkovní použití se doporučuje připravitpopelníkovou lázeň .Taková směs se nalije do širokého podnosu a pták se do ní bude potěšit.

   Po takové koupeli bude peří chráněno další vrstvou, která zabrání opětovnému infikování a vyhladí parazity, které na těle stále žijí.

  5. Do drůbeží stravyse zavádějí kompletní krmiva , přípravky obsahující vápník a sůl a minerální doplňky.

  Délka léčby závisí na použitých metodách a léčivech.Anotace léků proti malofagóze obsahuje úplné informace o počtu nezbytných ošetření a obecném průběhu léčby.

  Preventivní a kontrolní opatření

  Za účelem profylaxe je nezbytné rozšířit místo chovu ptáků a zvětšit jejich plochu pro chůzi.

  Vana a prosetý popel smíchaný s jemným pískem by měla být instalována v prostorách a na pěší ploše.Dobrou prevencí je instalace žlabu s dřevěným popelem nebo směsí skořápky a křídy.

  Aby se zabránilo výskytu nemoci,pečlivě sledovala čistotu místa zadrženíptáci , aby se zabránilo vlhkosti, plísním.

  Potlačí jakýkoli kontakt drůbeže s volně žijícími jedinci.Poblíž tyčí, podestýlky a do buněk položte větvičky pelyňku, suché březové listy, pytle s levandulí, heřmánkem.

  Počáteční choroba malofagózy obvykle ovlivňuje chování ptáka.Pečlivá pozorování umožní včasnou detekci choroby, zcela vyléčí drůbež a vyhnou se vážným následkům.