Může orchidej způsobit alergie?Příznaky nemoci a způsoby léčby

Většina lidí miluje květiny.Vysazují je na okenních parapetech, zdobí je nádvoří a květinové záhony.Bohužel je pyl pro některé lidi silným alergenem.

V článku se budeme zabývat alergií na jednu z nejpopulárnějších květů - na orchidej.Zjistěte, zda tato exotická krása může být důvodem k obavám.

Může květina vyvolat alergickou reakci?

Mohla by být alergie na tuto krásnou květinu u dítěte nebo u dospělého?Málokdo si myslí, že může mít alergii.Je však možné říci, že je to možné.Vzhled pokojové rostliny poměrně často vede k prudkému zhoršení pohody dítěte.Důvodem je stále slabý imunitní systém.

Více o tom, zda je možné udržovat orchidej v bytě, zda je jedovatá nebo ne, a jaké výhody a poškození přináší osobě, si přečtěte zde.

Co je alergen v rostlině?

Orchideje jsou rozmarné tropické rostliny, které vyžadují pečlivou péči.Jejich majitelůmmusíte si koupit speciální půdu, která má vícesložkové složení.Alergie se mohou vyskytovat na jedné složce nebo na celém složení půdy.

Příčinou alergie mohou být pyly rostlin a hnojiva obsahující zvláštní látky.Majitelé hnojiv představují větší nebezpečí než samotná květina.

Důvody pro vývoj této reakce

Alergické reakce na orchidej se vyskytují méně často než na jiné květiny. Důvodem je to, že alergie se obvykle vyvíjejí na pyl, který vstupuje do ovzduší a poté je lidmi vdechován.V orchideji je veškerý pyl slepen do opylování, které může nést pouze hmyz, který ho opyluje.Pyl tedy ne cirkuluje ve vzduchu a nemůže vyvolat pouze alergii.

K příznakům alergií dochází pouze tehdy, když se někdo pokusil cítit květ nebo se ho několikrát dotkl, přičemž se o něj staral.V tomto případě pyl padá nejprve na ruce a teprve poté do dýchacích cest.

Je to někdy, že oslabená imunita způsobuje alergii na květ?Ano, je.

Příznaky malátnosti a kdy k nim dochází?

Alergické příznaky jsou často zaměňovány s nachlazením. Nejběžnější příznaky alergické reakce jsou:

 • nazální kongesce;
 • bolest v krku;
 • suchý kašel;
 • zarudnutí očí;
 • trhání;
 • podrážděnost;
 • únava;
 • otok rtů.
Důležité! Je-li pylorchideje jsou vdechovány alergikem, alergen může způsobit těžké otoky hrtanu a může být fatální kvůli udušení.V tomto případě je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Pokud se příznaky objeví pouze během květu, lze předpokládat, že příčinou je pyl. Když se alergie obává po péči o rostlinu, příčinou mohou být chemikálie. V případě, že alergie přetrvává dlouhou dobu a nezávisí na kvetení orchideje a postupech péče o ni, půda působí jako dráždivá látka (dozvíte se, jak se o orchidej starat pojeho květy a co dělat, aby znovu kvete, můžete zde ).

Někdy se stává, že po výměně půdy příznaky nezmizí.Chcete-li zjistit, zda je květina alergenem, musíte ji na chvíli odstranit z místnosti a sledovat svou pohodu.Příčinou je často roztoč domácího prachu.V takovém případě vám pomůže pravidelné mokré čištění a větrání.

Léky

Nejprve, pokud dojde k alergii, je třeba vyloučit dráždivou látku.Květina by měla být odstraněna z místnosti.

Léčení léčiv zahrnuje použití následujících činidel:

 • antihistaminová skupina;
 • vazokonstrikční nosní kapky;
 • krémy a masti, které snižují zarudnutí a svědění na kůži;
 • oční kapky.

Všechna léčiva se používají v určitých dávkách po konzultaci s lékařem.

Zacházení s lidovými prostředky

Pro zmírnění příznaků alergie můžete jemně opláchnout nosohltanu slabým solným roztokem.Lidový lék na léčbu alergií je odvar heřmánku.K přípravě je třeba nalít jednu polévkovou lžíci heřmánkových květů se sklenicí vroucí vody a trvat na třicet minut.Je nutné vzít lék na polévkovou lžíci čtyřikrát denně.

Působí všechny druhy rostlin na člověka stejně?

Všechny druhy orchidejí mohou u lidí vyvolat alergie.

Jak bylo uvedeno výše, ve většině případů alergen není rostlinou samotnou, ale půdou a hnojivy pro ni.

Prevence

Pokud dodržujete pravidla, můžete minimalizovat výskyt alergií:

 1. nedoporučuje se umisťovat hrnce s orchidejí na místo, kde se daná osoba nejčastěji nachází;
 2. je nutné pravidelně ventilovat a provádět mokré čištění pouzdra;
 3. nemůžete opustit rostlinu v místnostech malých dětí;
 4. chemikálie by měly být zlikvidovány, zejména ty, které je třeba stříkat;
 5. pokud je to možné, je lepší si sami vyrobit hnojiva: odvar z cibulových slupek a brambor, nálev skořápky.
Pokud stále chcete pěstovat orchidej doma, doporučujeme si prohlédnout naše články o , jak vybrat květinu v obchodě, což je rostlinný pas a zda je rozdáno při nákupu, jakož i o nuancích opouštějících a šlechtění této exotické rostliny.

Závěr

Pokud všechny tyto tipy nepomohly odstranit příznaky alergií, neměli byste se okamžitě zbavit orchideje.U květu si můžete vybrat pokoj, kde je osoba nejméně.Můžete tak omezit projev alergií a zároveň si užít krásnou květinu.