Nabídka krása - perský brambořík.Domácí péče a pěstování

Perský cyklamen se nejčastěji pěstuje jako pokojová a skleníková rostlina.Jeho dekorativní listy, světlé květiny dlouho přitahují zahradníky, kteří se nezastaví obtížemi, které se vyskytnou při péči o něj.

Nepochybnou výhodou perského cyklamenu je to, že v zimě kvete, když není mnoho kvetoucích rostlin.Častěji se používá jednou, podobně jako kytice, protože perský cyklamen patří k efemeroidním rostlinám.Jeho životní cyklus je rozdělen do dvou různých období: odpočinek, který trvá až 9 měsíců, a růst a květ, pokračování po zbytek roku.

Vznik rostliny a její vzhled pomocí fotografie

perský cyklamen, známý pěstitelům květin jako alpská fialová, dryak- trvalka hlízová kořenová rostlina z rodu Cyclamen z rodiny Marsinov (podle některých botanickýchKim klasifikace - Primulaceae).

Níže uvidíte fotografii perského cyklamenu:

Původ

Vlastí rostliny se nazývá východní Středomoří, ale oblast její distribuce je mnohem širší a zahrnuje - severovýchodní Afriku, Střední východ,Španělsko, Ukrajina.

Na území Ruska se na pobřeží Kaspického a Černého moře, na Krymu a na území Krasnodarské oblasti vyskytují divoké druhy perského cyklamenu.

Historické pozadí

Prvními pěstiteli perských cyklamenů v jejich domovech a zahradách byli Římané, kterým za distribuci dlužil jako pokojová rostlina v Evropě.Od té doby bylo chováno mnoho jeho odrůd a hybridů, nejrůznějších tvarů a velikostí, které se úspěšně používají v kancelářských interiérech, zimních zahradách a bytech.

Je třeba postupovat opatrně při přesazování a péči o bramboříky - hlízy, květy a stopky jsou jedovaté. Hlízy by měly být skladovány mimo dosah dětí a domácích zvířat .

Botanický popis

Perský cyklamen dosahuje výšky 30 cm, ačkoli jsou známy miniaturní (až 15 cm) a středně velké (až 20 cm) odrůdy a hybridy.

Hlízy jsou zaobleny zploštělé (průměr 4 až 15 cm) s jediným bodem růstu.Bazální listy ve tvaru srdce, shromážděné v rozetě až do průměru 14 cm, s kožovitým povrchem, jsou připojeny k masité stonce podlouhlými načervenalými, hnědozelenými řapíky.Stříbrné pruhy, které tvoří vynikající vzor, ​​dodávají tmavě nebo jasně zeleným listům zvláštní dekorativní efekt.

Bisexuální květy jsou radiální, s pěti špičatými, v některých odrůdách lemovanými, velkými (do 5 cm) okvětními lístky, kvetoucími na dlouhých (15-20 cm) stopkách.Dolní okvětní lístek se ohýbá zpět a dává květině podobnostmotýl.Barva je různorodá - všechny odstíny bílé, růžové, fialové, červené, vínové, fialové, fialové, fialové. Během období květu může na jedné rostlině kvetnout až 100 květů .

Kvetení probíhá v období podzim-zima a v závislosti na rozmanitosti a podmínkách zajištění trvá od 10 dnů do několika měsíců.Perský cyklamen označuje rostliny jako efemeroidy, klesající listoví a hibernace po rozkvětu.

Při správné péči může rostlina žít doma po dobu 20–25 let.

Podmínky zadržení

Úspěšné pěstování perského cyklamenu závisí na dodržování pravidel zadržování.Nejprve musíte správně vybrat květinu v obchodě.

 • Nákup .Je lepší koupit bramboříky v období pučení.Čím více květů bez květů na rostlině, tím lepší.

  Zdravá květina má nasycené zelené listy, bez poškození, s dobrým trogorem.Stopky jsou silné, protáhlé.

  Hlízy by měly vyčnívat do poloviny země.Ve středu květu by neměl být šedý povlak, což znamená porážku šedou hnilobou.

 • Umístění a osvětlení .Nejlepší ze všeho je, perský cyklamen se cítí v chladných místnostech na okenních parapetech orientovaných na východ nebo západ.Světlo je výhodné světlé, ale rozptýlené.Přímé sluneční světlo může na listech způsobit popáleniny.S nedostatkem světla začnou listy žloutnout a zmizet.
 • Teplota .Pro nepřetržitě kvetoucí potřebu bramboříkuv pohodě.Denní teplota do +12-16 ° C, noční +10 ° CKdyž teplota stoupne nad + 20 ° C, rostlina se začne připravovat na spící období - zbavuje se barvy, listy začnou žloutnout a spadnout.

  Je třeba mít na paměti, že cyklamen netoleruje náhlé změny teploty a průvanů.Během klidu se rostlina udržuje v místnosti s konstantní teplotou +12-25 ° C.

 • Vlhkost a kvalita vzduchu .Perský cyklamen vyžaduje vysokou nebo střední úroveň vlhkosti.Pro udržení optimálního ukazatele je vzduch v okolí rostliny pravidelně stříkán, snaží se dostat na květiny, položí hrnec do pánve naplněné mokrými oblázky (expandovaná hlína).
  Cyclamen netoleruje plynný vzduch, tabákový kouř.Potřebuje stálý přístup na čerstvý vzduch, takže místnost je často větraná bez vytvoření průvanu a květináče jsou umístěny v poměrně velké vzdálenosti od sebe.

  Pro zlepšení fotosyntézy se prach z listů odstraní měkkým kartáčem.

 • Půda .Jako půdní směsi jsou vhodné hotové směsi pro cibulovité rostliny, směs úrodné zahradní půdy s říčním pískem, směs listové půdy (3 díly) a 1 díl humusu, písku a rašeliny.
 • Zalévání .V období „bdělosti“ - jednotné, umírněné, pravidelné (každý druhý den).Půda by neměla být předsušená nebo podmáčená.

  Nejlepší je vložit květináči na 15 až 20 minut do pánve naplněné usazenou vodou při pokojové teplotě nebo opatrnězalévejte půdu na okraji hrnce, zabraňte vniknutí vody do hlíz a výstupu listů.

  Během dormance se zalévání zredukuje na jednou týdně nebo se zastaví úplně.Se začátkem růstu nových listů se frekvence zalévání postupně zvyšuje.

 • Krmení .Cyclamen reaguje na hnojení, aplikují se hnojiva:
  1. 20 dní po výsadbě (transplantaci);
  2. v období růstu nových listů, s pravidelností jednou za 10-14 dnů;
  3. Během pučení a kvetení se komplexní hnojiva s vysokým obsahem fosforu používají jednou za dva týdny.

Domácí péče

Jak pečovat doma?Při péči o něj je třeba vzít v úvahu specifika jeho životního cyklu - přítomnost fáze aktivního růstu (kvetení) a spící období.

Během nečinné fáze

Po aktivní fázi růstu jsou z rostliny opatrně odstraněny vadné květy .Nestojí za to ořezávat je, může to poškodit rostlinu.Květiny jsou na základně opatrně zkroucené ostrým pohybem.Listy se nezlomí, aby nedošlo k poškození hlízy, spadnou samy.Zalévání se postupně snižuje na minimum.

Poté, co jeden hlíza zůstane v květináči, můžete:

 1. Vezměte hrnec s bramboříkem na zahradu nebo na balkon, položte jej na tmavé místo, občas zalévejte, abyste zabránili vyschnutí hliněné kómy..V srpnu až září je rostlina vrácena na původní místo a zvyšuje se počet zavlažování.
 2. Vykopejte hlízu, zabalte ji do silného papíru a vložte ji do zeleninové krabičkylednice do pádu.Na konci léta se „konzervovaná“ hlíza vyjme a vysadí.
 3. Zalévání se postupně snižuje až do úplného zastavení.Po spadnutí posledního listu se položí hrnec se zbývající hlízou na bok.V červenci až srpnu je rostlina přesazena, zalévání je obnoveno.
S náležitou péčí kvetou znovu po 2-3 měsících.

Transplantace

Na začátku růstu nových listů je vhodné rostlinu transplantovat. Transplantační algoritmus je jednoduchý :

 1. Vyberte široký hrnec, který je v průměru o 2–3 cm větší než ten předchozí. Pokud je rostlina příliš velká, méně pupenů je svázáno, kvetení je méně svěží a delší.
 2. Do nádoby se nalije drenážní vrstva a připravená směs půdy.
 3. Oddenek je pečlivě vykopán, Země je otřepána a část hlízy je ponechána.2/3 hlízy je pohřbena v zemi.
 4. Po transplantaci, před zahájením kvetení, se na kvetoucí rostliny aplikují dvakrát měsíčně složitá minerální hnojiva.

Časté nemoci a škůdci

Perzský brambořík trpí šedou hnilobou a vadou fusária .Z fusária se rostlina zalévá 0,1% roztokem Fundazole a Topsin-M se postříká listovím.Při detekci příznaků šedé hniloby se používají systémové fungicidy.

Při napadení hmyzími škůdci (roztoči červeného, ​​paviňáci roztoči, mšice, třásně, sloni brouci, svrab) se používají akaricidy a insekticidy (Fitoferm, Actellik, Aktara).

Reprodukce

Perský brambořík doma se šíří semenem a vegetativně dělením hlíz.Obě metody však neposkytují zaručené výsledky.

Nejmodernější cyklameny jsou hybridy .Při pěstování ze semen dochází ke ztrátě odrůdových znaků, rostlina se zmenšuje, snižuje se aktivita a doba kvetení.

Kromě toho je metoda osiva pracná.Na začátku je rostlina uměle opylována, potom se semena sbírají, kalibrují, zpracovávají a vysévají pro sazenice.Sazenice jsou zase potápěny, krmeny, kaleny a teprve poté vysazeny.Rostlina získaná ze semen rozkvétá nejdříve rok, nebo dokonce dva.

Tuberská divize také nepřináší pozitivní výsledky.Hlíza je často ovlivněna šedou hnilobou a rostlina umírá.Nejjednodušší způsob nákupu semen, hlíz nebo nového závodu z obchodu.

Podobné květiny

Perský cyklamen je podobný ostatním zástupcům svého druhu (africký, půvabný, baleárský, kyperský, řecký, colchis, libanonský, břečťan, úžasný, turecký, somálský))Nejčastěji je však zaměňována s bramboříkem fialovým (evropským).Nejjednodušší je rozlišit mezi těmito dvěma druhy listy - u evropských druhů má spodní strana listu listy načervenalé barvy. Evropský brambořík neodpadá z listí a nespadá do klidového stavu .

Velmi podobné perskému cyklamenu, dalšímu zástupci rodu Primrose - dodecateon.Má velmi krásné, shromážděné v květenství.malé květy s ohnutými lístky na vysokých stopkách.Dodecateon, na rozdíl od perských bramboříků, v létě kvete.

Některé druhy orchidejí mají určité podobnosti s květy bramboříku.Obzvláště - phalaenopsis.

Jako perský cyklamen, v zimě kvetou hyacinty a Uzumbarovy fialky. Květy některých hyacintů a Uzumbarova fialová jsou podobné květům bramboříku .

Mnoho pěstitelů květin považuje Cyclamen za perskou náladovou rostlinu.Péče o něj však není tak obtížná.Milovníci zasadí celé zahrady těchto rostlin na jejich parapety, příjemné pro oko během dlouhé zimy.

Zkušení a začínající zahradníci ocení cyklamen pro svou rozmanitost barev, příjemnou vůni a různé způsoby propagace.Směs z různých druhů těchto rostlin vypadá velmi krásně a originálně.V tomto případě se používají hlavně miniaturní odrůdy.Dozvíte se o populárních odrůdách, o tom, kde a jak je pěstovat, na stránkách našeho webu.

Užitečné video

Nabízíme vám sledovat video o tom, jak se starat o perský cyklámen doma: