Nebojte se větrů a mrazů jabloně odrůdy Lucerna

V naší zemi se každý region vyznačuje svým počasím a podnebím jako celkem.Ve více jižních regionech nebude nástup práce vyšší.

Je obtížnější zvolit region s dlouhými a chladnými zimami.Domácí chovatelé však chovali také odrůdy odolné vůči zimě, které se nebojí větru a mrazu.Jedním z nich je svítilna.

Co je to za druh?

Baterka patří k podzimní odrůdě jablek.Zrání a konzumace ovoce probíhá v první polovině září.

Jak udržet plodinu?

Podzimní jablka mohou při správném skladování ležet asi 2-2,5 měsíce.

 1. Důležitou fází je řádná sklizeň.Zkuste ji opatrně odstranit. Uchopte plod celou dlaní a odbočte z větve .Neodstraňujte stonek.
 2. K uskladnění připravte jednoduché dřevěné bedny .Povrch nádoby musí být suchý a čistý.
 3. Podívejte se zblízka na jablka.Pouze celé a zdravé jsou vhodné pro skladování, bez prohlubní, škrábanců, červů, hniloby.
 4. Je lepší stohovat jablka do jedné vrstvynež na sebe.
 5. Úroda se nejlépe skladuje na chladném místě(přístřešek, sklep) steplota od 0 do 8 stupňů.

Znečištění

K tomu, aby jabloň přinesla ovoce, vyžaduje opylení.

Nejlepší opylovači pro svítilnu: Lada, Svetloye, Krasnoyarsk sweet, Zhivinka, Alyonushka.

Popis odrůdy Svítilna

Není těžké rozlišit podle charakteristických znaků a znaků, které budeme brát v úvahu.

 1. Jabloně středního růstu s úzkým pyramidálním středně hustým korunem a rozvětvenými větvemi.
 2. Kůra je docela hladká, olivově hnědá.
 3. Střílí na pubertální, nahnědle-hnědou, rovnou.
 4. Ledviny jsou pevně lisované, kónické, vlněné.
 5. Listy jsou středně velké, vejčité, vrásčité, krátce špičaté, lesklé.Řapíky jsou tenké, podlouhlé.
 6. Květy nejsou velké, ve tvaru hvězdy, světle bílé, velmi voňavé.

Ovoce:

 1. Jablka nejsou velká, oválná, jednorozměrná.
 2. V září je barva ovoce fialová-malinová.Při ležení se stává sytějším.
 3. Stopka je podlouhlá, rovná.Nálevka je šedá, malá.
 4. Dužina je sladká a kyselá, šťavnatá, obsahuje velké procento cukrů (až 14–15% v jednom ovoci), je bohatá na kyselinu askorbovou (až 24–25 mg na 100 gramů).
 5. Nejčastěji se ovoce používá k čerstvé spotřebě a je také vhodné pro přípravu domácích koláčů, dušeného ovoce, džemu, džemu.Prodej a výroba jsou méně běžné.

Historie výběru

Odrůda se objevila díky práci domácích chovatelů:Tikhonova N.N.a Tolmacheva A.S.

Bylo získáno v 60. letech v experimentální stanici pro pěstování ovoce v Krasnojarsku křížením odrůdy ranetka 6774 (Omsky sazenice 17) s šafránem Pepin.

Region přirozeného růstu

Odrůda byla zapsána do státního rejstříkuv Irkutsku, Tomsku, Čitě, Tyumen, Novosibirsku, Kemerověa takéna celém územína území Krasnojarska, republikách Tuva, Khakassia, Buryatia .Jabloň je dobře přizpůsobena v lesostepních oblastech.Není to špatná sklizeň a když je pěstována ve středním regionu.

Výnos

První plodinu lze očekávat 3–4 roky po výsadbě.Mladý jabloň produkuje méně ovoce než strom dospělý.

Počet plodů sklizených ze stromu se může každý rok lišit.Průměrně je tento ukazatel od 15 do 17 kg na mladý strom.

Výsadba a péče

Důležitou roli pro dobrý růst a vývoj jabloní hraje výběr místa a času výsadby ataké provádění správné péče o mladý strom.Zejménaje důležité řídit se doporučeními v prvních letech jabloně .

 1. Nejlepší čas na výsadbu jabloně je konec dubna nebo začátek května .Do té doby se měl sníh úplně roztát.Věnujte pozornost skutečnosti, že ornice není zamrzlá, jinak budete muset s přistáním chvíli počkat.
 2. Stromroste dobře na otevřené slunné ploše .Za podmínek nedostatku světla může kvalita a množství plodiny klesnout.
 3. Půda by měla býtvysoká nebo střední plodnost, sypká a lehká .Jílová těžká půda musí být smíchána s pískem.Před výsadbou nezapomeňte přidat organické hnojivo (rašelina nebo popel).
 4. Chcete-li zasadit, musíte vykopat hlubokou díru (přibližně 50 x 50 cm).Horní vrstva Země je kladena v jednom směru a spodní v druhém.Na dně jámy vytvořte hliněný kopec, vytvořte hnojivo.Sazenice jsou umístěny vertikálně ve středu, kořeny jsou narovnány.

  Přistání bude výhodnější pro dva .Nejprve se spodní vrstva země nalije do jámy a poté horní.Věnujte pozornost kořenovému krku.Musí zůstat nad horní úrovní Země.

 5. Pokud plánujete pěstovat několik jabloní najednou, vzdálenost mezi sazenicemi by měla být alespoň 4 metry, protože kořenový systém je rozlehlý a rozsáhlý.

Péče:

 1. Zalévánívyžaduje pravidelně a mírně jabloň.Pokud je strom mladý, měla by se věnovat větší pozornost zalévání.

  Aby se voda mohla lépe dostat ke kořenům, můžete označit okraj kolem kmene velikosti průměru jámy připravené k výsadbě, tj. Přibližně 50 x 50 cm.U jabloně vytvořte zvláštní drážky, aby voda nestagnovala..

 2. Pravidelně udržujte povrch země.Musí být plevelováno častěji, plevele odstraněny a uvolněny.Uvolnění půdy v suchém létě je důležité pro dýchání a lepší vlhkost půdy.Za deštivého počasí se zamezí stagnaci vlhkosti.
 3. Prořezávejte jabloň každý rok.První prořezávání lze provéstihned po výsadbě mladého stromu v zemi (asi třetina kmene).

  Poté by se mělo provádět každé jaro, dokud se neobjeví první pupeny.Prořezávání pomůže vytvořit správnou korunu a bude také sloužit jako preventivní opatření proti chorobám a škůdcům.

 4. Každé jaro hnojte strom dusíkatými, potašovými hnojivy.První obvaz lze provést během přistání a další provést příští rok.

  Pokud není půda bohatá na minerály, můžete na začátku podzimu pečlivě vykopat zemi vedle jabloně a provést hnojivo.

 5. Odrůda Lucerna má vynikající zimní odolnost .Toleruje chladné zimy ještě lépe než suchá léta.V šedesátých letech během silných mrazů, kdy teplota vzduchu klesla pod -25 -30 stupňů, nebyl zaznamenán ani jeden případ smrti jabloní.
  Mulčení půdy pod mladými stromy před začátkem chladného počasí však bude prospěšné.

Nemoci a škůdci

Pamatujte, žeprevence chorob je mnohem snazší a příjemnější než léčba .

Nezapomeňte se o strom řádně starat, oplodnit, vykrojit na jaře a dodržovat řádné zalévání.

 1. Mezi běžnými nebezpečnými škůdci lze rozlišovat:štětinatka zelená, mšice zelená, hloh, leták, klíšťata, červenec, můra .Pro boj s tímto hmyzem je účinné postřik insekticidy (kalbofos, chlorofos).

  Není to špatnéověřená lidová pomocléky: odvar z jejich rajčatových vrcholků nebo infuze hořkého pelyněku .Strom můžete také zpracovat pro účely prevence, zejména pokud jsou postižené jabloně ve vaší nebo sousední oblasti.

 2. Není neobvyklé, že jabloně infikují plísňové choroby, zejména při nesprávné péči. Strupovitost lze regulovat ošetřením přípravkem Topaz .Dobré postřikování plísní pomocí roztoku síranu měďnatého.
 3. Mezi škůdci jsou nebezpeční nejen hmyz, ale také hlodavci, kteří v zimě rádi jedí kůru.Pro prevenci mohou být mladé stromy běleny křídovým roztokem a starší jabloně mohou být ošetřeny vápennou maltou.

Lucerna je dlouhodobě jednou z nejpopulárnějších odrůd a pěstuje se na mnoha domácích pozemcích.

Je upřednostňován pro svou jednoduchou péči, dobrý vkus a hojnou úrodu.

Jabloň se vyznačuje vynikající zimní odolností.

Onase nebojí dlouhých zim, větru a mrazu , takže ji lze pěstovat v mnoha regionech naší země.