Nebojte se vysoké vlhkosti a nízkých teplot, odrůdy jabloní Altynay

Jablka Altynai jsou vynikajícím řešením pro pěstování v regionech s relativněchladným podnebím .

Chutné plody těchto nenáročných jabloní vás nejen potěší ve výšce sezóny, ale budouuloženy celou zimu .

)

Co je to za druh?

Altynay -zimní odrůdacharakterizovaná dobrou zimní odolností.Jabloně vydrží poměrně nízké teploty atolerují zimyv regionech s výrazně kontinentálním typem klimatu.V zimě (zejména v chladných oblastech) vyžadují ochranu kořenů.

Doporučeno k výsadbě a pěstování v oblasti západního Sibiře a v Uralu.Ve skutečnosti na těchto místech byla poprvé vyšlechtěna odrůda Altynai.Jabloně jsou přizpůsobeny vysoké vlhkosti půdy a nízkým teplotám vzduchu.

Zimní odrůdy zahrnují také Antey, Grushovka zima, Sněženka, Cliff a Stroyevsky ].

Vzhled

Vnější vlastnosti jabloně a jejího ovoce se posuzují samostatně.

Jabloně jsou tvořeny jednobarevným stromem.Střední růst však za nepříznivých podmínekneroste nad 2 metry .

Koruna je elegantní, kulatá, jen zřídka je třeba ji tvořit uměle.Kůrasvětle šedá s tmavými skvrnami a pruhy.

Jablka jsou obvyklepříliš velká .Průměrná hmotnost plodů Altynaya obvykle kolísá kolem70–80 gramů .

Jablka samotná jsou kulatá, mírně zploštělá nad a pod.Kůže je velmi tenká,maso je bílése zelenými žilami, zrnitost je v pořádku.Jablka jsounarůžověle červené barvy .Barva ovoce je souvislá s řídkými pruhy.

Jablka Altynay mají vynikající chuťové vlastnosti:sladká a kyselá chuť a šťavnatost , typické pro zimní odrůdy jablek, umožňují z nich vyrábět džemy, džemy a jiné dobroty.

Veteran, Pepinchikova dcera, Amber, Orlovim a Medunitsa

59].

Historie výběru

V roce 1965 byl na LIISAVENK NIISS proveden experiment, který překonal v té době populární odrůdy sibiřských jablek:Altai velveta Phoenix Altai .Experiment se ukázal jako úspěšný: chovatelé získalijabloní odolných proti chladu s plody zrajícími pozdní zrání vynikající chuti .Oficiálně však byla tato odrůda zapsána do rejstříku až v roce 1999, a proto není mezi zahradníky v Rusku příliš oblíbená.

Region přirozeného růstu

Z názvu je zřejmé, že „nativní Penates“ odrůdy Altinay jsouúzemí Altai .

Západní Sibiřské otevřené prostory s těžkými bažinatými půdami a klimatickou charakteristikou těchto oblastí jsou nejlepšími podmínkami pro jabloně této odrůdy.

Altinayvhodné pro pěstování v regionech středního Ruska aseverních oblastechzemě.

Někteří zahradníci úspěšně sklízejí z těchto jabloní na území Primorského. Jižní regiony- nejvícenepříznivé místopro tuto odrůdu.

Je nutné pěstovat Altynay na jihu na otevřeném místě, poskytující stín pouze ze slunné strany.

Je rovněž nezbytné, aby byl stromvětrem dobře foukán .

Mezi altajskými odrůdami, jako jsou Gorno-Altai, Altai Rumyan, Altai Bagryanaya, jsou obecně známy.

Výnosy

Jabloně začnou rodit ovoce v 5. roce po vyklíčení semen.Sběr Apple začínáve druhé polovině září .

Průměrný výnos jabloní30 kg na dospělý strom ) se považuje za pravidelný.Sběr ovoce jednou ročně.

Jablkase při řádném sklizni, úhledné přepravě a naskládaných skladují po dobu přibližně 3 měsíců .Obzvláště šetrní zahradníci si budou moci užít ovoce Altynaya i v březnu!

Dobrá produktivita se může pochlubit tyto odrůdy jablek: Bratchud, Koberec, Sláva vítězům, Shtrifel a Scarlet brzy.

Výsadba a péče

K tomu, aby jabloň Altynay dobře plodila ovoce, je třeba vzít v úvahu řadu faktorů, jako je správná volba místa, času, půdy a samozřejmě včasná péče..

Před výsadbou sazenic musí být předem připravena jáma.

Pokud žijete v oblasti steplým podnebím, vyberteotevřený prostor a maximálněuzavřeno , pokud jabloň rostev chladné oblasti .

Vykopala se díra, která odstranila horní úrodnou vrstvu půdy v jednom směru a zbytek ve druhém.Průměr jámy je od metru, hloubka je přibližně60 - 80 centimetrů(věnujte pozornost délce kořenů).

Kořeny by měly být pokryty pouze úrodnou půdou shromážděnou poblíž s ostrou lopatou.

Před výsadbou sazenic do jámy by měla být půda hojně prolita mírně teplou vodou.Ve spodní části jámy vytvořte malý hlíza starých listů, humusu, dobré půdy a minerálních hnojiv.Kořeny rozetřete na pahýl a zakryjte je zemí.Ujistěte se, žeje kořenový krk nad zemí .

U jabloní tohoto typu není nutné krustu odstraňovat a uvolňovat, plevelovat kořenovou část půdy.

Někteří zahradníci dokonce pěstují zvláštní rostliny (např. Jahodové zahradní jahody) kolem jabloně, aby byla půda uzavřená.To chrání kořeny před teplotními extrémy.

Zaléváníje vyžadováno pouzev první polovině období bez sněhu .Zastavte ji po zasazení ovoce a produkujte ji pouze ve zvláště suchém období.Pro jabloně obvykle postačí přirozené zvlhčení .

Pokud se váš region vyznačuje chladnými zimami s prudkými skoky teploty, pro zimupokryjte oblast poblíž kořenů starými přikrývkami a suchým listíma vymývejte kmen a mladévětve a zabalte jej silným toaletním papírem.

Na jaře je nutné stříkat celou korunu slabý roztok močoviny (0,05%) .

Můžete si prohlédnout video s tipy na pěstování jablek a péči o jabloň z Oktyabrina Ganichkina.

Nemoci a škůdci

https://selo.guru/ptitsa/bolezni-p/gribkovye/parsha.html - nejčastější onemocnění jabloní a jiných ovocných stromů.Malé výrůstky na plodech hnědé nebo světle zelené barvy znetvořují jablka.Příčinou onemocnění je speciální houba.

Altynay je vysoce odolný vůči chrastavitosti, a proto si získává popularitu mezi zahradníky ve středním Rusku.

V této barvě medu však existuje moucha -náchylnost k monilióze .Toto jeovocná hniloba , která se vyvíjí v důsledkuinfekce houbou .

Pokud je jabloň nakažena moniliózou, 60% plodů bude zkaženo, a pokud zbytek neshromažďujete včas, pak ještě více.Jablka z infikovaného stromu jsou špatně uložena,rychle hnijí .

Pro účinnou kontrolu je nutnéodříznout zasažené větveatak, aby byly sekce pokryty zahradními odrůdami .Na nemocných větvích je obvykle mnoho postižených plodů, černé listy.Řezané části rostliny musí být spáleny mimo místo.Během vegetačního období musí být jabloně ošetřenyfungicidy .

Múčnatkaje jedním ze zlých ovocných stromů.Obvykle infikuje celou zahradu, aniž by šetřil ani keřové rostliny: rybíz, angrešt.Tato nemoc je také charakteristická pro jabloně odrůdy Altinay.

Konce výhonků se začínají ohýbat, sušit a zakrýt bílou vrstvou,jako mouka.Totéž se děje s listy a vaječníky.Pro ochranu zahrady před nepřízní je nutnépostříkatvšechny rostliny a dokonce i půdu kolem nich2% roztokem koloidní síry .

Nezapomeňte na hmyzí škůdce. jablečná můra, ovocné bělené dřevo, těžební můra, hloh, bource morušového může hodně poškodit.Přečtěte si, jaká preventivní opatření proti nim je třeba přečíst v samostatných materiálech naší stránky.

Altynay je vynikající odrůda jablek pro regiony s relativně chladným podnebím.Odolné vůči chrastě, mrazuvzdorné, ovoce se uchovává velmi dlouhou dobu.Nevyžaduje zvláštní péči, ale v dobrých podmínkách potěší množstvím chutných jablek!