Nejběžnější domácí rostlina je Crassula

Stromeček trojlístekje mezi lidmi lépe známý jakostrom peněz .Existuje několik dalších oficiálních jmen - toto je Crassula, strom opic, strom štěstí a lásky.Název byl dán kvůli tvaru listů, jsou podobné mincím.Má se za to, že přitahuje pozitivní energii a zlepšuje blaho majitele.

Crassula patří do rodu sukulentů. Pochází z Jižní Afriky a Madagaskaru.Existuje mnoho druhů této rostliny.Nejběžnější crassula stromová (Crassula arborescens).

Popis rostliny

Tlustá žena má lignifikovaný kmen, na kterém je mnoho větví s masitými listy.Mají zaoblený tvar,jsou velmi podobné mincím .Listy mají tmavě zelenou barvu s lesklým povrchem.Rostou až do délky 10 cm a šířky 7 cm.

Roste dost velké.Na výšku dosahuje 150 cm, v objemu jsou stejné rozměry. Dosahují 10 let, rozkvétá Crassula. Květiny se skládají z 5 bílých lístků.Okvětní lístky mohou být někdy žluté nebo červené.

Protože peněžní strom patří k sukulentům, má charakteristické rysy této skupiny. Kořenový systémje přizpůsoben podmínkámnedostatku vlhkosti ..Může snadno přežít nedostatek vlhkosti.Tekutina se hromadí ve svých stromovitých stoncích a masitých listech.

Domácí péče o strom Crassula

O péči o Crassulu je poměrně snadné.Nejdůležitější podmínkou pro udržení je klid.Při dodržení jednoduchých pravidel pro péči o stromy můžete dosáhnout dobrého růstu a kvetení.

Výsadba


Po zakoupení přibližnězajistěte transplantacido hrnce pomocí připravené směsi půdy.Rašelinová směs se používá pro přepravu v obchodech.Není vhodný pro neustálý růst peněžního stromu.

Mladý strom roste poměrně rychle. Vyžaduje tedy roční transplantaci .Dospělí transplantované každé 2-3 roky, v dubnu nebo květnu.Po výsadbě v nové půdě je třeba pečlivě zalévat, aby nedošlo k rozpadu kořenového systému.

Crassula má velmi těžkou pozemskou část a slabé oddenky.Proto pro výsadbu jsou hrnce vybrány mělké, ale široké.Pokud je rostlina dospělá, lze ji po výsadbě posílit pomocí rekvizit. Po 2–3 měsících vyjměte podpěry. ​​

Je nezbytné položit na dno drenážní vrstvu.Můžete použít expandovanou hlínu nebo popraskanou cihlu.

Půda

Připravený pozemkový mix pro výsadbu lze zakoupit v obchodě. Při nezávislé produkcise směs odebírá v 1 dílu písku, tvrdého dřeva a humusu a 4 dílech trávníkové půdy.Aby se předešlo chorobám kořenového systému, přidávají se do půdy březové uhlí.

Zalévání

Hotovoststrom milujemírné zalévání. Tolik snáší nedostatek vlhkosti než jeho nadbytek.

Protože tlustá žena patří k sukulentům, má v kmenech a masitých listech přívod vlhkosti.Časté zalévání zničí kořenový systém.

V jarních a letních měsících voda, když půda zaschne asi o 4 cm. V zimě voda ne více než 1 čas 3-4 týdny. Pro zavlažování použijte měkkou vodu , která byla ponechána 3-4 dny.

Vlhkost


Pro peněžní strom není nutná další vlhkost.Postřik se provádí výhradně za účelem odstranění prachu z listů a také za účelem zabránění výskytu škůdců.

Vrchní obvaz a hnojivo

Pro vrchní obvazy se používají univerzální hnojiva pro sukulenty. Hnojení půdy nejvýše 1krátza měsíc.V zimě se po navlhčení půdy přidá 0,5 dílu.

Teplota

V jarních a letních měsících je žádoucí, aby se teplotapohybovala mezi 19 a 25 stupni. Na podzim snižte pokojovou teplotu na 17 stupňů.V zimě by měla být teplota 15-17 stupňů.V závislosti na teplotních podmínkách se rostlina bude vyvíjet správně.

Režim světla

Crassula ráda stojí na slunci.Nejvhodnější umístění na jihovýchodních oknech. V teplých jarních dnechi v létě vezměte strom na čerstvý vzduch, na balkon nebo do zahrady.V zimě, s malým množstvím osvětlení, umístěte na jižní okna.Ataké vytvořit další osvětlení, denní světlo prodloužit až na 10 hodin.

Propagace

Propagované řízky a semeny.

Řezáním, množeným stonky nebo listy.Výhonek nebo list je řezán ostrým nožem. Řízky nechte zaschnout 2-3 dnya poté je zasadte do široké nádoby s připravenou zeminou a drenážemi.Můžete okamžitě zasadit řízky.Za tímto účelem je bod řezu ošetřen dřevním popílkem nebo triturovaným aktivním uhlím.

Semena se vysévají v ploché misce.Před setím přidejte do půdy další kousek písku.Zakryjte nádobu skleněnou nebo plastovou fólií a denně stříkejte půdu. Po vzniku výhonku se 2-3 listyse mladý výhonek přesadí do samostatného hrnce.

Velikost rostlin


V přírodě roste až do výšky 5 m.Doma zřídka roste více než 1,5 m.

Roční růst

Roční růst stromu na výšku není vyšší než 5-7 cm. Rovněž větví a roste.široký.

Životnost rostlin

Tlustá žena žije v přírodních podmínkách 70 až 90 let.Doma, s náležitou péčí, bude rostlina žít asi 50 let.

Prořezávání

Prořezávání se provádí tak, aby korunkazískala estetický vzhled a propagovala se .A také když je na větvi více než 6 párů listů.Připnutý pro poslední pár letáků.Děje se tak, aby se rozvíjely řízky.

UmístěníŘez musí být ošetřen dřevním popelem nebo triturovaným aktivním uhlím.

Formace

Strom se považuje za klasickou formu crassula. Aby se tato forma vytvořila , nezasazujte v květináči více než jednu rostlinu a včas ji přitlačte.To se provádí, když na větvi rostou 4 páry listů.Připněte mezi 4 a 5 párů hřebíky nebo ostrými nůžkami.Na místě řezu se po 2-3 týdnech objeví dva nové výhonky.

Nemoci a škůdci


Z nemocí jsou nejčastější houbová onemocnění a hniloba kořenového systému.

Při infikování houbovou infekcí se na listech objevují hnědé, někdy světlé skvrny.Opatrně odstraňte zasažené listy.Ošetřte celou rostlinu fungicidem zakoupeným v obchodě.

K rotaci kořenového systémudochází v důsledku nadměrného zalévání.Listy se stávají letargickými, zbarvují žlutě a postupem času padají.Aby rostlina nezemřela, musí být přesazena do nové půdy.Opatrně vytáhněte kapotu z hrnce a opláchněte kořeny teplou tekoucí vodou.Odstraňte postižené oblasti kořenového systému nožem nebo nůžkami.Plátky ošetřené dřevěným popelem.Po výsadbě v nové půdě snižte zalévání na minimum.

Crassula je odolná vůči škůdcům. Ale stále se stává, že je ovlivněn roztočem, svrabem a mealybugem.

Pokud napadne roztoč pavouk , objeví se mezi větvemi síť tenkých pavučin a na listech se objeví nažloutlé skvrny.Crassulu prvnísprej s mýdlovým alkoholem.K ošetření kmene stromu můžete použít vatovou vlnu navlhčenou mravencem.

Prvními známkami výskytu šupinatého hmyzu jsou přítomnost zakulacených hnědých hlíz na listech.

Hnědé skvrny začnou růst na zelených listech, začnou slábnout a spadnout.Ke zničení chrasty se používá mýdlové řešení.

Při poškození mealybug se na listech vytvoří šedý nadýchaný povlak. Okamžitě ošetřete strom insekticidním roztokem.

Při řádném udržování bude stromová mastná žena růst po mnoho let a potěší svou krásnou korunou. A po 10 letech je pravděpodobné, že kvetou. Navíc strom peněz přitahuje do domu bohatství.

Fotografie

Dále vidíte fotografii stromu Crassula:


Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o stromové crassule: