Nejběžnější gardénské nemoci a způsoby jejich boje

Gardenia je oblíbeným zahradníkem po celém světě.Rostlina se vyznačuje velkolepým dekorativním květem, za což především oceňují.Charakteristické jsou však gardénie a užitečné vlastnosti, včetně léčivých.

Upozorňujeme, že gardénie je rozmarná rostlina, která je náchylná k chorobám a poškození škůdci.Jakákoli chyba majitele květiny v péči může mít za následek nemoc jemného keře, ztrátu ozdobnosti.V článku se podrobněji podíváme na gardéniové nemoci, zjistíme, jak léčit konkrétní onemocnění, zjistit jejich příčiny.

Přehled rostlin

Gardenia je jižní teplárenská rostlina, která je svým obsahem velmi náročná.Pěstování okrasných keřů je problematické, ale mnozí zahradníci toto riziko riskují a poté dostávají odměnu ve formě dlouhého a hojného kvetení.

Gardenia reaguje velmi násilně na téměř všechny vnější okolnosti a nuance odchodu : malátnost tropické krásy může způsobit nesprávné zalévání, nedostatečné osvětlení, příliš nízkou teplotu, vlhkost vzduchu a mnoho dalších důvodů.

Nemoci se nejčastěji vyskytují, když rostlina ztratí dekorativnost: listy začnou žloutnout, listy suché, někdy černé, květy padají nebo vůbec nekvetou (o tom, pročgardénie zčerná, listy zžloutnou a spadnou, přečtěte si zde ).

Potíže s pěstováním

Jak již bylo uvedeno výše, rostlina je velmi vrtošivá a náročná na podmínky její údržby.Pro začínající zahrádkáře mohou doslova všechny nuance péče způsobovat potíže: zalévání, osvětlení, vrchní obvaz a složení půdy (o pravidlech pro péči o zahradu doma se můžete dozvědět zde zde ).

Gardenia kategoricky nechce změnit své stanoviště , a dokonce i pouhým otočením hrnce může dojít k pádu listů a stopek.

Upozornění! Je velmi důležité zajistit optimální podmínky rostlin.Jinak není vidět dlouhé kvetení, dobrý růst a vývoj.

Další informace o tom, proč gardénie nekvete a co je třeba udělat, najdete v tohoto článku.

Chcete vědět více o jasmínové gardenii a jejích dalších druzích ?Přečtěte si naše články o tomto tématu a také o nuancích pěstování této květiny doma, konkrétně:

Nemoci a škůdci

Zvažte nejčastější onemocnění, na něž je gardénie náchylná, a zjistěte, co s těmito problémy dělat.

Sušení

Nejčastěji gardénie vyschne kvůli nedostatečně kyselé půdě.Co dělat, když je rostlina suchá?K problémuk eliminaci je třeba při zalévání přidat několik zrn kyseliny citronové nebo několik kapek citronové šťávy.

Pokud rostlina vyschne již silně, je nutné zkontrolovat, zda existuje výrazný rozdíl v denních a nočních teplotách.Pokud takový problém existuje, musí být odstraněn, protožegardenia reaguje na prudké poklesy teploty sušením a kapáním listů.

Nápověda! Někdy může nadměrné okyselení půdy vést ke vzniku této choroby.Aby se snížila kyselost půdy, je třeba zahradu zalévat roztokem síranu železnatého (slabý!).

Bílá mšice

Tento škodlivý hmyz infikuje listy a stonky gardénie, a to je také jeden z důvodů, proč se pupeny gardénie odpadnou.Všimněte si, že bílá mšice se chovají poměrně rychlým tempem, takže je-li gardénie napadena tímto škůdcem, je třeba přijmout naléhavá opatření.

Preferuje mšice mladé výhonky, ale pokud nebojujete, rozšíří se na celou rostlinu. Gardenia zasažené bílou mšicí se zastaví ve vývoji a růstu, její listy začnou vysychat.

Na začátku choroby lze mšice odstranit mechanicky pouhým otřením listů a stonků rostliny vlhkým hadříkem.Pokud se škůdci podařilo přivést nemoc do keře, je nutné použít systémové insekticidy.

Proč pupeny vypadávají nebo padají?

K tomuto problému velmi často dochází, když majitel květiny neúmyslně nebo úmyslně otočí hrnecgardenia.Tato rostlina je velmi konzervativní a vždy reaguje násilně negativně na různé změny.

I takový maličkost se může stát příčinou toho, že pupeny padají na gardénii a upouštějí je, rostlina reaguje na stres.Léčba nemoci se scvrkává, aby se tomuto problému zabrániloběhem doby květu rostliny, nedotýkejte se hrnce vůbec.

Důležité! Všechny manipulace: vrchní obvaz, zalévání, prořezávání, provádějte s bankou nehybně ve stejné poloze.Toto opatření zabrání padajícím pupenům.

Přišli jsme na to, proč vyhodíme pupeny, a pak si povíme o příčinách skvrn na listech gardénie.

Bílé skvrny

Pokud se na listech rostliny objevily skvrny nepravidelného tvaru a světlého stínu, jedná se pravděpodobně o chlorózu.Všimněte si, že i když se listy rozjasní, žíly zůstanou zelené - to je hlavní známka toho, že gardénie má chlorózu.

K tomuto onemocnění dochází, pokud je gardénie napojena příliš velkým množstvím tvrdé vody.Při takovém zavlažování je kyselost půdy výrazně snížena, což vede k narušení stravitelnosti železa v rostlině (o tom, jak by měla být půda pro gardénii, přečtěte si zde ) ).

Aby se předešlo tomuto nepříjemnému onemocnění , musí být gardénie napájena pouze destilovanou, měkkou vodou. Voda z kohoutku není vhodná - v extrémních případech musí být náležitě chráněna.Aby byla voda měkčí, můžete do ní přidat několik kapekcitronová šťáva - tento doplněk zjemní vodu a učiní ji kyselejší.

Aby bílé skvrny, které se již objevují na rostlině, zmizely, je třeba ji zalévat směsí obsahující chelát železa nebo přidat do půdy hnojivo s vysokým obsahem železa.Hnojivo se nejlépe používá v kapalné formě - proto je gardénie absorbována optimálním způsobem.

Roztoč pavouk

Tento škůdce tropického keře je hlavní. Kromě roztočů může být rostlině ohrožen i hmyz z měřítka.

Aby se zbavili škůdců, je třeba pravidelně brousit listy rostliny vlhkým hadříkem, zajistit optimální vlhkost vzduchu v místnosti a provádět rutinní inspekce rostliny za účelem zjištění škůdců nebo jejich larev.

Důležité:Pokud při zkoumání na rostlinách bylo nalezeno několik výhonů infikovaných pavouky, pak je zde postup, jak bojovat - je lepší odstranit tyto „slabé odkazy“ ihned, aby infekce nepokročila dále.

Pavoučí roztoč infikuje rostlinu, pokud je v suché a příliš teplé místnosti.Proto, aby se zabránilo výskytu tohoto škodlivého organismu , je nezbytné pravidelně stříkat vzduch kolem hrnce jemným postřikem.

Pokud tato opatření nepomohla zabránit výskytu škůdců, je nutné květinu postříkat vhodnými insekticidy.Pro jistotu je lepší použít systémové insekticidy.Tak, že roztoč pavouka už není zaručeno, že nebude rušit keř, týden potéprvní ošetření, které musíte provést druhé.

Lešení

Pokud byla tato rostlina zasažena tímto škodlivým hmyzem, , je nutné listy umýt jemným mýdlovým roztokem. Po mýdle je třeba listy znovu opláchnout čistou vodou, aby na nich nebyly žádné bílé ošklivé skvrny.

Pokud nebylo možné zbavit se štítku stupnice v jednom postupu, mělo by se po týdnu opláchnutí mýdlem opakovat.A tak by mělo pokračovat až do úplného vymizení škůdce.

Nápověda! Při potírání hmyzu z vodního kamene je důležité eliminovat riziko infekce zdravých rostlin.K tomu musí být hrnce s nemocnými vzorky dočasně umístěny v jiné místnosti.

Způsoby léčby a profylaxe

  1. Aby se předešlo výskytu různých nemocí v gardénii, je třeba náležitě pečovat o tropický květ.Nejlepším preventivním opatřením bude dodržování všech doporučení pro péči - v tomto případě se rostlina obvykle vyvíjí docela bezpečně, kvete a není ovlivněna škůdci.
  2. Krmivo keř krmit v čase - oslabená imunita a nedostatek živin se často stávají příčinami nemocí.
  3. Postřik vzhledu pavouka roztočů pomůže postříkat gardénii vodou.Toto opatření způsobí, že vzduch bude vlhký, což roztoč pavouk nemůže vydržet.

Závěr

Seznámili jsme se s hlavními chorobami rostliny gardénie a naučili jsme se s nimi nakládat.Jak vidíte, téměř všechny gardénské choroby se dějí kvůlinedostatečná péče o ni.

Proto je vše ve vašich rukou: za předpokladu, že je zahrada správně udržována, může svou ozdobností růst, rozkvétat a potěšit ostatní.