Nejlepší zimní odrůdy jabloní pro střední pásmo Ruské federace a jejich péče

Od starověku je jabloň jedním z nejoblíbenějších ovocných stromů rostoucích téměř v každé zahradě a sadu.Při výběru odrůdy jabloní je však velmi důležité zaměřit se na klimatické podmínky regionu, ve kterém má být strom vysazen, na mrazuvzdornost, produktivitu atd.

Zvažujeme tedy vlastnosti, hlavní vlastnosti a odrůdy nejlepších zimních odrůd jabloní určených k pěstování ve středním Rusku.Podívejte se na užitečné a zajímavé video na toto téma.

Vlastnosti

Měli byste vědět, že odolnost proti mrazu jabloníjsou rozděleny na zimu a léto .Mnoho zkušených zahrádkářů tak často pěstuje zimní a letní jabloně na své zahradě.Jedná se o velmi vhodné řešení, protože ne všechny odrůdy letních jabloní mohou přežít silné mrazy.

Jabloně zrající v letním období zpravidla přinášejí plody, které nejsou dlouhodobě skladovány.Navíc, pokud je zima drsná, pak takové stromy pravděpodobně zemřou.

Když už mluvíme o nejlepších zimních odrůdách jablek pro střední Rusko, lze poznamenat řadu funkcí, které jim dávají výhodu oproti letním stromům :

 1. Tento druh se vyznačuje vysokou mírou odolnosti proti mrazu..
 2. Tato jablka mohou být skladována po dlouhou dobu, aniž by ztratila svůj atraktivní vzhled a chuť.
 3. Mají velmi vysokou zimní odolnost, což se chápe jako odolnost vůči obzvláště tvrdým mrazům.
 4. Extrémní změny teploty, ke kterým dochází po tání, jsou snadno tolerovány.
 5. Pozdní sběr (v září, říjnu a někdy i v listopadu).
POZOR : Obvykle při sklizni zimních jablek ještě nejsou zcela zralá, proto během skladování dozrávají.

Jak si vybrat?

Rusko zaujímá velmi rozsáhlé území zeměkoule, díky čemuž se klimatické podmínky jeho různých regionů výrazně liší.Například to, co roste dobře a nese ovoce ve Voroněži, bude těžko vhodné pro pěstování v Smolensku.

Podle stejného principu je třeba přistupovat k výběru jabloní pro výsadbu. Odrůdy jablek, které jsou nejvhodnější pro pěstování v určité oblasti, se zpravidla prodávají v místních školkách .

Pěstování jabloní ve střední zóně Ruské federace je spojeno se vznikem některých obtíží.Zejména má mírné kontinentální klima, které se vyznačuje zasněženými, spíše mrazivými zimami a teplými a vlhkými léty.

Při rozhodování o zahájení pěstování jablek ve střední zóně Ruské federace by se proto měla zohlednit zimní odolnost jedné nebo druhé odrůdy.Současně je třeba poznamenat, že jabloně jsou v této oblasti velmi častým ovocným stromem.

Specifické druhy: popis a vlastnosti každého z nich

V současné době existuje ve střední zóně Ruské federace poměrně slušný počet odrůd jabloní ozimých.Navíc jsou tyto stromy rozděleny na domácí a cizí.Zvažte nejoblíbenější z nich:

 • Antonovka- tato odrůda má velmi bohatou historii a v Rusku se již dlouho pěstuje.Zejména dobře dozrávají a tvoří jablka tohoto druhu ve středním pruhu.

  Mají jasně žlutou barvu a velmi příjemnou vůni.Buničina má křupavou strukturu a bílé zbarvení.Antonovka má sladkokyselou chuť.

  ​​

  Plod začíná zpravidla po 7 letech růstu.Je důležité si uvědomit, že tato odrůda jabloní je velmi odolná vůči různým chorobám, nenáročná a toleruje i silné mrazy.

 • Kuban-ostroha- jablka této odrůdy dosahují hmotnosti asi 170 g. Mají velmi atraktivní vzhled, který se vyznačuje kulatým, mírně kónickým tvarem bez žebrování.

  Jablka této odrůdy mají během období sklizně zelenkavou barvu, ale během procesu zrání získávají jasně červenou červenání, což je činí ještě atraktivnějšími.

  Buničina je hustá, světle šedá.Má sladkokyselou chuť.

  Mezi nejdůležitější vlastnosti zimní odrůdy jabloní „Kuban-spur“ lze zaznamenat vysoký výnosový index, malou korunu a také přizpůsobivost růstu na území střední zóny Ruské federace.

 • " Jonathan "- jabloně tohoto druhu mají velmi velké množství výhod.Sklizeň obvykle nastává při 5letém růstu.

  Tento druh je charakterizován průměrným procentem náchylnosti k chorobám, jakož i zimou otužilost.Dobře koexikuje a hojně nese ovoce ve střední zóně Ruské federace.

  Plody rostou velké a střední velikosti.Mají nažloutlou zelenou barvu s jasně červeným červenáním.Při sklizni jablek tohoto typu může mít „zrezivělý“ ok.

  Buničina je šťavnatá, má jemnou krémovou chuť a křupavou strukturu.

 • Welsey- jabloně této odrůdy dobře rostou ve středním pruhu.Jablka jsou kulatého tvaru, rostou středně velké.Mají charakteristickou rovinnost.

  Plody mají nažloutlou barvu s jasně červeným nádechem.Kromě toho je samotné maso křupavé, s mírnou kyselostí a nezapomenutelnou vůní.

  Tato odrůda jabloní obvykle začíná přinášet ovoce 5 let po výsadbě.Má dobrou zimní odolnost a je odolný vůči nemocem.

 • Loboje velmi oblíbená odrůda zimních jablek.Má žluto-zelené plody kulatého tvaru.Také na jablkách je příjemné načervenalé červenání.

  Buničina má jemnou bílou strukturu.Má velmi příjemnou vůni.

  Tato odrůda jablek je však vysoce citlivá na různé choroby.Má však schopnost rychle přinášet ovoce.

  V současné době je velmi populární v mnoha zemích a úspěšně se také pěstuje ve střední zóně Ruské federace.

Obecněpravidla péče

Je důležité pochopit, že pěstování určité odrůdy jablek vyžaduje náležitou péči.Proto lze základní postupy péče o jabloň prezentovat ve formě následujícího seznamu:

 1. Vyčištění kmene- tento postup se provádí koncem února, aby byl chráněn před přímým slunečním světlem, ataké na jaře, aby byl strom chráněn před škůdci.

  Bílá barva dokonale odráží sluneční paprsky, což pomáhá chránit strom před přehřátím.

  Bělení je nezbytné pro staré i mladé jabloně.Jako prostředek k vybílení můžete použít řešení připravené doma nebo hotovou zakoupenou barvu určenou pro tyto účely.

  DŮLEŽITÉ : Složení inkoustu by nemělo být silné.
 2. Léčení úrazů, ke kterým došlo během zimního období- tento postup se provádí do poloviny března.Je třeba pečlivě prozkoumat nohu trupu, zda neobsahuje známky hlodavců.Pokud je kmen poškozen povrchově, mohou být jámy na kůře pokryty zahradními var.V případě, že je poškození hluboké, je očkování provedeno pomocí můstku.

  V důsledku mrazu může být kůra jabloně částečně zničena.Tato okolnost se projevuje ve formě hnědých skvrn na kmeni, zatímco kůra se začíná odlupovat ze dřeva.V této situaci se také používá zahradní var nebo očkování mostem.

 3. Prořezávání jabloní- každý rok na jaře je nutné prořezávat jabloně, aby se zajistilo dobrévětrání a osvětlení korunky stromu, jakož i výhodnost sklizně v budoucnosti.
 4. Včasné ničení škůdců- tento postup se provádí na jaře v několika fázích:
  • 1. března (dříve, než se objeví pupeny) - strom se postříká chemickými látkami.
  • 2. dubna - můžete na stromeček nainstalovat speciální lepicí pásy, které jsou účinným nástrojem v boji proti lezoucímu hmyzu.
   TIP : Pokud se pupeny již objevily, je lepší odstranit škůdce ručně, protože postřik může poškodit opylující hmyz.
  • 3. na konci května - opět můžete stříkat stromy.
 5. Krmení jabloní- se provádí v dubnu.K tomu se kolem koruny vytvoří jáma dvacet centimetrů, kde se nalije hrst komplexního granulovaného hnojiva.Vrch musí být pokryt zeminou.Toto krmení obvykle stačí 2-3 roky.

Podívejte se na video o pravidlech péče o jablko:

Závěr

Je třeba poznamenat, že v současné době zimní odrůdy jablek pěstovaných vstřední zóna Ruské federace, jsou velmi oblíbené díky vysokému procentu výnosů a zvláštní chuti.Nejdůležitější je zajistit náležitou péči o jabloň a pak vás potěší nádhernými plody po celý rok.