Nejpodrobnější doporučení, jak prořezávat Phalaenopsis po odkvětu, aby vás orchidej potěšila po dlouhou dobu

Phalaenopsis je jednou z odrůd orchidejí, která je velmi oblíbená a vyznačuje se nenáročností a snadnou péčí.Květy rostliny jsou neuvěřitelně krásné.Na konci období květu zůstane stopka nahá.Málokdo ví, co dělat dál.Stojí za to oříznutí nebo je tento postup zbytečný a jak jej správně vyrobit, si můžete přečíst níže.

Co zahrnuje prořezávání?

Prořezávání orchidejí - odstranění stopky .Když zaschne, odstraní se.Někdy se stane, že po ukončení květu se střílení okamžitě změní na žluté a zaschne.Důvody mohou být různé - nedostatek živin nebo přirozený stáří.Podrobnosti o tom, co dělat s jižní krásou poté, co zmizí, najdete v samostatném článku.

V tomto stavu již rostlina nepotřebuje stopku květin, takže ji můžete bez strachu odříznout.Místo řezu se po chvíli objeví nový proces.

Jak zjistím, zda je třeba odstranit stopku květu?

Nejprve musí být provedena vizuální kontrola stopky.Doporučuje se věnovat pozornost stínu, obecnému stavu, chování. Známkyvysychání je :

 • Změna barvy: bledá, nažloutlá, může dokonce hnědnout nebo zhnědnout.
 • Formulář je ztracen.
 • Stopka se podobá suché větvi.
 • K uschnutí dochází.
 • Po dobu 6-7 měsíců je stopka ve stejném stavu.

Je-li zcela suché, je ořezávání povoleno.Pokud však šipka není úplně suchá, musíte s postupem počkat.Bude také hrát roli jako dodavatel vlhkosti a různých látek.

Důležité! Předčasné odstranění povede ke stresu rostlin a období obnovy může trvat celý rok.

Zelený hrot je možným znakem budoucího kvetení.Prořezávání se nedoporučuje, pokud je k dispozici.Pokud se vyskytují oteklé pupeny, nemělo by se to dotýkat ani procesu květování.Je možné pouze vyjmout suchou část.

Tři možnosti manipulace se zbývajícím zeleným výhonkem s květinovým květem :

 • Existují zahradníci, kteří odřízli šipku s květinovým květem a vložili ji do sklenice vody.Po nějaké době se na něm děti utvoří.
 • Existuje možnost stimulace prořezávání, ale provádí se na jaře.Tento typ postupu tlačí phalaenopsis k plození.
 • Je také možné, že nezahrnuje řez šipkou.Zelený stopka často vytváří nové květiny.K formaci nedochází rychle, během 2-3 měsíců po pádu předchozích květů.

Kdy provést ošetření?

Po rozkvětu přichází fáze tzv. Dormancy.Během tohoto období to zažilopěstitelé květin provádějí prořezávání.Tento postup se často provádí na konci října - začátkem listopadu.I když existuje určitý časový rámec, je možné odstranit stopku po úplném vysušení, takže nedochází k žádné živé ledvině.

Je nemožné omezit život , protože to způsobí velmi závažné poškození phalaenopsis a oslabí jej.Veškerou svou sílu vynaloží na hojení ran.

Postupné pokyny

Příprava potřebných nástrojů

Vyžaduje se dobře naostřený nůž, který by neměl poškozovat květinu.Bylo by vhodnější vzít zahradnické nůžky.Je považován za spolehlivější.Pravděpodobnost, že prořezávač způsobí poranění rostliny, je minimální a kromě toho se s ní vytvoří i úhledné řezy.

Hrany nejsou stlačeny.Před zahájením postupu musí být nástroj dezinfikován.Může být ošetřena alkoholovou tinkturou nebo kalcinována na ohni.

Výběr místa

Musíte mít jasnou představu o tom, kde bude řez proveden.Někdy stonek květů roste velmi dlouho a po rozkvětu jsou pupeny položeny pouze na samý vrchol.V tomto případěexistují dvě možnosti pro prořezávání stonku květu :

 • Obvykle je ořezán o 1-2 cm výše než dobře vyvinutá pupen, aby nezpůsobil vyschnutí.
 • Pokud je květinářka se vším spokojena, můžete ji nechat takovou, jaká je.

Velmi ořezávání se provádí přes druhý nebo třetí pupen umístěný na stonku květu.

Nápověda! Čím blíže k základně vývodu je ledvina, nad níž se provádí ořezávání,na boku střílí více květin.

Volba metody

Někdy po vizuální prohlídce mohou být na stopce vidět spící pupeny, které se později promění v pupeny nebo děti.V tomto případě by ideální možností bylo provést řez 2-3 cm nad ledvinami.Neexistuje však žádná záruka, že pupeny budou žít a kvetení bude pokračovat.Takové prořezávání bude bránit růstu nového stopky.Phalaenopsis vynakládá hlavní síly na údržbu bývalého šípu.Volba toho, co dělat, zůstává na majiteli domácího mazlíčka: nedotýkejte se ledvin ani neblokujte vývoj nového procesu.

Prořezávání

Jak prořezávání stopky :

 1. Pomocí připraveného nástroje pečlivě ořízněte suchou část květu.
 2. Pařez po oříznutí by měl být asi 2 centimetry.
 3. Místo rány je posypáno dřevěným uhlím, mletou skořicí.
 4. Když plátek zaschne, spálí se roztaveným voskem.
 5. Veškeré suché listí, kořeny se čistí stejným způsobem, ale vosk se neaplikuje.
 6. Po dobu 14–16 dnů není třeba zalévat, protože doba zotavení uběhne a není třeba zařízení rušit.

Další péče o rostlinu

Po ořezávání stopky pečujte o phalaenopsis takto :

 • ZaléváníVyrábí se pravidelně jednou týdně.Voda na listí a stagnace v dutinách je přísně zakázána.To může vést k hnilobě a různým nemocem.
 • Phalaenopsis by se měl stříkat každý den.
 • Zavlažovací tekutinaodebíráno při pokojové teplotě, bez nečistot, solí.
 • Hnojení se provádí jednou za 30 dní.
 • Půda se mění jednou za 2-3 roky, ale ne častěji.
 • Optimální vlhkost vzduchu je v rozmezí 50–60%.
 • Osvětlení je rozptýlené, přímé sluneční světlo je nepřijatelné.
 • Vhodná denní teplota je + 23 ... + 25 stupňů.
 • Neumisťujte hrnec do blízkosti radiátorů.
Pozor! Doporučuje se často ventilovat místnost s květinou, ale bez průvanu.

Užitečné video

Můžete si také prohlédnout užitečné video o tom, jak správně snížit stopku phalaenopsis a kdy to udělat lépe:

Květinářství ocení phalaenopsis pro svou krásu arůzné barvy.Stává se však, že tropická krása nevyhodí stopku.Jak , jak se rostlina probudí, jaké jsou vlastnosti kvetení a kdy čekat na pupeny - přečtěte si na našich webových stránkách.

Závěr

Zdá se, že postup ořezávání phalaenopsis je poněkud komplikovaný proces.Ve skutečnosti se neliší od prořezávání jiných pokojových rostlin.Ačkoli je to pro domácí mazlíčky stresující, kompetentní péče zaručuje rychlé kvetení.Je nutné pouze dodržovat základní pravidla a doporučení, pak vše půjde hladce.