Nejrozšířenějším druhem krav v Rusku je „Black motley“

Od starověku byla kráva v Rusku nazývána zdravotní sestrou a bohatství rolnické rodiny bylo určováno počtem těchto úžasných zvířat.

Od té doby se hodně změnilo, alechovem dojnic zůstává vedoucím živočišným průmyslem .

Obzvláště významné je černobílé plemeno, které se u nás rozšířilona Ukrajině a v Moldavsku .

Historie plemene

VSSSR se v roce 1931začaly práce na vývoji vysoce mléčného skotu.Základem byly místní krávy s černými motýly s dobrými ukazateliplemen Kostroma, Jaroslavl, Simmental a holandských, Schwyzských a Ostfriesských zvířat .Výsledek byl slušný.

V1959krávy černokřídlé dojnicezískaly status samostatného plemene ,53%stáda dojnic naší země jsou koláče.

Existují takéjiná mléčná plemena krav , jako například: Jersey, Simmental, Aishir, Yaroslavl, Kholmogorsk, Red Steppe.

Charakteristika skvrnitého černého

Zástupci plemene majíčernobílébarva , individuální pro každé zvíře, protáhlé,štíhlé tělo , středně velká hlava s dlouhou částí obličeje,rohy mají špičaté tmavé konce , kalíškovité vemeno, zadní pár doků je k sobě blížepříteli než přední straně je kůže vemene hladká a elastická, nohy silné.

​​

Naše země je velmi velká a klimatické podmínky na jejím území se od sebe velmi liší. Z tohoto důvodu se chovná práce v chovu zvířat opírá o místní plemena, která jsou dobře přizpůsobena přírodním podmínkám.

Z tohoto důvoduje plemeno black-motley rozděleno do 3 skupin: středoevropský, uralský, sibiřský .

 1. Vcentrální částizeměsloužily jako základ pro chov plemena Jaroslavl, Kholmogorsk a Kostroma .Liší se velkými rozměry a vysokým výnosem mléka, a proto při chovu s nizozemskými a schweizskými zvířaty zdědilo nové plemeno pozoruhodné vlastnosti,vysokou produktivitu a velkou hmotnost .

  Býkmůže mít hmotnost1000 kg ,krávaje mnohem menší -až 650 kg., telata se rodí velká a přidají až 1000 gr.za den. Průměrná produktivita je v období laktace od 4 do 6 tisíc litrů ,index tuku: 3,5–3,7% ;

 2. Pro chovskupiny Uralbyly jako základ vzaty plemena černých motýlů Tagil, baltická černá motley a Ostfries.Exteriér zvířat je poněkud suchší než středoevropský druh.Průměrný roční výnos mléka je až 5500 kg, ale obsah tuku je až 4% ;
 3. Sibiřský druhplemene black-motley byl získán zmístních černých motýlů a nizozemských plemen .Z důvodu drsných klimatických podmínek jsou zástupci plemene menší, alejejich produktivitaje stále poměrně vysoká- až do 5000 kg.za rokaobsah tuku - 3,9-4%.
Chovatelské práce na zlepšení plemene probíhají, ukazatele se neustále zlepšují,průměrný roční výnos mlékajednotlivých zástupcůvzrostl na 8,5–9 tisíc litrů ročně ], zatímcozůstal index mléčného tuku stejný, až do 4% .

Fotografie

Fotografie plemene krávy „Black motley“:

)

Podmínky zadržení

Plemeno se vyznačuje vynikajícím zdravotním stavem a dobrým přizpůsobenímnové podmínky , ale v obsahu jsou určité rysy , které nelze zanedbat :

 1. Místnostpro krávymusí být suchá ,mít dobré větrání;
 2. Pozor!Návrh je nepřijatelný.

 3. V zimě by teplota vzduchu neměla klesnoutpod 5 stupňů Celsia ;
 4. Dobré osvětleníudržuje tělo zvířete v aktivním rytmu;
 5. Vodítko by nemělo omezovat pohyb a způsobovat zvířatům nepříjemnosti;
 6. Předpokladem řádné údržby je včasné důkladné vyčištění .

Režim a krmení

Nejenom, že jsou důležité pouze pro normální růst, vývoj a růst, pro zachování vysoké produktivity .podmínky zadržení , ale takéjasný harmonogram . Krmení a dojení by se mělo provádět současně .Porušení režimu vede ke snížení výtěžnosti mléka.

Říká se, že kravské mléko je na jejím jazyku, jinými slovy, výtěžnost mléka závisí na tom, zda je naše kráva plná.Strava zvířete by měla být ošetřena opatrně. V ziměpotřebuje kráva3,5 kg.seno na 100 kg.hmotnost .Pro vysoké výnosy mléka jsou vyžadovány sukulentní krmiva 2 nebo 3 kg.na litr mléka.

Pozor!Krmení červené řepy vede k trávení , což často vede ke smrti zvířete.

Přibude požadovaný litr dalšího mléka vyžadovat 150-200 gramů.mouka nebo otruby , neměli bychom zapomenout na lízat sůl, a přidání do stravy v práškové formě není tak pohodlné.

Do letní stravy je zahrnuta mouka a sůl- to má dobrý vliv na výnos mléka.V létě kráva dostává od rostlin vše, co potřebujete, včetně potřebných vitamínů.

Vv zimním obdobíje obsah vitamínů ve stravě výrazně snížen, pro jejich kompenzaci vyrábí průmysldoplňkové látky s komplexem vitamínů .

V zájmu zachování stabilního výnosu mléka je nelze opomenout.K normálnímu trávení potřebuje krávavelké množství vody .

V případě, že automatické zavlažování není k dispozici, měla by být zvířata ráno a večer napájena čerstvou vodou při pokojové teplotě nebo mírně zahřátá.

Nemoci

Neméně než jednou týdněmusíte krávu očistit speciálním kovovým kartáčem .To musí být provedeno, aby byly kůže čisté a zničily možné parazity. Obecná pohoda zvířete závisí na stavu kopyt , je třeba je včas upravit.Pozor!Včasné a plně prováděné preventivní opatření sníží riziko onemocnění.

Plemeno krav černých skvrnitýchse vyznačuje dobrým přirozeným zdravím .To je důležitá kvalita - nemocná zvířata se slabou imunitou často nejsou schopna udržet produkci mléka na vysoké úrovni, ale obecně nemůžeme zabránit chorobám.

Správná péče, racionální výživa a včasné očkování snižují riziko onemocnění .Prevence nemocí je v porovnání s léčbou mnohem levnější, vyžaduje méně času a energie.

Nemoci skotu se obvykle dělí na 2 skupiny: infekční a neinfekční.

 1. Knakažlivýmpatříinfekční choroby způsobené viry, bakteriemi, houbami a invazivními chorobami způsobenými klíšťaty a vnitřními parazity ;
 2. Kneinfekčnímonemocněním patříchoroby mladých zvířat, otravy, choroby orgánů a systémů individuálního charakteru .
Nejhroznějšípro skot jsou:vezikulární stomatitida, spongiformní encefalopatie, nakažlivá pleuropneumonie, horečka Rift Valley, nodulární dermatitida, mor, slintavka a kulhavka .V případě epidemie je deklarována karanténa.

Širokýběžnými zvířatyjsou tuberkulóza, salmonelóza, leishmanióza, trichomoniáza, leukémie, brucelóza a dermatofibróza .Veterinární služba země provádí odběr krve za účelem identifikace nemocných zvířat, toto opatření snižuje riziko epidemií a chrání spotřebitele mléka a mléčných výrobků před možným překrmováním

Pozor! Nepokoušejte se diagnostikovat sami sebe, pokud nejste veterinární lékař.Kontaktujte odborníka.

Chovatelská pravidla

Za účelem získání vysoce produkčních krav s dobrou produkcí mléka a harmonickým vnějším plemenem a dobrým zdravím se vybírá potomstvo zvířat s plánovanými vlastnostmi.

Všechny tyto vlastnosti skotu jsou dokonale přenášeny mateřskou linií.Pokud je málo zvířat, je snadné vybrat to nejlepší.

A na velkých farmách je vedena evidence, hned po narozeníjsou telata tříděna podle jejich zdravotního stavu a stavu plemene , chovat se mohou pouze zdravá zvířata s charakteristikami plemene a vysoce produktivní rodiče.

Křížení je nežádoucí, zvyšuje to riziko slabého potomstva.

Popularita plemene krav černých jevů je zasloužená, zvířata se osvědčila ve velkých komplexech, soukromé statky,vysoce mléčná zvířata vytlačují neproduktivní hospodářská zvířata .Toto nádherné plemeno má velkou budoucnost.

Užitečné video

Charakteristika plemene krav "Black motley" ve videu níže: