Nejstarší epifyt na světě: odkud pochází orchidej a také potřebuje květina ochranu a jak se o ni starat?

Orchidej je považována za jednu z nejstarších rostlin na světě - její divoký zástupci se objevili před mnoha miliony let.Dnes, orchidej v celé rozmanitosti jeho druh tvoří jednu sedminu celé pozemské flóry.

Z článku se dozvíte o neobvyklé historii této květiny, konkrétně o rodné zemi růstu, když poprvé přišla do Evropy, jak se objevila móda pro sběr rostlin.Přečtěte si také pravidla péče o exotiku doma.

Kderoste květina?

Rostliny orchidejí učinily ze své přítomnosti všechny kontinenty kromě Antarktidy.Vyvstává logická otázka: ve které ze známých šířek epifytických orchidejí (těch, které rostou na stromech) roste nejvíce?To jsou samozřejmě tropy, protože toto prostředí je pro jejich růst nejvýhodnější.

V mírných zeměpisných šířkách se nejčastěji vyskytují trvalé travnaté trvalky.V postsovětském prostoru najdete 49 rodů orchidejí.

Vědci provedli konvenční rozdělení orchidejí do čtyř klimatických provincií:

 1. Střední Amerika, Jižní Amerika, africká pobřeží a zóny umístěné na stejné rovnoběžce. Vysoká teplota a vlhkostpro tyto oblasti - to je to, co milují orchideje, zejména epifytické.
 2. Hornaté oblasti:Andy, brazilské hory, Nová Guinea, Malajsie, Indonésie.Teploty jsou zde mírně nižší než v první klimatické zóně, ale vlhkost vzduchu je také vysoká.V takových podmínkách se zástupci téměř všech orchidejí cítí dobře.
 3. Vysočina a step. Ačkoli jsou tyto podmínky pro orchideje nepříznivé, vyskytují se zde.Z velké části se jedná o suchozemské druhy a trochu epifytické.
 4. Zóna mírného podnebí. Existuje jen velmi málo orchidejí a jsou zastoupeny pouze suchozemskými druhy.

Podrobnosti o tom, kde orchideje rostou v přírodě a jak jsou klasifikovány, jsou popsány v tohoto článku.

Kdy bylo poprvé dovezeno do Evropy?

Evropa se nejprve seznámila s orchidejí asi před 200 lety.Byl to pohled na Bletia verecunda.Existují důkazy, že španělští dobyvatelé v roce 1510 přinesli orchideje, ale kvůli nedostatku povědomí o správné péči rostliny odumřely.Kultivační proces bylo možné odladit až do roku 1840.

 1. Joseph Banks je považován za osobu, která objevila orchidej pro Evropu.Evropané dávali přednost dřevinám orchidejí.
 2. V Anglii byla první pěstovanou orchidejí Eulophia alta, kterou poslal z východní Indie dr. William Houston.
 3. V roce 1778 přivedl John Foter z Číny Phaius tancervillae a Cymbidium ensifolium.

Seznámení s královskou rodinou

Seznámení s orchidejemi v Evropě hrálo důležitou rolikrálovská rodina, ze které přišla móda pro sběr rostliny.Princezna Augusta, matka krále Jiřího III., Založila v Kewu Královské botanické zahrady, kde rostly orchideje, obklopené péčí o Josepha Bankse.První katalog těchto rostlin byl sestaven královskými botanickými zahradníky Williamem Aytonem a jeho synem v roce 1974.

Admirál William Bley dal zahradě patnáct orchidejí z východní Indie. Sběr orchidejí se stal mezi bohatými amatérskými zahradníky módní. Tato rostlina se stala jakýmsi potvrzením stavu ve vysoké společnosti.

Některé druhy byly zařazeny do dražby a rothschildská dynastie a ruská královská rodina o koupi soutěžily.

Historie výskytu různých odrůd

V současné době existuje více než 35 tisíc odrůd orchidejí, ale nejpřekvapivější je, že vědci v tropech stále objevují nové druhy.Rostlina samozřejmě vděčí takové rozmanitosti nejen přírodě, ale také pečlivé práci tisíců chovatelů z různých zemí.

Na otázku, odkud pocházejí první umělé vzorky, reagují historici z Anglie.Zde, v 19. století, zahradník ze zvědavosti začal experimentovat s květinami Cattleya guttata a Cattleya loddigesi.Semena klíčila, což mělo za následek hybrid Cattleya.

Potřebuje ochranu?

I přes rozšířené a rozmanité druhypotřebuje orchidej ochranu, protože tato úžasná rostlina je nemilosrdně ničenav přírodě v procesuodlesňování a nesprávné sklizeň surovin pro léčebné účely.Otázka ochrany byla vznesena na konci 19. století.Prvním chráněným druhem byl „Venušák“ (více o vzácných a neobvyklých odrůdách orchidejí lze nalézt zde ).

35 druhů orchidejí je uvedeno v Ruské červené knize.Většina zemí chrání divoké druhy těchto rostlin v botanických zahradách, rezervacích a národních parcích.

Ve Washingtonu v roce 1973 byla podepsána Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), podle níž jsou orchideje chráněny mezinárodními organizacemi.Výjimkou jsou pouze uměle pěstované nové rostliny.

Zákonný obchod s orchidejemi lze provádět pouze se svolením k vývozu rostliny ze země původu a je rovněž nutné získat povolení k dovozu do dovážející země.

Péče a její vlastnosti

Na regálech obchodu jsou dnes prezentovány převážně hybridní odrůdy orchidejí, které mají velmi nenáročný obsah (více o tom, jak vybrat orchidej při nákupu, přečtěte si zde a z tohoto článku zjistíte, co je rostlinolékařský pas a zda je vydáván v obchodě).Abychom mohliobdivovat exotickou krásu doma, stačí splnit jednoduché požadavky:

 • Ideálním osvětlením orchideje je rozptýlené světlo po dobu nejméně 12 hodin.
 • Teplotní režim pro pokojovou orchidej by měl být v rozmezí 20–27 stupňů tepla během dne a 14–24 hodin v noci.
 • Bv místnosti musí být udržována vysoká vlhkost.Můžete umístit rostlinu poblíž akvária, nebo umístit podnos s vodou vedle orchideje.
 • Během období kvetení a aktivního růstu potřebuje orchidej zesílené zavlažování, zbytek času zalévání by měl být mírný.

Více o tom, jak se správně starat o dům orchidejí, si přečtěte zde a z tohoto článku zjistíte, jaké podmínky květ potřebuje pro své kvetení.

Orchidej je vznešená rostlina, která hojně kvete jak v zimě, tak v létě.

Každý interiér se svým vzhledem nabývá na sofistikovanosti a jedinečné exotické přitažlivosti.Absence obtíží při péči přidává orchidejovým výhodám při výběru zvířete ze zástupců flóry.