Nejstarší plemeno na světě - egyptský Fyoumi

V průběhu staletí lidé chovali různá plemena kuřat, která se neustále vyvíjeli a zlepšovali.Některé vlastnosti byly posíleny, zatímco jiné úplně zmizely, ale existují určitá plemena, která stojí na počátku.

A jedním ze zakladatelů domácího drůbežářství je egyptský Fayoumi, který je podobný mnoha plemenům a není podobný žádnému jinému.

Egyptský Fayoumi je považován za jedno z nejstarších plemen kuřat na planetě.Asi před 3000 lety staří Egypťané zkroutili drůbež, mezi nimi i kuře.

Po mnoho let bylo toto plemeno nalezeno pouze v Egyptě a jeho vývoz mimo zemi byl velmi omezený.

Teprve ve 40. letech 20. století toto plemeno poprvé proniklodo Evropy.Je pravda, že oficiální organizace stále nechtějí uznat egyptský Fayoumi za nezávislé plemeno.Takové spory vznikly v důsledku skutečnosti, že nalezení tohoto plemene v jeho čisté formě je docela obtížné.Nejčastěji existují hybridy, ve kterých jsou pouze oddělené rysy od egyptských kuřat.

Popis plemene Egyptský Fayoumi

Slepice tohoto plemene se podobají běžcům kvůli svým dlouhým nohám a specifické poloze ocasu.

Vždy stojí na úrovni, jako by dávaldalší zrychlení ptáka při běhu.Někdy si tato zábavná stvoření pořádají skutečné závody, během nichž jsou spíše jako omezené pštrosi.Pokud jde o barvu, existují různé možnosti, ale nejčastěji jsou vidět stříbrné odstíny.

Někdy vykazují letmý pohled na zelené skvrny , které dodávají tomuto plemeni elegantní a neobvyklý vzhled.Kohouti a slepice se zároveň svým vzhledem zcela neliší.

Bez ohledu na to, jak tvrdě se snažíte, před začátkem období snášky nebudete schopni určit pohlaví oddělení.Z tohoto důvodu je obtížné vybrat si správného obyvatele pro jednu slepici, ale s obratností je možné vše.

Z hlediska temperamentu se tito ptáci liší činností a pohyblivostí, která určuje jejich péči.Mohou cestovat slušné vzdálenosti při hledání potravy a snadno si najít hnízdiště pro sebe.

Současně se vyznačují úžasnou povídavostí, kterou někteří porovnávají s konverzací dvou lidí.Od šestého týdne může kuřátko potěšit svým zpěvem a některé slepice mohou být vyškoleny.Začnou také rozumět svému pánovi a správně odpovídat na některé otázky.

Vlastnosti

Egyptská kuřata mají jak své výhody, tak své nedostatky.A mezivýhodamijsou uvedeny následující parametry:

 • Vysoká dekorativnost.
 • Kontakt a společenská schopnost.
 • Kompletní všežravec.
 • Schopnost najít jídlo v jakémkoli prostředí.
 • Dobrá tělesná hmotnost.
 • Schopnost chránit své potomky.
 • Zvýšená touha po hnízdech.
 • Odolnost proti mnoha chorobám.
 • ​​

Nevýhody :

 • Výroba slabých vajec.
 • Touha po výšce.
 • Pomalý růst.
 • Potřeba velké voliéry pro pohodlný chov.
Egyptské plemeno se vyznačuje láskou k prostoru, výšce.Ptáci klidně stoupají na větve stromů, aby získali lepší výhled.Tímto přímým způsobem ukazují staré geny.

Takése volání předků projevuje v touze hledat odloučené místo .Takové krásy se snadno zamilují do staré krabice, malé stodoly nebo garáže, do které se jen zřídka dívají.

Tam kuře zřídí hnízdo, ve kterém se potomci snadno vylíhnou.Zároveň v tomto období kuře často dokáže snášet vejce jiných plemen, což často vyžaduje.Přestože se egyptské slepice neustále používají, nedoporučuje se, protože se mohou chovat nepředvídatelně.

Egypťané si zachovali své starověké instinkty, které jim pomáhají přežít v moderním světě.Jakmile jedno kuře uvidí hrozbu ve formě dravého ptáka nebo kočky, alarm okamžitě vzroste.Všichni obyvatelé kurníku se schovávají na odlehlých místech, což vám umožní zachránit takové vzácné ptáky před nezvanými hosty.

Chcete také chovat kuřat Loman Brown ?Zjistěte nejprve o všech jejich funkcích!

Přestože jim chovatelé plemene Sumatran zaslouží, aby jim byli představenina internetu není o nich mnoho informací ... Ale ne na našem webu !

V případě potřeby se Fyoumi navíc statečně vrhl do bitvy a bránil své území a své potomky.Ve vztahu k člověku jsou zcela neškodní, ale v extrémních případech mohou hájit své právo na život.

Egyptská kuřatazdědila po svých předcích vynikající imunitu , což jim umožňuje odolat mnoha mikroorganismům.

Díky tomu je možné věnovat méně času boji proti různým chorobám a vy můžete přímo dělat toto nádherné plemeno.Je pravda, že zavedení vitaminových komplexů do stravy nebude zbytečné, protože to pouze zvýší odolnost těla vůči ptákům.

Údržba a pěstování

Fyoumi se pěstují hlavně v teplých zemích, protože se vyznačují ideální tepelnou tolerancí.

Přestože mohou v přítomnosti zahřátého kuřecího koše snadno tolerovat ruské zimy.Nicméně, kuřecí bedra bude muset být docela vysoká a prostorná, protože tito ptáci jsou zvyklí na svobodu.Otevřená letní pole, ve kterých budou malé stromy nebo různá hřady na různých úrovních, jsou ideální pro letní údržbu.

Průhlednou mřížkou nebo alespoň gázouby měla být zakryta pouze horní část výběhu, aby kuřata neodletěla.Pokud sedí na větvích, nebojte se.S nástupem tmy je můžete snadno odstranit dolů, protože nemohou vidět ve tmě.

Egyptská kuřata nejíjsou velmi náročné.Dostávají červy a hmyz.Při takové dietě se mohou na nějakou dobu vydržet, ale neměli byste zneužívat výdrž těchto tvorů.Díky dobré a vyvážené stravě jsou schopni získat dobrou hmotnost a dosáhnout střední velikosti.Je pravda, že k tomu budou potřebovat asi 2 roky a plemena masa získají takovou váhu v kratším čase.

Charakteristiky

Fyoumi není kladení vajec, protože produkují pouze 2 vejce týdně.Vyznačují se malými rozměry a narůžovělými barvami.Toto plemeno začíná závodit ve věku 4 měsíců nebo o něco později.V tomto případě se kuřata obvykle chová až 1,5 až 2 roky, když jejich hmotnost dosáhne asi 2 kilogramů.

Tradičně toto plemeno nebylo chováno pro maso nebo vejce, ale kvůli své úžasné dekorativnosti a pro chov nových plemen.Je pravda, že to vyžaduje hodně času, ale výsledky jsou příjemně překvapivé.

Kde si mohu koupit v Rusku?

Fyoumi je vzácné plemeno, které se na území Ruska nachází pouze ve formě samostatných zástupců.Taková kuřata najdete pouze na jednotlivých farmách, které se aktivně zabývají chovem drůbeže.

Například můžete kontaktovat LLC „ Gene Pool “, která se nachází na následující adrese: Moscow Region, 141300, Sergiev Posad, ul.Masliyev, 44.

Tel.: +7 (496) 546-19-20, + 7 (925) 157-57-27.
E-mail: [email protected]
Webové stránky: http://www.genofond-sp.ru/

Analogy

Mnoho chovatelů nabízí jakoFyoumi analogický k chovuBelgická kuřata , která mají podobnou velikost.Současně se belgická kuřata příznivě liší v produkci vajec.Jejich dekorativní vlastnosti jsou však mnohem horší, takže volba je pouze pro chovatele.