Nejstarším německým plemenem kuřat je racek Ostfries

Racek Ostfries je jedním z nejstarších německých plemen kuřat.

Zemědělci ho chovali mnoho staletí, ale tito ptáci začínají postupně vymírat.Jejich místo je okamžitě nahrazeno novými, produktivnějšími a odolnějšími plemeny kuřat.

Ostfriesští rackové byli chováni v Německu před několika staletími.

Mezi zemědělci si toto plemeno rychle získalo na popularitě díky své dobré produktivitě masa a vajec.

Moderní chovatelé mají potíže s odpovědí na to, která plemena domácích slepic se na výběru zúčastnila.Je dobře známo, že zemědělci používali místní německá kuřata i belgické jedince.Od posledně jmenovaných dostali ostfriesští rackové vysokou produkci vajec.

Popis plemene Racek Ostfries

Kohout tohoto plemene má velké a masivní tělo s hojným peřím.Krk je střední délky, roste na něm dlouhý peří, jehož konce padají na ramena a zadní stranu ptáka.

Krk plynule přechází do hřbetu, který se nachází pod mírným sklonem.Ramena plemene jsou široká, křídla jsou dobře přitlačena k tělu.Na plochém a širokém spodním hřbetu roste dlouhý peří, které dopadá na křídla kohouta racků Ostfries.

Ocas tohoto plemene je vysoký, peřídlouhý a hojný.Copánky jsou kulaté a dlouhé.Obvykle jsou namalovány černé s mírně zeleným nádechem.Hrudník je hluboký a široký, žaludek je velký a široký.

Hlava kohouta je střední velikosti.Peří na obličeji zcela chybí.Hřeben je velký, vztyčený.Může mít 5 až 6 zubů.Náušnice jsou střední, téměř kulatého tvaru.Ušní uši jsou namalovány bíle.Oči jsou malé, červenooranžové.Zobák je silný, ale krátký.Je natřen světle žlutou barvou.

V důsledku hojného peří je tibie slabě sekretována.Zpravidla jsou malovány světle šedou barvou.Prsty kohoutů jsou uspořádány správně, mají bílé drápy.

Kuřata plemene Hercules se mohou chlubit nejen svou velikostí!

Maďarský obří může navíc soutěžit s Herculesem.O plemeni z Maďarska si můžete přečíst zde.

Kuřata plemene racek Ostfries mají horizontální záda, kulaté a plné břicho a velký, rovně nasazený ocas.Hřeben je malý, ale vždy stojí rovně.Zuby jsou jasně viditelné.Ušní slepice jsou lehké.

Rysy

Rackové Ostfries jsou německým chovatelům známí svou dobrou povahou.Tito ptáci jsou klidní, takže je lze chovat společně s dalšími kuřaty.

Kromě toho byl jejich mateřský instinkt dokonale zachován, takže k chovu kuřat Ostfries není nutný inkubátor.

Slepice tohoto plemene snadno odolávají mrazu a náhlým změnám teploty.Mají dobrou tloušťkupeří, umožňující ptákům udržet si teplo po dlouhou dobu.Mladí ostfriesští kuřata však vyžadují další péči, protože netolerují vysokou vlhkost.

Mezi přednosti plemene patřídobrá kvalita masa a vysoká produkce vajec .Faktem je, že němečtí chovatelé se pokusili vytvořit nejvhodnější plemeno kuřat, kteří dokážou uspokojit veškeré potřeby masa a vajec svých majitelů.

Nevýhody tohoto plemene jsou malé.Jednou z nejvýznamnějších nevýhod racků Ostfries je jejich silná touha létat.Lze je snadno převrátit na ploty a nízké stromy.Z tohoto důvodu jsou ostfriesští kuřata často ztracena nebo se stávají kořistí predátorů.
​​

Údržba a pěstování

Ostfriesští rackové dávají přednost bydlení v prostorných domech s velkým pěším dvorem.A na jejich procházky můžete využít nejen obyčejný dvůr, ale také zahradu, kuchyňskou zahradu a jakékoli domácnosti.

Ptáci si sami najdou užitečnou potravu a budou moci také dýchat čerstvý vzduch, což příznivě ovlivňuje produktivitu vajec tohoto plemene.

Krmení těchto kuřat je nezbytné pomocí zvláštních míchaček obsahujících ječmen, kukuřici, pšenici, nakrájené byliny a minerální přísady.V zimní sezóně mohou být do krmiva přidávány vitaminy, které pomáhají obnovit rovnováhu všech prvků světa.

Vrstvy by se měly krmit odděleně od kohoutů , protože do krmiva se přidává více křídy a skořápek.Takové krmení není pro kohoutypotřeba, protože nekládají vejce.

Musíte také vědět, že mladá zvířata tohoto plemene potřebují zvláštní krmení a údržbu.Kuřata z racků Ostfries jsou náchylná k vysoké vlhkosti, a proto musí být chována v suchých místnostech.

Stelivo v místě, kde kuřata žijí, musí být suché.Kromě toho můžete zkontrolovat pijáky, protože mladý růst často rozlije vodu a mokrý odpad je ideálním místem pro život patogenních bakterií.

Kuřata jsou obvykle krmena mokrým vařeným krmivem, protože nemusí být schopna se vypořádat s konzumací celých zrn.Do těchto mísičů by se měly postupně přidávat tvrdší prvky, jako je kukuřice.To je jediný způsob, jak si kuřata mohou zvyknout na plné krmení.

Vlastnosti

Celková hmotnost kohoutů plemene racků Ostfries se může lišit od 2,2 do 3 kg.Nosnice tohoto plemene mohou přibírat na váze až 2,5 kg.V prvním roce produktivity mohou v průměru položit až 180 vaječných skořápek.

Každé vejce ve spojce ostfriesských racků váží 50 g, ale pro inkubaci by měly být vybrány pouze největší vzorky, protože pouze ty obsahují dostatečné množství živin pro embryo.

Analogy

Namísto racků Ostfries můžete na území soukromé sloučeniny přidat kuřata Andaluského modrého plemene.Tito ptáci se vyznačují příjemným vzhledem a dobrou produktivitou vajec, takže je lze zakoupit i v Rusku.

Moderní ruští zemědělciAndaluská modrá kuřata jsou často zasazena na výzdobu místa a vejce se používají jako prospěšný doplněk.

Plemeno Brekel lze nazvat analogem racka Ostfries.Toto je nejstarší belgické plemeno domácího kuře, které dává chovateli velké množství vajec.Šle jsou také vzácným plemenem, ale stále se nachází na některých soukromých dvorech v Belgii a ve sbírkách nadšených chovatelů.

Závěr

Vzácná plemena kuřat stále přitahují pozornost sběratelů a zemědělců a racek Ostfries není výjimkou z tohoto pravidla.

Síla soukromých chovatelů bohužel nestačí k zachování plemene, takže jeho populace nadále rychle klesá.