Nejvzácnější španělské plemeno kuřat - Castellana black

Castellana black je španělské plemeno kuřecího vajec.Jsou to vytrvalí a nenároční ptáci, kteří nesou velká vejce.

Po celá staletí se toto plemeno pěstovalo ve Španělsku, což přineslo příjem zemědělcům, ale nyní toto plemeno začalo vymírání kvůli vzhledu produktivnějších konkurentů.

Učenci naznačují, že Castellana Black byla chována ve městě Al-Andalus maurskými útočníky.Z tohoto důvodu se v některých regionech Španělska označuje toto plemeno pouze jako „maurská“.

Z malého města Castellana se rychle rozšířili po jižním a středním Španělsku, ale nedosáhli severní části Pyrenejského poloostrova.

Tento pták má v různých oblastech Španělska různá jména.V provincii Zamora se jim říká Zamorani, v Leon - Leonesses, v Andalusii - černá andaluská kuřata.

Bohužel není jisté, která plemena se na křížení chovů zúčastnila.Předpokládá se, že maurští útočníci s sebou přinesli jejich slepice, které se začali křížit s místními španělskými jedinci.

Popis Castellana black

Kohout tohoto plemene má středně velké tělo.Vzhledem k jeho nepříliš velké velikosti se nezdá být masivní.Krk má malou velikost.

Na ní roste krátký peří, což nenípadá na ramena kohouta.Hladce přechází do hřbetu a leží v mírném úhlu vzhledem k ocasu a krku.

Castellana má ramena mírně široká, křídla jsou pevně přitlačena.Hustá bederní opeření kohouta padá na jejich konce.

Ocas je držen vysoko, ale je slabě osrstěný.Ani kohouti nemají dlouhé kulaté copánky, které vizuálně zvyšují jejich celkovou velikost těla.Hrudník je posazený hluboko, žaludek je široký, ale u kohoutů se zdá štíhlejší než u slepic.

Hlava kohouta je malá, ale široká.Na tváři ptáka jsou malé tmavé peří.Hřeben je střední, vztyčený.Na tom může být 5 až 6 výrazných zubů a řezů.

Náušnice jsou malé, zaoblené.Ušní uši jsou namalovány bíle.Zobák je silný, ale ne příliš dlouhý.Je namalován v tmavých barvách, ale na špičce je vždy jasné místo.

Holenní kosti jsou jasně viditelné, protože na žaludku ptáka není dostatek peří.Zpravidla jsou malovány světle šedou barvou.Metatarsus tenký-vykostěný, dlouhý.Prsty kohoutů jsou uspořádány správně, mají bílé drápy.

Stříbrný preclík je plemeno kuřat, které může majitele potěšit nejen svou vnější přitažlivostí.

Určitě neznáte plemeno slepic z Bredy. Zde se můžete seznámit s tímto vzácným plemenem.

Kuřata mají černý vodorovný hřbet, plné břicho a malý vztyčený ocas.Hřeben je malý, ale zuby a řezy jsou na něm jasně viditelné.Ušní slepice jsou kulaté, bílé.

Jakz názvu plemene je zřejmé, že Castellans mají zcela černé peří.Všichni jedinci s jinou barvou peří byli úspěšně vyřazeni, proto se toto plemeno kuřat vyskytuje výhradně v černé barvě.

Vlastnosti

Castellana černá je nejvzácnějším plemenem domácích slepic.Zachovala se pouze ve Španělsku.

Podle odborníků v současné době žije v genetických rezervách pouze 150 zvířat.Pokud nebudou přijata všechna nezbytná opatření k obnovení plemene, Castellanové navždy zmizí.

Dříve tyto slepice žily téměř na každém statku.Byli oceněni pro dobrou produktivitu vajec a chutné maso.Vrstvy tohoto plemene kuřat se vyznačují dobře vyvinutým mateřským instinktem.Mohou nezávisle, bez lidského zásahu, líhnout kuřata v kteroukoli roční dobu.

Tito ptáci rostou poměrně rychle a dosahují puberty stejně rychle. Castellanové černé začnou snášet vejce ve věku 4-5 měsíců .To umožňuje zemědělcům rychle obnovit rodičovskou populaci.

​​

Pokud jde o vytrvalost ptáků, je obtížné najít plemeno, které by mělo stejné dobré zdraví.Dříve lidé neměli žádné léky na léčbu drůbeže, takže nejslabší jedinci zemřeli a přežili pouze nejsilnější ptáci.Proběhl tedy výběr, v důsledku čehož mnoho Kasstelanů získalo vynikající zdraví.

Ruští chovatelé bohužel nemají příležitost kvůli extrémní vzácnosti plemenechovat to.Tato kuřata můžete zakoupit pouze ve Španělsku ve specializovaných genetických rezervách.Náklady na takového ptáka však budou opravdu vysoké.

Údržba a chov

Kuřata černého plemene Castellana se cítí skvěle za jakýchkoli podmínek chovu, ale udržování ve volném výběhu je lepší pro celkovou produkci vajec.

Specialisté již dlouho prokázali, že čerstvý vzduch a procházky na slunci příznivě ovlivňují produktivitu vajec a masa drůbeže.Po dlouhé procházce nosnice snášejí vejce snáze než během uzavřeného chovu ve voliérách.

Krmení Castellany černé není také komplikované. Mohou být krmeny jednoduchými domácími kašími , které se skládají z obilných a zelených složek, jakož i ze zvláštních kombinovaných krmiv.

Mimochodem, z výrobních krmiv rostou ptáci rychleji a snášejí více vajec, ale obecně se tito slepice cítí skvěle i doma.

Zvláštní pozornost by měla být věnována mladému růstu během chovu kuřat .V rané době života Castellanů jsou černí velmi zranitelní, proto by měli být krmeni vitamíny a minerálními doplňky.Vitamíny pomohou posílit imunitu a minerální doplňky zabrání výskytu blokády a zánětu strumy.

Celková hmotnost kohoutů se může pohybovat od 2,8 do 3 kg.Nosnice mohou přibírat na váze až 2,3 kg.Položili v průměru 200–225 vajíček ročně.

V průměru každé vejce sbílé skořápky mohou dosáhnout hmotnosti 60 g, ale pro inkubaci by měly být vybrány pouze ty největší vzorky, protože obsahují maximální možné množství živin pro budoucí vývoj embrya.

Analogická plemena

Místo černého Castellany můžete získat francouzské plemeno La Flèche.Patří mezi plemena produktivity masa a vajec, přinese tedy dostatečně velké množství masa a vajec.

Tyto slepice jsou chovány na území některých soukromých ruských farem, takže jejich pořízení nebude tak složité jako v případě Castellanů.La Flèche má neobvyklý vzhled, takže je lze navíjet pro dekorativní účely.

Milovníci jiných starých plemen produktivity kuřat mohou ocenit Brekeli.Tyto slepice byly chovány před několika staletími belgickými chovateli, ale ani nyní neztratili svůj význam.Kromě dobré produkce vajec mohou Brackels svým majitelům „nabídnout“ kvalitní jemné maso.

Závěr

Castellana black je jedním z nejvzácnějších plemen domácích slepic.Podle předběžných odhadů vědců je jejich hospodářská zvířata pouze 150–200 jedinců.Stále rychle klesá, takže Castellanové vyžadují naléhavý zásah odborníků, aby zachránili své plemeno.